Jałowa martwica kości – jedna choroba o 40 twarzach!

11. 2. 2018 | Aleksandra Malewska | 16252x
 • choroby

Jałowa martwica kości – jedna choroba o 40 twarzach!

Jałowa martwica kości to bardzo liczna grupa chorób, których wspólnym objawem jest obumieranie tkanki kostnej związane z zaburzeniami jej ukrwienia. Charakterystyczne jest, że martwicza tkanka zostaje po czasie zastąpiona przez nowy fragment kostny, który jednak nie spełnia swojej funkcji, ponieważ jest bardzo podatny na uszkodzenia i deformacje. Niesie to za sobą poważne konsekwencje dla pacjenta. Zobacz, jakie są przyczyny jałowej martwicy kości? Jakie objawy mogą wskazywać na rozwój tej choroby? Co powinno nas niepokoić? Czy istnieje leczenie jałowej martwicy kości?

Życiodajne krążenie krwi

Określenie „jałowa” świadczy o tym, że w procesie nekrozy nie biorą udział żadne drobnoustroje chorobotwórcze, takie jak na przykład bakterie, czy grzyby. 

Żeby móc dobrze funkcjonować wszystkie tkanki Twojego organizmu muszą mieć odpowiednie ukrwienie, dzięki któremu dostarczane są do nich tlen i składniki odżywcze, a także odprowadzane zbędne produkty przemiany materii. Kości nie są tu wyjątkiem! 

i

Czy wiesz, że kość, żeby móc spełniać tak doskonale swoje funkcje podporowe, praktycznie przez całe życie musi ulegać nieustannej przebudowie?

To właśnie dzięki bardzo rozbudowanej sieci naczyń krwionośnych możliwy jest ciągły przepływ krwi przez tkankę kostną.

Jeśli dojdzie do zaburzenia krążenia krwi np. w wyniku urazu lub zatoru, fragment kości zaopatrywany przez dane naczynie jest niedokrwiony i dochodzi do jego powolnej martwicy.           

Jakie są przyczyny jałowej martwicy kości?

Choroba ta może dotknąć osoby w każdym wieku, niemniej stosunkowo często dotyczy dzieci, u których wzrost kości, a tym samym przyrost tkanki kostnej, jest szybki i intensywny.

Jałowa martwica kości może objąć praktycznie każdą kość, u dzieci i młodzieży najczęściej lokalizuje się w okolicy nasad kości długich. Szybki wzrost kości na przykład w trakcie tzw. „skoku rozwojowego” powoduje, że układ krwionośny nie nadąża z zaopatrywaniem nowej tkanki kostnej, co skutkuje niedokrwieniem.

Inną przyczyną tej choroby może być też nieprawidłowo leczona lub nieleczona w ogóle dysplazja stawu biodrowego. Niestety, wśród młodszych pacjentów bezpośrednia przyczyna choroby często pozostaje nieznana. A co sprzyja rozwojowi jałowej martwicy kości u dorosłych?

Do najczęstszych przyczyn jałowej martwicy kości zalicza się:

 • urazy kości,
 • mikrourazy (na przykład w wyniku wykonywania powtarzalnych czynności obciążających kość),
 • przemieszczenia w obrębie stawów,
 • choroby takie jak: toczeń rumieniowaty układowy, reumatoidalne zapalenie stawów,
 • nowotwory,
 • choroba dekompresyjna (kesonowa),
 • radioterapia, radiochemioterapia,
 • przewlekłe leczenie wysokimi dawkami glikokortykosteroidów,
 • alkoholizm.

chora noga

Wiele twarzy choroby…

Jałowa martwica kości bardzo często dotyczy kości udowej, piętowej czy piszczelowej, może jednak zająć każdą kość. Istnieje ponad 40 nazwanych odmian jałowej martwicy kości − nazwa zależy od kości, którą zaatakowała choroba.

Oto kilka przykładów nazw jałowej martwicy kości w zależności od lokalizacji jaką zajmuje:

 • choroba Perthesa – głowa i szyjka kości udowej,
 • Choroba Osgooda-Schlattera – jałowa martwica guzowatości kości piszczelowej,
 • Choroba Kienböcka – kość księżycowata nadgarstka,
 • Choroba Haglunda – nasada kości piętowej,
 • Choroba Königa – martwica w obrębie stawu kolanowego.

Jak poznać, że to jałowa martwica kości? Objawy choroby

Niestety, przez długi czas jałowa martwica kości może nie dawać praktycznie żadnych objawów, co skutkuje tym, że pacjent nie zdaje sobie sprawy z tego, że jest chory.

Jednym z pierwszych symptomów jest zwykle ból i obrzęk zajętej okolicy np. bolesność nadgarstka lub nagłe dolegliwości ze strony biodra, czy kolana. Gdy tylko takie objawy się pojawią, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

U dzieci zauważenie problemu bywa trudniejsze i wymaga od rodzica dużej spostrzegawczości. Dzieci zwykle nie mówią wprost o bólu kości, zaczynają jednak utykać, chodzić na palcach lub unikać chodzenia na zajęcia wychowania fizycznego.

Jałowa martwica kości – leczenie

Leczenie zachowawcze opiera się kontrolowanym odciążeniu chorego stawu, co zapobiega postępowi choroby. W tym celu lekarz ortopeda może zalecić specjalne wyciągi, które gwarantują prawidłowe położenie chorej kości.

Niezbędne są także indywidualnie dobrane bierne i czynne ćwiczenia u fizykoterapeuty, by zapobiec rozwojowi przykurczów mięśniowych. Niestety, w zaawansowanych przypadkach leczenie jałowej martwicy kości wymaga postępowania chirurgicznego, np. całkowitej wymiany stawu biodrowego na protezę. 

fizjoterapia

Podstawę terapii stanowi jak najwcześniejsze rozpoznanie choroby! Pamiętaj, by nigdy nie zwlekać z wizytą u ortopedy, ponieważ leczenie jest najskuteczniejsze właśnie w okresie, gdy objawy choroby są niewielkie. 

Więcej artykułów na ten temat Jałowa martwica kości – jedna choroba o 40 twarzach!

Aleksandra Malewska