Kawa a karmienie piersią − jak to jest? Czy kiedy karmisz malucha, możesz pozwolić sobie od czasu do czasu na małą czarną? Picie kawy podczas karmienia piersią wciąż budzi spore kontrowersje. Niektóre mamy absolutnie odmawiają sobie nawet filiżanki kawy, inne nie wyobrażają sobie przeżycia dnia z niemowlakiem bez odpowiedniej dawki kofeiny. Zobacz, naukowe i szczegółowe odpowiedzi na to, jak kofeina może wpłynąć na karmiącą mamę i jej maleństwo.
Kofeina a kamienie piersią
Kofeina przedostaje się do mleka mamy (jest to około 1% spożywanej kofeiny). Nie oznacza to jednak, że nie można spożywać jej podczas karmienia piersią. Szacuje się, że bezpieczna dawka kofeiny, jaką może dziennie przyjąć kobieta karmiąca to maksymalnie 300 mg. Ile to jest w praktyce? Jedna filiżanka średnio mocnej kawy to około 130 mg kofeiny. Dlatego, nie powinnaś spożywać więcej niż 2 filiżanki kawy dziennie.
Warto pamiętać o tym, że kofeina, zwarta jest nie tylko w kawie, ale także w innych produktach, np. w coca-coli, pepsi, herbacie czy czekoladzie. Kofeina jest też często jednym ze składników leków, np. przeciwbólowych.
Sprawdź też, czy w okresie karmienia piersi można pić alkohol.
Czarna herbata zawiera około połowę mniej kofeiny. Zauważ jednak, że herbatę często pijesz w dużo większej ilości. Kiedy pijesz kawę, lepiej zrezygnować z czarnej herbaty na rzecz czerwonej czy ziołowej. Działanie kofeiny może być spotęgowane działaniem takich substancji jak nikotyna (oczywiście palenie papierosów w czasie karmienia jest absolutnie zabronione) i tebromina. Ta ostatnia zawarta jest w kakao i czekoladzie. Dlatego, jeżeli pijesz kawę, warto powstrzymać się przed spożywaniem czekoladowych produktów. Wprawdzie, kostka czekolady nie powinna zaszkodzić, ale już pół tabliczki z pewnością negatywnie wpłynie na sen Twój i Twojego dziecka.