Drętwienie palców u nóg: przyczyną nie zawsze będzie kręgosłup!

24. 4. 2018 · Aleksandra Malewska · 4 minuty czytania
  • objawy
Drętwienie palców u nóg: przyczyną nie zawsze będzie kręgosłup!

Parestezje to termin określający zaburzenia czucia, takie jak mrowienie czy drętwienie różnych okolic Twojego ciała. Przykładem parestezji, jest powszechnie spotykany objaw drętwienia palców u nóg. Dolegliwość ta jest na dość przykra, a pacjenci często szukają pomocy u lekarzy. Co jest przyczyną drętwienia palców u nóg? Czy objaw ten związany jest tylko z kręgosłupem? A może istnieją też inne przyczyny?

Odczuwasz drętwienie palców u nóg? To nie tylko kręgosłup!

Drętwienie palców u nóg i inne parestezje, to objawy szerokiego spektrum różnych chorób. Przyczyny drętwienia palców u nóg mogą był błahe i wynikać ze złej pozycji, jaką przyjąłeś podczas snu − objaw ten ma wówczas charakter przejściowy i ustępuje samoistnie. Gdy jednak drętwienie palców nawraca lub jest dolegliwością przewlekłą, warto poddać się szczegółowej diagnostyce.

Skąd bierze się drętwienie palców u nóg

Drętwienie palców u nóg − przyczyny

1. Uszkodzenie układu nerwowego

Parestezje w postaci drętwienia palców u nóg mogą wynikać z uszkodzenia obwodowych włókien nerwowych w przebiegu polineuropatii. Przyczyny polineuropatii mogą być różne, są wśród nich między innymi: choroby autoimmunologiczne, choroby zakaźne, nadużywanie alkoholu, niedobór witaminy B12 oraz cukrzyca.

Co jeszcze może oznaczać drętwienie palców u nóg? Objawy te mogą świadczyć również o uszkodzeniu ośrodkowego układu nerwowego np. w przebiegu stwardnienia rozsianego czy w skutek udaru mózgu.

Uszkodzenie układu nerwowego jako przyczyna drętwienia palców u nóg

2. Choroby układu sercowo-naczyniowego

Często spotykaną przyczyną drętwienia palców u nóg jest miażdżyca tętnic. W przebiegu tej choroby dochodzi do stopniowego stwardnienia Twoich ścian naczyń krwionośnych oraz zwężenia ich światła. Skutkiem tego procesu jest ograniczone ukrwienie nerwów i innych tkanek, szczególnie tych położonych obwodowo. Stąd możesz odczuwać drętwienie palców u nóg.

Czynnikiem, który bardzo nasila procesy miażdżycowe jest palenie papierosów, więc jeśli palisz, to kolejny powód, dla którego warto jak najszybciej pożegnać się z nałogiem. Miażdżyca dotyka z wiekiem każdego człowieka, dlatego tak ważna jest jej profilaktyka − o szczegóły zapytaj swojego lekarza rodzinnego!

Przeczytaj więcej o tym, jak radzić sobie z zaburzeniami lipidowymi: Jak leczyć zaburzenia lipidowe − czyli co pomoże na wysoki cholesterol?

3. Niekontrolowana cukrzyca

Chorujesz na cukrzycę? Nie bagatelizuj swojej choroby! Niewyrównany poziom cukru we krwi powoduje postępujące uszkodzenie nerwów prowadząc do polineuropatii cukrzycowej. W przebiegu tego schorzenia pacjenci często zgłaszają drętwienie palców nóg oraz rąk. Jedynym sposobem, żeby zapobiec tym powikłaniom jest skrupulatna kontrola poziomu cukru we krwi oraz przestrzeganie zaleceń lekarza.

Drętwienie palców u nóg przez cukrzycę

4. Choroby reumatologiczne i objaw Raynauda

Drętwienie palców nóg dotyka również pacjentów, u których występuje objaw Raynauda. Objaw ten towarzyszy różnym chorobom reumatologicznym, takim jak toczeń rumieniowaty układowy czy twardzina układowa, może też występować jako izolowane zjawisko u osób zdrowych, najczęściej młodych kobiet.

Objaw Raynauda wynika z nagłego, odwracalnego skurczu drobnych naczyń krwionośnych palców. Na objaw ten składa się nagłe zblednięcie dystalnych części ciała, z następczą sinicą i rumieniem w  trzeciej, ostatniej fazie. W każdej z tych faz możesz odczuwać drętwienie palców i inne zaburzenia czucia. Jeśli te objawy są Ci znajome − lepiej udaj się na konsultację do dermatologa lub reumatologa.

5. Drętwienie palców nóg a kręgosłup

Objaw drętwienia palców nóg obserwowany jest często w przebiegu chorób kręgosłupa, takich jak zwyrodnienie stawów, dyskopatie oraz urazy. W skutek ucisku na korzenie nerwowe pojawia się ból, zaburzenia czucia, w tym drętwienie palców u nóg. Pamiętaj, że tego typu zaburzenia mają postępujący charakter, dlatego powinny być jak najwcześniej wykrywane.

Drętwienie palców u nóg a kręgosłup

A co może być przyczyną drętwienia rąk?

A czy drętwienie palców u nóg i rąk mają ze sobą coś wspólnego? Może zastanawiasz się, co jest przyczyną drętwienia rąk? Wiele z opisanych tu chorób jest  jednocześnie przyczyną drętwienia palców nóg i rąk, dotyczy to przede wszystkim chorób ogólnoustrojowych, takich jak miażdżyca czy obwodowe uszkodzenie włókien nerwowych w przebiegu polineuropatii.

Przyczyny drętwienia nóg

Jeśli zdarza Ci się odczuwać drętwienie, mrowienie, uczucie „przebiegającego prądu” lub inne parestezje w zakresie palców − warto zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Nawracające lub przewlekłe drętwienie palców wymaga diagnostyki.

Więcej artykułów na ten temat

Aleksandra Malewska