Otulanie noworodka − dlaczego maluchy tak je lubią?

20. 5. 2019 · 4 minuty czytania

Otulanie noworodka to praktyka, pomagająca dziecku uspokoić się i wyciszyć. Sprawdź, na czym polega i jaki otulacz wybrać!

Agnieszka Kawa
Agnieszka Kawa
Otulanie noworodka − dlaczego maluchy tak je lubią?

Otulanie noworodka to często praktykowana metoda na uspokojenie i wyciszenie noworodków. Czemu noworodki tak bardzo lubią otulanie? Szczelnie spowite miękkim materiałem, czują się jakby nadal były w ciepłym i bezpiecznym brzuszku mamy. Jak otulać noworodka i jaki otulasz wybrać?

Jakie zalety ma spowijanie noworodka?

Otulanie niemowlaka na pewno pozwala na wyciszenie i uśpienie dziecka. Poza tym, ułatwia rodzicom przenoszenie na rękach. Otulanie może pomagać również  na kolkę niemowlęcą. Przeczytaj: Moje patenty na kolki u niemowlaka.

spowijanie noworodka

 

Jaki otulacz dla noworodka wybrać?

Żeby otulić dziecko, wcale nie musisz kupować specjalnego otulacza. Wystarczy kwadratowy, ciepły kocyk (np. muślinowy) albo pieluszka bambusowa.

Na rynku odstępnych jest mnóstwo różnych otulaczy. Najważniejszy jest materiał, z jakiego zrobiony będzie otulacz. Powinien być przewiewny, miękki i hipoalergiczny. Na pewno odpowiednimi tkaninami będą: bambus, muślin i bawełna.

Polecam wybrać nieco większy otulacz. Wtedy będziesz mogła z niego dłużej korzystać. Otulacz tak naprawdę może mieć później mnóstwo różnych zastosować: jako kocyk, ręcznik czy podkład na przewijak.

Sprawdź, czym jest odruch Moro u niemowlaka!

jaki otulacz dla noworodka

Mam już otulacz. Jak zawijać materiał?

W otulaniu noworodka chodzi o to, żeby materiałem szczelnie owinąć ciało, tak, żeby rączki malucha były jak najbliżej ciała. Dziecko nie powinno być jednak zbyt mocno otulone.

 Zobacz, jak wygląda bezpieczne układanie noworodka do snu.

    Jak zawijać dziecko krok po kroku?

    1.Otulacz rozłóż tak, żeby powstał romb.

    2.Górny róg rombu przyłóż do środka otulacza.

    3.Połóż dziecko na otulacz w taki sposób, żeby jego główka wystawała ponad otulacz.

    otulacz jak zawijac

     

    4. Dziecko powinno mieć rączki wyprostowane i ułożone wzdłuż ciała.

    5.Chwyć materiał z prawej strony i zawiń go pod pupę noworodka.

    6.Dolny róg rombu daj na tułów dziecka.

    7. Chwyć materiał z lewej strony i naciągnij na ramię dziecka. Materiał powinien utworzyć tzw. „dekolt w serek”.

    8.Pozostałym materiałem owiń dziecko. Pamiętaj jednak, że powinno mieć ono w otulaczu pewną swobodę ruchu.

    jak otulać noworodka

    Jak długo otulać dziecko?

    Nie ma reguły co do tego, jak długo powinno się otulać niemowlęta. To zależy od indywidualnych potrzeb dziecka. Jedne będą chciałyby być otulane przez kilka miesięcy życia. Inne nie polubią spowijania w ogóle.

    Optymalnie, mówi się, że dziecko można otulać do około 3. miesiąca życia. To właśnie te pierwsze 3 miesiące uznawane są za tzw. „4. trymestr ciąży”, czyli okres, kiedy dziecko nie jest do końca przystosowane do życia poza ciałem mamy i bardzo potrzebuje jej bliskości i ciepła.

