Trudne emocje po porodzie, czyli baby blues

„Baby blues”, a jeszcze szerzej emocje po porodzie, w poradnikach ciążowych, czy szkołach rodzenia traktowane są po macoszemu. Jeżeli odczuwasz huśtawki nastrojów i silne, czasem zaskakująco negatywne emocje kilka dni po porodzie − nie panikuj! To zupełnie normalne. Problem zaczyna się dopiero, gdy stan taki utrzymuje się przez dłuższy czas − być może są to już objawy, jakie daje depresja poporodowa. Jak pomóc sobie w czasie baby blues, skąd się bierze i jak się na niego przygotować przed przyjściem na świat malucha? Zobacz sama!
Baby blues − przygotuj się na niego!
Zazwyczaj treści poradników podzielone są na dwa etapy: przed i po porodzie. O ile pierwszą część mamy zwykle mają dobrze przyswojoną, dzieląc sobie czytanie na poszczególne miesiące ciąży, to do części drugiej mało kto dociera.
Po urodzeniu dziecka praktykuje się na żywym organizmie, a nie czyta teorię z poradników. Szkoda, bo zaskoczyć mogą nie tylko kwestie związane z opieką nad noworodkiem, ale też to, jak organizm matki reaguje na poród. A w tym zakresie dzieje się naprawdę wiele − zmienia się nie tylko ciało kobiety, ale przede wszystkim psychika i sposób odbierania świata. I co niezwykle istotne, huśtawka hormonalna – określana mianem „baby blues”, której doświadczają młode mamy przez kilka dni po porodzie, jest całkowicie poza ich kontrolą.
Oczywiście stopień odczuwania wahań nastroju jest kwestią indywidualną, jednak czasem objawy utrzymują się dłużej, w skrajnych przypadkach kończą się nawet depresją poporodową. Świadomość tego procesu pozwoli Ci na oswojenie się z tym faktem jeszcze przed porodem i szansę na rozmowę, ze swoim ginekologiem, położną, a najlepiej ze znajomą mamą z otoczenia. Zaznajomienie z tematem to także praca domowa dla Twojego partnera – będzie wiedział, jak Cię wspierać i pozwoli na uniknięcie niepotrzebnych nieporozumień.
Sprawdź, jak budować więź emocjonalną z dzieckiem, będąc po porodzie.
Czym jest „baby blues”? Czy to już depresja poporodowa?
„Baby blues” to występujące po porodzie huśtawki nastrojów u matki – od stanów euforii, poprzez apatię, a także lęk, smutek, rozczarowanie. Często towarzyszy temu odczuwanie jednocześnie skrajnych emocji i przytłoczenia.
Świeżo upieczona mama jest w tym okresie przewrażliwiona i rozdrażniona, łatwo się wzrusza. Wiąże się to z poczuciem, że nowa sytuacja ją przerasta. Jest to naturalna, przejściowa, reakcja fizjologiczna i dotyka większość kobiet po porodzie (szacuje się, że około 85%). Pamiętaj jednak, że baby blues to nie depresja poporodowa. Przyczyny tej drugiej są bardziej złożone i wykraczają poza fizjologię i gwałtowne zmiany hormonalne, które odpowiadają zwykle za baby blues.
Sprawdź też preparaty ziołowe.
Objawy depresji poporodowej są ciężkie do zdiagnozowania, a same mamy często boją się przyznać do problemu. Częścią choroby jest myślenie, że to one nie dają rady („Jestem złą matką!”), i nie wiązanie tego toku myślenia z symptomami depresji. W takich przypadkach nieoceniona jest wzmożona czujność najbliższych, którzy są w stanie ocenić, jak bardzo zmieniło się zachowanie mamy, porównaniu do okresu przed porodem.
Brak odpowiedniego rozpoznania i leczenia depresji poporodowej może mieć niekorzystny wpływ na relacje kobiety z dzieckiem, czy partnerem, a także przekłada się na rozwój emocjonalny dziecka. Należy pamiętać, że depresja poporodowa może ujawnić się nawet do 12 miesięcy po porodzie
− komentuje temat depresji poporodowej dr n. med. Magdalena Stoczyńska.
„Baby blues” – kiedy występuje?
„Baby blues” zwykle pojawia się między 3. a 4. dobą po porodzie i może trwać do kilkunastu dni. W przypadku nie ustępowania objawów po tym okresie, czy też ich nasileniu, można mówić o depresji poporodowej, która wymaga specjalistycznego leczenia.
