Seks a cukrzyca – jak cukrzyca wpływa na życie seksualne?

30. 9. 2017 · Klaudia Dopytalska · 4 minuty czytania
 • cukrzyca

Chorując na cukrzycę, codziennie musisz zmagać się z wieloma dolegliwościami. Nie każdy wie, że cukrzyca może mieć duży wpływ na jakość życia seksualnego. Problem ten dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Seks a cukrzyca: jak sobie z nią radzić, aby cieszyć się udanym seksem?

Najczęstsze objawy cukrzycy

Cukrzyca to choroba cywilizacyjna. Według szacunków WHO z 2014 r., na świecie mamy aż 422 miliony osób chorych na cukrzycę! W Polsce na cukrzycę choruje około 9,5% społeczeństwa, co stanowi bardzo duży odsetek.

Jeżeli żyjesz z cukrzycą, to na pewno wiesz, z jak wieloma powikłaniami wiąże się ta choroba. Są to między innymi zaburzenia w pracy naczyń krwionośnych, czy obwodowego układu nerwowego. Cukrzyca jest też przyczyną wielu dolegliwości wzroku, nerek czy skóry.

Niestety, cukrzycy miewają też często problemy z życiem seksualnym – i to zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Poważnym problemem przy cukrzycy jest przede wszystkim impotencja, ale o tym za chwilę.

Seks a cukrzyca - przyczyna wielu frustracji

Problemy w życiu seksualnym to temat bardzo delikatny dla pacjentów. Niestety często jest pomijany w kontekście innych zaburzeń związanych z cukrzycą.

Obniżona sprawność seksualna powoduje frustrację wśród chorych, a to może z kolei rodzić problemy natury psychologicznej. Konsekwencją tego jest na przykład osłabienie relacji z partnerem, co jedynie pogłębia problem. I tak koło się zamyka.

kobieta i mężczyzna

Podstawa to leczenie!

Impotencji w cukrzycy możesz zapobiec. Bardzo dużo zależy od właściwego kontrolowania cukrzycy, samodyscypliny i odpowiednio dobranego leczenia!

Niezwykle ważna jest dobra opieka specjalistyczna – pomoże we właściwym uregulowaniu glikemii i zapobieganiu powikłaniom cukrzycy.

Problemy z seksem u cukrzyków to bardzo ważny problem, bo życie seksualne ma duży wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne.

Zaburzenia seksualne a cukrzyca u kobiet

„Seks a cukrzyca” to nie tylko problem mężczyzn. Powikłania naczyniowe i neurologiczne u kobiet chorujących na cukrzycę także mogą wpływać na jakość ich życia seksualnego.

Angiopatia cukrzycowa, czyli zaburzenia w funkcjonowaniu naczyń krwionośnych, może wpływać nalubrykację.

Podczas seksu kobieta może odczuwać ból i dyskomfort z powodu zbyt małego nawilżenia. Źle kontrolowana glikemia natomiast, może zmniejszyć uwodnienie błony śluzowej pochwy, co także obniża naturalne nawilżenie pochwy.

Dodatkowo, im mniejsza ilości wydzieliny w pochwie, tym wyższe jest ryzyko infekcji oraz urazów podczas seksu. Bez odpowiedniego nawilżenia, możesz być narażona na często nawracające infekcje bakteryjne czy grzybicze pochwy, cewki moczowej i pęcherza moczowego. Powodują one dyskomfort, pieczenie, upławy czy uczucie świądu, co sprawia, że nie jesteś w stanie w pełni cieszyć się seksem.

Innymi dolegliwościami związanym z wahaniami poziomu glikemii są bóle głowy, senność czy złe samopoczucie.

Seksualność kobieca jest bardzo złożona. Ale mimo powikłań związanych z cukrzycą, choroba ta nie wypływa znacząco na życie seksualne u pań. Na problemy związane z seksem, w przypadku pacjentek żyjących z cukrzycą, najczęściej mają wpływ aspekty psychologiczne.

zamyślona kobieta

Impotencja a cukrzyca u mężczyzn

Na to, w jaki sposób cukrzyca może wpływać na zaburzenia potencji u mężczyzn, medycyna posiada zdecydowanie więcej odpowiedzi, niż w przypadku kobiet. Zaburzenia naczyń krwionośnych (np. zmiany miażdżycowe) czy neuropatia cukrzycowa, mogą przyczynić się do problemów z erekcją (np. skróceniem jej czasu), a w skrajnych przypadkach prowadzą do impotencji.

