Przemywanie oczu noworodka – jak to robić?

18. 1. 2022 · Aleksandra Chojnowska · 10 minut czytania

Higiena noworodka może być nie lada wyzwaniem dla świeżo upieczonych rodziców. Jeśli przewijanie i kąpiel masz już opanowane do perfekcji, czas na naukę kolejnego zabiegu, jakim jest przemywanie oczu noworodka. Sprawdź, jak należy to robić, by skutecznie oczyścić delikatne okolice i jakich produktów używać.

Czy przemywanie oczu noworodka jest konieczne?

Oczy noworodka są bardzo wrażliwe i nie ma w tym nic dziwnego – maluch przez 9 miesięcy nie miał kontaktu z jasnym światłem, powietrzem, ani pozostałymi czynnikami zewnętrznymi. Po narodzinach, oczy dziecka nie przestawiają się od razu na inny tryb funkcjonowania, dlatego w tych okolicach wytwarza się gęsta, naturalna wydzielina. Jeśli nie będziesz jej regularnie usuwać poprzez przemywanie oczu noworodka, stanie się pożywką dla bakterii. Wówczas dojdzie do infekcji i stanu zapalnego.

czym przemywać oczy niemowlaka

Aby zapobiec ewentualnemu ropieniu oka i zapaleniu spojówek, nie pomijaj przemywania oczu noworodka, zarówno podczas porannej, jak i wieczornej higieny. To bardzo prosta czynność, która nie wymaga specjalnych umiejętności, ani zaopatrzenia w trudno dostępne artykuły kosmetyczne. Ważne jest, aby robić to regularnie i dokładnie – wówczas nie narazisz oczu dziecka na rozwój bakterii.

Przemywanie oczek noworodka dwa razy dziennie w zupełności wystarczy. Pamiętaj, że kiedy nowonarodzony maluszek płacze, kanaliki łzowe jeszcze w pełni nie pracują, więc nie produkują łez, które naturalne pełnią funkcję oczyszczającą okolicę oczu.

przemywania oczu noworodka

Czym przemywać oczy niemowlaka?

Już wiesz, że przemywanie oczu niemowlaka, szczególnie w pierwszych tygodniach po narodzinach, jest bardzo ważne. Co będzie Ci potrzebne, by dokładnie, a jednocześnie delikatnie przemyć te okolice? Wystarczy, że zaopatrzysz się w płatki kosmetyczne i letnią, przegotowaną wodę. Do przemywania oczu noworodka możesz stosować także roztwór soli fizjologicznej Gilbert NaCl. Płyn znajduje się w sterylnych pojemniczkach po 5 ml – idealnych do użycia rano i wieczorem. Sól fizjologiczna to roztwór chlorku sodu w stężeniu bezpiecznym i obojętnym dla tkanek ludzkiego organizmu. Nie powoduje podrażnień, dlatego przemywanie oczu solą fizjologiczną – u noworodka, czy niemowlęcia – jest formą higieny polecaną przez położne i pediatrów.

przemywanie oczu niemowlaka

Pamiętaj, że z uwagi na ryzyko rozwoju bakterii, nie używaj roztworu soli fizjologicznej powyżej 24 godzin od otwarcia. W tym przypadku to żaden problem – 5 ml to porcja, która spokojnie starczy na dwa użycia. Po skorzystaniu zamknij ampułkę za pomocą plastikowej zatyczki i umieść ją w lodówce.

 

    Przemywanie oczu noworodka solą fizjologiczną to nie tylko doskonały sposób na usunięcie zalegającej wydzieliny, ale także na nawilżenie spojówek. To szczególnie ważne, kiedy w domu lub pokoju dziecka jest suche powietrze.

    Czym przemywać oczy niemowlaka, gdy akurat w domu zabraknie soli fizjologicznej? Wystarczy czysta, przegotowana woda w temperaturze pokojowej. Zwróć uwagę, by nie była za zimna, ani zbyt gorąca, żeby nie sprawić maluszkowi dyskomfortu.

    przemywanie oczu noworodka solą fizjologiczną

    Czego nie wolno używać do przemywania oczu dziecka?

