Prezerwatywy - wszystko, co musisz wiedzieć

29. 11. 2021 · Karolina Wachowicz · 9 minut czytania
 • zdrowie seksualne

Istnieją różne rozmiary oraz rodzaje prezerwatyw. Z tekstu dowiesz się, jaka jest ich skuteczność oraz jak poprawnie je zakładać, aby zwiększyć komfort i bezpieczeństwo. Poznaj swoje indywidualne potrzeby jeszcze przed zakupem prezerwatyw.

Prezerwatywy − co to właściwie jest?

Aleksandra Wolska pisze:

„Choć pytanie to może wydawać się błahe, warto przytoczyć medyczną definicję prezerwatywy. Należy ona do barierowych, mechanicznych metod antykoncepcji. Obecnie stanowi najczęściej i najchętniej zabezpieczenie podczas stosunku. Odgrywają one jeszcze jedną istotną rolę − prezerwatywy to jedyna ochrona, która może skutecznie chronić przed większością chorób przenoszonych drogą płciową, takich jak wirus HIV, kiła, rzeżączka, chlamydioza, a nawet grzybicami. Korzystać mogą z niej tak pary heteroseksualne, jak i jednopłciowe.

Lekarze zalecają używanie prezerwatywy, jeżeli nie posiadasz stałego partnera seksualnego. W ten sposób chronisz siebie oraz innych, niezależnie czy jesteś kobietą, czy mężczyzną”.

jak założyć prezerwatywę

Z czego są prezerwatywy? Lateks, poliizopren, syntetyczna żywica AT-10

Aleksandra Wolska kontynuuje:

„Kondomy najczęściej wykonywane są z cienkiej, bardzo rozciągliwej i wytrzymałej gumy. Najczęściej jest to lateks. Osoby z alergią na lateks nie muszą rezygnować ze kondomów. Mogą wybrać prezerwatywy nielateksowe, np. wykonane z poliizoprenu lub syntetycznej żywicy AT-10. Mają one taką samą skuteczność jak środki lateksowe. Pamiętaj, że uczulenie na lateks dotyczy obydwojga partnerów − reakcja alergiczna może pojawić się tak u kobiety, jak i u mężczyzny.

Możemy mieć też do czynienia z różnymi typami prezerwatyw. Oto najczęściej wyróżniane rodzaje kondomów:

 • Lateksowe (takie jak prezerwatywy New Caress Pleasure) i nielateksowe,
 • nawilżane − pokryte są bezpiecznym dla gumy lubrykantem na bazie wody,
 • z wypustkami, np. nielateksowe prezerwatywy Skyn Intense Feel − potęgują doznania podczas stosunku,
 • smakowe,
 • przedłużające stosunek − mają na sobie preparat, który opóźnia wytrysk,
 • ze środkiem plemnikobójczym − niwelujące ryzyko zajścia w ciążę,
 • Extra safe (np. prezerwatywy Durex Extra safe) − o nieco grubszej fakturze, bardziej wytrzymałe.
skuteczność prezerwatywy

Barierowe środki antykoncepcyjne tego typu bywają „przeszkodą” dla panów, którzy nie odczuwają odpowiedniego poziomu satysfakcji podczas stosunku. Nie jest to jednak wystarczające usprawiedliwienie dla „nie zakładania prezerwatywy”. Ryzyko nieplanowanej ciąży oraz zakażenie poważnymi patogenami stanowi ogromne ryzyko i konsekwencje na całe życie. Jeżeli boisz się o to, że prezerwatywa obniży Twój poziom przyjemności, możesz zdecydować się na kondomy o ultra cienkiej, lecz wytrzymałej strukturze tzw. reel feel. Materiał ten ma na celu imitację skóry i błony śluzowej, odzwierciedlając uczucie podczas stosunku bez zabezpieczenia.”

Lekarz Piotr Sobolewski dodaje: 

„Pamiętaj, że nigdy nie powinno stosować się substancji nawilżających na bazie tłuszczu np. wazeliny do prezerwatyw lateksowych, ponieważ niszczą̨ one właściwości ochronne lateksu."

Przechowywanie prezerwatyw i data ważności

Aleksandra Wolska pisze:

„Niezwykle istotna jest data ważności prezerwatyw. Materiał, z którego wykonano kondom, stopniowo może ulegać degeneracji − guma staje się mniej wytrzymała, pory stają się bardziej przepuszczalne, łatwiej pęka. Dlatego sprawdzaj datę przydatności do użycia środka antykoncepcyjnego, nim postanowisz go użyć. Niestety, przeterminowane prezerwatywy będą miały obniżoną skuteczność. Okres zdatności środka do użycia to zwykle od 2 do 5 lat i zależy od materiału, z którego został wykonany.

