Seks a cukrzyca – jak cukrzyca wpływa na życie seksualne?

30. 9. 2017 · 4 minuty czytania

Czy wiesz, że cukrzyca może znacznie obniżać jakość życia seksualnego? Powoduje m.in. bóle głowy, senność oraz wpływa na lubrykację. Dowiedz się więcej na ten temat!

Klaudia Dopytalska
Klaudia Dopytalska
Seks a cukrzyca – jak cukrzyca wpływa na życie seksualne?

Chorując na cukrzycę, codziennie musisz zmagać się z wieloma dolegliwościami. Nie każdy wie, że cukrzyca może mieć duży wpływ na jakość życia seksualnego. Problem ten dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Seks a cukrzyca: jak sobie z nią radzić, aby cieszyć się udanym seksem?

Najczęstsze objawy cukrzycy

Cukrzyca to choroba cywilizacyjna. Według szacunków WHO z 2014 r., na świecie mamy aż 422 miliony osób chorych na cukrzycę! W Polsce na cukrzycę choruje około 9,5% społeczeństwa, co stanowi bardzo duży odsetek.

Jeżeli żyjesz z cukrzycą, to na pewno wiesz, z jak wieloma powikłaniami wiąże się ta choroba. Są to między innymi zaburzenia w pracy naczyń krwionośnych, czy obwodowego układu nerwowego. Cukrzyca jest też przyczyną wielu dolegliwości wzroku, nerek czy skóry.

Niestety, cukrzycy miewają też często problemy z życiem seksualnym – i to zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Poważnym problemem przy cukrzycy jest przede wszystkim impotencja, ale o tym za chwilę.

Seks a cukrzyca - przyczyna wielu frustracji

Problemy w życiu seksualnym to temat bardzo delikatny dla pacjentów. Niestety często jest pomijany w kontekście innych zaburzeń związanych z cukrzycą.

Obniżona sprawność seksualna powoduje frustrację wśród chorych, a to może z kolei rodzić problemy natury psychologicznej. Konsekwencją tego jest na przykład osłabienie relacji z partnerem, co jedynie pogłębia problem. I tak koło się zamyka.

kobieta i mężczyzna

Podstawa to leczenie!

Impotencji w cukrzycy możesz zapobiec. Bardzo dużo zależy od właściwego kontrolowania cukrzycy, samodyscypliny i odpowiednio dobranego leczenia!

Niezwykle ważna jest dobra opieka specjalistyczna – pomoże we właściwym uregulowaniu glikemii i zapobieganiu powikłaniom cukrzycy.

Problemy z seksem u cukrzyków to bardzo ważny problem, bo życie seksualne ma duży wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne.

Zaburzenia seksualne a cukrzyca u kobiet

„Seks a cukrzyca” to nie tylko problem mężczyzn. Powikłania naczyniowe i neurologiczne u kobiet chorujących na cukrzycę także mogą wpływać na jakość ich życia seksualnego.

Angiopatia cukrzycowa, czyli zaburzenia w funkcjonowaniu naczyń krwionośnych, może wpływać nalubrykację.

Podczas seksu kobieta może odczuwać ból i dyskomfort z powodu zbyt małego nawilżenia. Źle kontrolowana glikemia natomiast, może zmniejszyć uwodnienie błony śluzowej pochwy, co także obniża naturalne nawilżenie pochwy.

Dodatkowo, im mniejsza ilości wydzieliny w pochwie, tym wyższe jest ryzyko infekcji oraz urazów podczas seksu. Bez odpowiedniego nawilżenia, możesz być narażona na często nawracające infekcje bakteryjne czy grzybicze pochwy, cewki moczowej i pęcherza moczowego. Powodują one dyskomfort, pieczenie, upławy czy uczucie świądu, co sprawia, że nie jesteś w stanie w pełni cieszyć się seksem.

Innymi dolegliwościami związanym z wahaniami poziomu glikemii są bóle głowy, senność czy złe samopoczucie.

Seksualność kobieca jest bardzo złożona. Ale mimo powikłań związanych z cukrzycą, choroba ta nie wypływa znacząco na życie seksualne u pań. Na problemy związane z seksem, w przypadku pacjentek żyjących z cukrzycą, najczęściej mają wpływ aspekty psychologiczne.

zamyślona kobieta

Impotencja a cukrzyca u mężczyzn

Na to, w jaki sposób cukrzyca może wpływać na zaburzenia potencji u mężczyzn, medycyna posiada zdecydowanie więcej odpowiedzi, niż w przypadku kobiet. Zaburzenia naczyń krwionośnych (np. zmiany miażdżycowe) czy neuropatia cukrzycowa, mogą przyczynić się do problemów z erekcją (np. skróceniem jej czasu), a w skrajnych przypadkach prowadzą do impotencji.

Warto zaznaczyć, że zaburzenia seksualne u cukrzyków mogą być pierwszym objawem neuropatii! Problemy te występują najczęściej po wielu latach trwania cukrzycy. Podobnie jak u kobiet, mężczyźni są bardziej narażeni na stany zapalne cewki moczowej, co przyczynia się do dyskomfortu.

Przeciwdziałanie zaburzeniom życia seksualnego w cukrzycy

Mimo towarzyszących cukrzycy powikłań, diabetycy mogą cieszyć się z udanego życia seksualnego!

Bardzo dużo zależy od odpowiedniej kontroli cukrzycy, ciśnienia tętniczego i gospodarki lipidowej.

Żeby nie dopuścić do nawracających zakażeń, np. cewki moczowej, ważne jest unikanie hiperglikemii (cukromocz ułatwia rozwój drobnoustrojów) oraz odpowiednia, codzienna higiena osobista.

U kobiet z cukrzycą przydatne okazują się kremy i żele nawilżające błonę śluzową pochwy. Kiedy borykasz się z problemem cukrzycy i impotencji – leczenie, jakie możesz podjąć, to przyjmowanie leków wspomagających erekcję (np. w formie tabletek).

Aby cieszyć się seksem, nawet jeśli chorujesz na cukrzycę, zacznij również prowadzić zdrowy tryb życia. Zadbaj o prawidłową dietę i dobrze dobrany wysiłek fizyczny. Przy takiej profilaktyce masz dużo większe szanse na udany seks. A cukrzyca nie będzie stanowiła w tym przeszkody!

radośni ludzie

  Więcej artykułów na ten temat

  O autorze
  Klaudia Dopytalska
  Klaudia Dopytalska
  Jestem lekarzem w trakcie specjalizacji z dermatologii. Na co dzień przykładam wagę do zdrowego trybu życia i uprawiam różne formy aktywności fizycznej.
  Przeczytaj więcej od tego autora
  O autorze
  Klaudia Dopytalska
  Klaudia Dopytalska
  Jestem lekarzem w trakcie specjalizacji z dermatologii. Na co dzień przykładam wagę do zdrowego trybu życia i uprawiam różne formy aktywności fizycznej.
  Przeczytaj więcej od tego autora