Seks a cukrzyca – jak cukrzyca wpływa na życie seksualne?

Chorując na cukrzycę, codziennie musisz zmagać się z wieloma dolegliwościami. Nie każdy wie, że cukrzyca może mieć duży wpływ na jakość życia seksualnego. Problem ten dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Seks a cukrzyca: jak sobie z nią radzić, aby cieszyć się udanym seksem?
Spis treści:
Najczęstsze objawy cukrzycy
Cukrzyca to choroba cywilizacyjna. Według szacunków WHO z 2014 r., na świecie mamy aż 422 miliony osób chorych na cukrzycę! W Polsce na cukrzycę choruje około 9,5% społeczeństwa, co stanowi bardzo duży odsetek.
Jeżeli żyjesz z cukrzycą, to na pewno wiesz, z jak wieloma powikłaniami wiąże się ta choroba. Są to między innymi zaburzenia w pracy naczyń krwionośnych, czy obwodowego układu nerwowego. Cukrzyca jest też przyczyną wielu dolegliwości wzroku, nerek czy skóry.
Niestety, cukrzycy miewają też często problemy z życiem seksualnym – i to zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Poważnym problemem przy cukrzycy jest przede wszystkim impotencja, ale o tym za chwilę.
Seks a cukrzyca - przyczyna wielu frustracji
Problemy w życiu seksualnym to temat bardzo delikatny dla pacjentów. Niestety często jest pomijany w kontekście innych zaburzeń związanych z cukrzycą.
Obniżona sprawność seksualna powoduje frustrację wśród chorych, a to może z kolei rodzić problemy natury psychologicznej. Konsekwencją tego jest na przykład osłabienie relacji z partnerem, co jedynie pogłębia problem. I tak koło się zamyka.
Podstawa to leczenie!
Impotencji w cukrzycy możesz zapobiec. Bardzo dużo zależy od właściwego kontrolowania cukrzycy, samodyscypliny i odpowiednio dobranego leczenia!
Niezwykle ważna jest dobra opieka specjalistyczna – pomoże we właściwym uregulowaniu glikemii i zapobieganiu powikłaniom cukrzycy.
Problemy z seksem u cukrzyków to bardzo ważny problem, bo życie seksualne ma duży wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne.
Zaburzenia seksualne a cukrzyca u kobiet
„Seks a cukrzyca” to nie tylko problem mężczyzn. Powikłania naczyniowe i neurologiczne u kobiet chorujących na cukrzycę także mogą wpływać na jakość ich życia seksualnego.
Angiopatia cukrzycowa, czyli zaburzenia w funkcjonowaniu naczyń krwionośnych, może wpływać nalubrykację.
Podczas seksu kobieta może odczuwać ból i dyskomfort z powodu zbyt małego nawilżenia. Źle kontrolowana glikemia natomiast, może zmniejszyć uwodnienie błony śluzowej pochwy, co także obniża naturalne nawilżenie pochwy.
Dodatkowo, im mniejsza ilości wydzieliny w pochwie, tym wyższe jest ryzyko infekcji oraz urazów podczas seksu. Bez odpowiedniego nawilżenia, możesz być narażona na często nawracające infekcje bakteryjne czy grzybicze pochwy, cewki moczowej i pęcherza moczowego. Powodują one dyskomfort, pieczenie, upławy czy uczucie świądu, co sprawia, że nie jesteś w stanie w pełni cieszyć się seksem.
Innymi dolegliwościami związanym z wahaniami poziomu glikemii są bóle głowy, senność czy złe samopoczucie.
Seksualność kobieca jest bardzo złożona. Ale mimo powikłań związanych z cukrzycą, choroba ta nie wypływa znacząco na życie seksualne u pań. Na problemy związane z seksem, w przypadku pacjentek żyjących z cukrzycą, najczęściej mają wpływ aspekty psychologiczne.
Impotencja a cukrzyca u mężczyzn
Na to, w jaki sposób cukrzyca może wpływać na zaburzenia potencji u mężczyzn, medycyna posiada zdecydowanie więcej odpowiedzi, niż w przypadku kobiet. Zaburzenia naczyń krwionośnych (np. zmiany miażdżycowe) czy neuropatia cukrzycowa, mogą przyczynić się do problemów z erekcją (np. skróceniem jej czasu), a w skrajnych przypadkach prowadzą do impotencji.
