Ból zęba promieniujący do ucha − co może oznaczać?

30. 6. 2018 · 4 minuty czytania

O czym świadczy silny i promieniujący ból zębów? Jakie badania należy wykonać, aby postawić właściwą diagnozę? Jak zmniejszyć uciążliwe dolegliwości? Sprawdź w naszym artykule!

Magdalena Głowala
Magdalena Głowala
Ból zęba promieniujący do ucha − co może oznaczać?

Twarzoczaszka to wyjątkowo złożona struktura anatomiczna. Bogata sieć naczyń krwionośnych i nerwowych sprawia, że dolegliwości bólowe z zębów, zatok, ślinianek przyusznych, stawów skroniowo-żuchwowych, małżowin nosowych, oczu i uszu są odczuwane w odległych strukturach. Szczególnie często zmiany patologiczne w tkankach zębów powodują bóle promieniujące do ucha i głowy. Zobacz, czym jest ból zęba promieniujący do ucha i głowy.

Ból zęba promieniujący do ucha

Ból zęba potrafi być tak silny i rozległy, że czasem trudno jest pacjentowi, jak i lekarzowi, określić ząb przyczynowy. Dodatkowo, gdy pojawia się opuchlizna jeszcze bardziej zniekształca ona obraz kliniczny i utrudnia znalezienie źródła dolegliwości.

Ból zębów trzonowych może promieniować do oka (w przypadku zębów górnych) oraz do ucha (w przypadku zębów dolnych).  Zanim lekarz „otworzy” ząb, czyli mówiąc kolokwialnie „wywierci w nim dziurę”, konieczna jest dodatkowa diagnostyka w postaci.

Sprawdź też leki na ból zęba.

Ból zęba promieniujący do ucha

Badania, które może wykonać to:

  • Kontrolne zdjęcie rentgenowskie (zdjęcie panoramiczne lub celowane tylko na jeden ząb tzw. małoobrazkowego)
  • Badania miazgi na żywotność  − prawidłowo żywa miazga reaguje bólem na działający bodziec, ból ustaje po przerwaniu działania bodźca, np. bodźca termicznego w postaci zimna
  • Badanie tkanek okołowierzchołkowych zęba przez przeprowadzenie, np. testu opukiwania. Lekarz opukuje ząb przy użyciu lusterka stomatologicznego, ząb przyczynowy reaguje silniejszymi dolegliwościami bólowymi niż pozostałe badane zęby

W odnalezieniu zęba przyczynowego mogą pomóc inne, rzadziej wykonywanie testy (np. test znieczulenia) lub symptomy, które pacjent opisuje. Na czym polega test znieczuleniowy? Kiedy po wykonaniu znieczulenia przewodowego (znieczulającego połowę twarzy przez wstrzykniecie środka analgetycznego przy ujściu nerwu żuchwowego) w żuchwie ból ustępuje, oznacza to, że ząb przyczynowy znajduje się w dolnym łuku.

Sprawdź, skąd się biorą i jak leczyć rany w jamie ustnej.

Badanie na promieniujący ból zęba do ucha

 

Ponadto ząb przyczynowy może wykazywać pewną patologiczną ruchomość lub wzdłuż jego ścian może wydostawać się wysięk ropny.

Błona śluzowa w żucie wierzchołka korzenia bywa wygórowana,  zaczerwieniona, obrzmiała, zmieniona zapalnie.

Najczęstszym powodem silnego bólu, który promieniuje do ucha, jest nieodwracalne, ostre zapalenie miazgi, połączone lub nie, z ostrym ropnym zapaleniem tkanek okołowierzchołkowych zębów trzonowych w żuchwie. Krótko mówiąc, dolegliwości pojawiają się, jeżeli zapalenie objęło jedną lub obie te tkanki.

Najlepszym postępowaniem jest wyłuszczenie zmienionej zapalnie miazgi (tzw. leczenie endodontyczne). Gdy z kanałów korzeniowych sączy się ropna lub surowicza wydzielina, lekarz poczeka z wypełnieniem ostatecznym zęba, aż do otrzyma całkowitą suchość. Leczenie może być rozłożone na kilka wizyt.

