Chlamydioza − jak się przed nią ustrzec?

27. 2. 2020 · Karolina Rudowska · 5 minut czytania
 • zdrowie intymne kobiety
 • zdrowie intymne mężczyzny

Chlamydioza, czyli zakażenia chlamydiami należą do częstych i powszechnych chorób przenoszonych drogą kontaktów seksualnych. U kobiet, w większości przypadków, zakażenie przebiega bezobjawowo, ale może prowadzić do groźnych powikłań w obrębie układu rozrodczego. U mężczyzn manifestuje się zwykle jako zapalenie cewki moczowej. Jak uniknąć choroby?

Chlamydioza − co to za choroba?

Chlamydioza to bakteryjna choroba przenoszona drogą płciową (choć nie tylko) i w związku z tym kojarzona przede wszystkimi z infekcjami w obrębie narządów płciowych. Powoduje zakażenia układu moczowo-płciowego, ale może być odpowiedzialna także za zapalenia spojówek i zapalenie płuc. W obrębie rodziny Chlamydiacea, wyróżnia się 3 gatunki drobnoustrojów, które powodują zakażenia u ludzi. Są to: Chlamydia trachomatis, Chlamydia psitacci i Chlamydophila pneumoniae.

Chlamydioza

Chlamydioza − objawy

Chlamydia u kobiet

Najbardziej rozpowszechnionym drobnoustrojem, odpowiedzialnym za większość zakażeń, jest Chlamydia trachomatis. Przenosi się drogą kontaktów seksualnych. Może jednak różnie się objawiać. U kobiet schorzenie najczęściej dotyczy szyjki macicy i aż do 80% zakażeń przebiega bezobjawowo. Z jej kanału wydostaje się śluzowo-ropna wydzielina. Mogą pojawić się krwawienia międzymiesiączkowe i plamienia po stosunku czy pieczenie i ból podczas oddawania moczu. Nieleczona i długotrwała infekcja (także ta bezobjawowa) może prowadzić do szerzenia się bakterii w obrębie dróg rodnych. Jeśli dojdzie do infekcji błony śluzowej macicy, symptomy obejmują dolegliwości bólowe podbrzusza, gorączkę i krwawienia. Ostre zapalenie przydatków to silny, narastający ból, wysoka gorączka, a czasem także objawy zapalenia otrzewnej (gdy dochodzi do uogólnienia się infekcji.)

Chlamydia u kobiet

Chlamydioza u kobiet i zapalenie narządów miednicy mniejszej może prowadzić do innych powikłań (również w przypadku przebiegów bezobjawowych), np. zrostów w miednicy, co powoduje nie tylko dolegliwości bólowe, ale i podnosi ryzyko ciąży pozamacicznej i niepłodności.

Chlamydia u mężczyzn

Chlamydia u mężczyzn zwykle przebiega jako zapalenie cewki moczowej z wyciekiem wydzieliny o charakterze ropnym, wodnistym lub śluzowym. Towarzyszy temu ból podczas oddawania moczu, zaczerwienienie ujścia cewki i świąd. Może być powikłana zapaleniem najądrzy i prowadzić do niepłodności. Czasem objawy są mało nasilone lub praktycznie nieobecne − wówczas choroba może pozostać niezauważona.

Konsekwencją zakażenia chlamydią może być także zespół Reitera, gdzie oprócz infekcji w obrębie układu moczowo-płciowego, pojawia się zapalenie spojówek i odczynowe zapalenie stawów. Dodatkowo mogą wystąpić zmiany skórne, które przypominają łuszczycę.

Chlamydia u dzieci

Chlamydia u dzieci spowodowana jest przede wszystkim zakażeniami okołoporodowymi, gdy dziecko ma kontakt z drobnoustrojem w kanale rodnym matki. Manifestuje się zapaleniem spojówek z obrzękiem powiek, zaczerwienieniem spojówek i obfitą, ropną wydzieliną. Powikłaniem choroby mogą być przewlekłe problemy ze wzrokiem związane z bliznowaceniem spojówek. Chlamydioza u niemowląt może także przebiegać jako zapalenie płuc.

Chlamydia u dzieci

Chlamydioza − rozpoznanie choroby

Zakażenie wywołane przez Chlamydie często współistnieje z innymi chorobami przenoszonymi drogą kontaktów seksualnych, szczególnie z rzeżączką. Istnieje kilka metod wykrywania patogenu. Pobranie wymazów z kanału szyjki macicy, cewki moczowej, odbytu, spojówek oka czy próbki moczu pozwala zdiagnozować obecność bakterii. Równocześnie warto wykluczyć obecność innych chorób przenoszonych drogą płciową.

