Dreszcze a drgawki. Czy umiesz odróżnić te 2 objawy?

16. 4. 2019 · 3 minuty czytania

Choć drgawki i dreszcze często bywają ze sobą mylone, ich przebieg jest zupełnie inny. Jak wyglądają? O czym świadczą? Czy powinny stanowić powód do niepokoju? Sprawdź!

Aleksandra Malewska
Aleksandra Malewska
Dreszcze a drgawki. Czy umiesz odróżnić te 2 objawy?

Dreszcze i drgawki to na pozór bardzo podobne do siebie objawy i z tego powodu większość ludzi błędnie stosuje wymiennie te 2 określenia. Mimo pozornych podobieństw, istnieje ogromna różnica między drgawkami a dreszczami. Co ważne, objawy te mogą świadczyć o poważnych chorobach. Czym różnią się dreszcze od drgawek? Z czym mogą wiązać się dreszcze, a z czym drgawki?

Dreszcze − objawy

Co to są dreszcze? To drobnofaliste drżenia całego ciała, których powodem są mimowolne skurcze mięśni. Dreszcze najczęściej pojawiają się, kiedy dochodzi do nagłego wzrostu lub przeciwnie, spadku temperatury. Może to być zmiana zarówno temperatury ciała, na przykład podczas gorączki, jak i temperatury otoczenia, gdy wokół gwałtownie robi się zimno.

Zastanawiasz się, o czym mogą świadczyć dreszcze? Wiele chorób, których przebieg związany jest z gorączką często przebiega właśnie z dreszczami.

Sprawdź też, skąd biorą się tzw. zimne dreszcze.

dreszcze objawy

 

Dreszcze − przyczyny

Objawy w postaci dreszczy świadczą o tym, że dochodzi do nagłego wzrostu temperatury ciała u chorej osoby. Dreszcze pojawiają się bardzo często w chorobach bakteryjnych, o gwałtownym przebiegu, między innymi w zakażeniu dróg moczowych lub dróg żółciowych. Pacjent, u którego rozwija się infekcja bakteryjna poci się, jest mu zimno i ma narastające dreszcze.

Czy dreszcze zawsze mają tak poważne przyczyny? Na szczęście nie! Dreszcze mogą też pojawić się również w bardziej błahych okolicznościach na przykład, gdy wyjdziesz z ciepłego otoczenia na zewnątrz, gdzie jest zimno, wtedy pojawia się też charakterystyczna gęsia skórka.

Sprawdź też, co może oznaczać długo utrzymująca się gorączka.

przyczyny dreszczy

Drgawki − objawy

Drgawki to niezależne od woli pacjenta skurcze mięśni, które spowodowane są nieprawidłowymi impulsami neuronów w korze ruchowej mózgu.

Drgawki dzieli się na:

  • drgawki nieprowokowane, czyli wynikające z nadmiernej pobudliwości układu nerwowego pacjenta
  • drgawki prowokowane, które stymulowane są przez konkretny czynnik spustowy

Drgawki nie są zależne od woli pacjenta, a podczas napadu drgawkowego może dojść do zaburzeń świadomości lub nawet całkowitej utraty przytomności. Pacjent po napadzie drgawkowym zwykle ma niepamięć wsteczną, co oznacza, że nie jest sobie w stanie przypomnieć przebiegu napadu drgawkowego.

Sprawić, jak wzmocnić odporność organizmu.

diagnozowanie drgawek - tomografia

Drgawki − przyczyny

Drgawki nieprowokowane wynikają między innymi z genetycznej predyspozycji ośrodkowego układu nerwowego pacjenta do zbyt dużej wrażliwości na bodźce, które dla innych są obojętne. Do przyczyn drgawek nieprowokowanych należą też guzy mózgu lub zmiany poudarowe, a także padaczka.

badania przyczyn drgawek

 

Co może w takim razie wywołać drgawki u osoby zdrowej? Drgawki prowokowane zdarzają się bardzo często i wcale nie muszą świadczyć o poważnej chorobie przewlekłej. Ten typ drgawek związany jest zwykle z nagłymi zaburzeniami w organizmie człowieka, które są całkowicie odwracalne, o ile pacjent w porę uzyska pomoc lekarską. Jedna z najczęstszych przyczyn tego rodzaju drgawek są zaburzenia elektrolitowe − nagły spadek stężenia sodu lub wapnia we krwi może być powodem drgawek. Podobnie jest w przypadku spadku stężenia glukozy we krwi − hipoglikemia, czyli zbyt niski poziom cukru powoduje, że układ nerwowy nie mając źródła energii, generuje napady drgawkowe.

Sprawdź też leki i preparaty dla diabetyków.

do czego prowadzą drgawki

 

Drgawki są również objawem zatrucia − mogą pojawić się u osoby w stanie upojenia alkoholowego i po zażyciu narkotyków lub dopalaczy. Niedotlenienie mózgu u osoby zbyt długo przebywającej pod wodą, np. u nurka lub u pacjenta zatrutego czadem jest także przyczyną nagłych napadów drgawkowych.

Drgawki a dreszcze

Czy wiesz, że gorączka może być zarówno przyczyną dreszczy, jak i drgawek? Drgawki gorączkowe zdarzają się najczęściej u dzieci między 6. miesiącem a 6. rokiem życia i są powodem bardzo dużego niepokoju u rodziców.

Mimo pozornych podobieństw, między drgawkami i dreszczami istnieją ogromne różnice. Dreszcze mijają zwykle dość szybko po rozpoczęciu leczenia przyczynowego, np. antybiotykoterapii. Drgawki natomiast wymagają konsultacji i leczenia przez zespół specjalistów, najczęściej lekarza neurologa i internistę.

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Aleksandra Malewska
    Aleksandra Malewska
    Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w tym publikacje, dotyczą przede wszystkim pacjentów chorujących na autoimmunologiczne choroby tkanki łącznej. Nieodłączną częścią dermatologii jest też wenerologia, czyli dziedzina związana z chorobami przenoszonymi drogą płciową. Codzienny kontakt z pacjentami jest dla mnie wyzwaniem oraz źródłem ogromnej satysfakcji. Nieustannie się szkoląc, zdobywam wiedzę, która pozwala mi być lepszym lekarzem. Razem z dwiema koleżankami prowadzę blog o tematyce dermatologiczno-lifestyle’owej: DermaToLook, gdzie prosty w sposób mówimy o problemach dermatologicznych i o tym, jak dbać zdrową i piękna skórę.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Aleksandra Malewska
    Aleksandra Malewska
    Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w...
    Przeczytaj więcej od tego autora