Zabierz matce papierosa! Palenie a karmienie piersią

24. 8. 2017 · Magdalena Mossakowska · 5 minut czytania
  • nałogi fizyczne

W jaki sposób palenie papierosów wpływa na mleko matki i jak to się przekłada na zdrowie dziecka?

Na pewno kojarzysz serię drastycznych zdjęć przedstawiających skutki palenia papierosów umieszczane na opakowaniach papierosów. Okropne, prawda? Palenie papierosów ma destrukcyjny wpływ na organizm człowieka. Nie inaczej jest w przypadku małego oseska, który tak samo, a nawet bardziej, narażony jest na skutki palenia papierosów przez mamę. Jeżeli „puszczanie dymka” może być tragiczne w skutkach dla osoby dorosłej, wyobraź sobie, jak może szkodzić kilkukilogramowemu niemowlakowi.

Skoro pominęliśmy budowanie napięcia i od razu zaczęliśmy z wysokiego C, muszę wyjaśnić, skąd ten ostry ton. Pominę przytaczanie składu substancji trujących znajdujących się w papierosach i ograniczę się jedynie do podania informacji, że większość z nich ma działanie rakotwórcze i skutkuje trwałymi uszczerbkami na zdrowiu. Na jeszcze większe ryzyko narażone jest niemowlę karmione piersią przez mamę-palacza czy skazane na bierne wdychanie dymu papierosowego.

Palenie papierosów a karmienie piersią

W mleku kobiety, która pali, jest trzy razy więcej nikotyny niż wynosi jej poziom w osoczu. Dziecko, które pije takie mleko, w rzeczywistości spożywa bardzo ubogi pokarm, ponieważ ilość tłuszczów, a także  innych ważnych składników (m.in.: wapnia, witaminy D, A, E, żelaza, jodu czy magnezu) w mleku jest dużo mniejsza niż u niepalących matek.

Oprócz tego zwiększa się prawdopodobieństwo wczesnego zakończenia karmienia piersią ze względu na obniżoną laktację. Palenie zmniejsza ilość wydzielanej prolaktyny, która jest odpowiedzialna za tworzenie gruczołów mlecznych i produkcję mleka. Wiąże się to z wolniejszym przyrostem wagi dziecka. Sam maluch może nie mieć ochoty pić Twojego mleka, ponieważ nikotyna zmieni jego smak. Kiedy z kolei sama zdecydujesz się już przestać karmić, jako palaczka możesz mieć problem z zapaleniem piersi.

 

Suplement diety zawierający rekomendowane witaminy oraz minerały.
Suplement diety, jest źródłem witamin i minerałów dla kobiet w ciąży.

Jeśli te argumenty Cię nie przekonały, być może przekona Cię, że zawarta w mleku nikotyna powoduje zaburzenia rytmu snu i czuwania dziecka. Maluch śpi krócej i jest bardziej niespokojny, a także częściej cierpi na kolki.  Jeśli on się nie wyśpi, Ty tym bardziej! Trudno mu będzie spać również wtedy, gdy co i rusz będzie łapał infekcje układu oddechowego. Twoje mleko powinno go chronić i wzmacniać jego odporność. Jeśli dalej będziesz palić i karmić, zwiększy się także ryzyko choroby serca u niemowlaka.

Pierwsze lata dziecka są bardzo ważne i przekładają się na jego całe życie. Ponieważ nikotyna jest środkiem psychostymulującym, jej obecność w mleku może przełożyć się na późniejsze trudności w nauce i problemy wychowawcze. Dzieci palaczy często w dorosłym życiu same zaczynają palić.

Jeśli nie uda Ci się rzucić palenia, lepiej pozostać przy karmieniu piersią i nie przechodzić na mleko modyfikowane. Powszechnie uważa się, że mimo wszystko bilans potencjalnych korzyści i zagrożeń wypada korzystniej dla zdrowia dziecka przy karmieniu mlekiem matki.

Wpływ dymu papierosowego na dziecko

Nikotyna w mleku to nie jedyne zagrożenie dla Twojego dziecka. Jeśli przy nim palisz, narażasz go na:

  • większe ryzyko SIDS (śmierci łóżeczkowej), niezależnie czy palisz Ty, czy inny członek rodziny, maluch biernie pali. Odsetek występowania SIDS jest dużo niższy w przypadku dzieci karmionych piersią przez matki niepalące
  • większą zachorowalność na choroby układu oddechowego, infekcje ucha, astmę i alergie
  • szkodliwe działanie dymu, który osadza się na dłoniach, twarzy i włosach palacza. Maluch narażony jest na jego szkodliwe działanie przy bezpośrednim kontakcie z palącym (przy przytulaniu, wycieraniu twarzy dziecka, podawaniu smoczka, czy na oślinionych rączkach, które ciągle trafiają do buzi w okresie ząbkowania)

Jeśli urodziłaś dziecko, a palisz papierosy – zerwij natychmiast z nałogiem. To najlepsza, długofalowa inwestycja w zdrowie Twoje i Twojego dziecka. Możesz zwrócić się do lekarza z prośbą o fachową pomoc. Lekarz może także skierować Cię do poradni antynikotynowej, gdzie uzyskasz pomoc specjalistów, w tym wsparcie psychologa

- mówi lek. med. Magdalena Stoczyńska.

Co zrobić, żeby zminimalizować szkodliwe skutki palenia?

