Prezerwatywy – wszystko, co musisz wiedzieć

21. 9. 2017 · Karolina Wachowicz · 4 minuty czytania
  • psychologia
Prezerwatywy – wszystko, co musisz wiedzieć

Istnieją różne rozmiary oraz rodzaje prezerwatyw. Z tekstu dowiesz się, jaka jest ich skuteczność oraz jak poprawnie je zakładać, żeby było komfortowo i bezpiecznie. Poznaj swoje indywidualne potrzeby jeszcze przed zakupem prezerwatyw.

Jak właściwie dobrać prezerwatywy?

Źle dopasowana prezerwatywa może powodować ucisk, jeśli jest zbyt mała, albo zsunąć się, jeśli jest za duża. Musisz więc pamiętać o tym, żeby dobrać produkt do swoich potrzeb. Kondomy różnią się od siebie przede wszystkim długością oraz szerokością. Kiedy kupujesz prezerwatywy, powinieneś jednak pamiętać o tym, że najważniejsza jest jej średnica.

Żeby kupić odpowiednio dopasowany produkt, musisz zmierzyć obwód penisa we wzwodzie.

Najpopularniejszymi, a jednocześnie najchętniej kupowanymi przez mężczyzn, są prezerwatywy o szerokości 53 milimetrów. Oznacza to jednocześnie, że obwód penisa powinien dla nich wynosić około 11 centymetrów.

Jakie są rozmiary prezerwatyw?

Na rynku, w zależności od marki, prezerwatywy podobnie, jak w przypadku ubrań, oznaczone są literami od S (najmniejsza) do L (największa).

Rozmiar S będzie dla Ciebie odpowiedni, jeśli długość Twojego penisa wynosi ok. 12 centymetrów. Z kolei M będzie idealne dla długości 14 centymetrów, a L dla około 18. Pamiętaj, że jeśli nie jesteś w stanie dokładnie oszacować tych wartości, to najlepiej wybierz większy rozmiar. Będzie Ci wygodniej, a szansa pęknięcia się zmniejszy.

Jak poprawnie założyć prezerwatywę?

prezerwatywa na bananieZakładanie prezerwatywy nie jest trudne, ale musisz wiedzieć, na co powinieneś zwrócić uwagę. Przede wszystkim pamiętaj o zachowaniu ostrożności, by jej nie uszkodzić podczas otwierania opakowania. Zanim założysz prezerwatywę, powinieneś sprawdzić, czy znajduje się ona na właściwej stronie.

Zrolowana, zewnętrza krawędź, powinna być skierowana ku górze. Podczas zakładania prezerwatywy na penisa, stopniowo pozbywaj się z niej nagromadzonego powietrza. Jedną ręką wypychaj go spod samego czubka, drugą natomiast wzdłuż członka. Pamiętaj o tym, że na końcu powinno pozostać około centymetra przestrzeni, to zwężony fragment prezerwatywy, a więc miejsce na spermę.

Po zakończonym stosunku przytrzymaj ręką prezerwatywę podczas wyjmowania członka z pochwy. Ostrożnie ją zawiąż i wyrzuć do kosza na śmieci. Zarówno zdejmowanie, jak i zakładanie prezerwatywy nie będzie stanowiło dla ciebie problemu, jeśli tylko będziesz pamiętać o wszystkich wytycznych i zachowasz ostrożność.

Skuteczność prezerwatyw

Przed rozpoczęciem współżycia na pewno zastanawiałeś się, jaką formę antykoncepcji wybrać. Prezerwatywy to jedna z tych, które cieszą się największą popularnością. Jest to rodzaj antykoncepcji mechanicznej, która nie powinna mieć negatywnego wpływu na ciało kobiety ani mężczyzny. Skuteczność prezerwatyw jest bardzo wysoka, ale tylko wtedy, gdy produkt jest stosowany poprawnie. Powinieneś też zdawać sobie sprawę z tego, że prezerwatywa chroni nie tylko przed niechcianą ciążą, ale zabezpiecza też przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, w tym przed HIV.

Skuteczność prezerwatyw jest wysoka, ale trzeba pamiętać, że żadna metoda antykoncepcyjna nie daje stuprocentowej gwarancji.

Żeby zwiększyć skuteczność prezerwatyw, musisz pamiętać o zasadach jej zakładania. Nie możesz też zapominać o sprawdzeniu, czy są w dobrym stanie.

Prezerwatywa nie może być uszkodzona ani przeterminowana. Musisz też postarać się o to, żeby przechowywać ją w odpowiednich warunkach - noszenie prezerwatywy w portfelu nie jest najlepszym pomysłem. Jeśli prezerwatywa zbyt długo będzie narażona na promienie słoneczne albo na zbyt wysoką czy też niską, temperaturę, może się zniszczyć. Wówczas nie będzie działała ani jako ochrona przed niechcianą ciążą, ani przed chorobami! Skuteczność takiej prezerwatywy będzie równa zeru i nie będziesz mógł jej traktować jako środka ochronnego ani antykoncepcyjnego.

Myślę, że warto wiedzieć też, co na temat skuteczności prezerwatyw mówią lekarze:

Prezerwatywy są zdecydowanie najczęściej stosowaną metodą antykoncepcji. Mają wysoką skuteczność i są tanią metodą zapobiegania ciąży. Dodatkową i bardzo korzystną zaletą jest zapobieganie chorobom wenerycznym - nie tylko HIV, ale także WZW typu B i C, kile, czy rzeżączce. Obecnie obserwuje się zwiększoną liczbę zakażeń tymi patogenami, zwłaszcza w dużych aglomeracjach, dlatego tak ważne jest używanie prezerwatyw nie tylko jako metody antykoncepcji, ale również jako profilaktyki chorób przenoszonych drogą płciową

- podsumowuje lek. med. Piotr Sobolewski.

Więcej artykułów na ten temat

Karolina Wachowicz