MagVIt B6, 50 tabletek

Dostępny
9,99
Darmowa dostawa od 229,00 zł

O produkcie

100003358

Magvit B6 to lek z organicznym magnezem i witaminą B6, ma postać tabletki dojelitowej o wysokim poziomie wchłaniania i przyswajalności. Lek rozpuszcza się w jelicie cienkim, gdzie wchłanianie magnezu jest największe(1)

(1) Jabłecka A., Korzeniowska K., Skołuda A., Cieślewicz A.: Preparaty magnezu. Farmacja Współczesna, 2011: 4: 29-32.

Wskazania

Magvit B6 to lek w postaci tabletki dojelitowej, zawierający w składzie magnez organiczny i witaminę B6. Magvit B6 zawiera magnez w postaci soli organicznej (mleczan magnezu) o wysokiej przyswajalności. Dodatek witaminy B6 zwiększa skuteczność działania magnezu przez usprawnienie wchłaniania i ułatwienie transportu do komórek organizmu(2).

Tabletka Magvit B6 powleczona jest specjalną otoczką Eudragit, która chroni jej, uniemożliwiając jej rozpuszczeniem w żołądku. Odpowiedni opływowy kształt i otoczka Eudragit zmniejsza adhezję tabletki do błony śluzowej przełyku, co znacznie ułatwia jej przełykanie. Tabletki dojelitowe Magvit B6 z magnezem i witaminą B6 mają znaczenie także dla osób cierpiących na chorobę wrzodową żołądka, gdyż nie narażają ich na dolegliwości żołądkowe podczas przyjmowania preparatu (1).

Magnez reguluje przepływ jonów w komórce – zmniejsza pobudliwość nerwowo-mięśniową. Współdziała z jonami wapnia w tworzeniu struktury kości. Objawami niedoboru magnezu są nadpobudliwość, trudności z koncentracją uwagi i zasypianiem, zwiększona podatność na stresy oraz zaburzenia pracy mięśni. Niedobór magnezu zwiększa ryzyko nadciśnienia tętniczego, choroby wieńcowej, zawału serca oraz zaburzeń rytmu pracy serca.

Witamina B6 ułatwia wchłanianie i transport magnezu z przewodu pokarmowego do krwi, a następnie przez błony biologiczne do wnętrza komórek oraz zmniejsza ilość magnezu wydalanego z moczem, co pozwala na zabezpieczenie prawidłowej wewnątrzkomórkowej puli magnezu. Ponadto, ilość witaminy B6 zawarta w jednej tabletce leku Magvit B6 jest wystarczająca do zabezpieczenia organizmu przed niedoborem. Awitaminoza B6 u człowieka może przejawiać się stanem zapalnym skóry i błon śluzowych, zaburzeniami psychicznymi, drgawkami, zapaleniem wielonerwowym oraz niedokrwistością wynikającą z niedoboru hemoglobiny.

Przeciwwskazania

Nie stosować leku Magvit B6:

  • jeśli pacjent ma uczulenie na substancje czynne lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku,
  • jeśli pacjent ma ciężką niewydolność nerek,
  • jeśli pacjent ma hipermagnezemię, hiperwitaminozę B6,
  • jeśli pacjent ma blok przedsionkowo-komorowy,
  • jeśli pacjent ma myasthenia gravis,
  • jeśli pacjent ma parkinsonizm leczony L-dopą bez stosowania inhibitora obwodowej dekarboksylazy lewodopy,
  • jeśli pacjent ma znaczne niedociśnienie tętnicze,
  • jeśli pacjent ma zaburzenia wchłaniania z przewodu pokarmowego, biegunkę.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Przed rozpoczęciem stosowania leku Magvit B6 należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą.

Podczas stosowania doustnych preparatów tetracyklin należy zachować trzygodzinną przerwę pomiędzy podaniem antybiotyku a leku Magvit B6 z powodu zmniejszenia wchłaniania tetracyklin z przewodu pokarmowego. Pacjenci z zaburzeniami czynności serca i nerek przed zastosowaniem leku powinni skonsultować się z lekarzem.

Przyjmowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio a także o lekach, które pacjent planuje stosować.

Magnez zmniejsza wchłanianie teofiliny, tetracyklin, preparatów żelaza, związków fluoru i doustnych leków przeciwzakrzepowych z grupy warfaryny.

Fosforany, duże dawki wapnia, nadmiar lipidów (tłuszczów), fityniany (zawarte np. w gruboziarnistych produktach zbożowych), zmniejszają wchłanianie magnezu z przewodu pokarmowego. Leki moczopędne, cisplatyna, cykloseryna, mineralokortykosteroidy, nasilają wydalanie magnezu z moczem. Aminoglikozydy, środki zwiotczające oraz kolistyna stosowane jednocześnie z preparatami magnezowymi mogą spowodować porażenie mięśniowe. Na skutek alkalizacji moczu następuje zmniejszenie nerkowego wydalania chinidyny co wiąże się z ryzykiem jej przedawkowania. Witamina B6 może zmniejszać stężenie fenytoiny w surowicy krwi. Stosowanie cykloseryny, hydralazyny, izoniazydu, penicylaminy i doustnych

Ciąża

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Magvit B6 może być stosowany w okresie ciąży i laktacji wyłącznie w porozumieniu z lekarzem.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Profilaktycznie

Dorośli i dzieci w wieku powyżej 12 lat (młodzież): 1 raz na dobę 2 tabletki lub 1 do 2 tabletek 2 razy na dobę.

Stosowanie u dzieci w wieku poniżej 12 lat: zgodnie z zaleceniem lekarza.

Leczniczo

Wyłącznie z przepisu lekarza.

Lek należy popić wodą.

Skutki uboczne

Rzadko mogą wystąpić zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Przy przestrzeganiu zalecanych dawek
objawy niepożądane nie występują.
U niektórych osób w czasie stosowania leku Magvit B6 mogą wystąpić inne działania niepożąda

Skład

Substancjami czynnymi leku są: jony magnezu (w postaci magnezu mleczanu dwuwodnego) oraz
pirydoksyny chlorowodorek (witamina B6).
Jedna tabletka zawiera 48 mg magnezu mleczanu dwuwodnego oraz 5 mg pirydoksyny
chlorowodorku.
Pozostałe składniki to:
- składniki rdzenia tabletki: celuloza mikrokrystaliczna, sacharoza, alkohol poliwinylowy, krzemu
dwutlenek, talk, magnezu stearynian.
- składniki otoczki: kopolimer kwasu metakrylowego (Eudragit L 100-55), talk, tytanu
dwutlenek (E171), makrogol 6000, powidon K 25, emulsja silikonowa SE2, sodu wodorotlenek.

Dystrybutor

Angelini Pharma Polska Sp. z o.o.
Aleje Jerozolimskie 181B
02-222 Warszawa

Ostrzeżenie: zdjęcia mają charakter wyłącznie informacyjny.

Dokładamy starań, aby opisy i zdjęcia produktów były aktualne i zgodne z wiedzą medyczną. Mimo wszystko prosimy, abyś przed zastosowaniem danego produktu przeczytał dołączoną do niego ulotkę. Wszelkie wątpliwości skonsultuj z lekarzem lub farmaceutą.