Co czuje mama, gdy po raz pierwszy widzi dziecko po porodzie?

16. 10. 2017 · Magdalena Mossakowska · 4 minuty czytania
  • emocje rodziców

Ciężko mówić o porodzie, unikając emocjonalnego tonu. Stamtąd blisko do rzewnych historii o cudzie narodzin, opowieści o zacałowywaniu małych stópek i robi się już ciężkostrawnie. Dlatego pominę ten fragment, choć to wszystko prawda i mam ciarki na samą myśl, że mogłam doświadczyć czegoś tak mistycznego. Dopomóc w pojawieniu się na świecie mojej córki. Pierwsze chwile po porodzie to prawdziwy roller coaster emocji.

Emocje po porodzie - gdzie je upchać?

Poród i narodziny to prawdziwy roller coaster emocji, których nie da się ująć słowami. I bardzo dobrze. Nazwane i opisane ustawiłyby narodziny dziecka w rzędzie wydarzeń powszednich, podobnych do premiery kolejnego sezonu ulubionego serialu, a w niczym nie oddawałyby  rzeczywistości.

stopy dziecka

Fot.: Stopy Olbrzyma - jedno z pierwszych zdjęć z rodzinnej kolekcji

Pamiętam jednak, że przez to morze pozytywnych emocji przebijał się równocześnie lęk o dziecko, które otrzymałam do wychowania, a z nim pytanie – jak być dobrą mamą?

Czyli jak zostać Mistrzynią Umiaru? / Kochać tyle, by nie przytłoczyć / Pocieszać tak, aby nie rozpieścić / Wspierać, a nie wyręczać / Sprawić, aby na końcu wychowawczej ścieżki dziecko odważnie i z apetytem sięgało po życie

Tuląc tę kilkukilogramową fasolkę, bezbronną i całkowicie zależną ode mnie, przepadłam bez reszty – Ona zawładnęła moim sercem i jeśli gdziekolwiek, i kiedykolwiek będzie mnie potrzebować, ruszę za nią jak w dym. Patrzyłam na te wielkie, jeszcze niewiele widzące ślepia i tworzyłam w myślach całą listę rzeczy do pokazania i historii do opowiedzenia.

Sprawdź preparaty do pielęgnacji biustu.

 

 

Pamiętam, jak mama dawała mi oblizywać miskę po polewie do ciasta, które razem robiłyśmy, włosy pachnące „jezioranką” na mazurskich biwakach, język poparzony gorącym ziemniakiem z ogniska, dźwięki cykad, kiedy mama latem wołała do domu, wycieczki po kasztany do parku i ogromny wulkan, który przez kilka dni robiłam z tatą na lekcje przyrody.

Zobacz, jak być mamą i pozostać sobą.

A przecież takich wspomnień mam na pęczki, całe mnóstwo i jeszcze więcej! I myślę sobie, że było to dzieciństwo doskonałe. Takie, jakiego pragnę dla mojej córy. No i patrzę na te wielkie ślepia i wiem, że to wszystko przed nami. Nowy rozdział, w którym to ja jestem mamą. I jest mi z tym niezwykle dobrze.

majówka z dzieckiem

Fot.: Majówka z dziadkami

EDIT: A kiedy wróciłam już z hormonalnego haju…

Patrząc na macierzyństwo nieco szerzej, stwierdzam, że nie ma drugiego podobnego wydarzenia, które wzbudzałoby tak skrajne uczucia. Mieszanka słodko-gorzka.

Sielankowe chwile nieustannie przeplatają się z niedającym się ukoić płaczem i niepokojem o zdrowie dziecka. Podczas spaceru ze śpiącym dzieckiem przez park, czujesz niemalże jak jednorożce roztaczają nad Tobą tęczę, po czym nagle, chwilę później, w te pędy szarżujesz z wózkiem do domu, bo Twoja odnoga, postanowiła zagłuszyć śpiew ptaków i drzeć się bez powodu.

Sprawdź kompresy żelowe na piersi.

Paradoks polega na tym, że jest to dwoistość pożądana. Mimo tylu chwil zmęczenia, dezorientacji przy kolejnych niewyjaśnionych atakach płaczu dziecka, nie zamieniłabym tego na nic innego.

Jęczę mężowi, że źle mi, zmęczona jestem, od dawna nie wiem, co grają w kinach i nawet gazety nie ma kiedy przejrzeć. A wtedy dziecię serwuje swój najpiękniejszy uśmiech (ten Top Topów) i bomba rozbrojona. Wszystko z Ciebie schodzi i jeszcze robisz głupkowate miny, żeby maluch łaskawie powtórzył uśmieszek i roztopił serce jak masełko.

Sprawdź, jak wrócić do formy po ciąży.

Permanentna schizofrenia. Pozostaje się z tym pogodzić i oswoić, bo wprawdzie nowa droga może i jest o wiele bardziej nieprzewidywalna, ale za czym dziewczyny bardziej szaleją, jak nie za spontanicznością? ;)

Podkłady poporodowe na noc wykonane z ultraoddychającego materiału.
Krem emolient przeciw odparzeniom, przeciwdziała zaczerwienieniom.
Maść ochronna z lanoliną dla dzieci i dorosłych, na podrażnienia.

