„Kiedy noworodek widzi?” i inne ciekawostki na temat rozwoju wzroku malucha

18. 1. 2019 · 4 minuty czytania

Wzrok dziecka systematycznie się zmienia. Tuż po urodzeniu maleństwo widzi jasne i ciemne obrazy. Z czasem coraz lepiej rozpoznaje swoje otoczenie. Więcej ciekawostek znajdziesz w naszym artykule!

Magdalena Mossakowska
Magdalena Mossakowska
„Kiedy noworodek widzi?” i inne ciekawostki na temat rozwoju wzroku malucha

Wzrok niemowlęcia przez pierwsze miesiące zmienia się niezwykle dynamicznie. Droga wiedzie przez rozmazane obrazy i ciemne i jasne plamy do odróżniania kolorów i widzenie głębi. Dziecko zaczyna coraz bardziej rozpoznawać świat, w którym się znalazło. A jak możesz wspomagać wzrok swojego maluszka?

Matka natura zadbała, żeby zapewnić noworodkowi jak największe szanse na przeżycie. Dlatego maluch rodzi się z doskonale rozwiniętym zmysłem powonienia, żeby bez problemu odnaleźć maminą pierś – źródło pożywienia. Dopiero potem rozwijają się pozostałe zmysły. Wzrok jest najsłabiej rozwiniętym zmysłem w momencie narodzin, dlatego warto go stymulować, tym bardziej, że można robić to w domu i ćwiczy się przez zabawę.

Sprawdź też, jak przemywać oczy noworodka.

kiedy dziecko zaczyna widzieć

    Co i od kiedy widzi noworodek zaraz po urodzeniu?

    Noworodek widzi już od chwili narodzin, jednak w bardzo ograniczonym zakresie. Jak udało się ustalić specjalistom, ostrość widzenia dziecka jest 30-krotnie słabsza niż u osoby dorosłej. Początkowo widzi on niezbyt wyraźnie, jakby przez gęstą mgłę i dostrzega przedmioty oddalone maksymalnie do 20 cm. Nie rozróżnia jeszcze kolorów, dostrzega jedynie duże i kontrastowe zestawienia (najlepiej biało-czarne). Widziany obraz jest 2-wymiarowy – bez głębi.

    Noworodki najwyraźniej widzą to, co znajduje się na obrzeżach pola widzenia. Są w stanie śledzić powolny ruch. I co najważniejsze − błyskawicznie uczą się rozpoznawać kształt twarzy mamy.

    dziecko zapamiętuje twarz matki

    Jak stymulować wzrok dziecka?

    Stymulacja wzroku wspomaga widzenie stereoskopowe (widzenie głębi i odległości) − odpowiedzialne za wytworzenie spójnej informacji z uzyskanych sygnałów dostarczanych do oczu.

    Jak w łatwy sposób wspierać w tym swoje dziecko:

    • Zadbaj, żeby światło w pokoiku noworodka było przyciemnione. Jego wzrok przyzwyczajony do ciemnej scenerii z maminego brzucha, nie jest przygotowany do tylu intensywnych bodźców wzrokowych.
    • Przyglądaj się maluszkowi podczas karmienia czy przytulania – dziecko będzie skupione na Twoich wciąż poruszających się źrenicach – chyba nie ma prostszego i przyjemniejszego ćwiczenia.
    • Powoli oddalaj i przybliżaj przedmioty od jego oczu.
    • Pokazuj dziecku duże i kontrastowe − najlepiej biało-czarne − rysunki i książeczki (takie ilustracje łatwo wykonasz samodzielnie). Wystarczy karta papieru w formacie A4 i czarny mazak. Stwórz kilka rysunków z różnymi figurami geometrycznymi lub zygzakami i przywieś nad łóżeczkiem maluszka. Zmieniaj ilustracje co jakiś czas, żeby utrzymać jego zainteresowanie. Równie dobrze możesz przywiesić czarne balony na obrzeżach łóżeczka.
    • Przywieś nad łóżeczkiem karuzelę z zabawkami. Powoli poruszające się przedmioty i melodia z pozytywki w tle będą świetnym rozwiązaniem dla leżącego malucha. Przyznaję, że nigdy nie byłam fanką tych plastikowych i jaskrawych kolorów karuzeli. Jednak teraz z pewnością znajdziesz w sklepach coś co przypadnie Ci do gustu, także mniej jarmarczne rozwiązania z możliwością zmieniania zabawek (tak, żeby na początku przywiesić same czarne czy czerwone zabawki, a gdy osesek będzie rozróżniał więcej kolorów zmienić na ciekawsze przedmioty).
    • Kilkumiesięcznego malucha można położyć na brzuchu i rozłożyć przed nim harmonijkową książeczkę z kontrastowymi ilustracjami. Poza treningiem wzroku, maluch poćwiczy także utrzymanie podniesionej główki.
    • Kilkumiesięczne maluchy zaczynają reagować uśmiechem na widok swojego odbicia w lustrze. Jeszcze nie kojarzą, że Twoich sylwetka, ale przecież to bez znaczenia

    Sprawdź też, jak często kąpać noworodka.

    jak stymulować rozwój wzroku dziecka

    Jak widzi noworodek miesiąc po miesiącu?

    1. miesiąc − noworodek potrafi utrzymać wzrok na obiekcie trzymanym do 30 − 40 cm od niego. Pod koniec miesiąca dostrzega już jaskrawoczerwone przedmioty.

    2. miesiąc – intensywniej obserwuje przedmioty i zaczyna wodzić za nimi wzrokiem. Rozróżnia czerwony i zielony.

    2. − 3. miesiąc – rozpoznaje rysy twarzy. Kształtuje się widzenie stereoskopowe. Pod koniec trzeciego miesiąca rozróżnia przedmioty o intensywnym żółtym zabarwieniu.

    4. miesiąc – z palety barw malec rozróżni tez niebieski.

    6. miesiąc – miej więcej w tym okresie dziecko rozróżnia kształty, wielkość, a nawet fakturę przedmiotów.

    wzrok noworodka miesiąc po miesiącu

     

    Jeżeli chcesz pomóc rozwijać się zmysłowi wzroku dziecka, pamiętaj, że paleta barw widzianych przez niemowlę poszerza się stopniowo. Dlatego ładnie wyglądające pastelowe zabawki polecam zostawić na później. Do ukończenia 1. roku życia wzrok dziecka zmienia się bardzo dynamicznie, poza dostrzeganiem różnych przedmiotów, maluch uczy się je chwytać, a w przypadku książeczek − przewracać strony i wskazywać palcem na poszczególne elementy ilustracji.

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Magdalena Mossakowska
      Magdalena Mossakowska
      Świeżo upieczona mama. Na trasie „przewijak - łóżeczko - pralka” staram się wyrwać chwilę dla siebie. Brak czasu sprawił, że miejsce ukochanych książek, chwilowo zastąpiły krótkie teksty i felietony, a wycieczki do kina – seriale. Jako, że szkoda czasu na nietrafione pozycje i godzinne poszukiwania w internecie, tutaj znajdziecie efekty moich poszukiwań nt. opieki i zdrowia dziecka.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Magdalena Mossakowska
      Magdalena Mossakowska
      Świeżo upieczona mama. Na trasie „przewijak - łóżeczko - pralka” staram się wyrwać chwilę dla siebie. Brak czasu sprawił, że miejsce ukochanych książek, chwilowo zastąpiły krótkie teksty i felietony, a...
      Przeczytaj więcej od tego autora