A jak przechowywać prezerwatywy? Najlepiej w temperaturze pokojowej. Wszelkie ekstremalne warunki, czy to mrozy, czy upały, mogą zmieniać właściwości gumy. Jeżeli chcesz nosić przy sobie prezerwatywę, uważaj, aby jej nie uszkodzić, np. by opakowanie nie przebiło się w portfelu. Kondom powinien być zawsze szczelnie zamknięty, aż do momentu, w którym chcesz go założyć”.

rozmiary prezerwatyw

Jak dobrać prezerwatywy?

Źle dopasowana prezerwatywa może powodować ucisk, jeśli jest zbyt mała, albo zsunąć się, jeśli jest za duża. Musisz więc pamiętać o tym, żeby dobrać produkt do swoich potrzeb. Kondomy różnią się od siebie przede wszystkim długością oraz szerokością. Kiedy kupujesz prezerwatywy, powinieneś jednak pamiętać o tym, że najważniejsza jest jej średnica.

„Niewłaściwie dopasowana prezerwatywa to ryzyko przedostania się nasienia do dróg rodnych. Może grozić nie tylko nieplanowanym zapłodnieniem, ale przede wszystkim ryzykiem zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową. Zakładanie prezerwatywy za dużej niesie ze sobą ryzyko zsunięcia się jej, a z kolei naciąganie na siłę kondoma zbyt małego − może powodować nadmierny nacisk i ryzyko pęknięcia gumy.”

Żeby kupić odpowiednio dopasowany produkt, musisz zmierzyć obwód penisa we wzwodzie. Najpopularniejszymi, a jednocześnie najchętniej kupowanymi przez mężczyzn, są prezerwatywy o szerokości 53 milimetrów. Oznacza to jednocześnie, że obwód penisa powinien dla nich wynosić około 11 centymetrów.

gdzie jest napisany rozmiar prezerwatywy

Jaki rozmiar prezerwatywy wybrać?

Na rynku, w zależności od marki, prezerwatywy podobnie, jak w przypadku ubrań, oznaczone są literami od S (najmniejsza) do L (największa). Zastanawiasz się, gdzie jest napisany rozmiar prezerwatywy? Sprawdź opakowanie − tam zawarte są wszystkie ważne informacje.

Rozmiar S będzie dla Ciebie odpowiedni, jeśli długość Twojego penisa wynosi ok. 12 centymetrów. Z kolei M będzie idealne dla długości 14 centymetrów, a L dla około 18. Pamiętaj, że jeśli nie jesteś w stanie dokładnie oszacować tych wartości, to najlepiej wybierz większy rozmiar. Będzie Ci wygodniej, a szansa pęknięcia się zmniejszy.

jaki rozmiar prezerwatywy wybrać

Jak założyć prezerwatywę?

Zakładanie prezerwatywy nie jest trudne, ale musisz wiedzieć, na co powinieneś zwrócić uwagę. Przede wszystkim pamiętaj o zachowaniu ostrożności, by jej nie uszkodzić podczas otwierania opakowania. Zanim założysz prezerwatywę, powinieneś sprawdzić, czy znajduje się ona na właściwej stronie.

Zrolowana, zewnętrza krawędź, powinna być skierowana ku górze. Podczas zakładania prezerwatywy na penisa, stopniowo pozbywaj się z niej nagromadzonego powietrza. Jedną ręką wypychaj go spod samego czubka, drugą natomiast wzdłuż członka. Pamiętaj o tym, że na końcu powinno pozostać około centymetra przestrzeni, to zwężony fragment prezerwatywy, a więc miejsce na spermę.

Po zakończonym stosunku przytrzymaj ręką prezerwatywę podczas wyjmowania członka z pochwy. Ostrożnie ją zawiąż i wyrzuć do kosza na śmieci. Zarówno zdejmowanie, jak i zakładanie prezerwatywy nie będzie stanowiło dla ciebie problemu, jeśli tylko będziesz pamiętać o wszystkich wytycznych i zachowasz ostrożność.

jak poprawnie założyć prezerwatywę

Skuteczność prezerwatyw a ciąża

Przed rozpoczęciem współżycia na pewno zastanawiałeś się, jaką formę antykoncepcji wybrać. Prezerwatywy to jedna z tych, które cieszą się największą popularnością. Jest to rodzaj antykoncepcji mechanicznej, która nie powinna mieć negatywnego wpływu na ciało kobiety, ani mężczyzny. Skuteczność prezerwatyw jest bardzo wysoka, ale tylko wtedy, gdy produkt jest stosowany poprawnie. Powinieneś też zdawać sobie sprawę z tego, że prezerwatywa chroni nie tylko przed niechcianą ciążą, ale zabezpiecza też przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, w tym przed HIV.