Najwyższy poziom nikotyny w mleku jest po około 30-60 minutach po wypaleniu papierosa. Dlatego najlepiej karm dziecko bezpośrednio przed paleniem i nie wcześniej niż półtorej godziny po.  Oprócz tego nigdy nie pal przy dziecku, a jeśli nie jesteś w stanie rzucić palenia, postaraj się maksymalnie ograniczyć liczbę wypalanych papierosów.

Kiedy to któryś z domowników pali papierosy i nie zachowuje należytej ostrożności, czyli nie wychodzi na zewnątrz, dziecko jest tak samo narażone na efekty biernego palenia.

Teraz, kiedy już wiesz, jak bardzo papierosy szkodzą, podejmij wyzwanie i spróbuj rzucić palenie dla dobra Twojego maleństwa. A w końcu chyba trudniej o większą motywację! Potencjalne zagrożenia dla zdrowia dziecka może być źródłem kolejnych stresów, które ponownie będziesz łagodzić papierosem – powodem tychże stresów. Powstanie błędne („zadymione”) koło.

Rzucenie palenia, podobnie jak walka z innymi uzależnieniami, jest bardzo trudne. Pewnie nie uda Ci się za pierwszym razem. Najważniejsze byś miała przed sobą cel – zdrowie Twojego dziecka. Mimo niepowodzeń nie poddawaj się i próbuj dalej. Już na samej próbie skorzysta Twój maluch. Kilka dni albo tygodni bez całkowitego lub częściowego palenia papierosów, będzie korzystne dla jego zdrowia.

Sprawdź leki i preparaty wspomagające rzucanie palenia.

 

Suplement diety z wapniem i olejem rybim dla ciężarnych i karmiących.

Najnowsze artykuły

  • Krew z nosa u dziecka - przyczyny, leczenie i pierwsza pomoc

    Krwawienia z nosa to przypadłość, która nierzadko dotyczy dzieci i może wynikać z wielu przyczyn. Dowiedz się, jak prawidłowo postępować w przypadku krwawienia z nosa u dziecka!
    • zdrowie dziecka
    Krew z nosa u dziecka - przyczyny, leczenie i pierwsza pomoc
    • zdrowie dziecka
  • Alergia w ciąży – jak sobie z nią radzić?

    Alergia to nadwrażliwość natychmiastowa na dany alergen, z którym kontakt u osoby nieuczulonej nie wywołuje żadnych objawów. W jaki sposób możemy sobie radzić z alergią u kobiet w ciąży? Sprawdź!
    • zdrowa mama
    Alergia w ciąży – jak sobie z nią radzić?
    • zdrowa mama
  • Cukrzyca ciążowa – czym jest i jak wpływa na dziecko?

    Cukrzyca ciążowa to zaburzenie coraz częściej wikłające ciąże, związane z zaburzonym wydzielaniem i działaniem insuliny. Dowiedz się, jakie zagrożenia za sobą niesie!
    • dolegliwości ciążowe
    • zdrowa mama
    Cukrzyca ciążowa – czym jest i jak wpływa na dziecko?
    • dolegliwości ciążowe
    • zdrowa mama
  • Katar w ciąży - ile trwa i jak się go pozbyć?

    Katar w ciąży może stanowić objaw rozwijającej się infekcji dróg oddechowych albo alergii. Dowiedz się, ile może trwać i w jaki bezpieczny sposób możesz złagodzić jego nasilenie.
    • zdrowa mama
    Katar w ciąży - ile trwa i jak się go pozbyć?
    • zdrowa mama

Przeczytaj także

  • Połóg po cesarce – inny niż po porodzie naturalnym. Co powinnaś wiedzieć?

    Jesteś po zabiegu cesarskiego cięcia? Jeśli tak, dowiedz się, co zrobić, aby przyspieszyć regenerację organizmu. Sprawdź, czy wolno Ci przystawiać maleństwo do piersi!
    • dolegliwości po ciąży
    Połóg po cesarce – inny niż po porodzie naturalnym. Co powinnaś wiedzieć?
    • dolegliwości po ciąży
  • Zabierz matce papierosa! Palenie a karmienie piersią

    Czy wiesz, że w mleku kobiety znajduje się trzy razy więcej nikotyny niż w osoczu jej krwi? Co zrobić, by nie narażać maleństwa? Poznaj sposoby na rzucenie szkodliwego nałogu!
    • nałogi fizyczne
    Zabierz matce papierosa! Palenie a karmienie piersią
    • nałogi fizyczne
  • Ćwiczenia na brzuch po porodzie – kiedy i jak zacząć?

    Chcesz wrócić do figury sprzed ciąży? Zastanawiasz się, kiedy możesz zacząć ćwiczyć? Sprawdź porady doświadczonej mamy. Dowiedz się, co zrobić, aby cieszyć się płaskim brzuchem!
    • dolegliwości po ciąży
    Ćwiczenia na brzuch po porodzie – kiedy i jak zacząć?
    • dolegliwości po ciąży
  • Temat tabu – piersi po ciąży. Czy naprawdę będzie tak źle?

    Chcesz, by Twój biust po porodzie odzyskał dawny wygląd? Jeśli tak, dowiedz się, jak ujędrnić skórę. Poznaj sposoby na pielęgnację piersi. Dowiedz się więcej!
    • karmienie piersią
    Temat tabu – piersi po ciąży. Czy naprawdę będzie tak źle?
    • karmienie piersią

Więcej artykułów na ten temat