Jak nie zarazić się grypą od domowników? Niezbędne porady!

25. 8. 2023 · 4 minuty czytania

Czy można uniknąć zarażenia grypą, gdy jeden z domowników choruje? Zobacz, jak chronić się przed infekcją w domu.

Irmina Turek
Irmina Turek
Jak nie zarazić się grypą od domowników? Niezbędne porady!

Jak nie zarazić się grypą od domowników? To pytanie szczególnie ważne w nadchodzącej porze roku. Oprócz wzmacniania odporności i przygotowania się do sezonu zachorowań warto wiedzieć, jak się zachować oraz jak uniknąć zarażenia, jeśli któregoś z domowników dopadnie grypa.

Jak nie zarazić się grypą w domu?

Trudno uniknąć infekcji, gdy jeden z domowników zarazi się grypą. Wirus przenika do górnych dróg oddechowych, gdzie wiąże się z komórkami nabłonka błony śluzowej i namnaża. Przenosi się drogą kropelkową lub poprzez kontakt ze skażonymi przedmiotami. Można zarazić się zarówno od domowników, jak i zwierząt domowych, będących nosicielami. Warto mieć na uwadze również to, że  grypa może przebiegać bezobjawowo. W takiej sytuacji warto zachować ostrożność i unikać bliskiego kontaktu z zarażonym domownikiem.

Sprawdź, czym jest grypa bezobjawowa.

grypa w domu

 

Jak rozpoznać grypę u domowników?

Objawy ogólne grypy to złe samopoczucie, gorączka, dreszcze, ból głowy i bóle mięśniowe. Dodatkowo pojawia się ból gardła i suchy męczący kaszel. Jeśli takie symptomy zaobserwujesz o swoich domowników, to prawdopodobnie przechodzą oni infekcję, a zakażać mogą nawet do 5. dni od wystąpienia objawów.

Jak nie zarazić się grypą od domowników?

Żeby zapobiegać rozprzestrzenianiu się grypy i uniknąć zarażenia od domowników,warto stosować się do kilku zasad. Oto wskazówki, jak nie zarazić się grypą w domu.

częste mycie rąk

Szczepienia ochronne

Podstawową metodą chroniącą przed zachorowaniem na grypę jest coroczne szczepienie ochronne. Oczywiście jest to metoda stosowana profilaktycznie przed czy na początku każdego sezonu grypowego. W Polsce odsetek społeczeństwa, które wykonuje profilaktyczne szczepienia przeciwko grypie, jest bardzo niski (rzędu 4%), co sprzyja rozprzestrzenianiu się grypy i jej niebezpiecznych konsekwencji Dlatego tak ważne jest wykonywanie szczepień szczególnie u osób, które mieszkają wspólnie z innymi.

Izolacja chorego

Co jeśli nie jesteśmy zaszczepieni, a ktoś z domowników ma objawy, które sugerują grypę lub ma potwierdzone zakażenie wirusem grypy? Jak chronić się przed grypą w domu? Jeśli chory ma niepowikłaną grypę i nie wymaga hospitalizacji, to po konsultacji objawów z lekarzem i ewentualnych badaniach dodatkowych powinien odpoczywać w domu. Chory powinien być odizolowany przez co najmniej 7 dni od wystąpienia objawów. W tym czasie najlepiej żeby przebywał, jeśli to możliwe, w osobnym pomieszczeniu. Pozostali domownicy powinni ograniczyć kontakt z nim do absolutnego minimum.

szczepiona przeciw grypie

Pilnuj higieny rąk!

Reszta domowników powinna zwrócić szczególną uwagę na dokładne i częste mycie rąk. Rób to nawet 10 razy dziennie przez minimalnie 30 sekund. Używaj mydła lub środków na bazie alkoholu.

Maksymalnie powstrzymuj się od dotykania dłońmi twarzy, a jeśli zachodzi taka potrzeba, rób to bezpośrednio po wymyciu rąk. Zwróć uwagę, żeby myć ręce po każdorazowym kontakcie z chorym i przed jedzeniem, i po korzystaniu z toalety. Umyte dłonie osuszaj jednorazowymi ręcznikami, które wyrzucisz do zamykanego kosza (najlepiej jeżeli kosz otwierany jest odpowiednim mechanizmem i nie wymaga dotykania go rękoma). Jeśli to możliwe i w domu jest więcej niż jedna łazienka, to chory powinien korzystać z osobnej. Pozwoli to ograniczyć maksymalnie powierzchnie użytkowane wspólnie, przez które mogą przenosić się wirusy.

higiena rąk - podstawy mycia rąk

Maski ochronne

W sytuacji bliskiego kontaktu z chorym najlepiej nosić maseczki ochronne. Chory domownik również powinien mieć ubraną maseczkę, jeśli będzie musiał wejść w kontakt ze zdrowymi domownikami. Po każdym kontakcie z osobą chorą maseczkę zmień na nową i wyrzuć poprzednią.

Chory powinien zasłaniać usta i nos chusteczką podczas kichania i kaszlu, żeby ograniczyć do minimum rozprzestrzenianie się wirusów.

Maski ochronne w domu

Wietrz mieszkanie i sprzątaj

Zarówno pomieszczenie, w którym przebywa chory, jak i pomieszczenia innych domowników powinny być często i regularnie wietrzone. Pamiętaj też, żeby osoba chorująca na grypę  używała osobnych talerzy i sztućców. Warto również często dezynfekować powierzchnie użytkowane wspólnie i dbać o częste sprzątanie mieszkania.

wietrzenie mieszkania w trakcie choroby

Podsumowując: jak nie zarazić się grypą od domowników?

Żeby uchronić się przed zachorowaniem na grypę we własnym domu, najlepiej odizolować chorego (oczywiście w miarę możliwości) i nosić maski ochronne w jego obecności (maskę zakładać powinna zarówno osoba zdrowa, jak i chora), często myć ręce (szczególnie przed posiłkami czy po wyjściu z toalety), unikać dotykania twarzy w okolicy ust, nosa czy oczu, często wietrzyć mieszkanie i czyścić powierzchnie (blaty, klamki czy włączniki światła). Dobrym sposobem na ochronę przed grypą jest także sezonowe szczepienie ochronne.

Źródła:

  1. dr n. med. J. Mrukowicz, Grypa i jej czynna profilaktyka u dorosłych
  2. https://www.gov.pl/web/zdrowie/grypa
  3. L. B. Brydak: Grypa i jej profilaktyka. Termedia, 2004

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Irmina Turek
    Irmina Turek
    Jestem absolwentką Wydziału Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Bycie farmaceutą to ciągła nauka i śledzenie najnowszych badań. Pracując na co dzień w aptece, staram się pomagać pacjentom swoją wiedzą i doświadczeniem. Wolny czas przeznaczam na podróże, bo nic tak nie cieszy, jak poznawanie nowych miejsc, smaków i ludzi.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Irmina Turek
    Irmina Turek
    Jestem absolwentką Wydziału Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Bycie farmaceutą to ciągła nauka i śledzenie najnowszych badań. Pracując na co dzień w aptece, staram się pomagać pacjentom swoją wiedzą i doświadczeniem. Wolny...
    Przeczytaj więcej od tego autora