Prezerwatywy - wszystko, co musisz wiedzieć

29. 11. 2021 · 8 minut czytania

Przedstawiamy kompleksowy poradnik na temat stosowania i użycia prezerwatyw. Sprawdź, co powinieneś na ich temat wiedzieć!

Karolina Wachowicz
Karolina Wachowicz
Prezerwatywy - wszystko, co musisz wiedzieć

Istnieją różne rozmiary oraz rodzaje prezerwatyw. Z tekstu dowiesz się, jaka jest ich skuteczność oraz jak poprawnie je zakładać, aby zwiększyć komfort i bezpieczeństwo. Poznaj swoje indywidualne potrzeby jeszcze przed zakupem prezerwatyw.

Prezerwatywy co to właściwie jest?

Aleksandra Wolska pisze:

Choć pytanie to może wydawać się błahe, warto przytoczyć medyczną definicję prezerwatywy. Należy ona do barierowych, mechanicznych metod antykoncepcji. Obecnie stanowi najczęściej i najchętniej zabezpieczenie podczas stosunku. Odgrywają one jeszcze jedną istotną rolę prezerwatywy to jedyna ochrona, która może skutecznie chronić przed większością chorób przenoszonych drogą płciową, takich jak wirus HIV, kiła, rzeżączka, chlamydioza, a nawet grzybicami. Korzystać mogą z niej tak pary heteroseksualne, jak i jednopłciowe.

Lekarze zalecają używanie prezerwatywy, jeżeli nie posiadasz stałego partnera seksualnego. W ten sposób chronisz siebie oraz innych, niezależnie czy jesteś kobietą, czy mężczyzną.

jak założyć prezerwatywę

Z czego są prezerwatywy? Lateks, poliizopren, syntetyczna żywica AT-10

Aleksandra Wolska kontynuuje:

Kondomy najczęściej wykonywane są z cienkiej, bardzo rozciągliwej i wytrzymałej gumy. Najczęściej jest to lateks. Osoby z alergią na lateks nie muszą rezygnować ze kondomów. Mogą wybrać prezerwatywy nielateksowe, np. wykonane z poliizoprenu lub syntetycznej żywicy AT-10. Mają one taką samą skuteczność jak środki lateksowe. Pamiętaj, że uczulenie na lateks dotyczy obydwojga partnerów reakcja alergiczna może pojawić się tak u kobiety, jak i u mężczyzny.

    Możemy mieć też do czynienia z różnymi typami prezerwatyw. Oto najczęściej wyróżniane rodzaje kondomów:

    • Lateksowe (takie jak prezerwatywy New Caress Pleasure) i nielateksowe,
    • nawilżane pokryte są bezpiecznym dla gumy lubrykantem na bazie wody,
    • z wypustkami, np. nielateksowe prezerwatywy Skyn Intense Feel potęgują doznania podczas stosunku,
    • smakowe,
    • przedłużające stosunek mają na sobie preparat, który opóźnia wytrysk,
    • ze środkiem plemnikobójczym niwelujące ryzyko zajścia w ciążę,
    • Extra safe (np. prezerwatywy Durex Extra safe) o nieco grubszej fakturze, bardziej wytrzymałe.
    skuteczność prezerwatywy

    Barierowe środki antykoncepcyjne tego typu bywają przeszkodą dla panów, którzy nie odczuwają odpowiedniego poziomu satysfakcji podczas stosunku. Nie jest to jednak wystarczające usprawiedliwienie dla nie zakładania prezerwatywy. Ryzyko nieplanowanej ciąży oraz zakażenie poważnymi patogenami stanowi ogromne ryzyko i konsekwencje na całe życie. Jeżeli boisz się o to, że prezerwatywa obniży Twój poziom przyjemności, możesz zdecydować się na kondomy o ultra cienkiej, lecz wytrzymałej strukturze tzw. reel feel. Materiał ten ma na celu imitację skóry i błony śluzowej, odzwierciedlając uczucie podczas stosunku bez zabezpieczenia.

