Wirus HPV − jak można się zarazić?

23. 8. 2019 · Aleksandra Malewska · 4 minuty czytania
 • zdrowie intymne mężczyzny
 • zdrowie intymne kobiety

Wirus brodawczaka ludzkiego, czyli wirus HPV (ang. Human papilloma virus) to jeden z najpowszechniej rozprzestrzenionych wirusów na świecie. Do zarażenia wirusem HPV dochodzi przede wszystkim na drodze kontaktów seksualnych. Dlatego jest najczęstszą chorobą przenoszoną drogą płciową. Co to jest wirus HPV i skąd się bierze?

Wirus HPV – co to jest?

Wirus brodawczaka ludzkiego jest wirusem z rodziny papillomawirusów. Dotychczas zidentyfikowano ponad 100 typów tego patogenu, z których część odpowiedzialna jest za rozwój zmian łagodnych, część natomiast jest przyczyną nowotworów złośliwych.

Do łagodnych typów wirusa należą między innymi HPV 1 i 2, które wywołują brodawki wirusowe skóry, powszechnie znane jako kurzajki. Innym typem łagodnych zmian są kłykciny kończyste, czyli brodawkowate twory, które powstają na błonach śluzowych − to one najczęściej niepokoją pacjentów i skłaniają ich do wizyty u lekarza.

Sprawdź też, jak rozpoznać i leczyć opryszczkę narządów płciowych.

wirus hpv

Wirus HPV, poza zmianami łagodnymi, stymuluje też onkogenezę, czyli proces powstawania nowotworów szyjki macicy, sromu, prącia, cewki moczowej i niektórych guzów głowy i szyi. Kłykciny kończyste powodowane są przez HPV 6, 11, 42, 43 i 44, natomiast nowotwory złośliwe związane są z HPV 16 i 18 (najczęściej) oraz 31, 33, 35, 39, 40 i innymi.

Wirus HPV – objawy

Zakażenie wirusem HPV może przebiegać bezobjawowo. Wtedy chory nie jest nawet świadomy, że w jego organizmie toczy się taka infekcja.

Brodawki wirusowe lokalizują się najczęściej na stopach i na dłoniach i maja postać szorstkich, zrogowaciałych grudek o nierównej powierzchni.

Wirus HPV – objawy

Kłykciny kończyste z kolei to wolno rosnące, kalafiorowate zmiany o miękkiej strukturze, które tworzą się przede wszystkim na narządach płciowych zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Złośliwe guzy związane z wirusem HPV rosną szybko i łatwo krwawią.

Sprawdź też, jak rozpoznać i leczyć popularne choroby weneryczne.

Wirus HPV – jak się można zarazić?

Zarażenie wirusem HPV ma miejsce przede wszystkim na drodze kontaktów seksualnych z osobą chorą.

Ze względu na to, że zakażenie jest często bezobjawową i samoustepującą infekcją, trudno więc stwierdzić, czy dany partner seksualny to ktoś, kto zaraża wirusem HPV, czy nie. Osoba narażona na kontakt z wirusem przez długi czas pozostaje nieświadoma swojego zakażenia HPV i w związku z tym może następnie zarażać innych partnerów.

Jak jeszcze można się zarazić wirusem HPV? Do rzadszych sposobów zakażenia HPV należą:

 • kontakt ze skórą, na której obecne są zmiany wywołane przez wirus HPV
 • kontakt z zajętą przez wirusa błona śluzową
 • nieprzestrzeganie zasad prawidłowej higieny – używanie tych samych ręczników kąpielowych, bielizny i innych akcesoriów osobistych
 • do zakażenia może dojść też podczas porodu, gdy matka z aktywna infekcją rodzi dziecko siłami natury

Sprawdź też, jak powinna wyglądać higiena intymna mężczyzn.

wirus hpv jak można się zarazić

Wirus HPV – co robić, gdy już dojdzie do zakażenia wirusem HPV?

Nie ma niestety skutecznego leku na wirusa brodawczaka ludzkiego. Zakażenie to ma skłonność do samoograniczania i zwykle ustępuje samoistnie po pewnym czasie.

Zmiany skórne i zmiany na błonach śluzowych leczy się jedynie objawowo przy pomocy leków antyproliferacyjnych, immunomodulujących i keratolitycznych. Do inwazyjnych metod należy krioterapia, elektrokoagulacja, laseroterapia czy wycięcie chirurgiczne zmian wywołanych przez wirusa HPV. Gdy dojdzie już do rozwoju zmian o charakterze nowotworowym, wówczas leczeniem z wyboru jest radykalne wycięcie guza.

wirus hpv badania u lekarza

Zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego – profilaktyka

Choć nie ma idealnego sposobu leczenia infekcji wywołanej przez HPV, od kilkunastu lat na rynku dostępna jest najskuteczniejsza metoda uniknięcia zakażenia, czyli szczepionka przeciwko HPV. Obecnie pacjenci mają możliwość zaszczepienia się szczepionką 9-walentną, która chroni przez 9 najczęstszymi typami wirusa HPV, odpowiedzialnymi zarówno za rozwój zmian łagodnych, jak i złośliwych.

Dzieci w wieku szkolnym są w wielu województwach w Polsce objęte darmowym programem szczepień, jeśli jednak nie ma możliwości skorzystania z takiego programu, warto w porozumieniu z lekarzem zakupić taką szczepionkę i się zaszczepić.

Więcej artykułów na ten temat

 • Opryszczka narządów płciowych – jak ją rozpoznać i wyleczyć?

  Opryszczka narządów płciowych – jak ją rozpoznać i wyleczyć?

  · 7 minut czytania
  • zdrowie intymne mężczyzny
  • zdrowie intymne kobiety
  Opryszczka narządów płciowych to jedna z chorób wenerycznych, których nie da się całkowicie wyleczyć. Jednak dzięki odpowiedniemu postępowaniu, możliwe jest znaczne ograniczenie ryzyka jej nawrotów.
 • Kiła − co warto o niej wiedzieć?

  Kiła − co warto o niej wiedzieć?

  · 4 minuty czytania
  • zdrowie intymne mężczyzny
  • zdrowie intymne kobiety
  Kiła to znana choroba przenoszona drogą płciową, ale nie tylko. Wywojuje szereg niepokojących objawów. Jak można się nią zarazić? Dowiedz się więcej na jej temat!
 • Rzęsistkowica − choroba przenoszona drogą płciową

  Rzęsistkowica − choroba przenoszona drogą płciową

  · 4 minuty czytania
  • zdrowie intymne mężczyzny
  • zdrowie intymne kobiety
  Rzęsistkowica to choroba przenoszona drogą płciową. Na czym polega to schorzenie? Gdzie szukać pomocy? Kto jest szczególnie narażony na zakażenie? Sprawdź!