Zapalenie płuc u dzieci: objawy to duszność i drżenie skrzydełek nosa

9. 10. 2018 · Aleksandra Malewska · 4 minuty czytania
  • objawy
Zapalenie płuc u dzieci: objawy to duszność i drżenie skrzydełek nosa

Kaszel, gorączka i duszność u dziecka to bardzo niepokojące objawy. Czy mogą one jednak oznaczać zapalenie płuc? Zapalenie płuc może mieć postać wirusową lub bakteryjną. Szczególnie bakteryjna postać choroby ma bardzo charakterystyczne objawy, takie jak duszność czy drżenie skrzydełek nosa. Zobacz, jak rozpoznać zapalenie płuc u dziecka i kiedy udać się z nim do lekarza.

Jak rozpoznać zapalenie płuc u dziecka?

Zapalenie płuc to stan, w którym tkanka płucna, w tym pęcherzyki, naciekane są przez komórki stanu zapalnego. Co jest powodem zapaleń płuc u dzieci? Odpowiedź na to pytanie nie jest wcale taka prosta! To, co wywołuje zapalenie płuc w dużej mierze zależy od wieku dziecka. Noworodki i  niemowlęta do 3. miesiąca życia najczęściej chorują na bakteryjne zapalenia płuc wywołane przez patogeny takie jak paciorkowce z grupy B, E. coli czy gronkowce.  Starsze niemowlęta i dzieci między 2. i 3. rokiem życia chorują częściej na wirusowe zapalenia płuc.

zapalenie płuc u dziecka - jak rozpoznać

Jak wygląda wirusowe zapalenie płuc u dziecka?

Wirusowe zapalenie płuc u dzieci najczęściej powodują wirusy RS, grypy, paragrypy i adenowirusy. Początek choroby to zwykle klasyczne objawy lekkiej infekcji dróg oddechowych. Dziecko może kaszleć, mieć katar, a jego spojówki mogą piec i być zaczerwienione. W przebiegu wirusowego zapalenia płuc gorączka albo nie występuje w ogóle, albo jest niewielka.

Po kilku dniach Twoje dziecko może mieć mocniejsze napady kaszlu i może zacząć odczuwać duszności. Żeby postawić diagnozę zapalenia płuc o podłożu wirusowymnajczęściej konieczne jest wykonanie badania RTG klatki piersiowej i badania wirusologicznego. Najmłodsi pacjenci wymagają hospitalizacji, żeby lekarz mógł stale monitorować rozwój choroby i podawać leki dożylnie.

wirusowe zapalnie płuc u dziecka - zdjęcie RTG

Jak wygląda bakteryjne zapalenie płuc?

Streptococcus pneumoniae, czyli dwoinka zapalenia płuc to jedna z bakterii, która najczęściej powoduje zapalenie płuc u dzieci. Objawy mogą pojawić się u dzieci ze wszystkich grup wiekowych. Jednak najczęściej chorują maluchy poniżej 6. roku życia. Bakteryjne zapalenie płuc u dzieckaobjawia się bardzo charakterystycznie, a symptomy trudno przeoczyć.

Początek jest zwykle nagły, można powiedzieć, że dziecko idzie spać zdrowe, a po kilku godzinach budzi się chore. Gorączka jest wysoka, może przekraczać nawet 40 stopni C! Oprócz tego dziecko może mieć silne dreszcze, kaszel, a starsze dzieci mogą też skarżyć się na ból w klatce piersiowej. Duszność, czyli trudność w nabraniu powietrza, objawia się tak zwanym zaciąganiem międzyżebrzy, poruszaniem skrzydełek nosa i stękaniem wydechowym – wszystkie te objawy są bardzo niepokojące. Maluch wygląda na bardzo chorego, jest słaby, nie ma apetytu, może mieć sine usta (objaw zmniejszonego utlenowania krwi).

bakteryjne zapalenie płuc u dziecka

Typowe objawy zapalenia płuc u dziecka to również przyspieszony i spłycony oddech. W przeciwieństwie do infekcji wirusowej, w której zmiany na zdjęciu RTG są rozsiane, bakteryjne zapalenie płuc najczęściej dotyczy jednego płata płuc.

Czy istnieje bezobjawowe zapalenie płuc? Atypowe zapalenie płuc u dzieci

To, ile czasu rozwija się zapalenie płuc w dużej mierze zależy od przyczyny choroby. Ale zapaleniu płuc niemal zawsze towarzyszą jakieś symptomy. Ciekawym tematem są tak zwane atypowe zapalenia płuc, które wywołane są przez wirusy oddechowe i bakterie Chamydia pneumoniae i Mycoplasma pneumoniae. Zapalenie płuc u dzieci ma w tym przypadku objawyw postaci silnego kaszlu i świszczącego oddechu. Ten typ zapalenia płuc jest dość podstępny, bo ma dość skryty początek i przebiega bez gorączki. A to może uśpić czujność rodziców. Atypowemu zapaleniu płuc mogą też towarzyszyć takie objawy jak bóle mięśni, osłabienie czy bóle głowy.

Zapalenie płuc u dziecka jest zawsze bardzo poważnym stanem. Pamiętaj, że każda, nawet najbardziej błaha infekcja dróg oddechowych, może przerodzić się w zapalenie płuc. Jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko może mieć zapalenie płuc, to udaj się czym prędzej do lekarza. Choroba rozwija się dużo szybciej u dzieci niż u dorosłego.

Więcej artykułów na ten temat

Aleksandra Malewska