Warto zaznaczyć, że zaburzenia seksualne u cukrzyków mogą być pierwszym objawem neuropatii! Problemy te występują najczęściej po wielu latach trwania cukrzycy. Podobnie jak u kobiet, mężczyźni są bardziej narażeni na stany zapalne cewki moczowej, co przyczynia się do dyskomfortu.
Przeciwdziałanie zaburzeniom życia seksualnego w cukrzycy
Mimo towarzyszących cukrzycy powikłań, diabetycy mogą cieszyć się z udanego życia seksualnego!
Bardzo dużo zależy od odpowiedniej kontroli cukrzycy, ciśnienia tętniczego i gospodarki lipidowej.
Żeby nie dopuścić do nawracających zakażeń, np. cewki moczowej, ważne jest unikanie hiperglikemii (cukromocz ułatwia rozwój drobnoustrojów) oraz odpowiednia, codzienna higiena osobista.
U kobiet z cukrzycą przydatne okazują się kremy i żele nawilżające błonę śluzową pochwy. Kiedy borykasz się z problemem cukrzycy i impotencji – leczenie, jakie możesz podjąć, to przyjmowanie leków wspomagających erekcję (np. w formie tabletek).
Aby cieszyć się seksem, nawet jeśli chorujesz na cukrzycę, zacznij również prowadzić zdrowy tryb życia. Zadbaj o prawidłową dietę i dobrze dobrany wysiłek fizyczny. Przy takiej profilaktyce masz dużo większe szanse na udany seks. A cukrzyca nie będzie stanowiła w tym przeszkody!
Najnowsze artykuły
Zaburzenia erekcji – jakie są przyczyny i jak sobie radzić z problemami ze wzwodem?
W przypadku jednorazowych problemów z erekcją nie należy doszukiwać się większych problemów zdrowotnych. Jednak, gdy mamy do czynienia z długotrwałymi zaburzeniami, niezbędna będzie wizyta u urologa lub seksuologa.Frustracja seksualna w związku - czy jest na nią lekarstwo?
Frustracja seksualna wiąże się z brakiem realizacji potrzeb seksualnych. Sprawdź, jak ją rozpoznać i z czym może się wiązać długotrwała abstynencja seksualna.-
Domowe sposoby na potencję. Sprawdź naszą listę!
Problemy z potencją dotykają coraz więcej mężczyzn. Czy istnieją domowe sposoby na poprawę sprawności seksulanej? Sprawdź w artykule.
Przeczytaj też
Żylaki nóg w młodym wieku – 6 rad jak im zapobiegać
Choć żylaki kojarzą się z osobami starszymi, czasem pojawiają się już u trzydziestolatków. Co przyczynia się do powstania tych nieestetycznych zmian? Jak zapobiegać „pajączkom”? Sprawdź!Łuszczyca stawowa – jak ją rozpoznać i jak z nią żyć?
Łuszczyca stawowa to przewlekła choroba charakteryzująca się m.in. bólem, obrzękiem i zaczerwieniem stawów. Kto jest najbardziej narażony na schorzenie? Dowiedz się więcej!Dieta przy wrzodach żołądka – co jeść, a czego nie jeść?
Dowiedz się, jak powinna wyglądać dieta przy wrzodach żołądka. Sprawdź, czego musisz unikać, a co jest zalecane w codziennym menu? Przeczytaj więcej na ten temat!Trądzik młodzieńczy – lepiej zapobiegać niż leczyć [Porady lekarza]
Trądzik młodzieńczy pojawia się między 11 a 30 rokiem życia. Do jego charakterystycznych objawów zaliczają się krosty, grudki, zaskórniki. Sprawdź, jak przeciwdziałać nieestetycznym zmianom!
Więcej artykułów na ten temat
Cukrzyca u osób starszych – przyczyny, objawy i leczenie
· 7 minut czytaniaOsoby starsze najczęściej cierpią na cukrzycę typu II, dawniej nazywaną cukrzycą starczą. Objawy choroby u seniorów mogą być niecharakterystyczne. Dowiedź się, jakie są jej symptomy i jak ją leczyć!Dieta dla cukrzyka typu 2. O czym warto pamiętać?
· 5 minut czytaniaCukrzyca typu 2 określana jest mianem choroby cywilizacyjnej. Zapada na nią coraz więcej osób. Często wynika z niewłaściwej diety. Jak komponować swoje menu? Sprawdź!Jak obniżyć cukier we krwi? Lekarz radzi!
· 6 minut czytaniaPoszukujesz domowych sposobów na obniżenie cukru we krwi? Najpierw udaj się do lekarza po odpowiednie zalecenia. Dlaczego? Dowiedź się z naszego tekstu!