Co na to fizjologia? Skąd te emocje?
Hormony – to właśnie one są głównym winowajcą odpowiadającym za ten rollercoaster emocji. Oksytocyna i endorfiny, które organizm produkował w ogromnych ilościach podczas porodu, utrzymują się na wysokim poziomie do trzech dni po porodzie (stąd też „baby blues” funkcjonuje także pod nazwą: „depresja dnia trzeciego”).
Oksytocyna nie tylko reguluje przebieg porodu, ale wraz z endorfiną – tzw. hormon szczęścia − odpowiadają za wytworzenie więzi między matką a dzieckiem, dzięki której, mimo ogromnego bólu i wycieńczenia, mamy karmią i opiekują się noworodkiem. Po około 7 dniach obserwuje się też gwałtowny spadek hormonów płciowych – progesteronu i estrogenu. To wszystko skutkuje nagłym obniżeniem nastroju.
Jeśli dorzucimy do tego ogromne zmęczenie, ból po porodzie oraz ciało, nad którym mnie masz kontroli – mleko dosłownie strzelające z obolałych piersi i upławy poporodowe − gorsza forma psychiczna nie powinna nikogo dziwić.
Sprawdź, czy brak apetytu po prorodzie może świadczyć o depresji.
„Baby blues” – jak sobie z tym radzić?
Ważne, abyś po powrocie ze szpitala nie była sama. Warto poprosić o pomoc mamę lub koleżankę, która ma już dziecko i bez problemu odczyta twoje potrzeby i emocje. Pomoc partnera jest w tych dniach także nieoceniona.
Ważne, abyś tych pierwszych dni nie postrzegała w kategoriach sprawdzania siebie − nie musisz udowadniać niczego sobie i całemu światu. W trosce o swoje zdrowie i komfort dziecka powierz najbliższym wszelkie obowiązki domowe (przygotowywanie posiłków, zakupy, ogarnianie domu). Oni będą szczęśliwi, że mogą pomóc, a Ty skupisz się na zapoznawaniu się z nowym mieszkańcem waszego domu i nauką „obsługi” oseska.
Nie trzymaj emocji w sobie! Jeśli masz potrzebę – płacz, wygadaj się, podziel wątpliwościami – poczujesz się lepiej, a domownikom oszczędzisz zabawy w zgadywankę: co jest powodem Twojego nastroju?
Kiedy przygotowywałam się do napisania tego artykułu, przeczytałam sporo publikacji i przeważyły te, stawiające baby blues w opozycji do macierzyńskiej sielanki i utyskiwanie na to, że z tego powodu wcale nie jest cukrową historią. Wszystkie te opinie wywołały we mnie wewnętrzny sprzeciw, bo dlaczego by zakładać, że szczęśliwe macierzyństwo nie może zawierać gorszych momentów. Otóż może! A nacisk powinno się stawiać na fakt, że huśtawka hormonalna jest fizjologią, a słabsze momenty – prawem mam i naturalną koleją rzeczy.
Gorsze samopoczucie matki nie wpływa na jej miłość do dziecka. Wprawdzie, „baby blues” to dopiero pierwsze ze słodko-gorzkich etapów na wychowawczej ścieżce, ale jest z niczym w porównaniu z faktem, ile radości daje macierzyństwo.
Sprawdź, czym jest i kiedy objawia się instynkt macierzyński.
Najnowsze artykuły
Kiedy wraca miesiączka po porodzie?
Kiedy wraca miesiączka po porodzie? Czy u każdej kobiety po porodzie okres pojawia w tym samym czasie? Od czego zależy termin powrotu miesiączki po porodzie? Wszystko o okresie po porodzie.Ćwiczenia po porodzie – jak ćwiczyć i kiedy zacząć?
Kiedy wrócić do aktywności fizycznej po porodzie? Czy wszystkie ćwiczenia po porodzie są bezpieczne? Poznaj zalecane ćwiczenia po porodzie naturalnym i najczęstsze błędy podczas połogu.Zapalenie piersi – przyczyny, objawy i leczenie
Zapalenie piersi dotyczy w głównej mierze kobiet karmiących. Może jednak rozwinąć się również poza laktacją, a także u mężczyzn. Poznaj przyczyny, objawy oraz sposoby leczenia tego stanu!Alkohol a karmienie piersią: czy mama karmiąca może pozwolić sobie na lampkę wina?
