Czym jest angina ropna? Ostre zapalenie migdałków i gardła pod lupą

13. 10. 2017 · Agnieszka Dusza · 4 minuty czytania
  • choroby
Czym jest angina ropna? Ostre zapalenie migdałków i gardła pod lupą

Nazwa „angina” jest potocznym określeniem zapalenia migdałków podniebiennych i gardła. Potrafi nieźle dać w kość, dlatego reaguj, kiedy zauważysz u siebie pierwsze objawy! Co to jest angina, jak się nią można zarazić i jak się ją leczy?

Co to jest angina i jak się nią można zarazić?

Angina jest chorobą zakaźną przenoszoną drogą kropelkową lub przez bezpośredni kontakt z chorym. Może być wywołana zarówno przez bakterie, jak i wirusy. Jak już wspomniałam, nazwa „angina” jest nazwą potoczną, w praktyce natomiast określenie to odnosi się do zapalenia błony śluzowej gardła oraz migdałków podniebiennych.

Angina wirusowa a angina bakteryjna - jak je odróżnić?

Przy anginie bakteryjnej (w przeciwieństwie do wirusowej) nie pojawia się ani kaszel, ani katar.

W zależności od czynnika, jaki wywołuje anginę (wirus czy bakteria), objawy się od siebie różnią. Angina wirusowa ma lżejszy przebieg. W przeciwieństwie do anginy ropno-bakteryjnej, nie ma w jej przypadku dużego ryzyka wystąpienia niebezpiecznych powikłań. Faktem, który może również świadczyć, że masz do czynienia z anginą bakteryjną, jest wcześniejszy kontakt z innym chorym.

Jakie są objawy anginy ropnej?

Anginę ropną wywołują bakterie, głównie paciorkowce beta hemolizujące grupy A (90%). Sama angina ropna stanowi około 10 – 30% przypadków zapalenia gardła, reszta to zapalenia wirusowe. Jak można ją rozpoznać?

Anginę charakteryzują:

  • nagły początek
  • wysoka gorączka (powyżej 38 stopni)
  • silny ból gardła

W przypadku anginy ropnej migdały przybierają charakterystyczny wygląd. Są rozpulchnione (obrzęknięte) i zaczerwienione, a na ich powierzchni wyraźnie widoczne są ropne czopy (stąd nazwa). Jeśli podejrzewasz u siebie anginę ropną, przyjrzyj się swojemu językowi. Początkowo może być on cały obłożony białym nalotem, a następnie stać się „malinowy”. Z kolei języczek podniebienny będzie powiększony i opuchnięty.

Jeśli dopadnie Cię angina ropna, nie będziesz w stanie bezboleśnie połykać żadnych pokarmów, a nawet śliny. Możesz mieć wrażenie, że Twoje gardło jest całe poranione. U małych dzieci chorych na anginę ropną mogą pojawić się również nudności i wymioty.

czym jest angina ropna

 

Angina ropna nie dotyka jedynie gardła. Inne objawy anginy to powiększone węzły chłonne szyjne – przednie (tylne są powiększone raczej w przypadku anginy wirusowej), bóle kostno-stawowe oraz zatkane, bolące uszy.

Jak wykryć anginę ropną? Poproś lekarza, by zlecił Ci te badania

Poza objawami klinicznymi, które świadczą o anginie ropnej, dodatkowo w celu rozpoznania choroby lekarz może zlecić Ci posiew z wymazu z gardła i migdałków. Wynik tych badań da jednoznaczną odpowiedź, czy cierpisz na anginę ropną. Pozwoli również potwierdzić lub wykluczyć obecność paciorkowca lub innej bakterii w Twoim gardle.

Warto również wykonać antybiogram, czyli badanie mikrobiologiczne, które pomoże ustalić lekarzowi, jakim antybiotykiem należy Cię leczyć. Ten sposób da Ci praktycznie 100-procentową pewność, że terapia się powiedzie.

Angina ropna: jak leczyć tę chorobę?

W tym przypadku odpowiedź jest tylko jedna: antybiotykoterapia. Nie da się zwalczyć anginy ropnej w inny sposób i nawet nie warto odwlekać tego w czasie. Chorobą, z ktorą nie warto zadzierać, z pewnością jest angina! Ile trwa? Kiedy zaczniesz przyjmować antybiotyk, już po około 2 – 3 dniach poczujesz znaczną poprawę, a po 7 – 10 dobach przyjmowania leku nie będzie już śladu po chorobie. Jeśli zbagatelizujesz anginę, mogą rozwinąć się różne powikłania.

Jeśli nie będziesz leczyć anginy albo jej nie doleczysz, może dojść do:

  • zapalenia ucha wewnętrznego
  • rozwoju ropnia okołomigdałkowego
  • zapalenia mięśnia sercowego
  • zapalenia stawów
  • zapalenia nerek
  • sepsy – jest najniebezpieczniejszym powikłaniem anginy ropnej

Za powikłania odpowiedzialne są toksyny, które wydzielane są przez paciorkowce grupy A. Głownie są to streptolizyna O i S. Powodują one hemolizę czerwonych krwinek, czyli przechodzenie hemoglobiny do osocza krwi, oraz uszkadzają inne komórki organizmu.

 
 
 
 
 
 
 
 

Więcej artykułów na ten temat

Agnieszka Dusza