Suchy kaszel, jak suchy żart – bywa męczący

4. 7. 2017 · Agnieszka Dusza · 4 minuty czytania
  • objawy
Suchy kaszel, jak suchy żart – bywa męczący

Niejednokrotnie dopadł każdego z nas. Najczęściej pojawia się wraz z przeziębieniem i dręczy całą dobę. W ciągu dnia nie pozwala się skupić, a w nocy nie daje zasnąć – suchy kaszel. Jak sobie z nim poradzić?

Suchy kaszel - skąd się bierze?

Najczęściej pojawia się wraz z infekcją wirusową lub bakteryjną. Ale nie zawsze - często jest też objawem reakcji alergicznej lub podrażnienia śluzówki dróg oddechowych (np. dymem papierosowym albo klimatyzacją, która wysusza powietrze).

W gorszych wypadkach jest wynikiem poważnych chorób, takich jak:

  • gruźlica i koklusz (niby archaiczne, zapomniane choroby, ale wracają do nas, na skutek zaniedbań profilaktycznych, złej higieny, a także rezygnacji ze szczepień),
  • astma,
  • POCHP,
  • nowotwory oraz choroby układu krążenia (w tym wypadku pojawia się z wraz z dusznością i najczęściej podczas wysiłku).

Suchy kaszel może być całkiem niewinny, a czasem towarzyszy poważnym chorobom, więc nie zawsze możemy go sobie zlekceważyć.

Suchy kaszel - jak sobie z nim radzić?

Wiadomo, że na samym początku nie trzeba panikować i po prostu walczyć z nim samemu: domowymi sposobami oraz specyfikami dostępnymi bez recepty.

Nieraz wystarczy wypić herbatę z miodem i sokiem malinowym, przygotować sobie kleik z siemienia lnianego (idealnie powleka śluzówkę), czy sięgnąć po tabletki nawilżające do ssania. Warto szukać tych, na bazie porostu islandzkiego lub prawoślazu. Przynoszą natychmiastową ulgę, gdyż bardzo często ten nasz suchy kaszel jest po prostu wynikiem podrażnienia i wysuszenia śluzówki.

Kiedy to nie pomaga, warto zaopatrzyć się w syrop lub tabletki przeciwkaszlowe na bazie m.in. dekstrometorfanu, kodeiny czy butamiratu. Są one zbawienne, szczególnie wieczorem, bo pozwalają spokojnie przespać całą noc i umożliwiają regenerację organizmu. Zaleca się stosowanie ich krótkoterminowo (2-3 dni), bo pomimo dostępności bez recepty, bywają obarczone dużą ilością działań niepożądanych, ale doraźnie i zgodnie z zaleceniami w ulotce można stosować je bez obaw.

A co z preparatami wykrztuśnymi?

Są one stosowane praktycznie tylko w kaszlu mokrym, ponieważ ułatwiając oczyszczanie dróg oddechowych, pośrednio nasilają odruch kaszlu. Ale, bo zawsze jakieś jest – są pomocne także w kaszlu suchym. W tym przypadku mają one na celu zmianę nieproduktywnego suchego kaszlu w  kaszel mokry – produktywny, który ułatwia oczyścić oskrzela z wydzieliny, a wraz z nią – z bakterii. Stosuje się je wyłącznie w ciągu dnia (najbezpieczniej do godz. 16-17). Do substancji ułatwiających wykrztuszanie należą m.in.: ambroksol, bromheksyna, acetylocysteina.

Sprawdź, jak odróżnić kaszel suchy od mokrego!

Suchy kaszel – co jeszcze możesz zrobić?

Inhalacje – pomogą Ci nawilżyć drogi oddechowe. Jeżeli nie posiadasz inhalatora, możemy je wykonać w domowy sposób: nad ciepłą wodę (uważaj, żeby nie była zbyt gorąca!) , wkrapiając do niej kilka kropli olejku np. eukaliptusowego, czy sosnowego.

 

Ponadto zadbaj o odpowiednią temperaturę i nawilżenie pomieszczeń. Nie należy się przegrzewać, gdyż wszystkie mikroby lubują się w cieple i w nim najlepiej się rozwijają. Optymalna temperatura to ok. 20 stopni.

Spożywaj duże ilości płynów – również pomagają w nawilżeniu śluzówki dróg oddechowych.

Unikaj gorących, kwaśnych i ostrych rzeczy – te dodatkowo podrażnią drogi oddechowe i nasilą kaszel.

Kiedy do lekarza?

Oczywiście przez cały czas musimy się obserwować i jeżeli objawy nie mijają przez przysłowiowe 3 dni, należy odwiedzić lekarza.

Szczególnym wskazaniem do konsultacji są:

  • brak ustąpienia objawów pomimo stosowania kuracji dostępnych bez recepty i domowych sposobów,
  • utrzymująca się gorączka,
  • trudności w oddychaniu,
  • wymioty.

Pamiętaj, że w przypadku dzieci objawy rozwijają się o wiele szybciej, dlatego reakcja i wizyta u lekarza musi być natychmiastowa.

Lekarz dokładnie zbada Ciebie, lub Twoje dziecko. Jeśli trzeba, wprowadzi odpowiednią terapię lekami, które dostępne są wyłącznie na receptę.

Więcej artykułów na ten temat

Agnieszka Dusza