Kręcz szyi. Zapobieganie „esemesowej szyi”

27. 5. 2019 · 4 minuty czytania

Jak dochodzi do kręczu szyi? Jak leczyć schorzenie? Czy ćwiczenia i rehabilitacja pomogą w zniwelowaniu dolegliwości? Kiedy lekarz decyduje o wdrożeniu farmakoterapii? Sprawdź

Irmina Turek
Irmina Turek
Kręcz szyi. Zapobieganie „esemesowej szyi”

Kręcz szyi to nieprawidłowe ustawienie szyi i głowy względem barków. Może występować zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Na szczęście istnieje wiele sposobów, jak sobie z nim radzić. Pomogą Ci zarówno ćwiczenia, jak i terapia farmakologiczna czy masaż.

Kręcz szyi − co to takiego?

Kręcz szyi to przymusowe przechylenie głowy i szyi w stronę barku. Występuje często z przechyleniem głowy w przeciwnym kierunku do przechylenia szyi. Osoby dotknięte kręczem szyi często sprawiają wrażenie jakby spoglądały w górę i do rogu.

Efektem tego jest nadmierny przykurcz mięśni szyi po jednej stronie i rozciągnięcie po drugiej. Przechylenie to jest efektem zmian w mięśniach szyi lub kręgosłupa szyjnego, może być też skutkiem dyskopatii.

Sprawdź też maści na ból mięśni i stawów.

krecz szyi

 

Kręcz szyi występuje zarówno w formie wrodzonej, jak i nabytej. Postać wrodzona może być wynikiem nieprawidłowego ułożenia dziecka w trakcie ciąży lub urazu okołoporodowego. Natomiast w trakcie życia może pojawić się jako efekt różnego rodzaju urazów czy stanów zapalnych. Nabyć go można również poprzez częste utrzymywanie nieprawidłowej postawy i pielęgnowanie złych wzorców ruchowych. Jest to kręcz szyi nabyty i przewlekły. Obecnie często nazywany jest „esemesową szyją” ze względu na charakterystyczną pozycję, jaką często przybiera się przy pisaniu na telefonie czy przy zabawie innymi elektronicznymi gadżetami. To właśnie ta pozycja jest nieprawidłowym wzorcem, którego powinno się unikać.

krecz szyi w pracy

 

Choroba najczęściej występuje u dzieci w formie wrodzonej. Jednak można jej nabyć również w trakcie życia, dlatego kręcz szyi u dorosłych też jest spotykany.

Najczęstszymi objawami towarzyszącymi kręczowi szyi, oprócz nieprawidłowego jej ustawienia, jest ograniczone poruszanie głową i sztywność szyi. Dodatkowo wystąpić może powtarzający się ból głowy i obrzęk szyi.

Sprawdź też, czym jest jałowa martwica kości.

krecz szyi zapobieganie

 

Kręcz szyi − jak spać?

W zależności od tego, w którą stronę występuje przykurcz, najlepiej staraj się tak układać do snu, żeby mu przeciwdziałać. Dobrze jest podkładać poduszkę w taki sposób, żeby działać przeciwnie do wymuszanego przykurczu i w miarę możliwości stabilizować szyję.

Kręcz szyi − ćwiczenia korekcyjne

W terapii kręczu szyi zalecane są odpowiednie masaże i ćwiczenia wspomagające prawidłowe ułożenie szyi i łagodzące objawy. Rehabilitanci stosują zarówno klasyczne masaże barku i pleców, jak i specjalne, skierowane na szyje. W inny sposób jest traktowany mięsień rozciągnięty, a w inny przykurczony, w którego stronę skręca szyja. Masaże te powinny być prowadzone przez osobę wykwalifikowaną, żeby nie pogorszyć objawów. Dlatego najlepiej skonsultować się z fizjoterapeutą, który dobierze odpowiednie ćwiczenia. Może zalecić on również zabiegi z wykorzystaniem lamp czy naklejanych w odpowiedni sposób taśm kino.

Sprawdź też, jak wzmocnić kości.

kręcz szyi leczenie

Kręcz szyi − domowe sposoby

Jak pomóc szyi domowymi sposobami? Tak naprawdę potrzebna jest konsultacja ze specjalistą, który może zlecić odpowiednie ćwiczenia do wykonywania w domu. Dobrze, jeśli dokładnie pokaże Ci, jak wykonywać dane ćwiczenia i upewni się, że chory robi to prawidłowo. Wykonywanie ćwiczeń na własną rękę bez opieki specjalisty może prowadzić do powtarzania nieprawidłowych ruchów i pogłębienia dolegliwości.

Dodatkowo, w zaciszu domowym możesz wspomagać się ciepłymi okładami na przykurczoną część szyi.

W przypadkach zaawansowanych lub takich, w których rehabilitacja nie przynosi zadowalających efektów lekarz może zalecić leczenie chirurgiczne.

Sprawdź też leki i preparaty wspomagające układ mięśniowo-szkieletowy.

Kręcz szyi − leczenie

Choroba ta występuje pod różnymi postaciami. Dlatego leczenie zależy od tego, co dokładnie się dzieje.

Objawy związane z kręczem szyi mogą wystąpić nagle i przybrać formę ostrego napadu. Mogą być skutkiem wyziębienia, stresu czy przebywania dłuższy czas w nienaturalnej pozycji. W takich przypadkach możesz pomóc sobie domowymi sposobami, takimi jak ciepłe okłady, dobra stabilizacja szyi w trakcie snu czy maściami przeciwbólowymi. Jeśli jednak objawy nie ustąpią, lepiej udaj się do lekarza.

kręcz szyi ćwiczenia korekcyjne

 

Jeśli dostrzeżesz stopniowo postępujący kręcz szyi lub nasilające się objawy, które sugerują zmiany ustawienia szyi i problemy z jej mobilnością, zawsze warto skonsultować się z lekarzem specjalistą. Długo ignorowane objawy mogą prowadzić do ciężkich nieodwracalnych zmian. Lekarz, po ocenie objawów, może zalecić wykonanie rezonansu lub badań, które zmierzą aktywność elektryczną w mięśniach. Takie badania dają obraz ewentualnych uszkodzeń w ich obrębie.

Kręcz szyi u dzieci zwykle wykrywany jest wcześnie i pediatra od razu instruuje rodziców odnośnie sposobu postępowania i opieki nad dzieckiem, żeby niwelować objawy. W zaawansowanych przypadkach rozważa się interwencję chirurgiczną.

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Irmina Turek
    Irmina Turek
    Jestem absolwentką Wydziału Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Bycie farmaceutą to ciągła nauka i śledzenie najnowszych badań. Pracując na co dzień w aptece, staram się pomagać pacjentom swoją wiedzą i doświadczeniem. Wolny czas przeznaczam na podróże, bo nic tak nie cieszy, jak poznawanie nowych miejsc, smaków i ludzi.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Irmina Turek
    Irmina Turek
    Jestem absolwentką Wydziału Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Bycie farmaceutą to ciągła nauka i śledzenie najnowszych badań. Pracując na co dzień w aptece, staram się pomagać pacjentom swoją wiedzą i doświadczeniem. Wolny...
    Przeczytaj więcej od tego autora