Zimne dreszcze – czy to grypa?

9. 10. 2019 · Irmina Turek · 4 minuty czytania
  • objawy
Zimne dreszcze – czy to grypa?

Czy zimne dreszcze, które tak kojarzą się z gorączką, przeziębieniem i grypą, mogą być spowodowane czymś innym? Uczucie zimna w nocy i drżenie mięśni może być efektem przemęczenia czy problemów z krążeniem. Zobacz, co oznaczają zimne dreszcze w nocy.

Zimne dreszcze − co to takiego?

Dreszcze jako objaw wynikają bezpośrednio z drżenia mięśni. To mikroruchy mięśni, na które nie masz wpływu i nie możesz ich kontrolować. Najczęściej przyczyną zimnych dreszczy jest osłabienie organizmu na wskutek infekcji i występującej gorączki czy przemarznięcia.

Organizm, a dokładniej ośrodek termoregulacji znajdujący się w śródmózgowiu, uruchamia drżenie mięśni, jako pewnego rodzaju reakcje obronną. Mechanizm ten jest uruchamiany w odpowiedzi na trafiające do krwiobiegu toksyny, substancje związane ze stanem zapalnym i gorączką czy czynnikami zewnętrznymi, takimi jak na przykład chłód.

uczucie zimna w nocy

Zimne dreszcze − przyczyny

Najczęściej będziesz doświadczać dreszczy, kiedy przemarzniesz. Wtedy to te drobne skurcze mięśni mają dostarczyć organizmowi dodatkowego ciepła. Jeśli doświadczasz dreszczy przy współistniejącej gorączce, może być to efektem przedostania się do krwiobiegu toksyn bakteryjnych czy wirusów.

Inną przyczyną powstania dreszczy mogą być choroby układu krążenia, które wywołają nieprawidłowe ciśnienie krwi lub niedostateczne ukrwienie organizmu, takie jak choroba wieńcowa, czy zapalenie mięśnia sercowego. Dreszcze i uczucie chłodu może towarzyszyć też objawom anemii. Łączy się ono wtedy z osłabieniem, znużeniem i często bladością skóry. Dodatkowo dreszcze mogą wiązać się również z dolegliwościami układu moczowego, takimi jak m.in. zapalenie pęcherza moczowego.

zimne dreszcze

Zimne poty i dreszcze mogą występować również w przebiegu cukrzycy. W momentach hipoglikemii, czyli spadku poziomu cukru we krwi. Człowiek, u którego wystąpi hipoglikemia odczuwa oprócz osłabienia i rozkojarzenia, również zimne dreszcze i poty.

W przypadku kobiet dreszcze i poty będą występować też przy menopauzie wraz z uderzeniami gorąca. Jest to efekt przemian hormonalnych, jakie zachodzą w organizmie w tym czasie.

Niestety dreszcze mogą być również efektem ubocznym stosowanych leków. Jeśli przyjmujesz jakieś leki regularnie i zauważasz ze pojawiły się po nich dreszcze, najlepiej zgłoś to od razu lekarzowi, tak, żeby dostosował terapie do reakcji organizmu. Kwestia ta dotyczy zarówno leków z przepisu lekarza, jaki tych dostępnych w aptece bez recepty oraz suplementów diety.

Dreszcze to objaw bardzo ogólny i może też towarzyszyć innym zaburzeniom, takim jak zmiany nowotworowe, zaburzenia psychiczne (stany lękowe) czy nadużywaniu alkoholu. Warto pamiętać jednak, że mogą też pojawiać się sporadycznie u zdrowego człowieka, jako efekt zmęczenia, czy to związanego z ciężką i długą pracą, czy dużym wysiłkiem fizycznym. Zimne dreszcze w nocy towarzyszyć mogą nam również podczas ciężkiego dnia po zakrapianej imprezie i wynikać z odwodnienia organizmu.

gorączka i zimne dreszcze

Zimne dreszcze − co pomoże?

W zależności od przyczyny dreszczy, sposoby radzenia sobie z nimi mogą być różne. Jeśli dreszcze przebiegają z gorączką, zastosowanie leków przeciwgorączkowych i przeciwzapalnych powinno pomóc. Zawsze zwróć uwagę, czy organizm jest dobrze nawodniony, a w przypadku wychłodzenia, nawadniać go ciepłymi napojami.

W momencie, kiedy dreszcze towarzyszą chorobom przewlekłym warto zwrócić na nie uwagę lekarzowi prowadzącemu − być może zaleci on modyfikacje leczenia. W przypadku hipoglikemii najlepiej jak najszybciej zjeść lub wypić coś zawierającego cukier, żeby zwiększyć jego poziom we krwi. Jeśli dreszcze łączą się z objawami kaca lub przemęczenia, to odpowiednie wyspanie i nawodnienie powinno pomóc.

zimne dreszcze przyczyny

Jeśli dreszcze występują wraz z gorączką u dziecka, skonsultuj się z lekarzem. On zaleci optymalne leczenie przeciwgorączkowe. Dodatkowo można dawać dziecku na czoło lub kark chłodne okłady lub przygotować kąpiel w wodzie lekko chłodniejszej od jego temperatury. Najważniejsze, żeby regularnie kontrolować temperaturę ciała u dziecka i sprawdzać, czy działanie leków przeciwgorączkowych nie słabnie.

Więcej artykułów na ten temat

Irmina Turek