OtriAllergy Control 50 mikrogramów/dawkę, aerozol do nosa, 60 dawek

Dostępny
21,99

O produkcie: OtriAllergy Control 50 mikrogramów/dawkę, aerozol do nosa, 60 dawek

100056879

Opis

Nazwa OtriAllergy Control
Nazwa międzynarodowa Fluticasoni propionas
Dawka 50 mikrogramów/dawkę,
Postać aerozol
Wielkość opakowania 60 dawek
Działanie/właściwości
 • zmniejszające stan zapalny.

OtriAllergy Control 50 mikrogramów/dawkę, aerozol do nosa, 60 dawek to lek w postaci aerozolu zawierający flutykazonu propionian, substancję czynną należący do grupy leków kortykosteroidowych.


Działanie

Flutykazonu propionian zawarty w leku OtriAllergy Control pomaga kontrolować reakcję organizmu na alergeny (czynniki wyzwalające reakcję alergiczną) znajdujące się w otaczającym środowisku.


Wskazania

OtriAllergy Control stosowany jest u dorosłych w wieku 18 lat i powyżej, w celu leczenia objawów alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa wywołanego przez pyłki roślin (katar sienny) lub inne alergeny znajdujące się w powietrzu takie jak:

 • roztocza,
 • zarodniki pleśni 
 • łupież zwierzęcy.

Przez okres do 24 godzin po zastosowaniu, lek łagodzi objawy takie jak: kichanie, świąd i łzawienie oczu, wydzielina z nosa, swędzenie oraz uczucie zatkanego nosa.


Przeciwwskazania

Nie stosować leku OtriAllergy Control jeśli pacjent ma uczulenie na flutykazonu propionian lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku.


Ostrzeżenia i środki ostrożności

Przed rozpoczęciem stosowania leku OtriAllergy Control należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą w przypadku:

 • jednoczesnego stosowania innych leków zawierających kortykosteroidy (kremy dla osób chorych na egzemę, leki wziewne stosowane w leczeniu astmy, tabletki, iniekcje, aerozole do nosa lub krople do oczu lub do nosa),
 • zakażeń dróg nosowych lub zatok, przeziębienia, wysokiej gorączki, niedawno przebytych urazów lub zabiegów w obrębie nosa lub owrzodzenia błony śluzowej nosa.

Jeśli po upływie 7 dni nie nastąpiła poprawa, należy skontaktować się z lekarzem.

Bez konsultacji z lekarzem nie należy stosować leku OtriAllergy Control dłużej niż przez 3 miesiące.

Jeśli wystąpi niewyraźne widzenie lub inne zaburzenia widzenia, które mogą być spowodowane takimi stanami, jak zaćma lub jaskra, należy skontaktować się z lekarzem.

Działanie ogólnoustrojowe może wystąpić podczas stosowania kortykosteroidów donosowych, szczególnie jeśli stosowane są duże dawki przez dłuższy czas. Wystąpienie działania ogólnoustrojowego jest znacznie mniej prawdopodobne niż w przypadku stosowania kortykosteroidów doustnych i może się różnić u poszczególnych pacjentów oraz przy stosowaniu różnych kortykosteroidów. Możliwe działania ogólnoustrojowe obejmują: zespół Cushinga, cushingoidalne rysy twarzy, hamowanie czynności kory nadnerczy, opóźnienie wzrostu u dzieci i młodzieży, i rzadziej, obniżenie gęstości mineralnej kości, zaburzenia metabolizmu glukozy i szereg objawów psychicznych lub zmian zachowania, w tym nadmierną aktywność psychoruchową, zaburzenia snu, niepokój, depresję lub agresję (szczególnie u dzieci).

Stosowanie kortykosteroidów donosowych w większych dawkach niż zalecane może powodować znaczące klinicznie zahamowanie czynności kory nadnerczy. W przypadku zastosowania przez pacjenta większych dawek leku niż zalecane, lekarz może rozważyć dodatkowe podanie kortykosteroidów działających ogólnoustrojowo w okresie narażenia na stres lub przed planowanym zabiegiem chirurgicznym.


Stosowanie leku u dzieci

Nie zaleca się stosowania aerozolu do nosa u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Przyjmowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, również tych, które wydawane są bez recepty.

Jest to szczególnie ważne, jeśli pacjent stosuje jednocześnie takie leki jak:

 • leki zawierające kortykosteroidy (w tym kremy i maści stosowane u osób chorych na egzemę oraz leki stosowane w leczeniu astmy: tabletki, iniekcje, aerozole do nosa lub krople do oczu lub do nosa),
 • rytonawir i kobicystat (leki stosowane w leczeniu wirusa HIV),
 • ketokonazol (lek stosowany w zakażeniach grzybiczych).