Czy karmiąca mama może pozwolić sobie na lampkę wina? Kiedy można pić alkohol, a kiedy należy go unikać? Sprawdź nasze zdanie na ten temat!Dieta po porodzie − na co może sobie pozwolić mama w połogu i karmiąca piersią?
Zastanawiasz się, jaka powinna być dieta mamy karmiącej piersią? Nie wiesz, które zalecenia są prawdziwe, a co jest mitem? Sprawdź nasze porady na ten temat!Nietrzymanie moczu po porodzie – jak sobie z nim poradzić?
Cierpisz na nietrzymanie moczu? Jeśli tak, nie załamuj się! Problem dotyczy milionów kobiet, a najprostszym sposobem na zminimalizowanie niedogodności są ćwiczenia mięśni Kegla. Poznaj szczegóły!Depresja poporodowa − nie wstydź się poprosić o pomoc!
Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja poporodowa dotyka od 7% do 19% kobiet. Jak się przed nią uchronić? Gdzie szukać wsparcia? Jak się leczyć? Przeczytaj nasze blogowe porady!-
Przeczytaj też
Połóg po cesarce – inny niż po porodzie naturalnym. Co powinnaś wiedzieć?
Jesteś po zabiegu cesarskiego cięcia? Jeśli tak, dowiedz się, co zrobić, aby przyspieszyć regenerację organizmu. Sprawdź, czy wolno Ci przystawiać maleństwo do piersi!Zabierz matce papierosa! Palenie a karmienie piersią
Czy wiesz, że w mleku kobiety znajduje się trzy razy więcej nikotyny niż w osoczu jej krwi? Co zrobić, by nie narażać maleństwa? Poznaj sposoby na rzucenie szkodliwego nałogu!Ćwiczenia na brzuch po porodzie – kiedy i jak zacząć?
Chcesz wrócić do figury sprzed ciąży? Zastanawiasz się, kiedy możesz zacząć ćwiczyć? Sprawdź porady doświadczonej mamy. Dowiedz się, co zrobić, aby cieszyć się płaskim brzuchem!Temat tabu – piersi po ciąży. Czy naprawdę będzie tak źle?
Chcesz, by Twój biust po porodzie odzyskał dawny wygląd? Jeśli tak, dowiedz się, jak ujędrnić skórę. Poznaj sposoby na pielęgnację piersi. Dowiedz się więcej!Co czuje mama, gdy po raz pierwszy widzi dziecko po porodzie?
Poród to ogromne przeżycie? Co czuje kobieta, patrząc na swoje dziecko? Jakie emocje towarzyszą jej w pierwszych dniach połogu? Na te pytania odpowiada świeżo upieczona mama.Trudne emocje po porodzie, czyli baby blues
Jak radzić sobie z trudnymi emocjami po porodzie? Dowiedz się, jak przezwyciężyć „baby blues” i odzyskać równowagę psychiczną. Przeczytaj porady świeżo upieczonej mamy!Nie daj się zwariować! Kiedy możesz zacząć odchudzanie po ciąży?
Twoja waga po ciąży przysparza Ci wielu zmartwień? Chcesz szybko odzyskać smukłą sylwetkę? Dowiedz się, kiedy możesz zacząć ćwiczyć po porodzie. Sprawdź nasze wskazówki!Pielęgnacja blizny po cesarce − co zrobić, żeby szybko zniknęła?
Jak leczyć blizny po cesarce? Co zrobić, by przyspieszyć gojenie się ran? Na czym polega mobilizacja blizny? Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj nasz artykuł!
Więcej artykułów na ten temat
Co czuje mama, gdy po raz pierwszy widzi dziecko po porodzie?
· 4 minuty czytaniaPoród to ogromne przeżycie? Co czuje kobieta, patrząc na swoje dziecko? Jakie emocje towarzyszą jej w pierwszych dniach połogu? Na te pytania odpowiada świeżo upieczona mama.Depresja poporodowa − nie wstydź się poprosić o pomoc!
· 9 minut czytaniaWedług Światowej Organizacji Zdrowia depresja poporodowa dotyka od 7% do 19% kobiet. Jak się przed nią uchronić? Gdzie szukać wsparcia? Jak się leczyć? Przeczytaj nasze blogowe porady!Pierwsze dni z dzieckiem w domu, czyli jak zostaje się rodzicem
· 5 minut czytaniaPojawienie się dziecka w domu wiąże się z wieloma emocjami. Z jednej strony para cieszy się z nowego członka rodziny, z drugiej jest pełna obaw. Jak odnaleźć się w tej rzeczywistości? Sprawdź!