    Na pewno odradza się otulanie przez kilka dni po porodzie. Wtedy lepiej postawiać przede wszystkim na tzw. „kontakt skóry do skóry”. Więcej o kangurowaniu dowiesz się z artykułu: Kangurowanie dziecka: chustonoszenie uwalnia mamom ręce! Istnieją badania, które dowodzą, że spowijania noworodka w pierwszych tygodniach życia może zaburzyć laktację.

    Jak często otulać dziecko? Na to pytanie również nie ma jednej prawidłowej odpowiedzi. Wielu specjalistów odradza jednak długotrwałe, kilkugodzinne otulanie, bo może ono spowolnić rozwój psychomotoryczny dziecka.

    „Modne obecnie otulanie dziecka jest metodą na uspokojenie maluszka, która nie sprawdza się u wszystkich dzieci. Części maluchów jest ruchliwa, przeszkadza im ciasna chusta, która powoduje u nich dyskomfort. Jeśli Twoje dziecko nie lubi spowijania, warto zamiast tego używać specjalnych śpiworków, które zapewniają maluszkowi swobodę ruchów i ich nie krępują.”

    − podpowiada lek. med. Aleksandra Malewska.

    jak długo otulać noworodka

    Kiedy spowijasz dziecko, pamiętaj o kilku podstawowych zasadach:

    • Nie przegrzewaj dziecka – jego ubranko i otulacz powinny być dobrane adekwatnie do temperatury miejsca, w którym przebywa dziecko.
    • Obok dziecka lepiej niech nie znajdują się żadne rzeczy, zabawki i materiały (np. maskotki czy pieluszki).
    • Jeżeli niemowlę zaczyna przekręcać się na brzuszek, wtedy wyciągnij je z otulacza i lepiej zaprzestać otulania.
    • Nie spowijaj dziecka z niską masą urodzeniową, chorego ani takiego, które często ulewa.

    Sprawdź też, z czego wynika niespokojny sen u niemowlaka.

    Chustonoszenie − alternatywna metoda otulania

    Nie każde dziecko lubi otulanie. Niektóre noworodki, potrzebują więcej przestrzeni i nie lubią być ściśnięte. Wtedy lepiej dziecka na siłę nie spowijać.

    Moja córka nie lubiła owijania. Za to uwielbiała być noszona w chuście. Wtedy w ciągu chwili się uspokajała. Była to też niezawodna metoda na usypianie jej. Chustonoszenie daje podobny efekt do otulania.  Dziecko nie dość, że jest wtedy ciasno owinięte materiałem, to do tego, podobnie jak w brzuszku, czuje ciepło i bicie serca mamy.

    Wiem, że chusta może wydawać się na początku „trudna do ogarnięcia”. Zapewniam Cię jednak, że dasz sobie radę. Istnieją tak łatwe metody „motania chusty”, że nawet facet sobie z nimi poradzi. Poza tym, teraz w wielu miejscach organizowane są warsztaty chustonoszenia, gdzie doświadczone mamy nauczą Cię poprawnie to robić.

    Przeczytaj też, jak wygląda budowanie więzi emocjonalnej z dzieckiem po porodzie!

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Agnieszka Kawa
      Agnieszka Kawa
      Świeżo upieczona mama. Przed urodzeniem córki chciałam się dowiedzieć wszystkiego o pielęgnacji i wychowaniu dziecka. Chłonęłam wiedzę z książek, poradników i blogów. Kilka miesięcy macierzyństwa zweryfikowało wiele wyczytanych porad, a brak czasu zmusił mnie nieraz do improwizacji. Mimo że bycie mamą to praca na pełen etat, wciąż jeszcze znajduję chwilę na dokształcanie się. Rezultatami moich wielogodzinnych dociekań dzielę się z Tobą właśnie tutaj. Zaoszczędzony czas będziesz mogła poświęcić na zabawę ze swoimi pociechami.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Agnieszka Kawa
      Agnieszka Kawa
      Świeżo upieczona mama. Przed urodzeniem córki chciałam się dowiedzieć wszystkiego o pielęgnacji i wychowaniu dziecka. Chłonęłam wiedzę z książek, poradników i blogów. Kilka miesięcy macierzyństwa zweryfikowało wiele wyczytanych porad,...
      Przeczytaj więcej od tego autora