    Nie każda woda nadaje się do przemywania oczek noworodka i niemowlęcia. Ze względu na ryzyko zanieczyszczenia, nigdy nie stosuj w tym celu wody z rzeki, jeziora, czy przydomowej studni Do higieny oczu nie używaj także chusteczek nawilżanych dla niemowląt. Nawet te przeznaczone do skóry wrażliwej i alergicznej, zawierają substancje, które podrażniają spojówki, powodując ból i płacz. Również chusteczki nasączone w 99% wodą nie są odpowiednie do przemywania powiek. Pamiętaj, że takie produkty zawsze zawierają konserwant, chociażby naturalny, np. wyciąg z pestek cytrusów. On także może podrażnić oczy maluszka.

    Dawniej położne polecały przemywanie oczu noworodka naparem z rumianku lub czarnej herbaty. Obecnie odchodzi się od tej praktyki, ponieważ badania wykazały, że znajdujące się w nich garbniki drażnią spojówki i są częstą przyczyną alergii u niemowląt i małych dzieci. Zobacz, czym charakteryzuje się alergia u noworodka i niemowlaka.

    Na liście zakazów znajduje się także przemywanie oczek kosmetykami i nie ma znaczenia, czy dany płyn nie szczypie w oczy. Niedopuszczalne jest też usuwanie wydzieliny z oczek za pomocą palców, czy paznokci. To prosta droga do zakażenia bakteryjnego – na opuszkach palców i pod paznokciami znajduje się mnóstwo drobnoustrojów. Ponadto, istnieje duże ryzyko zadrapania tych delikatnych okolic.

    przemywanie oczu solą fizjologiczną u noworodka

    Przemywanie oczu u noworodka, czy niemowlęcia, to najlepszy sposób na oczyszczanie z wydzieliny i ochronę przed infekcjami oraz stanami zapalnymi, dlatego nigdy nie pomijaj tego zabiegu.

    Przemywanie oczek noworodka – instrukcja krok po kroku

    Jak przemywać oczy noworodkowi? Oto instrukcja, dzięki której w trzech krokach nauczysz się, jak zadbać o higienę oczek Twojego dziecka.

    Krok I – przygotuj niezbędne akcesoria

    Miej pod ręką czyste gaziki lub waciki kosmetyczne. Mogą być też specjalne płatki kosmetyczne dla niemowląt, ale z uwagi na ich duży rozmiar, warto je przed użyciem przeciąć na pół. Do przemycia każdego oczka użyjesz jednej połówki. Potrzebne będzie też naczynie z przegotowaną wodą lub ampułka roztworu soli fizjologicznej.

    Krok II – umyj ręce

    Absolutnie nie pomijaj tego kroku! Zanim zaczniesz przemywać oczy dziecka, musisz dokładnie umyć swoje dłonie mydłem i spłukać wodą. Dezynfekcja nie powinna być zamiennikiem mycia (chyba że naprawdę nie masz innej opcji) – żele i płyny antybakteryjne zawierają bardzo dużo alkoholu, który może podrażnić delikatne oczy niemowlęcia. Jeśli dezynfekujesz dłonie, odczekaj dłuższą chwilę, aż preparat wyschnie, a alkohol wyparuje.

    przemywanie oczu u noworodka

    Krok III – przemywanie oczu noworodka

    Czas na higienę oczek noworodka! Połóż maluszka na plecach, a jego główkę delikatnie przechyl w bok – w zależności od tego, które oczko myjesz (przy lewym, główkę skręć w prawo i na odwrót). Zamocz płatek lub gazik w przegotowanej wodzie, lub nasącz roztworem soli fizjologicznej. Teraz przetrzyj każde oko w kierunku od skroni do nasady nosa (od zewnętrznego do wewnętrznego kącika oka).

    Pamiętaj – zasada brzmi: jedno oko – jeden wacik. Nie używaj tego samego wacika do przemywania obu oczek. Taka praktyka grozi przenoszeniem bakterii z jednego worka spojówkowego do drugiego. To ważne zwłaszcza w sytuacjach, gdy jedno z oczek ropieje lub dziecko cierpi z powodu zapalenia spojówek.

    Jak widzisz, przemywanie oczu noworodka to tylko trzy proste kroki. Nie zapominaj, żeby o higienę oczek dbać zarówno rano, jak i wieczorem. Usuwanie wydzieliny na bieżąco pozwoli uniknąć rozwoju infekcji i pojawienia się stanów zapalnych, bardzo uciążliwych dla maluszka. Zobacz, co stosować na częste infekcje u dzieci.