    Lekarz Piotr Sobolewski dodaje: 

    Pamiętaj, że nigdy nie powinno stosować się substancji nawilżających na bazie tłuszczu np. wazeliny do prezerwatyw lateksowych, ponieważ niszczą̨ one właściwości ochronne lateksu."

    Przechowywanie prezerwatyw i data ważności

    Aleksandra Wolska pisze:

    Niezwykle istotna jest data ważności prezerwatyw. Materiał, z którego wykonano kondom, stopniowo może ulegać degeneracji guma staje się mniej wytrzymała, pory stają się bardziej przepuszczalne, łatwiej pęka. Dlatego sprawdzaj datę przydatności do użycia środka antykoncepcyjnego, nim postanowisz go użyć. Niestety, przeterminowane prezerwatywy będą miały obniżoną skuteczność. Okres zdatności środka do użycia to zwykle od 2 do 5 lat i zależy od materiału, z którego został wykonany.

    A jak przechowywać prezerwatywy? Najlepiej w temperaturze pokojowej. Wszelkie ekstremalne warunki, czy to mrozy, czy upały, mogą zmieniać właściwości gumy. Jeżeli chcesz nosić przy sobie prezerwatywę, uważaj, aby jej nie uszkodzić, np. by opakowanie nie przebiło się w portfelu. Kondom powinien być zawsze szczelnie zamknięty, aż do momentu, w którym chcesz go założyć.

    rozmiary prezerwatyw

    Jak dobrać prezerwatywy?

    Źle dopasowana prezerwatywa może powodować ucisk, jeśli jest zbyt mała, albo zsunąć się, jeśli jest za duża. Musisz więc pamiętać o tym, żeby dobrać produkt do swoich potrzeb. Kondomy różnią się od siebie przede wszystkim długością oraz szerokością. Kiedy kupujesz prezerwatywy, powinieneś jednak pamiętać o tym, że najważniejsza jest jej średnica.

    Niewłaściwie dopasowana prezerwatywa to ryzyko przedostania się nasienia do dróg rodnych. Może grozić nie tylko nieplanowanym zapłodnieniem, ale przede wszystkim ryzykiem zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową. Zakładanie prezerwatywy za dużej niesie ze sobą ryzyko zsunięcia się jej, a z kolei naciąganie na siłę kondoma zbyt małego może powodować nadmierny nacisk i ryzyko pęknięcia gumy.

    Żeby kupić odpowiednio dopasowany produkt, musisz zmierzyć obwód penisa we wzwodzie. Najpopularniejszymi, a jednocześnie najchętniej kupowanymi przez mężczyzn, są prezerwatywy o szerokości 53 milimetrów. Oznacza to jednocześnie, że obwód penisa powinien dla nich wynosić około 11 centymetrów.

    gdzie jest napisany rozmiar prezerwatywy

    Jaki rozmiar prezerwatywy wybrać?

    Na rynku, w zależności od marki, prezerwatywy podobnie, jak w przypadku ubrań, oznaczone są literami od S (najmniejsza) do L (największa). Zastanawiasz się, gdzie jest napisany rozmiar prezerwatywy? Sprawdź opakowanie tam zawarte są wszystkie ważne informacje.

    Rozmiar S będzie dla Ciebie odpowiedni, jeśli długość Twojego penisa wynosi ok. 12 centymetrów. Z kolei M będzie idealne dla długości 14 centymetrów, a L dla około 18. Pamiętaj, że jeśli nie jesteś w stanie dokładnie oszacować tych wartości, to najlepiej wybierz większy rozmiar. Będzie Ci wygodniej, a szansa pęknięcia się zmniejszy.

    jaki rozmiar prezerwatywy wybrać

    Jak założyć prezerwatywę?

    Zakładanie prezerwatywy nie jest trudne, ale musisz wiedzieć, na co powinieneś zwrócić uwagę. Przede wszystkim pamiętaj o zachowaniu ostrożności, by jej nie uszkodzić podczas otwierania opakowania. Zanim założysz prezerwatywę, powinieneś sprawdzić, czy znajduje się ona na właściwej stronie.

