Magvit B6, 48 mg + 5 mg, 50 tabletek

Dostępny
16,26

O produkcie: Magvit B6, 48 mg + 5 mg, 50 tabletek

100003358

Opis

Nazwa Magvit B6
Nazwa międzynarodowa Magnesii lactas + Pyridoxini hydrochloridum
Dawka 48 mg jonów magnezu + 5 mg
Postać tabletki dojelitowe
Wielkość opakowania 50 sztuk
Działanie/właściwości
  • uzupełnia niedobory magnezu i (lub) witaminy B6

Magvit B6 to lek z organicznym magnezem i witaminą B6, ma postać tabletki dojelitowej o wysokim poziomie wchłaniania i przyswajalności. Magvit B6 rozpuszcza się w jelicie cienkim, gdzie wchłanianie magnezu jest największe(1)

(1) Jabłecka A., Korzeniowska K., Skołuda A., Cieślewicz A.: Preparaty magnezu. Farmacja Współczesna, 2011: 4: 29-32.


Działanie

Magvit B6 to lek w postaci tabletki dojelitowej, zawierający w składzie magnez organiczny i witaminę B6. Magvit B6 zawiera magnez w postaci soli organicznej (mleczan magnezu) o wysokiej przyswajalności. Dodatek witaminy B6 zwiększa skuteczność działania magnezu przez usprawnienie wchłaniania i ułatwienie transportu do komórek organizmu(2).

Tabletka Magvit B6 powleczona jest specjalną otoczką Eudragit, która chroni jej, uniemożliwiając jej rozpuszczeniem w żołądku. Odpowiedni opływowy kształt i otoczka Eudragit zmniejsza adhezję tabletki do błony śluzowej przełyku, co znacznie ułatwia jej przełykanie. Tabletki dojelitowe Magvit B6 z magnezem i witaminą B6 mają znaczenie także dla osób cierpiących na chorobę wrzodową żołądka, gdyż nie narażają ich na dolegliwości żołądkowe podczas przyjmowania preparatu (1).

Magnez reguluje przepływ jonów w komórce – zmniejsza pobudliwość nerwowo-mięśniową. Współdziała z jonami wapnia w tworzeniu struktury kości. Objawami niedoboru magnezu są nadpobudliwość, trudności z koncentracją uwagi i zasypianiem, zwiększona podatność na stresy oraz zaburzenia pracy mięśni. Niedobór magnezu zwiększa ryzyko nadciśnienia tętniczego, choroby wieńcowej, zawału serca oraz zaburzeń rytmu pracy serca.

Witamina B6 ułatwia wchłanianie i transport magnezu z przewodu pokarmowego do krwi, a następnie przez błony biologiczne do wnętrza komórek oraz zmniejsza ilość magnezu wydalanego z moczem, co pozwala na zabezpieczenie prawidłowej wewnątrzkomórkowej puli magnezu. Ponadto, ilość witaminy B6 zawarta w jednej tabletce leku Magvit B6 jest wystarczająca do zabezpieczenia organizmu przed niedoborem. Awitaminoza B6 u człowieka może przejawiać się stanem zapalnym skóry i błon śluzowych, zaburzeniami psychicznymi, drgawkami, zapaleniem wielonerwowym oraz niedokrwistością wynikającą z niedoboru hemoglobiny.

(1) Jabłecka A., Korzeniowska K., Skołuda A., Cieślewicz A.: Preparaty magnezu. Farmacja Współczesna, 2011: 4: 29-32.
(2) Kurpas D., Mastelarz- Migas A.: Rola magnezu w łagodzeniu objawów stresu i przemęczenia. Świat Medycyny I Farmacji, 2016: 5: 62-66.


Wskazania

Wskazaniem do podawania Magvit B6 jest profilaktyka i leczenie następstw niedoborów magnezu i (lub) witaminy B6.

Profilaktycznie lek Magvit B6 stosuje się:
• w stanach przewlekłego zmęczenia fizycznego i psychicznego,
• podczas nasilonej pracy umysłowej i fizycznej,
• w sytuacjach wywołujących stres i nadpobudliwość nerwową,
• w zaburzeniach snu i w depresji nerwowej,
• w bólach mięśni,
• w zapobieganiu miażdżycy i zawałom serca.

Magvit B6 stosuje się jako uzupełnienie leczenia:
• chorób serca i układu krążenia, takich jak nadciśnienie tętnicze, zastoinowa niewydolność krążenia, zaburzenia rytmu serca,
• w terapii drżenia mięśni i drętwienia kończyn,
• w stanach depresji nerwowej,
• podczas rekonwalescencji po złamaniach kości lub w kompleksowym leczeniu osteoporozy,
• w hipomagnezemii wywołanej długotrwałym stosowaniem leków moczopędnych i przeczyszczających.


