Choroba Raynauda - gdy nagle bledną Ci palce, nos i uszy...

30. 4. 2019 · 3 minuty czytania

Choroba Raynauda objawia się drętwieniem kończyn i zmianą koloru skóry z białego na sinoniebieski. Z czego wynika to schorzenia i jak je leczyć? Poznaj szczegóły!

Edyta Jakubik
Edyta Jakubik
Choroba Raynauda - gdy nagle bledną Ci palce, nos i uszy...

Osoby z chorobą Raynauda odczuwają drętwienie i zimno w niektórych obszarach ciała wskutek niskiej temperatury lub stresu. Najczęściej dotyczy to placów u dłoni i u stóp. W tej chorobie dochodzi do skurczu małych tętnic, który prowadzi do niedostatecznego ukrwienia danego obszaru ciała. Objaw ten występuje u 3 − 15% osób na świecie, zwłaszcza ludzi żyjących w chłodniejszym klimacie. Prawie dwukrotnie częściej chorują kobiety. Do tej pory nie jest do końca poznana przyczyna występowania choroby Raynauda.

Choroba Raynauda − objawy

Objaw choroby Raynauda dotyczy najczęściej palców u rąk i stóp, ale może również wystąpić w innych rejonach ciała, takich jak: nos, usta, uszy.

Podczas napadu w dotkniętym obszarze ciała dochodzi do:

 • silnego odczuwania zimna,
 • drętwienia i uczucia kłucia po rozgrzaniu,
 • zmiany koloru skóry – początkowo biały, potem sino-niebieski, a po ogrzaniu i poprawie krążenia dotknięty obszar może zrobić się czerwony, a następnie pulsować i puchnąć.

Sprawdź, z czego wynika drętwienie palców u nóg.

choroba Raynauda na obszarze ręki

 

Objaw a choroba Raynauda − skutki i przyczyny

Mówiąc o chorobie Raynauda mam na myśli postać pierwotną, która nie jest wynikiem żadnej innej choroby. Występuje znacznie częściej niż objaw Raynauda i dotyczy przeważnie osób po 20. roku życia. Czy choroba Raynauda jest groźna? Przebieg tej choroby jest zwykle na tyle łagodny, że większość osób nie wymaga leczenia, a w niektórych może nawet ustąpić samoistnie.

A kiedy pojawia się choroba Raynauda? Przyczyny jej występowania nie są do końca poznane. Istnieją jednak pewne czynniki ryzyka.

Sprawdź też, co mogą oznaczać zimne dłonie i stopy!

Czynniki ryzyka wystąpienia choroby Raynauda:

 • płeć − częściej chorują kobiety,
 • wiek – można zachorować w każdym wieku, jednak częściej dotyczy osób między 15. a 30. rokiem życia,
 • klimat – zwykle chorują ludzie mieszkający w chłodniejszych strefach klimatycznych,
 • czynniki genetyczne.

Z kolei objaw Raynauda, to zjawisko wtórne do jakiejś choroby:

 • choroby tkanki łącznej (toczeń rumieniowaty układowy, reumatoidalne zapalenie stawów),
 • choroby tętnic (miażdżyca tętnic, choroba Buergera, nadciśnienie płucne),
 • zespół cieśni nadgarstka,
 • powtarzanie pewnych czynności, takich jak: pisanie, granie na fortepianie, używanie narzędzi wibracyjnych,
 • palenie tytoniu (zwęża naczynia krwionośne),
 • uraz rąk i stóp (złamanie, odmrożenie, operacje),
 • niektóre leki, takie jak: beta-blokery (stosowane w nadciśnieniu tętniczym i arytmiach), sumatryptan (stosowane w leczeniu migreny) i inne.

Objaw Raynauda pojawia się rzadziej choroba Raynauda i zwykle dotyczy osób po 40. roku życia.

objawy choroby Raynauda

Choroba Raynauda − powikłania

Komplikacje, które występują w przebiegu choroby lub zespołu Raynauda zdarzają się niezwykle rzadko. Czasami jednak znacznie ograniczone krążenie krwi w palcach u rąk lub stóp może spowodować uszkodzenie tkanki. Całkowicie zablokowana tętnica może doprowadzić do niedokrwienia, w wyniku czego dojdzie do owrzodzenia skóry, a w skrajnych przypadkach do martwicy danego obszaru, wymagające usunięcia dotkniętej chorobą części ciała.

Sprawdź też tabletki na serce bez recepty.

powikłania choroby Raynauda

Choroba Raynauda − leczenie naturalne i zapobieganie

Jeśli zmagasz się z chorobą Raynauda, możesz w prosty zabezpieczyć siebie przed kolejnymi atakami. Kiedy jest zimno, zanim wyjdziesz na zewnątrz, załóż czapkę, szalik, skarpety i buty i 2 warstwy rękawiczek lub skarpet. Noś płaszcz z wygodnymi mankietami dookoła rękawiczek lub rękawiczek. Noś nauszniki i maskę na twarz, jeśli czubek nosa i płatki uszu są wrażliwe na zimno.

choroba raynauda leczenie naturalne

 

Pamiętaj, żeby natychmiast skontaktować się z lekarzem w przypadku zaostrzenia objawów choroby Raynauda, w wyniku, którego może rozwinąć się ból lub zakażenie dotkniętych obszarów ciała.

Przeczytaj też: Słabe krążenie - objawy, które warto znać!

  Więcej artykułów na ten temat

  O autorze
  Edyta Jakubik
  Edyta Jakubik
  Jestem lekarzem w trakcie specjalizacji z kardiologii oraz doktorantką na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, gdzie prowadzę badania kliniczne oraz uczę studentów. Moja druga specjalizacja to medycyna estetyczna, która jest moją pasją. W wolnym czasie prowadzę swojego bloga na Instagramie (dr.jakubik), związanego z medycyną i zdrowiem.
  Przeczytaj więcej od tego autora
  O autorze
  Edyta Jakubik
  Edyta Jakubik
  Jestem lekarzem w trakcie specjalizacji z kardiologii oraz doktorantką na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, gdzie prowadzę badania kliniczne oraz uczę studentów. Moja druga specjalizacja to medycyna estetyczna, która jest moją pasją....
  Przeczytaj więcej od tego autora