Biegunka podróżnych, czyli co warto wiedzieć o „zemście faraona”?

18. 5. 2018 · Irmina Turek · 4 minuty czytania
  • choroby
Biegunka podróżnych, czyli co warto wiedzieć o „zemście faraona”?

Wybierasz się na urlop w egzotyczne rejony? Nic tylko pozazdrościć, ale... uważaj, żeby nie dopadła się „zemsta faraona”. Dowiedz się, jak uniknąć biegunki podróżnych i jak załagodzić jej objawy, żeby w pełni cieszyć się wolnym czasem i aktywnie wykorzystać każdą minutę.

Zemsta faraona − co to takiego?

Biegunka podróżnych to tak naprawdę szereg objawów, które pojawiają się po zakażeniu przewodu pokarmowego po zjedzeniu skażonej drobnoustrojami żywności lub wody pitnej. Może wystąpić w trakcie podróży, jak i nawet do 10 dni od jej zakończenia.

Często występować będzie u osób podróżujących do krajów o niższym standardzie higieny, szczególnie w ciepłych strefach klimatycznych. Czynnikiem przeważnie wywołującym biegunkę u podróżnych są bakterie, rzadziej pierwotniaki czy wirusy. Przeważnie są to enterotoksyczne E. Coli lub Campylobacter. Zwykle narażasz się na największe prawdopodobieństwo zachorowania, jeżeli wybierasz się do Afryki, Ameryki Południowej czy na Bliski Wschód.

Co to jest zemsta faraona

Objawami, jakie mogą towarzyszyć biegunce będą nudności, a niekiedy nawet wymioty, bóle brzucha i dolegliwości związane z odwodnieniem, takie jak zmęczenie czy osłabienie. Pamiętaj wtedy o odpowiednim nawodnieniu, szczególnie w przypadku dzieci czy osób starszych − odwadniają się dużo szybciej.

Biegunka podróżnych ma zwykle umiarkowane nasilenie i przechodzi samoistnie. Ważnymi czynnikami wiążącymi się z wystąpieniem biegunki podróżnych, oprócz infekcji drobnoustrojami, są stres psychofizyczny związany ze zmianą stref czasowych, rodzaju i rytmu przyjmowanych pokarmów oraz emocje, które wynikają z samego odbywania podróży.

Czym jest biegunka

Flora bakteryjna − co to jest?

Definicja flory bakteryjnej mówi, że jest to złożony ekosystem, który występuje w Twoich jelitach. Tworzą go głównie bakterie, które pomagają w fermentacji składników pokarmowych.

Flora bakteryjna będzie również wspomagać układ odpornościowy w walce z chorobotwórczymi drobnoustrojami. Dlatego warto wzmocnić swoją florę bakteryjną, jeśli wiesz, że podczas urlopu możesz natknąć się na występujące w pożywieniu i wodzie chorobotwórcze drobnoustroje.

Przed wyjazdem w egzotyczne podróże warto rozważyć zażywanie prewencyjnie probiotyków wzmacniających naturalną florę bakteryjną organizmu. Zalecane są preparaty z bakteriami Lactobacillus GG lub Saccharomyces boulardii.

Biegunka podróżnych − jak ją zatrzymać?

Wakacyjna biegunka w czasie podróży w części przypadków może być wywołana zmianą diety lub stresem. Jeśli objawy są łagodne warto zwrócić uwagę na odpowiednie nawodnienie i dietę.

Jak zatrzymać biegunkę w czasie podróży

Można zastosować również preparaty działające objawowo. W cięższych przypadkach, jak i przy wystąpieniu gorączki, warto skonsultować się z lekarzem, który może zalecić zastosowanie antybiotyków.

Środki stosowane przeciw biegunce:

  • preparaty zawierające loperamid − hamują perystaltykę jelit, zmniejszają częstość wypróżnień i wzmagają wchłanianie wody z jelit. Ale jeśli występuje silna biegunka o podłożu bakteryjnym z gorączką, nie jest zalecany, bo przez hamowanie perystaltyki powoduje, że toksyny bakteryjne nie są usuwane z organizmu,
  • preparaty zawierające diosmektyt − powlekają błonę śluzową przewodu pokarmowego, zagęszczają treść pokarmową, substancja ta nie wchłania się z przewodu pokarmowego,
  • preparaty zawierające nifuroksazyd − działa bakteriobójczo, nie wchłania się z przewodu pokarmowego,
  • preparaty zawierające węgiel aktywny − ma silne właściwości adsorpcyjne, nie wchłania się z przewodu pokarmowego, zwykle trzeba przyjąć jednorazowo większą ilość tabletek,
  • preparaty zawierające białczan taniny − łagodzi podrażnienie błon śluzowych, działa bakteriobójczo. 

Zobacz, jak leczyć biegunkę u dziecka w artykule: Co robić, gdy dziecko dopadnie biegunka? [LECZENIE]

Wakacyjna biegunka − jak jej zapobiegać?

Jak w prosty sposób zmniejszyć prawdopodobieństwo zakażenia bakteriami wywołującymi biegunkę podróżnych? Podstawowe znaczenie będzie mieć na pewno higiena. Myj ręce tak przed jedzeniem posiłków, jak i przed ich przygotowywaniem.

Dokładnie myj owoce i unikaj spożywania surowych warzyw i owoców. Prewencyjnie warto też unikać jedzenia i napojów z nieznanych źródeł. Warto też ograniczyć spożywanie produktów czy gotowych dań przechowywanych dłużej w temperaturze pokojowej. Zaleca się też zrezygnować z napojów z lodem.

Jak zapobiegać wakacyjnej biegunce

Więcej artykułów na ten temat

Irmina Turek