Objawy anginy – jak szybko rozpoznać chorobę i zacząć leczyć anginę?

5. 10. 2018 · Irmina Turek · 4 minuty czytania
  • objawy
Objawy anginy – jak szybko rozpoznać chorobę i zacząć leczyć anginę?

Objawy anginy pojawiają się zwykle bardzo szybko. Najczęściej jest to ból gardła. Jednak nasilenie bólu bardzo często zależy od tego, czy angina jest wywołana przez wirusy czy bakterie. Choroba często pojawia się w sezonie jesienno-zimowym i nie trudno jest się nią zarazić. Zobacz, jak wyglądają objawy anginy u dorosłych i jak szybko zacząć leczyć chorobę.

Jak rozpoznać anginę? Oznaki anginy

Angina to nic innego jak ostry stan zapalny błony śluzowej gardła, który często jest połączony z zapaleniem migdałków. Może powstać zarówno w wyniku infekcji, jak i podrażnienia. Często pojawia się przy przeziębieniu, które wywołują wirusy. Dużo rzadziej anginę wywołują bakterie. Bakteryjna postać anginy może być wywoływana przez różne szczepy bakterii, jednak najbardziej popularna jest angina paciorkowcowa.

Anginą możesz zarazić się najczęściej poprzez bezpośredni kontakt z osobą chorą lub też drogą kropelkową. Dlatego też na anginę tak podatne są dzieci w wieku szkolnym. Zwiększone prawdopodobieństwo zachorowania na tą chorobę wypada głównie w sezonie jesienno-zimowym.

Objawy anginy u dzieci

Jak wygląda angina? Początki choroby

To, jak będą wyglądać pierwsze objawy anginy zależy od tego, czy angina wywołana jest przez bakterie czy wirus. Jeśli angina ma podłoże wirusowe to zwykle zaczyna się bólem gardła o umiarkowanym stopniu nasilenia. Objawami towarzyszącymi są wtedy ból głowy, bóle mięśniowo-stawowe, stan zapalny gardła czy kaszel i katar. Czasem dodatkowo może wystąpić zapalenie spojówek lub zmiany na błonie śluzowej jamy ustnej. Gorączka, jeśli wystąpi (nie zawsze tak się dzieje), to nie przekroczy 38°C.

Objawy anginy u dorosłych

Jeśli angina rozwinie się w wyniku infekcji bakteryjnej to najprawdopodobniej zacznie się nagle mocnym bólem gardła. W gardle pojawi się stan zapalny i możesz mieć wyższą gorączkę. Czasem możesz odczuwać nudności i wymioty czy problemy z połykaniem. Często dochodzi do obrzęku języczka i pojawienia się zmian na błonie śluzowej jamy ustnej. W tej postaci anginy kaszel i katar praktycznie nie występują.

Po pierwszych objawach anginy, zwykle choroba staje się mniej intensywna. Zwykle po paru dniach ustępuje sama. Szybciej kończą się objawy anginy, którą wywołały bakterie (zwykle do 4 dni). Przy podłożu wirusowym symptomy mogą utrzymywać się do tygodnia.

Co wywołuje anginę? Przyczyny choroby

Ciężko jest na podstawie samych objawów ustalić przyczyny anginy. Angina bakteryjna paciorkowcowa ma zwykle dość intensywny przebieg.  Gardło przy anginie bakteryjnej bardzo boli. Pojawia się też nalot na migdałkach i ich obrzęk. W tym typie anginy często dochodzi również do obrzęków węzłów chłonnych.

Angina związana z przeziębieniami i wirusami ma łagodniejszy przebieg. Towarzyszą jej objawy typowe dla przeziębienia, takie jak katar czy kaszel. Lekarz może Ci zalecić zrobienie wymazu z gardła, żeby potwierdzić, czy infekcja ma podłoże bakteryjne, czy wirusowe. Jeśli masz do czynienia z bakteriami to wymaz pozwoli określi jakiego są typu.

Na podstawie wywiadu i ewentualnego wymazu lekarz zadecyduje, czy konieczna będzie terapia antybiotykiem. Warto skonsultować się z lekarzem przy pojawieniu się objawów anginy, dlatego że objawy podobne do tej choroby mogą występować również w przebiegu innych chorób, takich jak np.: zapalenie głośni, mononukleoza, refluks żołądkowo-przełykowy czy zmiany nowotworowe w obrębie gardła. Angina może przesłaniać istniejące równolegle stany zapalne dróg oddechowych.

Przyczyny anginy

Niezależnie od przyczyny anginy, bardzo ważny jest odpoczynek i odpowiednie nawadnianie się (w przypadku problemów z połykaniem, pij małymi łyczkami). Nawodnienie jest szczególnie ważne, kiedy anginie towarzyszy gorączka. Możesz też przyjmować preparaty doustne przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, które działają ogólnie i są powszechnie dostępne w aptekach bez recepty. Można również zastosować leki o działaniu miejscowym w tabletkach do ssania czy aerozolach do gardła o działaniu znieczulającym czy przeciwzapalnym. Przyniosą one ulgę w bólu i zahamują rozwój stanu zapalnego.

Więcej artykułów na ten temat

Irmina Turek