Przeciwwskazania

Kiedy nie stosować leku Magvit B6:
− jeśli pacjent ma uczulenie na substancje czynne lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku,
− jeśli pacjent ma ciężką niewydolność nerek,
− jeśli pacjent ma hipermagnezemię, hiperwitaminozę B6,
− jeśli pacjent ma blok przedsionkowo-komorowy,
− jeśli pacjent ma myasthenia gravis,
− jeśli pacjent ma parkinsonizm leczony L-dopą bez stosowania inhibitora obwodowej
dekarboksylazy lewodopy,
− jeśli pacjent ma znaczne niedociśnienie tętnicze,
− jeśli pacjent ma zaburzenia wchłaniania z przewodu pokarmowego, biegunkę.


Ostrzeżenia i środki ostrożności

Przed rozpoczęciem stosowania leku Magvit B6 należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą.

Podczas stosowania doustnych preparatów tetracyklin należy zachować trzygodzinną przerwę pomiędzy podaniem antybiotyku a leku Magvit B6 z powodu zmniejszenia wchłaniania tetracyklin z przewodu pokarmowego. Pacjenci z zaburzeniami czynności serca i nerek przed zastosowaniem leku powinni skonsultować się z lekarzem.


Przyjmowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio a także o lekach, które pacjent planuje stosować.

Magnez zmniejsza wchłanianie teofiliny, tetracyklin, preparatów żelaza, związków fluoru i doustnych leków przeciwzakrzepowych z grupy warfaryny.
Fosforany, duże dawki wapnia, nadmiar lipidów (tłuszczów), fityniany (zawarte np. w gruboziarnistych produktach zbożowych), zmniejszają wchłanianie magnezu z przewodu pokarmowego. Leki moczopędne, cisplatyna, cykloseryna, mineralokortykosteroidy, nasilają wydalanie magnezu z moczem. Aminoglikozydy, środki zwiotczające oraz kolistyna stosowane jednocześnie z preparatami magnezowymi mogą spowodować porażenie mięśniowe. Na skutek alkalizacji moczu następuje zmniejszenie nerkowego wydalania chinidyny co wiąże się z ryzykiem jej przedawkowania. Witamina B6 może zmniejszać stężenie fenytoiny w surowicy krwi. Stosowanie cykloseryny, hydralazyny, izoniazydu, penicylaminy i doustnych środków antykoncepcyjnych prowadzi do zwiększenia zapotrzebowania na witaminę B6.


Ciąża

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem Magvit B6.

Magvit B6 może być stosowany w okresie ciąży i laktacji wyłącznie w porozumieniu z lekarzem.


Dawkowanie

Magvit B6 należy zawsze stosować dokładnie tak jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Profilaktycznie
Dorośli i dzieci w wieku powyżej 12 lat (młodzież)
1 raz na dobę 2 tabletki lub 1 do 2 tabletek 2 razy na dobę
Stosowanie u dzieci w wieku poniżej 12 lat
Zgodnie z zaleceniem lekarza.

Leczniczo
Wyłącznie z przepisu lekarza.

Magvit B6 należy popić wodą.

Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Magvit B6
W razie przedawkowania, którego objawami są: nudności i wymioty, biegunka, spadek ciśnienia krwi, osłabienie mięśniowe, trudności z oddychaniem, zaburzenia rytmu pracy serca, zaburzenia czucia, ból kończyn, należy zastosować obfite nawodnienie doustne.

Pominięcie przyjęcia leku Magvit B6
Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości zwiazanych ze stosowaniem Magvit B6 należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.


Skutki uboczne

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Rzadko mogą wystąpić zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Przy przestrzeganiu zalecanych dawek objawy niepożądane nie występują.
U niektórych osób w czasie stosowania leku Magvit B6 mogą wystąpić inne działania niepożądane.


Skład

Substancjami czynnymi leku są: jony magnezu (w postaci magnezu mleczanu dwuwodnego) oraz pirydoksyny chlorowodorek (witamina B6).
Jedna tabletka zawiera 48 mg magnezu mleczanu dwuwodnego oraz 5 mg pirydoksyny chlorowodorku.
Pozostałe składniki to:
- składniki rdzenia tabletki: celuloza mikrokrystaliczna, sacharoza, alkohol poliwinylowy, krzemionka koloidalna uwodniona, talk, magnezu stearynian.
- składniki otoczki: kopolimer kwasu metakrylowego (Eudragit L 100-55), talk, tytanu dwutlenek (E171), makrogol 6000, powidon K 25, emulsja silikonowa SE2, sodu wodorotlenek.


Producent

Wörwag Pharma Operations Sp. z o.o.
ul. Gen. Mariana Langiewicza 58
95-050 Konstantynów Łódzki


Dystrybutor

Angelini Pharma Polska Sp. z o.o.
Aleje Jerozolimskie 181B
02-222 Warszawa


Typ produktu

Lek bez recepty

Ostrzeżenie: zdjęcia mają charakter wyłącznie informacyjny.

Prosimy, abyś przed zastosowaniem danego produktu przeczytał dołączoną do niego ulotkę. Wszelkie wątpliwości skonsultuj z lekarzem lub farmaceutą.