Zawroty głowy po wysiłku − zmęczenie czy choroba?

29. 4. 2019 · 5 minut czytania

Zawroty głowy po wytężonym wysiłku zwykle nie zwiastują poważnej choroby. Czasem jednak mogą świadczyć o rozwijającym się schorzeniu. Kiedy należy skonsultować się z lekarzem? Sprawdź!

Edyta Jakubik
Edyta Jakubik
Zawroty głowy po wysiłku − zmęczenie czy choroba?

Zawroty głowy po treningu zwykle nie są oznaką poważnych objawów, natomiast to sygnał od Twojego organizmu, którego lepiej nie bagatelizować. Zobacz, dlaczego tak się dzieje i w jaki sposób możesz temu zapobiec. Skąd bierze się szybkie męczenie się? Przyczyny mogą być bardzo prozaiczne. Sprawdź to.

Zawroty głowy podczas ćwiczeń − niewłaściwe oddychanie

Kiedy ćwiczysz, twoje mięśnie potrzebują więcej tlenu. Podczas wysiłku częstość oddechów i tętno zwiększają się, dzięki czemu bardziej natleniona krew może wpływać do mięśni. Jeśli nie oddychasz wystarczająco długo w trakcie lub po wysiłku, Twoje serce może nie pompować wystarczającej ilości natlenionej krwi do mózgu. Wtedy mogą wystąpić zawroty głowy, bo za małe ilości tlenu docierają do mózgu.

Sprawdź też, jaki jest wpływ aktywności fizycznej na układ oddechowy!

szybkie męczenie się przy małym wysiłku

W jaki sposób złagodzić dolegliwości?

Usiądź na podłodze. Weź 3 głębokie oddechy i powoli wydychaj powietrze. Kontynuuj przez 3 − 5 minut, zanim powoli podniesiesz się do pozycji stojącej.

Jak uniknąć niedotlenienia?

Wiele osób wstrzymuje oddech podczas niektórych ćwiczeń, zwłaszcza podczas treningu mięśni głębokich tułowia. W czasie ćwiczeń lepiej oddychać torem przeponowym, czyli pracować przeponą. Jak się tego nauczyć? Połóż się na plecach, ugnij kolana, a stopy oprzyj na podłodze. Połóż dłonie na brzuchu powyżej pępka. Oddychaj tak, żeby podczas wdechu brzuch unosił się, a w czasie wydechu opadał. Podczas ćwiczeń staraj się oddychać w ten sposób, dzięki czemu unikniesz niedotlenienia organizmu.

Przeczytaj też: Trening wytrzymałościowy - na czym polega, co daje, jakie ćwiczenia warto wykonywać?

 

Zawroty głowy po wysiłku fizycznym − odwodnienie

Do odwodnienia dochodzi, kiedy tracisz więcej wody niż przyjmujesz. Podczas ćwiczeń temperatura ciała wzrasta, a Twoje ciało poci się, żeby się ochłodzić. W wyniku czego możesz stracić dużo wody, zwłaszcza jeśli trenujesz w gorący dzień. Oprócz zawrotów głowy możesz mieć suche usta i odczuwać ekstremalne pragnienie i zmęczenie.

zawroty głowy podczas ćwiczeń

W jaki sposób złagodzić dolegliwości?

To bardzo proste − napij się wody! Najlepiej mineralnej, niegazowanej. Sprawdź również dostępne elektrolity!

Jak uniknąć odwodnienia?

Nie wystarczy, że nosisz butelkę z wodą − musisz ją także wypić! Pomocne może być trzymanie się ustalanych przerw, podczas których uzupełnisz straty wody. Pamiętaj również o piciu wody po ukończonym treningu. Upewnij też się, że masz wystarczającą ilość wody − ta zawsze powinna być dostosowana  do intensywności ćwiczeń i czasu trwania treningu.

Sprawdź też, ile wody dziennie warto pić!

Zawroty głowy po wysiłku − obniżone stężenie glukozy we krwi

Twoje ciało czerpie energię z glukozy, która krąży w Twojej krwi i w Twoich mięśniach. Podczas ćwiczeń Twoje mięśnie zużywają więcej energii podczas pierwszych 15 minut ćwiczeń. Gdy pokłady się wyczerpią, dochodzi do spadku stężenia glukozy we krwi i wówczas zostaje wykorzystana rezerwa, czyli glukoza z wątroby. Metabolizm mózgu człowieka opiera się głównie na glukozie, dlatego kiedy Twój mózg jest głodny glukozy, możesz czuć zawroty i ból głowy i drżenie i zmęczenie.

zawrót głowy podczas ćwiczeń

W jaki sposób złagodzić dolegliwości?

