Preparaty ziołowe

  (29)
Sortuj według
Preparaty ziołowe

Preparaty ziołowe

Nadwaga i otyłość to powszechny problem społeczny. Ostatnie doniesienia naukowców mówią nawet o 100 milionach osób, które na co dzień żyją z otyłością. Związane z nią przywary nie są to, bynajmniej, problemy wyłącznie natury estetycznej, ponieważ zdecydowanie poważniejsze są w ich przypadku konsekwencje zdrowotne – nie tylko choroby stawów, nadciśnienie czy miażdżyca, ale coraz częściej również depresja. Według ostatnich szacunków ponad 70 procent osób zmagających się z otyłością wykazuje zachowania depresyjne, a nawet myśli samobójcze. Sam stan otyłości czy też nadwagi już są traktowane jako jednostki chorobowe mimo różnych przyczyn ich powstania – czasem również wynikających z obciążeń genetycznych lub nieprawidłowości w składzie hormonów w organizmie.


Aby dowiedzieć się, czy już znajdujesz się w spektrum nadwagi i czy powinieneś zacząć już myśleć o preparatach takich jak zioła wspomagające odchudzanie, oblicz swój wskaźnik BMI – podziel masę w kilogramach przez wzrost w metrach podniesiony do kwadratu. Wynik między 25 a 29,9 świadczy o nadwadze, 30 i powyżej – o otyłości. Wynik powyżej 35 to otyłość II stopnia, natomiast 40 i powyżej świadczy o otyłości olbrzymiej, która poważnie zagraża zdrowiu. Osoby ze wskaźnikiem BMI powyżej 60 mają już problemy z samodzielnym funkcjonowaniem i poruszaniem się. Inną metodą jest pomiar grubości tkanki tłuszczowej. Grubość tej tkanki mierzy się bezpośrednio nad kością biodrową albo łokciem: jeżeli wynosi ona powyżej 2,5 cm masz do czynienia z nadwyżką masy ciała. Możesz także zbadać poziom tkanki tłuszczowej w gabinecie lekarskim z pomocą odpowiednich urządzeń. Taki pomiar będzie znacznie bardziej dokładny: BMI ani domowe pomiary grubości fałdów tłuszczu nie uwzględniają stosunku masy mięśniowej do ilości tłuszczu, czy zawartości wody w organizmie.


Badania pokazują, że dolegliwości związane z nadmierną wagą dotykają ponad połowy społeczeństwa, wywołując poważne negatywne konsekwencje zdrowotne. Powikłania zdrowotne po otyłości lub innych chorobach z nią związanych mogą prowadzić nawet do śmierci. Nie należy się dziwić, że osoby dotknięte tym problemem poszukują preparatów, które pomagają zredukować masę ciała. W tej roli oprócz farmaceutyków przepisywanych przez lekarza doskonale sprawdzą się preparaty ziołowe. Jednak każde zioła na odchudzanie czy też zioła na przemianę materii również warto omówić ze specjalistą, a w trakcie wywiadu uwzględnić także choroby, na które cierpisz oraz leki, które obecnie zażywasz.


Podczas zrzucania zbędnej tkanki tłuszczowej nie należy sięgać wyłącznie po zioła odchudzające, których działanie sprowadza się do wspomagania spalania tkanki tłuszczowej. Warto stosować także zioła oczyszczające organizm z toksyn oraz takie, które regulują procesy trawienne. Odpowiednie będą także zioła hamujące apetyt i o działaniu moczopędnym. Dzięki zastosowaniu ziół o różnorodnym przeznaczeniu efekty pojawią się szybciej i będą bardziej satysfakcjonujące.


Jakie zioła na odchudzanie najlepiej wybrać?


Do najpopularniejszych składników wprost z zielarskiej półki, które wspomagają odchudzanie, należą m.in. yerba mate, guarana, zielona oraz czerwona herbata – czyli zioła przyspieszające spalanie tłuszczu. Wykazują one również działanie moczopędne oraz przeczyszczające. Ponadto yerba mate redukuje poziom złego cholesterolu, co jest bardzo pożądane w walce z nadwagą i często towarzyszącym jej nadciśnieniem. Inne zioła to mięta, melisa, szałwia oraz lubczyk lekarski – te z kolei pomagają w regulacji trawienia, a ponadto przyspieszają przemianę materii.


Pokrzywa, mniszek lekarski, skrzyp polny wykazują działanie moczopędne. Wpływają pozytywnie także na pracę nerek, która jest istotna podczas odchudzania, gdyż tylko poprawnie działające nerki mogą filtrować składniki mineralne i dzięki temu zapobiegać zatrzymywaniu się wody w organizmie. Z kolei rośliny takie jak siemię lniane, podbiał oraz ziele bratka są to zioła na zmniejszenie apetytu.


Zioła przyspieszające odchudzanie można stosować oddzielnie lub w postaci mieszanek. Będą stanowiły delikatne wsparcie procesu odchudzania. Najpopularniejsza forma, w jakiej występują, to herbaty ziołowe na odchudzanie – taki specyfik można pić do posiłku lub jako oddzielny napój. Mogą występować pojedynczo lub w postaci mieszanek wzbogaconych np. w L-karnitynę, guaranę czy kofeinę w celu dostarczenia Ci lepszych rezultatów. Taką herbatkę można wykorzystać także do wykonania pożywnego koktajlu z dodatkiem owoców.


Zioła na szybkie schudnięcie - czy można je przedawkować? Powszechna opinia głosi, że ziół nie można przedawkować. Spotykane są także opinie, że środki pochodzenia naturalnego nie mogą być szkodliwe. Nie jest to prawda. Zioła nie bez powodu od wielu wieków uważane są za produkty lecznicze. Dlatego też warto wiedzieć, że te niepozornie wyglądające roślinki stosowane w nadmiarze mogą wywoływać wiele działań niepożądanych. Nie należy również łączyć ziół z lekami, gdyż preparaty roślinne mogą zmienić działanie środków chemicznych. Dlatego osoby na stałe przyjmujące leki powinny poprzedzić stosowanie ziół konsultacją lekarską. Jeżeli chcesz zaopatrzyć się w takie specyfiki, pamiętaj, że nie każdy sklep oferuje dobrej jakości zioła na odchudzanie. Apteka jest jedynym miejscem, w którym kupisz bezpieczne, przebadane zioła spalające tkankę tłuszczową lub takie, które przyczyniają się do przyspieszenia tego procesu.