Sprawdź, jak poprawnie płukać jamę ustną.

 

Ból zęba promieniujący do ucha i skroni

Te dolegliwości mogą pojawić się nie tylko jako powikłanie ogniska próchnicowego, ale również w całkowicie nie związanymi z bakteriami próchnicowymi chorobami. Pacjenci taki stan często określają jako ból zęba i ucha jednocześnie.

Pierwszą z nich jest utrudnione wyrzynanie zębów mądrości, czyli ósemek. Gdy dolny ząb trzonowy nie ma miejsca w łuku na wyrznięcie się, napiera na pozostałe zęby i struktury anatomiczne. Dolegliwości bólowe mogą pojawiać się i znikać, bo ząb mądrości wyrzyna się skokowo. Jeżeli masz trudności z utrzymaniem prawidłowej higieny jamy ustnej, oprócz bolesnego stanu zapalnego okolicznych tkanek, może doskwierać Ci szczękościsk i ból promieniujący do skroni.

Ból zęba i ucha jednocześnie pojawia się przy dolegliwościach związanych z  stawem skroniowo-żuchwowym, np. zespołem bolesnego stawu skroniowo-żuchwowego, inaczej nazywanym zespołem Costena. Ból promieniuje nie tylko do ucha, ale także do potylicy, języka czy skroni . Wywołuje go ruch w stawie skroniowo-żuchwowym lub przy ucisku palami jego okolicy. Nerwobólom towarzyszy szum u uszach, osłabienie słuchu, mroczki przed oczami. Przyczyną dolegliwości jest drażnienie przez struktury anatomiczne stawu skroniowo-żuchwowego zakończeń nerwowych znajdujących się w bliskim sąsiedztwie stawu, a przez ich połączenia z nerwem językowym i zwojem usznym ból odczuwany jest w rozległej strefie twarzoczaszki.

Ból zęba promieniujący do ucha i skroni

 

Przeczytaj też artykuł o zapaleniu stawu żuchwowo-skroniowego: Zapalenie stawu skroniowo-żuchwowego: leczenie u stomatologa czy fizjoterapeuty?

Kolejnym schorzeniem związanym z tym stawem jest TMD, czyli zaburzenia czynności stawu skroniowo-żuchwowego. Przyczynami są tu albo wady zgryzu, albo zmiany anatomiczne w kościach czaszki. W tym zespole chorobowym pojawiają się silne i częste dolegliwości bólowe. Zazwyczaj są mylone z bólami migrenowymi, bólami karku, uszu, oczu, albo też możesz je odczuwać jako szumy i trzaski w uszach, a nawet bóle kręgosłupa.

 

Pamiętaj, że bóle uszu czy skroni są istotnym dla diagnostyki stomatologicznej objawem i warto wspomnieć o nich przy wizycie!

 

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Magdalena Głowala
    Magdalena Głowala
    Jestem lekarzem na co dzień zajmującym się leczeniem ortodontycznym dzieci i dorosłych. Nie wystarcza mi wiedza zdobyta na studiach, dlatego ciągle staram się ją pogłębiać. Obecnie jestem w trakcie prowadzenia pracy badawczej, w celu uzyskania tytułu doktora nauk medycznych z dziedziny ortodoncji. Staram się podnosić swoje kwalifikacje, uczestnicząc w różnego rodzaju kursach specjalistycznych, aby jeszcze lepiej leczyć swoich pacjentów. Jestem autorką i współautorką kilku publikacji naukowych w pismach branżowych. Po ortodoncji moją wielką pasją są podróże.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Magdalena Głowala
    Magdalena Głowala
    Jestem lekarzem na co dzień zajmującym się leczeniem ortodontycznym dzieci i dorosłych. Nie wystarcza mi wiedza zdobyta na studiach, dlatego ciągle staram się ją pogłębiać. Obecnie jestem w trakcie prowadzenia...
    Przeczytaj więcej od tego autora