Padaczka wieku dziecięcego − co warto wiedzieć?

Padaczka u dzieci to nie koniec świata. Niejednokrotnie choroba ma dobre rokowanie i dodatkowo istnieje duża szansa na ustąpienie choroby w przyszłości. W przypadku dzieci padaczka może pojawić się w konkretnym wieku i dość łatwo ją zdiagnozować, a co za tym idzie − szybko dobrać odpowiednie leczenie. Zobacz, kto może być narażony na padaczkę, jakie są jej najczęstsze przyczyny i jak wygląda jej leczenie.
Padaczka wieku dziecięcego − kogo dotyczy?
Padaczka to schorzenie układu nerwowego wynikające z nieprawidłowej czynności komórek mózgu, a objawiające się napadami padaczkowymi. Ponieważ mózg koordynuje wiele różnych funkcji organizmu, objawy padaczki u poszczególnych chorych mogą być bardzo zróżnicowane.
Padaczka może wystąpić w każdym wieku, już nawet u niemowląt, a przyczyny tej choroby są uwarunkowane genetycznie lub nabyte. Dodatkowo w niektórych rodzinach może występować dziedziczna predyspozycja do tej choroby.
W przypadku dzieci padaczka może się rozwinąć na skutek komplikacji okołoporodowych, obecności wad rozwojowych, infekcji w czasie ciąży, a także po przebytej chorobie zapalnej, naczyniowej, metabolicznej lub po urazie głowy.
Padaczka u dzieci występuje w konkretnych przedziałach wieku dziecka, ma typowe objawy i obraz zapisu EEG. Część objawów jest na tyle charakterystyczna, że wyodrębniono różne rodzaje zespołów padaczkowych, dzięki czemu wiadomo jakiego przebiegu choroby można się spodziewać i jak najskuteczniej leczyć daną postać choroby.
Sprawdź też witaminy i minerały dla dzieci.
Padaczka − jak wygląda leczenie?
Wokół padaczki narosło wiele mitów i przekłamań. Padaczka nie jest chorobą psychiczną, ani umysłową. Wystąpienie pojedynczego napadu drgawek nie oznacza, że dziecko cierpi na padaczkę.
Wielu rodziców zadaje sobie i lekarzom pytanie: padaczka u dzieci – czy jest wyleczalna?
Samo leczenie padaczki jest generalnie uzależnione od tego, jakiego rodzaju napady jej towarzyszą i z jaką częstością występują.
Są padaczki, które w ogóle nie wymagają leczenia, ponieważ napady są niezwykle rzadkie – występują raz, czy dwa razy w życiu. Ale w części przypadków padaczka wiąże się z kilkudziesięcioma napadami w ciągu doby, a to znacznie zwiększa ryzyko upośledzenia umysłowego dziecka i pogarsza jego rokowania.
Napady padaczkowe u dzieci − jakie są ich rodzaje?
Najczęstsze zespoły padaczkowe u dzieci:
1. Padaczka Rolanda
To najczęstsza postać padaczki u dzieci. Występuje pomiędzy 4. a 13. rokiem życia. Prawie wszystkie dzieci doświadczają napadów podczas snu lub w stanie senności – napady wybudzają ze snu, dzieci odczuwają skurcz mięśni i mrowienie po jednej stronie twarzy, z nadmiernym ślinieniem się i zahamowaniem mowy, ale może też dojść do utraty przytomności i napadów uogólnionych. Rokowanie w tej postaci choroby jest bardzo dobre – napady łatwo poddają się leczeniu i mijają spontanicznie wraz z upływem lat i dorastaniem.
2. Padaczka dziecięca z napadami nieświadomości
Choroba rozpoczyna się u dzieci w wieku 4 – 12 lat. W padaczce nieświadomości wyładowania elektryczne powodują utratę świadomości, co wygląda tak, jakby dziecko na chwile traciło kontakt z otoczeniem. Zastyga w bezruchu, „zagapia się”, jednak nie upada. Czasem widoczne są automatyzmy, jak np. ruchy żucia, mlaskanie, rozpinanie guzików. Nie obserwuje się drgawek, a dziecko po chwili „wraca” i kontynuuje przerwane przez napad zajęcie lub zabawę. Napady te mają dobre rokowanie, nierzadko ustępują w okresie dojrzewania, ale czasem też trwają do okresu dorosłości.
3. Zespół Westa
Początek choroby ma miejsce między 3. a 9. miesiącem życia dziecka. Napady padaczkowe przypominają gwałtowne zgięcia tułowia z wydawaniem okrzyku i innych odgłosów. Do tego dołączają się zaburzenia rozwoju psychoruchowego, co oznacza np. niskie napięcie mięśniowe, trudności w samodzielnym utrzymywaniu głowy, czy siedzeniu, brak koordynacji wzrokowo-przestrzennej. Ruchy skłonów mogą być mylone z tymi, jakie dzieci wykonują często przy kolce i bólu brzucha i mogą być początkowo mylone z takimi stanami lub też uznawane przez rodziców za zwykła zabawę.
4. Zespół Lennox-Gastaut
To przykład zespołu padaczkowego o ciężkim przebiegu i poważnym rokowaniu. Choroba rozpoczyna się między 3. a 5. rokiem życia. W zespole tym występuje wiele rodzajów napadów, które zwykle utrzymują się mimo leczenia. Dodatkowo sprawę pogarsza niedorozwój umysłowy oraz ruchowy, co poważnie upośledza aktywność życiową.
