Sprawdzone mikstury i inne sposoby na odkażanie gardła [Z poradnika farmaceutki]

13. 11. 2017 · Agnieszka Dusza · 4 minuty czytania
  • leczenie
Sprawdzone mikstury i inne sposoby na odkażanie gardła [Z poradnika farmaceutki]

Ból gardła? Któż nie zna tego uczucia? Potrafi irytować jak mało co. Drapie, swędzi i nierzadko nie pozwala nawet przełknąć śliny. Jak szybko rozprawić się z niedomagającym gardłem? Które sposoby są niezawodne? Oto kilka przykładów!

Skąd biorą się infekcje gardła?

Infekcje gardła są jedną z najczęstszych przypadłości, jakie mogą dopadać Cię przez cały rok – bez względu na to, czy jest ciepło, czy zimno. A czemu tak się dzieje? Twoje gardło jest pierwszą linią obrony, która chroni Twój organizm przed wnikaniem do niego drobnoustrojów. To właśnie tutaj toczy się walka z niechcianymi zarazkami.

Migdałki podniebienne rozpoznają niechcianych gości i aktywują proces obronny układu odpornościowego. Właśnie z tego powodu na początku infekcji to właśnie gardło jako pierwsze daje Ci o sobie znać: jest zaczerwienione, swędzi i boli.

chora kobieta

Co na ból gardła? Jakie sposoby są niezawodne?

Aby zwalczyć bakterie i wirusy, które atakują Twój organizm, nie zapominaj o odkażaniu gardła. Sposobów jest wiele: tabletki do ssania, aerozole, płyny do płukania – półki apteczne uginają się od tego typu preparatów. Które są najskuteczniejsze? Niestety nie da się tego określić jednoznacznie. Z gotowych preparatów warto wybrać te kilkuskładnikowe, które działają wielokierunkowo: przeciwzapalnie oraz zabijają bakterie, wirusy i grzyby.

Substancje, które są godne polecenia na odkażanie gardła, to:

  • benzydamina – niesteroidowy lek przeciwzapalny i przeciwobrzękowy, który działa również odkażająco
  • cetylpirydyna – działa przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo i przeciwwirusowo
  • chlorek benzoksoniowy – odkaża i ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze
  • amylometakrezol i alkohol dichlorobenzylowy – zabijają bakterie i grzyby

cytryna na przeziębienie i ból gardła

Infekcja gardła – jak poradzić sobie za pomocą domowych sposobów?

Możesz sobie pomóc i przygotować własną miksturę ratunkową, która pomoże Ci na bolące gardło. Te proste, domowe sposoby mogą zdziałać cuda! Czym płukać gardło? Być może słyszałeś o tych miksturach, ale ponieważ łatwiej sięgnąć po tabletkę do ssania, jeszcze ich nie stosowałeś.

1. Roztwór wody z sodą

Jak przygotować? Wystarczy łyżeczka sody oczyszczonej i pół szklanki wody – mieszasz i gotowe! Tak przygotowanym roztworem płucz gardło kilka razy dziennie, ale nie rób tego zbyt długo, bo możesz podrażniać śluzówkę. Roztwór wody z solą ma działanie przeciwzapalne i przeciwobrzękowe.

płukanie gardła solą

2. Mieszanka ziołowa

Niezawodna jest ta złożona z trzech składników: szałwii, tymianku i rumianku. Wystarczy po łyżeczce każdego z ziół umieścić w kubku, zalać wrzącą wodą i parzyć je pod przykryciem przez około 15 minut. Tak przygotowanym naparem płucz gardło kilka razy dziennie. Nie dość, że działa przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo i odkażająco, to dodatkowo nie podrażnia śluzówki.

olejki na ból gardła

3. Woda utleniona i płyn Lugola

Do 1/3 szklanki ostudzonej wody dodaj 1 łyżkę wody utlenionej i kilka kropli (5 – 8) płynu Lugola (wodnego). Tak powstały roztwór ma silne działanie odkażające. Jedynym minusem jest możliwość wysuszenia i podrażnienia śluzówki.

płyn lugola

4. Propolis

Ten naturalny składnik wytwarzany przez pszczoły ma niezwykle korzystny wpływ dla Twojego organizmu. Stosowany do płukania gardła działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo i przeciwwirusowo!

Możesz używać go w formie sprayu lub w postaci alkoholowego roztworu. W tym drugim przypadku musisz przygotować roztwór około 15 kropli w szklance wody. Uważaj, bo propolis może wywoływać uczulenie!

propolis

Pamiętaj, że każdy przygotowany roztwór powinien mieć odpowiednią temperaturę – najlepiej odpowiadającą temperaturze Twojego ciała. Jeśli będzie za gorący, możesz się poparzyć i podrażnić sobie śluzówkę. Żeby efekty były widoczne, płukanie należy wykonywać kilka razy dziennie. Systematyczność zawsze się opłaca!

Więcej artykułów na ten temat

Agnieszka Dusza