Test wysiłkowy EKG - jakie są do niego wskazania?

29. 11. 2019 · 3 minuty czytania

Na czym dokładnie polega test wysiłkowy EKG i kiedy się go przeprowadza? Czy badanie jest w pełni bezpieczne? Przeczytaj, co na ten temat pisze nasz blogowy lekarz!

Edyta Jakubik
Edyta Jakubik
Test wysiłkowy EKG - jakie są do niego wskazania?

Test wysiłkowy jest niebolesnym badaniem, które trwa od kilku do kilkunastu minut. Pozwala ocenić pracę Twojego serca w trakcie obciążenia fizycznego. Jest dość często wykorzystywany w diagnostyce chorób serca, a także w celu oceny wydolności organizmu. Dowiedz się, na czym polega to badanie wysiłkowe serca na bieżni i kiedy się je wykonuje.

Test wysiłkowy serca − na czym polega?

Każdy test wysiłkowy powinien być zawsze prowadzony pod nadzorem lekarza, bo podczas niego może ujawnić się dotychczas nierozpoznana choroba serca. Badanie wykonuje się w czasie wysiłku fizycznego, którego natężenie jest indywidualnie dostosowane do Twojej wydolności. Podczas testu możesz chodzić po bieżni lub jeździć na rowerze stacjonarnym, czyli ergometrze rowerowym.

W celu monitorowania pracy serca, na klatce piersiowej pacjenta umieszcza się elektrody, dzięki którym rejestruje się zapis elektrycznej czynności serca w postaci elektrokardiogramu (EKG).

Sprawdź też preparaty wspomagające serce i krążenie.

Test wysiłkowy serca − na czym polega

 

Podczas wysiłku ocenia się również ciśnienie tętnicze, dlatego podczas całego badania pacjent ma założony mankiet do kontroli ciśnienia. Stopień wysiłku określa się za pomocą jednostek metabolicznych: 1 MET odpowiada spoczynkowemu zużyciu tlenu 3,5 ml/kg masy ciała/min.

Sprawdź też, czym są trójglicerydy i jaki powinien być ich prawidłowy poziom.

 

Test wysiłkowy serca − etapy

Próba wysiłkowa składa się z 3 etapów.

Początek testu to wykonanie pomiaru ciśnienia i zapisu EKG w spoczynku.

2. etap to badanie w trakcie obciążenia fizycznego, które rozpoczyna się po krótkiej rozgrzewce. Wysiłek fizyczny wykonuje się według różnych schematów, najczęściej według protokołu Bruce’a, w którym obciążenie zwiększa się stopniowo co ok. 3 minuty. 2. etap trwa do momentu uzyskania maksymalnego tętna, które jest obliczane ze wzoru: 220 – wiek pacjenta lub w przypadku wystąpienia objawów świadczących o niedokrwieniu serca czy zmęczenia osoby badanej.

Ostatnim etapem jest odpoczynek, podczas którego również monitoruje się pracę serca i ciśnienie do momentu aż powrócą do wartości wyjściowych, zmierzonych w pierwszym etapie.

Sprawdź też, o czym świadczy niska hemoglobina.

Test wysiłkowy serca − etapy

Test wysiłkowy EKG − jak przygotować się do badania?

Na 3 godziny przed testem nie jedz i nie pal papierosów. Unikaj też wysiłku fizycznego na 12 godzin wcześniej. Do badania zaleca się założyć wygodny, sportowy strój i sportowe obuwie, takie, jak na siłownię.

Test wysiłkowy na bieżni − kiedy się go wykonuje?

Próba wysiłkowa pozwala ocenić nie tylko Twoją wydolność, ale przede wszystkim pomaga monitować Twoje serce w trakcie wysiłku fizycznego. Dzięki temu możesz rozpoznać chorobę niedokrwienną serca lub zaburzenia rytmu serca. Dlatego najczęstszym wskazaniem do wykonania badania jest podejrzenie zaburzenia ukrwienia mięśnia sercowego, które jest zazwyczaj powodowane przez chorobę wieńcową.

Sprawdź też, jakie objawy mogą świadczyć o niewydolności serca.

Test wysiłkowy na bieżni

Test wysiłkowy − czy jest bezpieczny?

Badanie można przeprowadzić u pacjentów prawie w każdym wieku, nawet u kobiet w ciąży. U pacjentów z chorobą sercowo-naczyniową mogą wystąpić takie objawy jak: ból w klatce piersiowej, duszność zawroty głowy, omdlenie, ból kończyn dolnych, które zazwyczaj szybko ustępują podczas odpoczynku. Niezwykle rzadko dochodzi do groźnych powikłań takich jak zawał serca czy nagłe zatrzymanie krążenia.

Test wysiłkowy − wyniki

Prawidłowy wynik testu wysiłkowego jest ujemny, co oznacza, że podczas całego badania zarejestrowano prawidłowy zapis EKG, prawidłowe wartości ciśnienia tętniczego i nie wystąpiły żadne niepokojące objawy.

Dodatni wynik próby wysiłkowej oznacza, że w trakcie monitorowania czynności serca pojawił się nieprawidłowy zapis, który może świadczyć o niedokrwieniu mięśnia sercowego lub o tym, że doszło do istotnych zaburzeń rytmu serca podczas badania, a także jeśli wystąpił ból w klatce piersiowej lub duszność. Nieprawidłowy wynik testu to również nieadekwatny wynik ciśnienia tętniczego w stosunku do natężenia wysiłku.

Test wysiłkowy − wyniki

 

Test wysiłkowy to bardzo proste i szeroko dostępne badanie, które pozwala ocenić wydolność Twojego układu krążenia. Dzięki niemu można zdiagnozować nie tylko chorobę wieńcową, lecz również ocenić skuteczność leczenia, np. u pacjentów po przebytym zawale serca.

    Więcej artykułów na ten temat

    • Niewydolność serca to poważne schorzenie, na które w ciągu roku umiera aż 60 tys. Polaków. Jak zdiagnozować i leczyć chorobę? Kiedy udać się do lekarza? Jak wygląda profilaktyka? Sprawdź!
    • Alkohol a serce – wrogowie czy przyjaciele?

      Alkohol a serce – wrogowie czy przyjaciele?

      · 6 minut czytania
      Czy lampka wina zaszkodzi osobom chorym na serce? Czy piwo podnosi ciśnienie? Czy istnieje bezpieczna ilość alkoholu dla kobiet i mężczyzn? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule!
    • Choroby serca stanowią poważne zagrożenie zdrowotne. Jak ochronić się przed chorobami układu krwionośnego? O czym pamiętać, przygotowując codzienne menu? Ile razy w tygodniu należy ćwiczyć? Sprawdź!
    O autorze
    Edyta Jakubik
    Edyta Jakubik
    Jestem lekarzem w trakcie specjalizacji z kardiologii oraz doktorantką na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, gdzie prowadzę badania kliniczne oraz uczę studentów. Moja druga specjalizacja to medycyna estetyczna, która jest moją pasją. W wolnym czasie prowadzę swojego bloga na Instagramie (dr.jakubik), związanego z medycyną i zdrowiem.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Edyta Jakubik
    Edyta Jakubik
    Jestem lekarzem w trakcie specjalizacji z kardiologii oraz doktorantką na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, gdzie prowadzę badania kliniczne oraz uczę studentów. Moja druga specjalizacja to medycyna estetyczna, która jest moją pasją....
    Przeczytaj więcej od tego autora