Niskie stężenie glukozy we krwi można łatwo podwyższyć. Zjedz małą przekąskę, jak np. banana, żeby uzyskać szybsze rezultaty wypij szklankę soku.

Przeczytaj: Dekstroza - ekspresowe uzupełnienie energii po treningu!

Jak uniknąć spadku stężenia glukozy we krwi?

Przed planowanym treningiem upewnij się, że Twoje ciało ma odpowiednie rezerwy glukozy. Możesz to zrobić przez podjadanie całych ziaren lub chudego białka około 1 godziny przed treningiem.

Zawroty głowy po wysiłku fizycznym − obniżone ciśnienie tętnicze

Ciśnienie krwi jest zwykle w najniższe około 30 do 60 minut po wysiłku. Niektórzy doświadczają szybszego spadku. Kiedy ćwiczysz, Twoje serce i mięśnie pracują również intensywnie i utrzymują odpowiednie ciśnienie krwi. Dzięki temu mięśnie mogą uzyskać potrzebny im tlen. Gdy nagle przestajesz ćwiczyć, Twoje serce i mięśnie szybko wracają do normalnego tempa. Oznacza to, że natleniona krew może płynąć do Twojego mózgu wolniej niż normalnie. Kiedy Twój mózg nie dostaje wystarczającej ilości tlenu, sprawia, że odczuwasz zawroty głowy.

szybkie męczenie się podczas ćwiczeń

W jaki sposób złagodzić dolegliwości?

Jeśli czujesz się słaby, usiądź i połóż głowę między kolanami. Pomoże to wprowadzić utlenioną krew do mózgu.

Jak uniknąć obniżonego ciśnienia?

Nie zawsze można zapobiec spadkom ciśnienia krwi. Napij się wody, bo odwodnienie może zaostrzyć problem. Ważna jest też odpowiednio zbilansowana dieta. Jeśli bierzesz jakiekolwiek leki obniżające ciśnienie krwi, skonsultuj się z lekarzem.

Szybkie męczenie sie przy małym wysiłku − a może to przetrenowanie?

Za duże przeciążenie podczas treningu może spowodować zawroty głowy, nudności, osłabienie, a nawet omdlenie.

W jaki sposób złagodzić dolegliwości?

Jeśli masz zawroty głowy, poświęć chwilę na ochłonięcie, złap oddech i zwolnij tętno. Pij tyle wody, ile to możliwe, żeby się nawodnić i dać przerwę wyczerpanym mięśniom.

Sprawdź również, czym są izotoniki i jak działają.

Jak uniknąć objawów przetrenowania?

Próba zbyt szybkiego intensyfikowania wysiłku może wyrządzić więcej szkody niż pożytku, więc słuchaj swojego ciała. Najpierw spróbuj zejść z ćwiczeń o kilka stopni. Możesz stopniowo zwiększać ich intensywność co tydzień, aż osiągniesz pożądany poziom.

Pamiętając o powyższych zasadach unikniesz nieprzyjemnych objawów występujących podczas treningów, dzięki czemu ćwiczenia będą dla Ciebie przyjemnością, a nie torturą. Ważne jest również, żeby odbywać wysiłek fizyczny regularnie, dzięki temu zwiększysz wydolność swojego organizmu i unikniesz potreningowego bólu mięśni, czyli tzw. „zakwasów”.

Sprawdź, czym są zakwasy po treningu!

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Edyta Jakubik
    Edyta Jakubik
    Jestem lekarzem w trakcie specjalizacji z kardiologii oraz doktorantką na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, gdzie prowadzę badania kliniczne oraz uczę studentów. Moja druga specjalizacja to medycyna estetyczna, która jest moją pasją. W wolnym czasie prowadzę swojego bloga na Instagramie (dr.jakubik), związanego z medycyną i zdrowiem.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Edyta Jakubik
    Edyta Jakubik
    Jestem lekarzem w trakcie specjalizacji z kardiologii oraz doktorantką na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, gdzie prowadzę badania kliniczne oraz uczę studentów. Moja druga specjalizacja to medycyna estetyczna, która jest moją pasją....
    Przeczytaj więcej od tego autora