Jak dbać o siebie po ciąży - blog

  (44)

Pojawienie się maleństwa na świecie to wyjątkowy moment, ale wiąże się z wieloma trudnościami. Po porodzie ciało kobiety drastycznie się zmienia. Zwiększa się poziom prolaktyny, czyli hormonu odpowiedzialnego za laktację. Mogą pojawić się też kłopoty z zaparciami oraz nietrzymaniem moczu. Do częstych problemów zaliczają się również opuchnięte nogi i wypadające włosy. Dodatkowo świeżo upieczone mamy muszą zmierzyć się z ogromnym wyczerpaniem. Jak dbać o siebie po porodzie? Nasz poradnik dostarczy Ci wielu cennych wskazówek!

Poznaj najczęstsze problemy po ciąży – przeczytaj rady z naszego bloga

Do najtrudniejszych momentów po ciąży należy okres połogu. Trwa on około 6 tygodni. W tym czasie organizm kobiety się regeneruje. Macica zaczyna się zmniejszać, co powoduje ból. Dyskomfort nasila się szczególnie podczas przystawiania maleństwa do piersi. Wówczas produkuje się oksytocyna odpowiedzialna m.in. za obkurczanie naczyń krwionośnych. Wśród uciążliwości towarzyszącym młodym mamom trzeba wskazać też długotrwałe krwawienie z dróg rodnych. Odchody poporodowe są bardzo intensywne szczególnie przez pierwsze dni po porodzie. Z czasem stopniowo maleją, jednak duży wysiłek zwiększa prawdopodobieństwo pojawienia się krwotoku.

ABC codziennej pielęgnacji – dowiedz się, jak dbać o siebie po ciąży

Na naszym blogu znajdziesz również informacje na temat powrotu do formy sprzed ciąży. Wahania hormonalne przyczyniają się do nadmiernego wypadania włosów. Kobiety borykają się też ze zmianami widocznymi na skórze, jak np. ostuda w okolicach twarzy lub przebarwienia na brzuchu. Dodatkowo panie skarzą się na ból pleców spowodowany nadmiernie rozciągniętymi mięśniami. Większość z opisanych objawów mija do kilkunastu tygodni po porodzie. Należy jednak zadbać o wzmocnienie organizmu poprzez suplementację witamin oraz minerałów.

Jak zadbać o zdrowie po porodzie?

Zmęczenie po porodzie oraz częste wstawanie do dziecka w nocy powodują, że młode mamy bywają rozdrażnione i niespokojne. U niektórych pojawia się depresja. Aby temu zapobiec, warto szukać wsparcia u najbliższych. Zaleca się również jak najczęstsze wychodzenie na spacery. Chcesz dowiedzieć się, jak zadbać o siebie po ciąży? Nasi specjaliści podpowiedzą Ci, na co zwracać uwagę. Zachęcamy do zapoznania się z ich wskazówkami!

Przeczytaj też