    Zrolowana, zewnętrza krawędź, powinna być skierowana ku górze. Podczas zakładania prezerwatywy na penisa, stopniowo pozbywaj się z niej nagromadzonego powietrza. Jedną ręką wypychaj go spod samego czubka, drugą natomiast wzdłuż członka. Pamiętaj o tym, że na końcu powinno pozostać około centymetra przestrzeni, to zwężony fragment prezerwatywy, a więc miejsce na spermę.

      Po zakończonym stosunku przytrzymaj ręką prezerwatywę podczas wyjmowania członka z pochwy. Ostrożnie ją zawiąż i wyrzuć do kosza na śmieci. Zarówno zdejmowanie, jak i zakładanie prezerwatywy nie będzie stanowiło dla ciebie problemu, jeśli tylko będziesz pamiętać o wszystkich wytycznych i zachowasz ostrożność.

      jak poprawnie założyć prezerwatywę

      Skuteczność prezerwatyw a ciąża

      Przed rozpoczęciem współżycia na pewno zastanawiałeś się, jaką formę antykoncepcji wybrać. Prezerwatywy to jedna z tych, które cieszą się największą popularnością. Jest to rodzaj antykoncepcji mechanicznej, która nie powinna mieć negatywnego wpływu na ciało kobiety, ani mężczyzny. Skuteczność prezerwatyw jest bardzo wysoka, ale tylko wtedy, gdy produkt jest stosowany poprawnie. Powinieneś też zdawać sobie sprawę z tego, że prezerwatywa chroni nie tylko przed niechcianą ciążą, ale zabezpiecza też przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, w tym przed HIV.

      Efektywność prezerwatyw jest bardzo duża, ale pamiętaj, że żadna metoda antykoncepcyjna nie daje stuprocentowej gwarancji. Sprawdź także: Antykoncepcja bez hormonów - sprawdź swoje opcje!

      z czego są prezerwatywy

      Aleksandra Wolska pisze:

      O skuteczności metod antykoncepcyjnych informuje wskaźnik Pearla. Określa on liczbę zapłodnień w ciągu roku u 100 badanych kobiet (1200 cykli miesiączkowych) dla danej metody antykoncepcyjnej. Im niższy indeks, tym bardziej skuteczna antykoncepcja. Dla prezerwatyw wskaźnik Pearla wynosi między 5-7. Dla porównania skuteczność jednofazowych tabletek antykoncepcyjnych według skali Pearla to 0,2-05. Jak widzisz, nie jest to niezawodny i najbardziej efektywny środek chroniący przed ciążą.

      Żeby zwiększyć skuteczność prezerwatyw, musisz pamiętać o zasadach jej zakładania. Nie możesz też zapominać o sprawdzeniu, czy są w dobrym stanie. Przeczytaj także o innych rodzajach antykoncepcji: Antykoncepcja hormonalna - sprawdź, czy jest dla Ciebie!

      Prezerwatywa nie może być uszkodzona ani przeterminowana. Musisz też postarać się o to, żeby przechowywać ją w odpowiednich warunkach. Jeśli prezerwatywa zbyt długo będzie narażona na promienie słoneczne albo na zbyt wysoką czy też niską, temperaturę, może się zniszczyć. Wówczas nie będzie działała ani jako ochrona przed niechcianą ciążą, ani przed chorobami! Skuteczność takiej prezerwatywy będzie równa zeru i nie będziesz mógł jej traktować jako środka ochronnego ani antykoncepcyjnego.

      rodzaje kondomów

      A czy stosowanie prezerwatywy w ciąży ma sens? Tak. Lekarz może zalecić partnerom korzystanie z tego środka barierowego w celu ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, jeżeli u jednego z partnerów wykryje się niebezpieczny patogen.

      Czy prezerwatywa chroni przed chorobami?