Efektywność prezerwatyw jest bardzo duża, ale pamiętaj, że żadna metoda antykoncepcyjna nie daje stuprocentowej gwarancji. Sprawdź także: Antykoncepcja bez hormonów - sprawdź swoje opcje!

z czego są prezerwatywy

Aleksandra Wolska pisze:

„O skuteczności metod antykoncepcyjnych informuje wskaźnik Pearla. Określa on liczbę zapłodnień w ciągu roku u 100 badanych kobiet (1200 cykli miesiączkowych) dla danej metody antykoncepcyjnej. Im niższy indeks, tym bardziej skuteczna antykoncepcja. Dla prezerwatyw wskaźnik Pearla wynosi między 5-7. Dla porównania skuteczność jednofazowych tabletek antykoncepcyjnych według skali Pearla to 0,2-05. Jak widzisz, nie jest to niezawodny i najbardziej efektywny środek chroniący przed ciążą.”

Żeby zwiększyć skuteczność prezerwatyw, musisz pamiętać o zasadach jej zakładania. Nie możesz też zapominać o sprawdzeniu, czy są w dobrym stanie. Przeczytaj także o innych rodzajach antykoncepcji: Antykoncepcja hormonalna - sprawdź, czy jest dla Ciebie!

Prezerwatywa nie może być uszkodzona ani przeterminowana. Musisz też postarać się o to, żeby przechowywać ją w odpowiednich warunkach. Jeśli prezerwatywa zbyt długo będzie narażona na promienie słoneczne albo na zbyt wysoką czy też niską, temperaturę, może się zniszczyć. Wówczas nie będzie działała ani jako ochrona przed niechcianą ciążą, ani przed chorobami! Skuteczność takiej prezerwatywy będzie równa zeru i nie będziesz mógł jej traktować jako środka ochronnego ani antykoncepcyjnego.

rodzaje kondomów

A czy stosowanie prezerwatywy w ciąży ma sens? Tak. Lekarz może zalecić partnerom korzystanie z tego środka barierowego w celu ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, jeżeli u jednego z partnerów wykryje się niebezpieczny patogen.

Czy prezerwatywa chroni przed chorobami?

Piotr Sobolewski dodaje:

„Czy prezerwatywa chroni przed chorobami? Tak! Najlepiej znaną metodą zapobiegania chorobom wenerycznym są̨ prezerwatywy z lateksu (kondomy) używane podczas kontaktów seksualnych waginalnych, oralnych i analnych. Mężczyzna powinien nałożyć́ prezerwatywę̨ na członka, zanim dojdzie do kontaktu z narządami płciowymi, ustami lub odbytem partnera lub partnerki. Bardzo ważne jest niedotykanie rękami wyżej wymienionych okolic przed nałożeniem prezerwatywy. Prezerwatywy z lateksu zostały poddane licznym badaniom i okazały się̨ skuteczne w profilaktyce chorób przenoszonych drogą płciową, podobnie zresztą jak prezerwatywy poliuretanowe. Przy stosunkach analnych ze względu na większe prawdopodobieństwo uszkodzenia prezerwatywy zaleca się̨ specjalne, grubsze prezerwatywy.

Prawidłowo założona prezerwatywa stosowana podczas całego czas stosunku seksualnego w 100-procentowym zabezpiecza przed wszystkimi chorobami przenoszonymi drogą płciową z wyjątkiem świerzbu i wszawicy łonowej.

Czy prezerwatywa chroni przed HIV?

Należy pamiętać, że do zakażenia wirusem HIV może dojść przy kontakcie z zakażoną krwią, nasieniem, wydzieliną z pochwy oraz ludzkim mlekiem. Sama prezerwatywa nie jest więc 100% zabezpieczeniem!"

Prezerwatywy − przezorny zawsze zabezpieczony!

Kondomy to jedyny środek, który chroni przed niechcianą ciążą oraz groźnymi chorobami przenoszonymi drogą płciową obydwojga partnerów. Są stosunkowo tanią barierą i nie wymagają recepty. Możesz nabyć je w aptece, drogeriach, a nawet na stacjach benzynowych. Pamiętaj, że o skuteczności antykoncepcji decyduje poprawne założenie prezerwatywy oraz jej termin przydatności do użycia.