Niektóre leki mogą nasilać działanie leku OtriAllergy Control, a lekarz może zalecić dokładne monitorowanie przyjmowania tych leków (w tym niektórych leków przeciw HIV: rytonawir, kobicystat).


Ciąża

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Brak dostępnych danych dotyczących wpływu leku OtriAllergy Control na płodność.


Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w tej ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki.

Dorośli w wieku 18 lat i powyżej
Zaleca się stosowanie dwóch dawek aerozolu do każdego otworu nosowego raz na dobę (200 mikrogramów flutykazonu propionianu), najlepiej rano.

Po uzyskaniu odpowiedniej kontroli objawów można zmniejszyć stosowaną dawkę do jednej dawki aerozolu do każdego otworu nosowego, raz na dobę.

W przypadku wystąpienia ostrych objawów można zwiększyć stosowaną dawkę do dwóch dawek aerozolu do każdego otworu nosowego dwa razy na dobę, tylko przez krótki czas.

 • Nie należy stosować więcej niż cztery dawki aerozolu do każdego otworu nosowego na dobę.
 • Należy stosować najmniejszą dawkę zapewniającą skuteczną kontrolę objawów.
 • Jeśli po upływie 7 dni nie nastąpiła poprawa lub nie osiągnięto odpowiedniej kontroli objawów, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
 • Leczenie powinno być stosowane tylko w okresie ekspozycji na alergen.
 • Nie stosować większej dawki niż zalecana.
 • Bez konsultacji z lekarzem nie należy stosować leku dłużej niż przez 3 miesiące.

Skutki uboczne

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Podczas donosowego stosowania kortykosteroidów, szczególnie jeżeli stosowane są w dużych dawkach przez długi okres czasu, mogą wystąpić objawy ogólnoustrojowe.
Niektóre działania niepożądane mogą być ciężkie.

Należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpią następujące, ciężkie działania niepożądane (występują bardzo rzadko):

 • objawy reakcji alergicznej takie jak wysypka, obrzęk w obrębie jamy ustnej lub twarzy, trudności w oddychaniu
 • nowe zaburzenia widzenia, które pojawiają się po rozpoczęciu stosowania tego leku. Zgłaszano rzadkie przypadki zaburzeń wzroku, takich jak zaćma lub jaskra, u pacjentów stosujących kortykosteroidy w dużych ilościach przez okres kilku lat
 • perforacje (uszkodzenie) przegrody nosowej
 • problemy z oczami takie jak ból

Działania niepożądane o nieznanej częstości występowania (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych)

 • nieostre widzenie
 • owrzodzenie błony śluzowej nosa

Jeśli wystąpiły jakiekolwiek wymienione objawy, należy zaprzestać stosowania leku i natychmiast zgłosić się do lekarza.

Działania niepożądane występujące bardzo często (mogą wystąpić częściej niż u 1 na 10 osób)

 • sporadyczne krwawienia z nosa.

Działania niepożądane występujące często (mogą wystąpić rzadziej niż u 1 na 10 osób)

 • kichanie, ustępujące samoistnie
 • wrażenie nieprzyjemnego smaku lub zapachu
 • suchość lub podrażnienie nosa lub gardła
 • ból głowy

Działania niepożądane występujące bardzo rzadko (mogą wystąpić rzadziej niż u 1 na 10 000 osób)

 • ból i (lub) krwawienie z nosa
 • wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego

Jeśli wystąpiły jakiekolwiek wymienione objawy, należy zaprzestać stosowania leku i zgłosić się do lekarza.


Skład

Substancją czynną leku jest: flutykazonu propionian. Jedna dawka aerozolu do nosa dostarcza 100 mg zawiesiny zawierającej 50 mikrogramów flutykazonu propionianu.
Pozostałe składniki to: glukoza (bezwodna), celuloza mikrokrystaliczna, karmeloza sodowa, alkohol fenyloetylowy, benzalkoniowy chlorek, polisorbat 80 i woda oczyszczona.


Producent

Glaxo Wellcome SA
Avda. Extremadura, 3
Pol. Ind. Allendeduero, Aranda de Duero
09400 Burgos
Hiszpania


Dystrybutor

Haleon Poland Sp. z o.o.
ul. Rzymowskiego 53
02-697 Warszawa
tel. 800 702 849


Typ produktu

Lek bez recepty

Ostrzeżenie: zdjęcia mają charakter wyłącznie informacyjny.