Zobacz też, jak objawia się inna choroba przenoszona drogą płciową: Rzęsistkowica − choroba przenoszona drogą płciową

chlamydioza leczenie

Chlamydioza − leczenie

Chlamydioza bezwzględnie wymaga antybiotykoterapii. W zależności od postaci klinicznej, stosuje się azytromycynę, doksycyklinę, erytromycynę czy lewofloksacynę.

Inne postaci zakażeń chlamydią

Warto wiedzieć o innych możliwych postaciach klinicznych zakażeń konkretnymi typami chlamydii. Są to jaglica (czyli przewlekłe zapalenie spojówek i rogówki), wtrętowe zapalenie spojówek u dorosłych czy ziarnica weneryczna pachwin. Występują głównie na terenach endemicznych ­− w Afryce, Azji i Ameryce Południowej.

Infekcja chlamydią może dotyczyć także gardła oraz odbytu − głównie u osób, które uprawiają seks oralny czy analny.  W naszych warunkach jest to choroba przenoszona głównie drogą płciową, ale może przenosić się także drogą kropelkową, na rękach, „z oczu do oczu” czy na zanieczyszczonych materiałach.

Chlamydophila pneumoniae odpowiada za zapalenia układu oddechowego. Podobnie Chlamydia psitacci, której efektem jest ornitoza, czyli rzadka odzwierzęca choroba, przenoszona przez zakażone ptaki.  

Chlamydioza − jak jej uniknąć?

Pamiętaj, że chlamydioza to powszechnie występująca choroba przenoszona drogą płciową. Znaczna większość zakażeń dotyczy młodych ludzi, poniżej 30. roku życia. U wielu osób jej przebieg jest bezobjawowy, stąd chorzy mogą nie wiedzieć, że zarażają. Żeby uniknąć zachorowania, przede wszystkim wystrzegaj się ryzykownych zachowań seksualnych. Stosunki z nieznajomymi, duża ilość partnerów seksualnych, seks bez prezerwatywy – narażają Cię na kontakt z różnymi patogenami: nie tylko chlamydią, ale także rzeżączką, opryszczką, kiłą, HPV, HIV czy wirusami zapalenia wątroby. Jeśli sam leczysz się z powodu chlamydiozy − powstrzymaj się tymczasowo od kontaktów seksualnych. Pamiętaj również, że jeśli już miałeś problemy z chlamydią, nie oznacza to, że nie możesz zarazić się nią ponownie. Zakażenia nie pozostawiają bowiem trwałej odporności.  

chlamydioza jak uniknąć

 

Źródła:

1. G. H. Bręborowicz, Położnictwo i ginekologia

2. E. Lanjouw , S. Ouburg , H.J. de Vries, A. Stary , K. Radcliffe , M. Unemo, Europejskie zalecenia dotyczące postępowania diagnostycznego i leczniczego w zakażeniach Chlamydia trachomatis 2015  

3. M. Pawlikowska, W. Deptuła, Choroby u ludzi spowodowane chlamydiami i chlamydofilami

4. P. R. Murray, K. S. Rosenthal, M. A. Pfaller, Mikrobiologia

Więcej artykułów na ten temat

 • Pryszcze w miejscach intymnych – jak sobie z nimi radzić?

  Pryszcze w miejscach intymnych – jak sobie z nimi radzić?

  · 7 minut czytania
  • zdrowie intymne kobiety
  • zdrowie intymne mężczyzny
  Pryszcze w miejscach intymnych mogą obniżyć jakość życia. Najczęściej problem leży w nieodpowiedniej technice golenia lub uczulających kosmetykach. Przewlekłe zmiany są wskazaniem do porady lekarskiej.
 • Opryszczka narządów płciowych – jak ją rozpoznać i wyleczyć?

  Opryszczka narządów płciowych – jak ją rozpoznać i wyleczyć?

  · 7 minut czytania
  • zdrowie intymne mężczyzny
  • zdrowie intymne kobiety
  Opryszczka narządów płciowych to jedna z chorób wenerycznych, których nie da się całkowicie wyleczyć. Jednak dzięki odpowiedniemu postępowaniu, możliwe jest znaczne ograniczenie ryzyka jej nawrotów.
 • Kiła − co warto o niej wiedzieć?

  Kiła − co warto o niej wiedzieć?

  · 4 minuty czytania
  • zdrowie intymne mężczyzny
  • zdrowie intymne kobiety
  Kiła to znana choroba przenoszona drogą płciową, ale nie tylko. Wywojuje szereg niepokojących objawów. Jak można się nią zarazić? Dowiedz się więcej na jej temat!