Warto zaznaczyć, że zaburzenia seksualne u cukrzyków mogą być pierwszym objawem neuropatii! Problemy te występują najczęściej po wielu latach trwania cukrzycy. Podobnie jak u kobiet, mężczyźni są bardziej narażeni na stany zapalne cewki moczowej, co przyczynia się do dyskomfortu.

Przeciwdziałanie zaburzeniom życia seksualnego w cukrzycy

Mimo towarzyszących cukrzycy powikłań, diabetycy mogą cieszyć się z udanego życia seksualnego!

Bardzo dużo zależy od odpowiedniej kontroli cukrzycy, ciśnienia tętniczego i gospodarki lipidowej.

Żeby nie dopuścić do nawracających zakażeń, np. cewki moczowej, ważne jest unikanie hiperglikemii (cukromocz ułatwia rozwój drobnoustrojów) oraz odpowiednia, codzienna higiena osobista.

U kobiet z cukrzycą przydatne okazują się kremy i żele nawilżające błonę śluzową pochwy. Kiedy borykasz się z problemem cukrzycy i impotencji – leczenie, jakie możesz podjąć, to przyjmowanie leków wspomagających erekcję (np. w formie tabletek).

Aby cieszyć się seksem, nawet jeśli chorujesz na cukrzycę, zacznij również prowadzić zdrowy tryb życia. Zadbaj o prawidłową dietę i dobrze dobrany wysiłek fizyczny. Przy takiej profilaktyce masz dużo większe szanse na udany seks. A cukrzyca nie będzie stanowiła w tym przeszkody!

radośni ludzie

Najnowsze artykuły

Przeczytaj też

 • Żylaki nóg w młodym wieku – 6 rad jak im zapobiegać

  Choć żylaki kojarzą się z osobami starszymi, czasem pojawiają się już u trzydziestolatków. Co przyczynia się do powstania tych nieestetycznych zmian? Jak zapobiegać „pajączkom”? Sprawdź!
  • żylaki
  • zaburzenia krążenia
  Żylaki nóg w młodym wieku – 6 rad jak im zapobiegać
  • żylaki
  • zaburzenia krążenia
 • Łuszczyca stawowa – jak ją rozpoznać i jak z nią żyć?

  Łuszczyca stawowa to przewlekła choroba charakteryzująca się m.in. bólem, obrzękiem i zaczerwieniem stawów. Kto jest najbardziej narażony na schorzenie? Dowiedz się więcej!
  • łuszczyca
  Łuszczyca stawowa – jak ją rozpoznać i jak z nią żyć?
  • łuszczyca
 • Dieta przy wrzodach żołądka – co jeść, a czego nie jeść?

  Dowiedz się, jak powinna wyglądać dieta przy wrzodach żołądka. Sprawdź, czego musisz unikać, a co jest zalecane w codziennym menu?  Przeczytaj więcej na ten temat!
  • dieta w chorobie
  Dieta przy wrzodach żołądka – co jeść, a czego nie jeść?
  • dieta w chorobie
 • Trądzik młodzieńczy – lepiej zapobiegać niż leczyć [Porady lekarza]

  Trądzik młodzieńczy pojawia się między 11  a 30 rokiem życia. Do jego charakterystycznych objawów zaliczają się krosty, grudki, zaskórniki. Sprawdź, jak przeciwdziałać nieestetycznym zmianom!
  • cera trądzikowa
  Trądzik młodzieńczy – lepiej zapobiegać niż leczyć [Porady lekarza]
  • cera trądzikowa

Więcej artykułów na ten temat

 • Osoby starsze najczęściej cierpią na cukrzycę typu II, dawniej nazywaną cukrzycą starczą. Objawy choroby u seniorów mogą być niecharakterystyczne. Dowiedź się, jakie są jej symptomy i jak ją leczyć!
 • Dieta dla cukrzyka typu 2. O czym warto pamiętać?

  Dieta dla cukrzyka typu 2. O czym warto pamiętać?

  · 5 minut czytania
  • cukrzyca
  Cukrzyca typu 2 określana jest mianem choroby cywilizacyjnej. Zapada na nią coraz więcej osób. Często wynika z niewłaściwej diety. Jak komponować swoje menu? Sprawdź!
 • Jak obniżyć cukier we krwi? Lekarz radzi!

  Jak obniżyć cukier we krwi? Lekarz radzi!

  · 6 minut czytania
  • cukrzyca
  Poszukujesz domowych sposobów na obniżenie cukru we krwi? Najpierw udaj się do lekarza po odpowiednie zalecenia. Dlaczego? Dowiedź się z naszego tekstu!