Złe samopoczucie – jak odróżnić objawy grypy od poważniejszej choroby

14. 8. 2019 · Irmina Turek · 4 minuty czytania
 • grypa

Złe samopoczucie może przytrafić się każdemu. Czasem objawia się nadmierną sennością czy osłabieniem, czasem brakiem koncentracji. O czym może świadczyć i jak ocenić, czy masz do czynienia ze zwykłym osłabieniem czy poważną chorobą?

Złe samopoczucie − przyczyny

Złe samopoczucie to bardzo ogólny objaw i często ciężko ocenić, z czego wynika. Zwykle też jest bagatelizowany, mimo tego, że istotnie wpływa na jakość życia.

Jeśli Twój organizm czuje się osłabiony, spada Twoja wydajność, zarówno w pracy, jak i w domu. Motywacja się obniża i ciężko czasem podołać codziennym wyzwaniom. W związku z tym, że złe samopoczucie istotnie obniża komfort życia i to, w jakim stopniu wykorzystujesz każdy dzień, warto zwrócić uwagę, czy nie doskwiera Ci nazbyt często i jak można temu zaradzić.

Sprawdź też, czym grozi nieleczone przeziębienie.

złe samopoczucie przyczyny

Przyczyny złego samopoczucia mogą być różne: od wszelkich zaburzeń odporności czy chorób somatycznych, aż do depresji. Wahania nastroju i pogorszenie samopoczucia może być również odczuwalne przez kobiety w konkretnych fazach cyklu miesięcznego, jak i podczas 1. trymestru ciąży, co wynika z zmian poziomów hormonów. Wiele kobiet boryka się również ze złym samopoczuciem po porodzie. Może wynikać ono zarówno ze zmian hormonalnych w organizmie młodej mamy, jak i dolegliwości fizycznych związanych z połogiem i przemęczeniem wynikającym z opieki nad maluchem.

złe samopoczucie po kawie

Złe samopoczucie po kawie? To możliwe. W ciągu dnia może pojawiać się przejściowe złe samopoczucie po zjedzeniu niektórych produktów, po wypiciu kawy czy paleniu papierosów. Będzie ono wynikać z reakcji organizmu na konkretne substancje, jakie są mu dostarczasz. U osób z nadciśnieniem czy nadmiernie pobudzonym układem nerwowym, wypicie kawy czy wypalenie papierosa może skutkować nudnościami, poceniem się czy kołataniem serca. Jeśli cierpisz na problemy żołądkowe lub Twoja wątroba nie pracuje dość wydajnie, zjedzenie bardziej obciążających posiłków lub konkretnych produktów może objawić się złym samopoczuciem i osłabieniem. Problemy z wydzielaniem odpowiedniej ilości enzymów trawiennych czy osłabieniem flory jelitowej mogą powodować złe samopoczucie związane z wysiłkiem, jakie organizm wkłada w strawienie dostarczonych posiłków.

Sprawdź też, skąd biorą się zimne dreszcze.

Złe samopoczucie − depresja

Depresja jest najczęstszą chorobą psychiczną na świecie, która powoduje obniżenie nastroju i jakości życia wielu ludzi. Wiąże się ona ze stopniową utratą radości z życia i odczuwania przyjemności. Często osoby cierpiące na depresje są drażliwe lub zmagają się z uczuciem pustki i odczuwają zobojętnienie. Bardzo często daje głównie objawy somatyczne i dopiero w toku diagnostyki okazuje się ze chory zmaga się z depresją. Depresja sprawia, że złe samopoczucie rano pojawia się bardzo często. W ciągu dnia Twój stan może się poprawić. Jest to charakterystyczna dla depresji dobowa zmiana nastroju. Osobom dotkniętym depresją często bardzo trudno jest rozpocząć dzień i zmusić się do aktywności od rana. Żeby prawidłowo ocenić, co dokładnie Ci dolega niezbędna jest konsultacja ze specjalistą. 

złe samopoczucie depresja

Kiedy istnieje podejrzenie depresji? Jeśli objawy depresyjne utrzymują się ciągle przez parę tygodni, lub są bardzo nasilone zaleca się konsultacje z lekarzem. Ciągłe złe samopoczucie może też na nią wskazywać.

Złe samopoczucie psychiczne − objawy

Złe samopoczucie psychiczne może objawiać się m.in.:

 • bezsennością lub nadmierną sennością
 • zmniejszeniem odczuwania przyjemności
 • zmniejszeniem zainteresowania otaczającym światem (unikanie kontaktu z innymi ludźmi i interakcji społecznych)
 • niechęcią do pracy
 • ciągłym uczuciem pustki i smutku
 • spadkiem libido
 • myślami samobójczymi
 • nasilonym uczuciem lęku
 • zaburzeniami apetytu (nadmierny apetyt lub brak apetytu)
 • rożnego rodzaju pozornie niezwiązanymi objawami fizycznymi (np. bole głowy)

złe samopoczucie psychiczne

Oczywiście ogólne złe samopoczucie może również wskazywać na wiele różnych chorób, zarówno somatycznych, jak psychicznych, ale także niedoborów minerałów i witamin, nieodpowiedniej diety i nazbyt obiciążającego organizm stylu życia czy też nadmiaru stresu. Jest to objaw bardzo ogólny, co nie oznacza jednak, że nie warto się mu przyglądać, szczególnie jak utrzymuje się przez dłuższy okres czasu lub stale powtarza.

Więcej artykułów na ten temat