Przeziębienie a grypa – jak je odróżnić?

23. 8. 2017 · Agnieszka Dusza · 4 minuty czytania
  • choroby
Przeziębienie a grypa – jak je odróżnić?

Zatkany nos, katar, złe samopoczucie, temperatura - każdy doskonale zna te objawy. Pierwsza myśl, jaka Ci się nasuwa? Oho! Grypa! Dopadło i mnie. Ale czy rzeczywiście to zawsze musi być grypa? A może to tylko przeziębienie? Czy takie objawy zawsze zwiastują właśnie tę chorobę? Niekoniecznie! Warto znać  różnicę, bo tak naprawdę grypa i przeziębienie to dwie różne rzeczy.

Co to jest grypa?

Grypa jest chorobą wirusową wywołaną przez wirus grypy, który można podzielić na kilka typów: A, B i C. Najgroźniejsze są wirusy typu A. To one były odpowiedzialne za epidemie, których wynikiem była śmierć ogromnej liczby osób, np. w latach 1918-1919 (tzw. „hiszpanka”) czy w 2009 roku w wyniku świńskiej grypy. Obie pandemie wywołał wirus H1N1.

Jak można zarazić się grypą?

Grypa jest bardzo zaraźliwa i należy na nią uważać. Szerzy się drogą oddechową i niestety w porównaniu do przeziębienia może być bardzo przykra w skutkach. Dane Światowej Organizacji Zdrowia szacują, że rocznie na grypę zapada około 5-15 % populacji. Około 3-5 milionów ludzi ciężko choruje, a co roku umiera na nią 250-500 tysięcy osób. Do grupy podwyższonego ryzyka należą szczególnie starsi ludzie.

Grypa: objawy, po których ją rozpoznasz (lub nie)

Takie objawy jak: złe samopoczucie, uczucie rozbicia, katar, ból głowy powodują, że grypę bardzo trudno rozróżnić od innych wirusów. Na pytanie, czy faktycznie zachorowałaś właśnie na to, dadzą jedynie badania laboratoryjne.

Dla tego schorzenia najbardziej charakterystyczne są poniższe symptomy i to one mogą wskazywać, że właśnie dopadła Cię grypa:

Grypa: leczenie

Jeśli grypa nie daje powikłań , możesz leczyć ją objawowo i stosować leki przeciwgorączkowe, syropy na kaszel czy preparaty wzmacniające układ odpornościowy. Do całkowitego wyleczenia potrzebny Ci będzie odpoczynek i łóżko. Mówiąc potocznie, grypę musisz wyleżeć.

Bardzo ważne, żebyś zabezpieczyła się przed niebezpiecznymi powikłaniami. Istotną rzeczą jest też profilaktyka. Aby wzmocnić organizm jeszcze przed okresem jesienno-zimowym, zaszczep się! Nawet jeśli zachorujesz, powikłania i przebieg będą o wiele słabsze.

Co to jest przeziębienie?

Przeziębienie ma o wiele łagodniejszy przebieg niż grypa. Zazwyczaj mija jak ręką odjął po kilku dniach kuracji Za jego rozwój również odpowiedzialne są wirusy - w około 40-50 %  są to wirusy z grupy rhinowirusów (HRV).

Przeziębienie: objawy

Przeziębieniu towarzyszą: zmęczenie, nieżyt nosa, zapalenie gardła czy zapalenia zatok. Nieleczone może prowadzić do rozwoju infekcji bakteryjnej, która będzie wymagać już konsultacji lekarskiej.

Grypa a przeziębienie: różnice i podobieństwa

Z pozoru są to dwie podobne do siebie choroby, ale czy rzeczywiście? Zarówno jedna, jak i druga są chorobami zakaźnymi wywołanymi przez różne wirusy.

Pomimo podobnych symptomów, to grypa może prowadzić do poważnych powikłań. Dlatego od razu warto wiedzieć, z czym mamy do czynienia!

Grypa czy przeziębienie? Na to pytanie pomoże odpowiedzieć Ci poniższa tabela.

ObjawyGrypaPrzeziębienie
PoczątekNagły, gwałtowny początekObjawy nasilają się stopniowo
TemperaturaBardzo wysoka – powyżej 39 stopni, połączona z dreszczamiStan podgorączkowy – 37-38 stopni
Ból gardłaWystępujeWystępuje jako jeden z pierwszych objawów. Może mu towarzyszyć chrypka
Ból głowyPraktycznie zawszeNie zawsze. Zazwyczaj spowodowany jest zapaleniem zatok
Bóle mięśni i stawówBardzo intensywneBardzo rzadko, jeśli się pojawiają mają niewielkie nasilenie
KaszelCzęsto. Suchy, męczący. Może towarzyszyć mu ból w klatce piersiowejRzadko. Jeśli się pojawia, to jest suchy i jest wynikiem podrażnienia oskrzeli
KatarPraktycznie nie występujeBardzo często. Nos jest zatkany, może pojawić zapalenie zatok 
PowikłaniaCzęsto, m.in. zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli, zapalenie mięśnia sercowegoBardzo rzadkie wtórne zakażenia bakteryjne – zatok i gardła

 

Więcej artykułów na ten temat

Agnieszka Dusza