Najnowsze artykuły

  • Kąpiel noworodka – jak często i w czym kąpać noworodka?

    Kąpiel noworodka to czynność, która początkowo może budzić niepokój i stanowić powód do  stresu. Zapoznaj się z naszymi wskazówkami, dzięki którym dowiesz się, jak często i w czym kąpać noworodka.
    • pielęgnacja noworodka
    Kąpiel noworodka – jak często i w czym kąpać noworodka?
    • pielęgnacja noworodka
  • Żółtaczka u noworodka – jak długo trwa i jak ją leczyć?

    Żółte zabarwienie skóry, błon śluzowych i twardówek oczu to objaw nazywany żółtaczką. Bardzo często mamy z nią do czynienia u noworodków. Poznaj jej główne przyczyny i metody leczenia.
    • choroby u niemowlaka
    Żółtaczka u noworodka – jak długo trwa i jak ją leczyć?
    • choroby u niemowlaka
  • Przemywanie oczu noworodka – jak to robić?

    Pielęgnacja małego dziecka wymaga stosowania odpowiednik kosmetyków i preparatów. Sprawdź, jak przemywać oczy noworodka!
    • higiena i pielęgnacja dziecka
    Przemywanie oczu noworodka – jak to robić?
    • higiena i pielęgnacja dziecka
  • Wzdęcia u noworodka – jak sobie z nimi radzić?

    Twój maluszek cierpi na uciążliwe wzdęcia? Sprawdź, jak w bezpieczny dla niego sposób sobie z nimi poradzić!
    • choroby
    Wzdęcia u noworodka – jak sobie z nimi radzić?
    • choroby

Przeczytaj też

  • Połóg po cesarce – inny niż po porodzie naturalnym. Co powinnaś wiedzieć?

    Jesteś po zabiegu cesarskiego cięcia? Jeśli tak, dowiedz się, co zrobić, aby przyspieszyć regenerację organizmu. Sprawdź, czy wolno Ci przystawiać maleństwo do piersi!
    • dolegliwości po ciąży
    Połóg po cesarce – inny niż po porodzie naturalnym. Co powinnaś wiedzieć?
    • dolegliwości po ciąży
  • Zabierz matce papierosa! Palenie a karmienie piersią

    Czy wiesz, że w mleku kobiety znajduje się trzy razy więcej nikotyny niż w osoczu jej krwi? Co zrobić, by nie narażać maleństwa? Poznaj sposoby na rzucenie szkodliwego nałogu!
    • nałogi fizyczne
    Zabierz matce papierosa! Palenie a karmienie piersią
    • nałogi fizyczne
  • Ćwiczenia na brzuch po porodzie – kiedy i jak zacząć?

    Chcesz wrócić do figury sprzed ciąży? Zastanawiasz się, kiedy możesz zacząć ćwiczyć? Sprawdź porady doświadczonej mamy. Dowiedz się, co zrobić, aby cieszyć się płaskim brzuchem!
    • dolegliwości po ciąży
    Ćwiczenia na brzuch po porodzie – kiedy i jak zacząć?
    • dolegliwości po ciąży
  • Temat tabu – piersi po ciąży. Czy naprawdę będzie tak źle?

    Chcesz, by Twój biust po porodzie odzyskał dawny wygląd? Jeśli tak, dowiedz się, jak ujędrnić skórę. Poznaj sposoby na pielęgnację piersi. Dowiedz się więcej!
    • karmienie piersią
    Temat tabu – piersi po ciąży. Czy naprawdę będzie tak źle?
    • karmienie piersią

Więcej artykułów na ten temat

  • Trudne emocje po porodzie, czyli baby blues

    Trudne emocje po porodzie, czyli baby blues

    · 6 minut czytania
    • emocje rodziców
    Jak radzić sobie z trudnymi emocjami po porodzie? Dowiedz się, jak przezwyciężyć „baby blues” i odzyskać równowagę psychiczną. Przeczytaj porady świeżo upieczonej mamy!
  • Depresja poporodowa − nie wstydź się poprosić o pomoc!

    Depresja poporodowa − nie wstydź się poprosić o pomoc!

    · 9 minut czytania
    • emocje rodziców
    Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja poporodowa dotyka od 7% do 19% kobiet. Jak się przed nią uchronić? Gdzie szukać wsparcia? Jak się leczyć? Przeczytaj nasze blogowe porady!
  • Pierwsze dni z dzieckiem w domu, czyli jak zostaje się rodzicem

    Pierwsze dni z dzieckiem w domu, czyli jak zostaje się rodzicem

    · 5 minut czytania
    • emocje rodziców
    Pojawienie się dziecka w domu wiąże się z wieloma emocjami. Z jednej strony para cieszy się z nowego członka rodziny, z drugiej jest pełna obaw. Jak odnaleźć się w tej rzeczywistości? Sprawdź!