Przeziębienie i grypa - poradnik

  (85)

Każdy organizm jest inny, dlatego nie istnieją uniwersalne metody walki z grypą i przeziębieniem. Tymczasem nieodpowiednie leczenie wiąże się z ryzykiem powikłań i pogorszeniem stanu zdrowia. W naszym poradniku zdradzamy, kiedy warto udać się do specjalisty, a także wyjaśnimy, jak wzmacniać układ immunologiczny. Publikowane wskazówki przygotowują lekarze oraz farmaceuci, dzięki czemu nasz blog wyróżnia się wysoką merytoryką.

Przeziębienie i grypa – diagnostyka, objawy

Przeziębienie to choroba wywołana przez różne typy wirusów, m.in. rynowirusy, koronawirusy, RCV, enterowirusy, adenowirusy. Odznacza się łagodnym charakterem i powolnym rozwojem objawów. Grypę powodują natomiast ortomyksowirusy. Do jej charakterystycznych cech zaliczają się gwałtowny przebieg, wysoka gorączka oraz większe ryzyko powikłań. Oba schorzenia wiążą się z układem oddechowym i prowadzą do kataru, bólu gardła i głowy, zmęczenia, gorączki.

Jak leczyć przeziębienie i grypę?

Mimo że objawy grypy i przeziębienia są do siebie bardzo zbliżone, różnią się intensywnością. Niektórzy jako pierwszy symptom nadchodzącej choroby zauważają drapanie w gardle, inni kichanie lub uczucie ogólnego osłabienia organizmu. Nawet specjaliści miewają problemy z dobraniem odpowiednich farmaceutyków, dlatego nie należy diagnozować się samodzielnie. Na naszym blogu znajdziesz informacje dotyczące sposobów na zmniejszenie kataru lub kaszlu. Radzimy, jak płukać zatoki i jakie przyjmować środki przeciwgorączkowe.

Czy można samodzielnie leczyć przeziębienie i grypę? Przeczytaj wskazówki z naszego bloga!

Choć leczenie grypy i przeziębienia syropem z cebuli, miodem lub czosnkiem ma swoje zalety, nie powinno zastępować wizyty u lekarza. Naturalne produkty stanowią jedynie sposób na wzmocnienie odporności. Zawierają bogactwo witamin, minerałów, dlatego warto stosować je wspomagająco. Przed zaproponowaniem odpowiedniej kuracji internista przeprowadza krótki wywiad, osłuchuje oskrzela i płuca, a także sprawdza stan gardła i zatok. Na tej podstawie decyduje się na wdrożenie odpowiedniej farmakoterapii bądź zaleca dodatkowe konsultacje specjalistyczne, np. w celu wykluczenia nietolerancji pokarmowej.

Przeczytaj też