„Prezerwatywy są zdecydowanie najczęściej stosowaną metodą antykoncepcji. Mają wysoką skuteczność i są tanią metodą zapobiegania ciąży. Dodatkową i bardzo korzystną zaletą jest zapobieganie chorobom wenerycznym − nie tylko HIV, ale także WZW typu B i C, kile, czy rzeżączce. Obecnie obserwuje się zwiększoną liczbę zakażeń tymi patogenami, zwłaszcza w dużych aglomeracjach, dlatego tak ważne jest używanie prezerwatyw nie tylko jako metody antykoncepcji, ale również jako profilaktyki chorób przenoszonych drogą płciową”

− podsumowuje lek. med. Piotr Sobolewski.

Źródła:

 1. NHS, Condoms. Dostępne w Internecie: https://www.nhs.uk/conditions/contraception/male-condoms/, [Dostęp: 30.11.2021]

 2. WHO, Condoms. Dostępne w Internecie: https://www.who.int/reproductivehealth/topics/family_planning/condoms-safety/en/, [Dostęp: 30.11.2021]

Najnowsze artykuły

 • Prezerwatywy - wszystko, co musisz wiedzieć

  Przedstawiamy kompleksowy poradnik na temat stosowania i użycia prezerwatyw. Sprawdź, co powinieneś na ich temat wiedzieć!
  • zdrowie seksualne
  Prezerwatywy - wszystko, co musisz wiedzieć
  • zdrowie seksualne
 • Antykoncepcja bez hormonów - sprawdź swoje opcje!

  Zastanawiasz się, czy istnieje skuteczna antykoncepcja bez hormonów? Sprawdź, które metody antykoncepcyjne zaliczają się do tej grupy!
  • zdrowie seksualne
  Antykoncepcja bez hormonów - sprawdź swoje opcje!
  • zdrowie seksualne
 • Jak odstawić tabletki antykoncepcyjne? Lekarz radzi!

  Chciałabyś odstawić tabletki antykoncepcyjne i zastanawiasz się, czy możesz to zrobić z dnia na dzień? Jakie mogą być konsekwencje takiej decyzji! Wyjaśniamy!
  Jak odstawić tabletki antykoncepcyjne? Lekarz radzi!
 • Antykoncepcja hormonalna - sprawdź, czy jest dla Ciebie!

  Wokół antykoncepcji hormonalnej krąży wiele mitów. Jest to jednak bezpieczna metoda zapobiegania ciąży. Dowiedz się, jakie rodzaje antykoncepcji hormonalnej są najskuteczniejsze.
  • zdrowie seksualne
  Antykoncepcja hormonalna - sprawdź, czy jest dla Ciebie!
  • zdrowie seksualne

Przeczytaj też

 • Wybierasz się na wakacje? Uważaj na zapalenie pochwy

  Wysoka temperatura, wilgoć czy korzystanie z miejsc publicznych to czynniki sprzyjające infekcjom. Jak uniknąć zapalenia pochwy i cieszyć się wymarzonym urlopem?
  • zdrowie intymne kobiety
  • zdrowie seksualne
  Wybierasz się na wakacje? Uważaj na zapalenie pochwy
  • zdrowie intymne kobiety
  • zdrowie seksualne
 • Zapalenie najądrza a skręt jądra – wiesz jak je odróżniać? Warto!

  Zakażenia bakteryjne i wirusowe, choroby weneryczne, przebyte zabiegi urologiczne – to najczęstsze przyczyny zapalenia najądrza. Czym objawia się to schorzenie i jak je leczyć? Sprawdź!
  • zdrowie intymne mężczyzny
  Zapalenie najądrza a skręt jądra – wiesz jak je odróżniać? Warto!
  • zdrowie intymne mężczyzny
 • Atrofia pochwy: jak sobie z nią poradzić i znów cieszyć się życiem?

  Czym jest atrofia urogenitalna? Na co najczęściej skarżą się pacjentki cierpiące na to schorzenie? Przeczytaj nasze porady i dowiedz się, jak diagnozować i leczyć atrofię pochwy!
  • seksualność dojrzałej kobiety
  Atrofia pochwy: jak sobie z nią poradzić i znów cieszyć się życiem?
  • seksualność dojrzałej kobiety
 • Gruczoł Bartholina: zapalenie gruczołu może utrudniać współżycie

  Zapalenie gruczołu Bartholina nie jest groźne i poddaje się leczeniu. Niestety, wiąże się z wieloma uciążliwymi dolegliwościami, a także utrudnia współżycie. Jak się przed nim zabezpieczyć? Sprawdź!
  • zdrowie intymne kobiety
  Gruczoł Bartholina: zapalenie gruczołu może utrudniać współżycie
  • zdrowie intymne kobiety

Więcej artykułów na ten temat