Najnowsze artykuły
Choroba lokomocyjna – przyczyny, objawy i leczenie
Złe samopoczucie, nudności oraz wymioty podczas podróży to typowe objawy choroby lokomocyjnej. Dowiedz się, jakie są jej przyczyny i w jaki sposób może złagodzić nasilenie jej symptomów.Rwa udowa – przyczyny, objawy i leczenie
Rwa udowa może w dużym stopniu utrudnić codzienne funkcjonowanie. Objawy schorzenia to przede wszystkim ostry, promieniujący ból. Obciążony kręgosłup wymaga odpowiedniej terapii u specjalisty.Zespół chronicznego zmęczenia – przyczyny, objawy i leczenie
Zespół przewlekłego zmęczenia charakteryzuje zmęczeniem trwającym powyżej 6 miesięcy, utrudniającym codzienne funkcjonowanie. Dowiedz się, co może przyczynić się do jego rozwoju i jak go leczyć.Rwa kulszowa – co to jest?
Czym jest "zapalenie korzonków" i jak je leczyć? Sprawdź porady lekarza. Dowiedz się, co zrobić, by zminimalizować ryzyko wystąpienia uporczywych dolegliwości bólowych!Atetoza: co to jest za objaw i z czego wynika?
Ateoza to mimowolne ruchy ciała. Wynikają z uszkodzeń w strukturze mózgu. Najczęściej pojawiają się w przebiegu innych schorzeń. Na co mogą wskazywać i jak je leczyć? Sprawdź!Dyskinezy − czym są drżenia, tiki czy dystonia inne mimowolne ruchy kończyn?
Mimowolne, niekontrolowane ruchy ciała określa się mianem dyskinezji. Niezależne ruchy kończyn, szyi czy głowy często dotyczą uszkodzeń układu nerwowego. Poznaj metody leczenia!Balizm: choroba tańczących rąk i nóg
Balizm to zaburzenie z grupy ruchów mimowolnych, które często nasilają się w przypływie emocji lub podczas snu. Kto znajduje się w grupie ryzyka i jak przebiega leczenie? Poznaj szczegóły!Mrowienie palców u rąk - co za nim stoi? Poznaj przyczyny
Odczuwasz mrowienie w palcach? Przeczytaj, co może być tego przyczyną. Sprawdź, jak zmniejszyć uciążliwe objawy. Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj nasz artykuł!
Przeczytaj też
Pulsujący ból głowy – co może oznaczać? Czy to migrena?
O czym świadczy pulsujący ból głowy? Czy objaw może wskazywać na migrenę? Jakie czynniki zwiększają prawdopodobieństwo zaostrzenia się dolegliwości bólowych? Przeczytaj nasze porady!Zasady profilaktyki bólów kręgosłupa w pigułce
Ból kręgosłupa bywa bardzo dokuczliwy i znacznie obniża komfort życia. Z czego wynikają uporczywe dolegliwości? Jak je zmniejszyć? Co zrobić, by zapobiec wadom postawy? Sprawdź!Nie śpię, bo macham nogami, czyli krótko o RLS
Zespół niespokojnych nóg (RLS) powoduje ogromny dyskomfort i utrudnia wykonywanie codziennych czynności. Dowiedz się, z czego wynika to schorzenie i jak je leczyć!Silne zawroty głowy – co mogą oznaczać?
Na co mogą wskazywać zawroty głowy? Kiedy trzeba się niezwłocznie skonsultować z lekarzem? Jak zminimalizować uciążliwe dolegliwości? Sprawdź porady lekarza!9 powodów, dlaczego trzeba się wysypiać i dobre porady, jak się dobrze wyspać
Czy wiesz, że niewystarczająca długość snu zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego? Może powodować też cukrzycę, nadciśnienie, depresję. Więcej w naszym artykule!Choroba Mordoru na Domaniewskiej – zespół cieśni nadgarstka
Na czym polega i czym się objawia zespół cieśni nadgarstka? Kto znajduje się w grupie zwiększonego ryzyka? Jak leczyć schorzenie? Sprawdź nasze porady!Dlaczego drga powieka? Organizmowi może brakować tych 3 składników
Jeśli drga Ci powieka, prawdopodobnie brakuje Ci magnezu lub witaminy B1. Czasem jednak dolegliwości mogą mieć inną przyczynę. Sprawdź, kiedy warto skonsultować się z lekarzem!Padaczka wieku dziecięcego − co warto wiedzieć?
Padaczka u dzieci wymaga szybkiej diagnozy i wprowadzenia odpowiedniego leczenia. Na szczęście w wielu przypadkach ma łagodny przebieg. Sprawdź, kto jest szczególnie narażony na tę chorobę!
Więcej artykułów na ten temat
Odra, ospa, różyczka szaleją w przedszkolu? Choroby zakaźne – profilaktyka
· 7 minut czytaniaOspa, odra, różyczka to najczęstsze choroby zakaźne wieku dziecięcego. Z czego wynikają? Jakimi powikłaniami grożą? O czym pamiętać, lecząc ich objawy? Przeczytaj w naszym artykule!"Piąta choroba", czyli rumień zakaźny. Czym jest i jak wygląda?
· 4 minuty czytaniaRumień zakaźny to choroba dotykające przede wszystkim dzieci. Objawia się zaczerwieniem skóry, które znika samoistnie po kilku dniach. Jak przenosi się schorzenie? Sprawdź!Rotawirus − leczenie ostrej biegunki u dziecka w szpitalu czy w domu?
· 5 minut czytaniaCzym są rotawirusy i jakie objawy powodują? Czy zakażenie wymaga hospitalizacji? Jak poprawić stan dziecka i czy można leczyć je samodzielnie w domu? Sprawdź!