Rodzaje laktatorów − czy wiesz, jaki wybrać?

29. 11. 2019 · Agnieszka Kawa · 5 minut czytania
 • zdrowa mama
 • żywienie malucha

Na rynku jest tyle rodzajów laktatorów, dlatego warto dobrze rozważyć, który z nich przyda Ci się najbardziej. Uwierz mi, że jeszcze przed porodem warto zaopatrzyć się w laktator lub chociaż wybrać odpowiedni model, żeby później nie podejmować decyzji w pośpiechu. Zobacz, który rodzaj laktatora będzie dla Ciebie bardziej odpowiedni: elektryczny czy ręczny. Sprawdź też, jakie akcesoria do karmienia piersią mogą Ci się przydać.

Laktator ręczny i elektryczny – czym się różnią?

Jeszcze przed porodem warto kupić lub chociaż wybrać odpowiedni dla siebie laktator. Teraz tylko pytanie, jak w gąszczu różnych modeli, wybrać ten, który będzie Ci służył? Pozwól, że pokrótce przedstawię Ci różnice między 2 podstawowymi rodzajami laktatorów: ręcznym i elektrycznym.

Laktator ręczny przyda Ci się wtedy, kiedy odciągasz pokarm raz na jakiś czas. Jeżeli karmisz piersią, masz wystarczająco dużo pokarmu i potrzebujesz tylko czasem odciągać trochę pokarmu, żeby zostawić dziecko z babcią na kilka godzin, kiedy akurat zaplanujesz randkę z mężem czy porządki w domu. Na pewno, będzie on bardzo przydatny i wystarczający do przyniesienia sobie ulgi podczas nawału pokarmu.

Zalety:

 • Tanie
 • Ciche
 • Kompaktowe – nie potrzebują dostępu do prądu

Wady:

 • Odciąganie ręczne może być czasochłonne i dość uciążliwe (zwłaszcza, jeżeli robisz to częściej)

Laktator ręczny

Laktator eklektyczny jest najlepszym wyborem, jeżeli będziesz odciągać pokarm regularnie. Przyda się zarówno w przypadku, kiedy chcesz wrócić do pracy, ale nadal karmisz dziecko swoim pokarmem. Jest on też niezwykle pomocny, jeżeli walczysz ze zbyt małą ilością pokarmu. Odpowiednie techniki odciągania pozwalają na stymulowanie laktacji. Pisałam o tym w artykule: „Jak pobudzić laktację? Sprawdzone sposoby karmiącej mamy!”.

Zalety:

 • Można dość szybko i wygodnie odciągnąć pokarm
 • Podczas odciągania możesz się zrelaksować i np. czytać gazetę
 • Jest niezbędny w przypadku, gdy musisz częściej odciągać mleko

Wady:

 • Droższy niż laktator ręczny
 • Jest głośniejszy i wymaga podłączenia do prądu lub baterii

Laktator ręczny dla kobiet

Jak wybrać odpowiedni laktator elektryczny?

Po pierwsze, zwróć uwagę na prędkość jego pracy, która określana jest jako cykl na minutę (cpm). Jeżeli zamierzasz często odciągać pokarm, lokator powinien mieć co najmniej 35 cpm. Ważne jest, żeby laktator posiadał również kilka trybów odciągania, które możesz dostosować wedle swoich preferencji.

 

 

Wybierając laktator, weź również pod uwagę to, żeby był dość kompaktowy i miał możliwość działania na baterie. Wtedy będziesz mogła go używać w podróży czy w pracy.

Wszystkie powyżej opisane cechy posiada laktator elektryczny Avent. Oprócz tego, zaopatrzony jest w bardzo wygodną i przyjemną w użyciu nakładkę masującą, która symuluje odruch ssania dziecka. Co ma ogromny wpływ na produkcję mleka. Dodatkowo pozwala Ci się zrelaksować podczas odciągania pokarmu - usiąść w wygodnej pozycji bez pochylania się do przodu, aby cały pokarm znalazł się w butelce. Wygodna pozycja i odprężenie podczas odciągania pokarmu sprawiają, że pokarm łatwiej wypływa.

Laktator elektryczny

Kupiłam laktator – czy to wszystko? Akcesoria do karmienia piersią

Na rynku znajdziesz bardzo dużo różnych gadżetów przydatnych podczas karmienia piersią i odciągania pokarmu. W które z nich warto się zaopatrzyć?

1. Butelka do podawania pokarmu

Wybierz taką, przystosowaną do wieku dziecka. Pomocna może okazać się butelka ze smoczkiem o wolnym przepływie, który przypomina pierś mamy, np. tę dołączoną do laktatora elektrycznego Avent.

2. Pojemniczki i woreczki do przechowywania pokarmu

Jeżeli będziesz odciągać pokarm, są one niezbędne. W pojemniczkach przechowujesz odciągnięty pokarm w lodówce, a w woreczkach mrozisz jego nadmiar. Z własnego doświadczenia wiem, że te akcesoria są naprawdę bardzo wielofunkcyjne. Pojemniczki na pokarm do tej pory biorę ze sobą w podróż, żeby przygotować np. kaszkę lub podgrzać porcję zupy.

butelki do przechowywania mleka

3. Silikonowe osłonki na piersi

Powiem szczerze, że przed pierwszym porodem nie miałam pojęcia o istnieniu nakładek na piersi. Dopiero, gdy leżałam po poradzie okazało się, że moja córka ma problem ze złapaniem moich płaskich brodawek. Położna zapytała, czy mam „kapturki do karmienia”. Ja nie wiedziałam nawet co to jest! Wtedy doświadczona mama z łóżka obok poratowała mnie swoimi. O dziwo, nakładki od razu zadziałały! Mała zaczęła ssać. Poza tym, okazały się one zbawieniem dla moich poranionych już brodawek.

4. Muszle laktacyjne

Jak już jesteśmy przy temacie poranionych brodawek, to uważam, że bardzo przydatnym gadżetem są muszle laktacyjne. Polecam Ci zestaw silikonowych muszli laktacyjnych Avent. Nosi się je pod biustonoszem na brodawkach. Wentylacyjne muszle laktacyjne zawierają specjalne otwory, które pozwalają na wietrzenie poranionych sutków. Dzięki temu dużo szybciej się one goją, a Ty mniej cierpisz między karmieniami.

W zestawie Avent znajdziesz jeszcze muszle, które służą do zbierania wyciekającego pokarmu. Jest to świetna, ekologiczna alternatywna do jednorazowych wkładek laktacyjnych. Pozwala jednocześnie na niemarnowanie żadnej kropli pokarmu. Uwierz mi, w przypadku, kiedy nie masz go za wiele, każda kropla jest na wagę złota!

Więcej artykułów na ten temat