    Ropiejące oczka u niemowlęcia – kiedy należy iść do lekarza?

    Warto wiedzieć, że wydzielina z oczek, występująca fizjologicznie u noworodków, to zupełnie co innego, niż ropa. Ta druga substancja jest gęstsza i ma żółto – zielonkawy kolor. Składa się m.in. z komórek, które biorą udział w procesie zapalnym, dlatego pojawienie się jej, związane jest z toczącą się infekcją.

    do przemywania oczu noworodka

    Jeśli dziecku ropieją oczy, niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem pediatrą lub okulistą. Przyczyn problemu może być wiele – najczęstszą z nich bywa zapalenie spojówek. Może się zdarzyć, że na wizytę u specjalisty będzie trzeba poczekać kilka dni. Żeby przynieść ulgę w tym czasie i oczyścić zaropiałe oczy u dziecka, pediatrzy często zalecają przemywanie oczu naparem z ziela świetlika. Świetlik stosowany miejscowo wspomaga walkę ze stanem zapalnym, ma działanie ściągające i łagodzące podrażnienia. Alergia na ziele świetlika występuje niezwykle rzadko, dlatego jest ono powszechnie uznawane za bezpieczne do stosowania u najmłodszych pacjentów. Przeczytaj: Świetlik lekarski w kosmetyce − tajemnicze właściwości „mlecznego złodzieja”.

    Gdy pielęgnacja naparem ze świetlika i solą fizjologiczną nie pomaga, a objawy stanu zapalnego się nasilają, koniecznie skontaktuj się z lekarzem. Długo utrzymujące się zapalenie spojówek nie powinno być bagatelizowane. Nie martw się na zapas – stosuj się do wszelkich zaleceń specjalisty, a na pewno szybko uporasz się z ropiejącymi oczkami u Twojego maluszka.

    Przemywanie oczu noworodka – istotne dla higieny i zdrowia

    Aby skutecznie oczyścić oczka Twojego dziecka, potrzebujesz jedynie płatków kosmetycznych i ciepłej, przegotowanej wody. Roztwór soli fizjologicznej także jest bezpieczny, ale nigdy nie używaj w tym celu nawilżonych chusteczek lub kosmetyków. Oczy maluszka są bardzo wrażliwe i łatwo je podrażnić. Przed rozpoczęciem pamiętaj, aby dokładnie umyć ręce!

    Źródła:

    1. Prost M. E., Bakteryjne zapalenie spojówki i rogówki – wytyczne terapeutyczne, Ophtha Therapy, R. 2018, suplement nr 1, s. 5 – 9.

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Aleksandra Chojnowska
      Aleksandra Chojnowska
      Z wykształcenia literaturoznawczyni, a prywatnie miłośniczka dobrej kawy, pięknych zapachów i naturalnego, zadbanego wyglądu – oto (prawie) cała ja. Od dawna interesuję się historią powstawania perfum zarówno tych wypuszczanych na rynek z logo wielkich marek, jak i małych perfumerii niszowych. Moją pasją są także kosmetyki naturalne i wpływ poszczególnych składników na skórę. Każdego dnia poszerzam swoją wiedzę związaną z analizą składu kosmetyków zwłaszcza dla skóry wrażliwej. Uwielbiam wszelkie nowości kosmetyczne i odkrywanie nowych zastosowań produktów znanych nam od lat, dlatego z zapałem śledzę blogi urodowe, modowe oraz lifestylowe. Dzięki temu mogę dzielić się z Wami zdobytą wiedzą i polecać tylko to, co naprawdę jest tego warte. Zawsze kieruję się zasadą, że w kwestii dbania o siebie nie ma tematów tabu.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Aleksandra Chojnowska
      Aleksandra Chojnowska
      Z wykształcenia literaturoznawczyni, a prywatnie miłośniczka dobrej kawy, pięknych zapachów i naturalnego, zadbanego wyglądu – oto (prawie) cała ja. Od dawna interesuję się historią powstawania perfum zarówno tych wypuszczanych na...
      Przeczytaj więcej od tego autora