      Piotr Sobolewski dodaje:

      Czy prezerwatywa chroni przed chorobami? Tak! Najlepiej znaną metodą zapobiegania chorobom wenerycznym są̨ prezerwatywy z lateksu (kondomy) używane podczas kontaktów seksualnych waginalnych, oralnych i analnych. Mężczyzna powinien nałożyć́ prezerwatywę̨ na członka, zanim dojdzie do kontaktu z narządami płciowymi, ustami lub odbytem partnera lub partnerki. Bardzo ważne jest niedotykanie rękami wyżej wymienionych okolic przed nałożeniem prezerwatywy. Prezerwatywy z lateksu zostały poddane licznym badaniom i okazały się̨ skuteczne w profilaktyce chorób przenoszonych drogą płciową, podobnie zresztą jak prezerwatywy poliuretanowe. Przy stosunkach analnych ze względu na większe prawdopodobieństwo uszkodzenia prezerwatywy zaleca się̨ specjalne, grubsze prezerwatywy.

      Prawidłowo założona prezerwatywa stosowana podczas całego czas stosunku seksualnego w 100-procentowym zabezpiecza przed wszystkimi chorobami przenoszonymi drogą płciową z wyjątkiem świerzbu i wszawicy łonowej.

      Czy prezerwatywa chroni przed HIV?

      Należy pamiętać, że do zakażenia wirusem HIV może dojść przy kontakcie z zakażoną krwią, nasieniem, wydzieliną z pochwy oraz ludzkim mlekiem. Sama prezerwatywa nie jest więc 100% zabezpieczeniem!"

      Prezerwatywy przezorny zawsze zabezpieczony!

      Kondomy to jedyny środek, który chroni przed niechcianą ciążą oraz groźnymi chorobami przenoszonymi drogą płciową obydwojga partnerów. Są stosunkowo tanią barierą i nie wymagają recepty. Możesz nabyć je w aptece, drogeriach, a nawet na stacjach benzynowych. Pamiętaj, że o skuteczności antykoncepcji decyduje poprawne założenie prezerwatywy oraz jej termin przydatności do użycia.

      Prezerwatywy są zdecydowanie najczęściej stosowaną metodą antykoncepcji. Mają wysoką skuteczność i są tanią metodą zapobiegania ciąży. Dodatkową i bardzo korzystną zaletą jest zapobieganie chorobom wenerycznym nie tylko HIV, ale także WZW typu B i C, kile, czy rzeżączce. Obecnie obserwuje się zwiększoną liczbę zakażeń tymi patogenami, zwłaszcza w dużych aglomeracjach, dlatego tak ważne jest używanie prezerwatyw nie tylko jako metody antykoncepcji, ale również jako profilaktyki chorób przenoszonych drogą płciową

      podsumowuje lek. med. Piotr Sobolewski.

      Źródła:

      1. NHS, Condoms. Dostępne w Internecie: https://www.nhs.uk/conditions/contraception/male-condoms/, [Dostęp: 30.11.2021]

      2. WHO, Condoms. Dostępne w Internecie: https://www.who.int/reproductivehealth/topics/family_planning/condoms-safety/en/, [Dostęp: 30.11.2021]

        Więcej artykułów na ten temat

        O autorze
        Karolina Wachowicz
        Karolina Wachowicz
        Skończyłam dziennikarstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Oprócz tego posiadam licencjat z europeistyki i prawa międzynarodowego, które studiowałam na University of Birmingham w Anglii. Od zawsze wiedziałam, że będę zajmować się dziennikarstwem. Z piórem i komputerową klawiaturą jestem związana od bardzo dawna. Pracowałam w dziale miejskim Gazety Wyborczej, następnie jako social media content specialist i redaktor w serwisów life stylowych. Tam przekonałam się, że warto poruszać w artykułach tematykę seksu i relacji międzyludzkich. Nie można nigdy dawać się pożreć tematom tabu. I staram się tego nie robić. W wolnych chwilach chodzę do kina i zwiedzam knajpy na krakowskim Kazimierzu.
        Przeczytaj więcej od tego autora
        O autorze
        Karolina Wachowicz
        Karolina Wachowicz
        Skończyłam dziennikarstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Oprócz tego posiadam licencjat z europeistyki i prawa międzynarodowego, które studiowałam na University of Birmingham w Anglii. Od zawsze wiedziałam, że będę zajmować się dziennikarstwem....
        Przeczytaj więcej od tego autora