Kosmetyki do skóry i cery wrażliwej

  (87)
Sortuj według
Nadwrażliwość

Nadwrażliwość

Kosmetyki do skóry wrażliwej — co należy wiedzieć?

Jednym z coraz powszechniej występujących problemów dermatologicznych jest nadwrażliwość skóry. Dolegliwość ta może dotyczyć wszystkich typów skóry, choć najbardziej narażone są na nią osoby o jasnej karnacji i skórze suchej. Zazwyczaj nadwrażliwa skóra występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn. Spowodowane jest to inną budową tkanki skórnej, która u mężczyzn jest znacznie grubsza, a przez to też bardziej wytrzymała, również na czynniki zewnętrzne.

Wrażliwość cery czy skóry może przybierać różnorodny charakter. Nie zawsze będzie też uczulać nas ten sam czynnik. To, jaka substancja, czy składnik działa negatywnie na skórę, jest kwestią bardzo indywidualną. Skóra wrażliwa reagować może na różne czynniki pogodowe, takie jak wiatr, słona woda, mróz czy słońce. Innymi czynnikami, które mogą prowadzić do pojawiania się zmian skórnych, są oczywiście alergeny zawarte w powietrzu lub składnikach diety, kosmetyki oraz nadmierne pocieranie skóry w jednym miejscu. Czynniki te powodują uszkodzenie warstwy ochronnej naskórka i błyskawiczną reakcję organizmu.

Jak widać, jest ich całkiem sporo, dlatego skóra wrażliwa uważana jest za najbardziej problematyczny typ cery. Co za tym idzie, dobór odpowiednich kosmetyków może okazać się tutaj niemałym wyzwaniem. Dobra informacja jest taka, że kosmetyki do skóry wrażliwej doczekały się wielu różnych wersji, które pomagają w codziennej pielęgnacji i łagodzeniu podrażnień.


Pozbądź się podrażnień, czyli jak działają kosmetyki do cery wrażliwej?

Najczęstsze objawy nadwrażliwości skóry to jej zaczerwienienie, swędzenie i pieczenie. Osoby zmagające się z tym problemem często skarżą się na uczucie nienaturalnego napięcia skóry. W niektórych przypadkach nadwrażliwość może wywoływać łuszczenie się skóry. Na pomoc w walce z tymi objawami przychodzą kosmetyki dla skóry wrażliwej.

Wśród preparatów dla wrażliwego typu skóry, oprócz kremów do skóry wrażliwej, znajdziesz również toniki, mleczka oczyszczające, płyny do demakijażu oraz żele do mycia twarzy. Każdy z tych produktów powstał z myślą o najbardziej problematycznych, wrażliwych cerach. Nie powinny zatem powodować reakcji alergicznych, zaczerwienień czy uczucia szczypania. Środki te dogłębnie nawilżają cerę, eliminując uczucie spiętej skóry.

Dobór odpowiednich kosmetyków jest pierwszym krokiem do dobrej i skutecznej pielęgnacji wrażliwej skóry. Należy kompleksowo stosować kosmetyki do cery wrażliwej na każdym etapie codziennego makijażu i demakijażu twarzy. Dobrze unikać również intensywnych peelingów do twarzy, które jeszcze bardziej podrażniają skórę. Lepiej decydować się na peelingi enzymatyczne o delikatnym działaniu na tkankę skórną.


Skład ma znaczenie

Warto sprawdzić skład kosmetyków używanych w codziennej pielęgnacji skóry. Dolegliwości mogą być bowiem wywoływane na przykład przez mydło, żel do mycia lub szampon. Wrażliwa skóra głowy lub twarzy powinna być pielęgnowana przy użyciu preparatów zmniejszających ryzyko podrażnień, a więc niezawierających alkoholu i kwasów owocowych.

Warto zwrócić również uwagę na skład danego kosmetyku i starać się wybierać te o naturalnych składnikach, ograniczających ingerencję sztucznych czynników na skórę twarzy. Latem ważna jest ochrona przed szkodliwymi promieniami UV, na które cera wrażliwa jest szczególnie podatna. Z kolei zimą warto wybierać gęste kremy, które pozostawiają na skórze film chroniący przed wiatrem i mrozem. Polecane jest również stosowanie kosmetyków, które przyczynią się do odbudowy warstwy ochronnej.

W profilaktyce niezmiernie ważne jest unikanie powodujących podrażnienie czynników zewnętrznych, wśród których znajdują się wspomniane już czynniki środowiskowe. Należą do nich także suche powietrze (zwłaszcza w sezonie grzewczym), nadmierny stres, nieodpowiednia dieta oraz używki — np. kawa, alkohol, papierosy. W przypadku, gdy nadwrażliwość skóry spowodowana jest chorobą dermatologiczną, na przykład trądzikiem lub atopowym zapaleniem skóry, zasięgnij opinii lekarza specjalisty, który przepisze Ci odpowiednie preparaty.

Marki powiązane z kategorią: Nadwrażliwość