Test wysiłkowy EKG - jakie są do niego wskazania?

29. 11. 2019 · Edyta Jakubik · 4 minuty czytania
 • profilaktyka

Test wysiłkowy jest niebolesnym badaniem, które trwa od kilku do kilkunastu minut. Pozwala ocenić pracę Twojego serca w trakcie obciążenia fizycznego. Jest dość często wykorzystywany w diagnostyce chorób serca, a także w celu oceny wydolności organizmu. Dowiedz się, na czym polega to badanie wysiłkowe serca na bieżni i kiedy się je wykonuje.

Test wysiłkowy serca − na czym polega?

Każdy test wysiłkowy powinien być zawsze prowadzony pod nadzorem lekarza, bo podczas niego może ujawnić się dotychczas nierozpoznana choroba serca. Badanie wykonuje się w czasie wysiłku fizycznego, którego natężenie jest indywidualnie dostosowane do Twojej wydolności. Podczas testu możesz chodzić po bieżni lub jeździć na rowerze stacjonarnym, czyli ergometrze rowerowym.

W celu monitorowania pracy serca, na klatce piersiowej pacjenta umieszcza się elektrody, dzięki którym rejestruje się zapis elektrycznej czynności serca w postaci elektrokardiogramu (EKG).

Test wysiłkowy serca − na czym polega

Podczas wysiłku ocenia się również ciśnienie tętnicze, dlatego podczas całego badania pacjent ma założony mankiet do kontroli ciśnienia. Stopień wysiłku określa się za pomocą jednostek metabolicznych: 1 MET odpowiada spoczynkowemu zużyciu tlenu 3,5 ml/kg masy ciała/min.

Test wysiłkowy serca − etapy

Próba wysiłkowa składa się z 3 etapów.

Początek testu to wykonanie pomiaru ciśnienia i zapisu EKG w spoczynku.

2. etap to badanie w trakcie obciążenia fizycznego, które rozpoczyna się po krótkiej rozgrzewce. Wysiłek fizyczny wykonuje się według różnych schematów, najczęściej według protokołu Bruce’a, w którym obciążenie zwiększa się stopniowo co ok. 3 minuty. 2. etap trwa do momentu uzyskania maksymalnego tętna, które jest obliczane ze wzoru: 220 – wiek pacjenta lub w przypadku wystąpienia objawów świadczących o niedokrwieniu serca czy zmęczenia osoby badanej.

Ostatnim etapem jest odpoczynek, podczas którego również monitoruje się pracę serca i ciśnienie do momentu aż powrócą do wartości wyjściowych, zmierzonych w pierwszym etapie.

Test wysiłkowy serca − etapy

Test wysiłkowy EKG − jak przygotować się do badania?

Na 3 godziny przed testem nie jedz i nie pal papierosów. Unikaj też wysiłku fizycznego na 12 godzin wcześniej. Do badania zaleca się założyć wygodny, sportowy strój i sportowe obuwie, takie, jak na siłownię.

Test wysiłkowy na bieżni − kiedy się go wykonuje?

Próba wysiłkowa pozwala ocenić nie tylko Twoją wydolność, ale przede wszystkim pomaga monitować Twoje serce w trakcie wysiłku fizycznego. Dzięki temu możesz rozpoznać chorobę niedokrwienną serca lub zaburzenia rytmu serca. Dlatego najczęstszym wskazaniem do wykonania badania jest podejrzenie zaburzenia ukrwienia mięśnia sercowego, które jest zazwyczaj powodowane przez chorobę wieńcową.

Test wysiłkowy na bieżni

Test wysiłkowy − czy jest bezpieczny?

Badanie można przeprowadzić u pacjentów prawie w każdym wieku, nawet u kobiet w ciąży. U pacjentów z chorobą sercowo-naczyniową mogą wystąpić takie objawy jak: ból w klatce piersiowej, duszność zawroty głowy, omdlenie, ból kończyn dolnych, które zazwyczaj szybko ustępują podczas odpoczynku. Niezwykle rzadko dochodzi do groźnych powikłań takich jak zawał serca czy nagłe zatrzymanie krążenia.

Test wysiłkowy − wyniki

Prawidłowy wynik testu wysiłkowego jest ujemny, co oznacza, że podczas całego badania zarejestrowano prawidłowy zapis EKG, prawidłowe wartości ciśnienia tętniczego i nie wystąpiły żadne niepokojące objawy.

Dodatni wynik próby wysiłkowej oznacza, że w trakcie monitorowania czynności serca pojawił się nieprawidłowy zapis, który może świadczyć o niedokrwieniu mięśnia sercowego lub o tym, że doszło do istotnych zaburzeń rytmu serca podczas badania, a także jeśli wystąpił ból w klatce piersiowej lub duszność. Nieprawidłowy wynik testu to również nieadekwatny wynik ciśnienia tętniczego w stosunku do natężenia wysiłku.

Test wysiłkowy − wyniki

Test wysiłkowy to bardzo proste i szeroko dostępne badanie, które pozwala ocenić wydolność Twojego układu krążenia. Dzięki niemu można zdiagnozować nie tylko chorobę wieńcową, lecz również ocenić skuteczność leczenia, np. u pacjentów po przebytym zawale serca.

Suplement diety to źródło witaminy D3 i witaminy K2 w 1 kapsułce.
Suplement diety zawierający olej rybi i bezzapachowy ekstrakt czosnku.

Więcej artykułów na ten temat

 • Dieta na oczy? 6 sposobów na poprawę wzroku!

  Dieta na oczy? 6 sposobów na poprawę wzroku!

  · 8 minut czytania
  • profilaktyka
  Co jest, aby dbać o wzrok? Jakie witaminy i minerały dostarczać wraz z pożywieniem? Sprawdź, jaka powinna być dieta na oczy!
 • Ciśnieniomierz nadgarstkowy − jaki wybrać?

  Ciśnieniomierz nadgarstkowy − jaki wybrać?

  · 8 minut czytania
  • profilaktyka
  Ciśnieniomierz to bardzo wygodne urządzenie do mierzenia ciśnienia. Jaka jest dokładność pomiaru? Warto go kupić, czy lepiej zainwestować w ciśnieniomierz naramienny?
 • Przeciwwskazania do tatuażu. Dermatolog przestrzega!

  Przeciwwskazania do tatuażu. Dermatolog przestrzega!

  · 8 minut czytania
  • profilaktyka
  Tatuaże są ostatnio bardzo modne. Zanim jednak zdecydujesz się na celową ingerencję w swoją skórę, dowiedź się, jakie mogą być przeciwwskazania do jego wykonania.