Co to jest NOP (niepożądany odczyn poszczepienny)?

19. 2. 2021 · Magdalena Habuz-Falińska · 2 minuty czytania

Zgodnie z definicją niepożądany odczyn poszczepienny (NOP) to zaburzenie stanu zdrowia, które wystąpiło w okresie 4 tygodni po podaniu szczepionki. Wyjątek stanowi podanie szczepionki przeciwko gruźlicy. W tym przypadku kryterium czasowe jest dłuższe, co wynika ze specyfiki preparatu.

Naturalnie, NOP-y nie pojawiają się u wszystkich zaszczepionych. Częstość ich występowania jest uzależniona od rodzaju preparatu. Przeciętnie, biorąc pod uwagę szczepionki stosowane w naszym kraju, NOP występuje u jednej na 10 tys. osób. Przykładowo zagrażający życiu wstrząs anafilaktyczny może wystąpić po podaniu 1 na milion dawek szczepionki, natomiast niegroźne objawy miejscowe pojawiają się po podaniu 1 na 10 dawek. Na szczęście zdecydowana większość NOP-ów przyjmuje łagodną postać – zaczerwienienie i lekki obrzęk w miejscu wkłucia, nieznacznie podwyższona temperatura ciała.

Dowiedz się także, jak działa i co zawiera szczepionka.

O tym, czy niepożądany odczyn poszczepienny rzeczywiście miał miejsce, decyduje lekarz. Ponadto po każdym szczepieniu pacjent powinien zostać w przychodni lub punkcie szczepień jeszcze przez 15-20 minut. Dzięki takiemu postępowaniu w przypadku wystąpienia jakiegokolwiek niepokojącego objawu można otrzymać szybką i profesjonalną pomoc.

Dla zapewnienia  maksymalnego bezpieczeństwa każdy niepożądany odczyn poszczepienny jest odnotowywany i monitorowany przez odpowiednie instytucje. W razie uzasadnionych wątpliwości szczepionka zostaje wycofana w trybie natychmiastowym.

Objawy, które powinny Cię szczególnie zaniepokoić to:

  • trudności z oddychaniem,
  • wysoka gorączka,
  • wysypka,
  • złe samopoczucie,
  • drgawki (występują bardzo rzadko, ale mogą świadczyć o zatruciu lub uszkodzeniu centralnego układu nerwowego).

W przypadku dzieci warto zwrócić szczególną uwagę na wysoką gorączkę, częsty płacz oraz problemy z utuleniem malucha przez rodzica.

Przeczytaj, jak przygotować dziecko do szczepienia.

Co zrobić gdy stwierdzisz u siebie lub dziecka NOP? Koniecznie zgłoś się do lekarza. Zwykle niepożądane odczyny poszczepienne ustępują samoistnie, ale zawsze lepiej skonsultować swój przypadek ze specjalistą, który zadecyduje o dalszym postępowaniu.

 

Źródła:

  1. https://szczepienia.pzh.gov.pl/wszystko-o-szczepieniach/co-to-sa-niepozadane-odczyny-poszczepienne-2/. [dostęp: 29.01.2021].
  2. https://www.gov.pl/web/szczepimysie/niepozadane-odczyny-poszczepienne.
    [dostęp: 29.01.2021].