Choroba Mordoru na Domaniewskiej – zespół cieśni nadgarstka

22. 10. 2017 · Magdalena Stoczyńska · 4 minuty czytania
  • leczenie
Choroba Mordoru na Domaniewskiej – zespół cieśni nadgarstka

Na Twoje zdrowie ma wpływ nie tylko właściwa dieta czy odpowiednia dawka ruchu, ale także Twoja praca. Niestety często o tym zapominasz, a okazuje się, że chorób zawodowych jest coraz więcej. Jedną z nich jest zespół cieśni nadgarstka. Co to za choroba?

Co to jest i jak powstaje zespół cieśni nadgarstka? Choroba zawodowa pracowników biurowych

W nadgarstku znajduje się kanał, przez który przebiega nerw pośrodkowy. Odpowiada on za ruchy ręki i jej wrażliwość na bodźce. Kiedy jest uciskany, pojawia się ból, który może świadczyć o zespole cieśni nadgarstka.

Co powoduje zespół cieśni nadgarstka?

Na zespół cieśni nadgarstka możesz zachorować, jeśli codziennie powtarzasz w pracy te same ruchy, np. przez wiele godzin piszesz na klawiaturze, klikasz myszką, a nawet używasz  wibrujących narzędzi. Tej chorobie sprzyja także gra na instrumentach muzycznych czy uprawianie niektórych sportów, np. jazdy na rowerze. Wszystkie te czynności mogą też przyczyniać się do stanów zapalnych ścięgna lub kaletki maziowej.

Powstaniu zespołu cieśni nagarstka sprzyjają:

  • choroby reumatyczne (np. reumatoidalne zapalenie stawów)
  • choroby endokrynologiczne (np. otyłość, cukrzyca, niedoczynność tarczycy)
  • obecność nieprawidłowych struktur w obrębie nadgarstka takich jak: tłuszczaki, kostniaki lub gangliony (torbiele galaretowate)

Czasem ucisk nerwu spowodowany jest urazem mechanicznym (np. złamaniem nadgarstka lub kości promieniowej w jej dalszym odcinku) czy też obrzękiem struktur w kanale nadgarstka (np. w czasie ciąży lub w okresie menopauzy).

Jak objawia się zespół cieśni nadgarstka?

Pierwszym objawem rozwijającego się zespołu cieśni nadgarstka jest uczucie drętwienia, mrowienia lub nawet palącego bólu w obrębie palców unerwianych przez nerw pośrodkowy, a więc kciuka, palca wskazującego, palca środkowego oraz połowy palca serdecznego. Dolegliwości pojawiają się głównie w nocy i mogą być na tyle nieprzyjemne, że mogą nawet Cię obudzić. Jeśli bardzo Cię boli, możesz sobie pomóc. Niekiedy wystarczy, że opuścisz rękę, a ból nieco zelży.

W kolejnym etapie choroby drętwienie i ból mogą doskwierać Ci także w ciągu dnia. Z czasem dołączy do nich uczucie osłabienia ręki i kłopoty z wykonywaniem nią precyzyjnych ruchów. Czasem trzymane przedmioty mogą wypadać Ci z rąk, a Ty nie będziesz mógł zacisnąć dłoni w pięść. Praca na komputerze stanie się wyzwaniem, ponieważ możesz mieć problemy z pisaniem. Wykonywanie prac domowych także może być utrudnione.

zespół cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka: leczenie

Schorzeniem o charakterze postępującym jest bez wątpienia zespół cieśni nadgarstka. Leczenie czasami może być nieuniknione, jednak istnieje szereg sposobów, by zapobiegać tej chorobie. 

Najważniejsze elementy profilaktyki zespołu cieśni nadgarstka to:

  • właściwa pozycja podczas pracy
  • regularne przerwy
  • ćwiczenia rozciągające

Najzdrowsza pozycja to taka, w której dłoń stanowi naturalne przedłużenie przedramienia. Niestety, podczas wielogodzinnej pracy przy komputerze jest ona praktycznie nieosiągalna. Dlatego też jeśli często korzystasz z klawiatury komputera, ułóż ją tak, aby nadgarstki nie musiały przyjmować nienaturalnej pozycji. Co godzinę rób 2minutową przerwę w pracy i – jeśli to możliwe – staraj się, by wykonywane czynności były zróżnicowane.

Co zrobić, jeśli pomimo Twoich starań pojawiają się pierwsze objawy zespołu cieśni nadgarstka? Warto wówczas przynajmniej na kilka dni odstawić to, co je powoduje (czyli zwykle klawiaturę), tak aby ścięgna wypoczęły, zmniejszył się obrzęk i wycofał stan zapalny. Czasem zalecane jest noszenie specjalnego stabilizatora, który usztywnia nadgarstek i odciąża tym samym nerw pośrodkowy. Możesz także skorzystać z pomocy fizjoterapeuty, który dobierze serię odpowiednich zabiegów usprawniających. 

Zespół cieśni nadgarstka: operacja, która rozwiąże problem

Może się zdarzyć, że Twoje wysiłki nie będą przynosić efektów i zespół cieśni nadgarstka nie tylko się pojawi, ale i rozwinie. Wtedy jedyną metodą, która pozwala na całkowite wyleczenie,jest zabieg operacyjny. Podczas zabiegu zostanie usunięta przyczyna zmian, czyli ucisk wywierany na nerw pośrodkowy. Zabieg jest dość prosty i polega na nacięciu więzadła poprzecznego nadgarstka, które zamyka kanał nadgarstka. Przez to odbarcza się nadgarstek, czyli zmniejsza się ciśnienie w jego obrębie.

Więcej artykułów na ten temat

Magdalena Stoczyńska