Blog o związkach

  (36)

Relacje damsko-męskie bywają bardzo skomplikowane. Aby stworzyć udany związek, trzeba się wzajemnie wspierać i szanować. Do istotnych elementów zalicza się również komunikacja. Jak rozmawiać, aby uniknąć konfliktów? Czy istnieją skuteczne metody na zażegnanie kryzysów? Z czym najczęściej wiążą się trudności związane z prawidłowym dialogiem? Dowiesz się tego, czytając nasz blog o związkach.

Z czego wynikają problemy w związkach?

Istnieją rozmaite źródła nieporozumień. Do ich przyczyn należą m.in. odmienne osobowości, różnice w światopoglądzie, rutyna. Problem stanowią ponadto żale z przeszłości, niezrealizowane marzenia. Kłopoty piętrzą się też na skutek braku odczuwania przyjemności z kontaktu cielesnego. Dodatkowym czynnikiem tworzącym podziały są także rozbieżne zdania w ważnych kwestiach, np. dotyczących wychowania dzieci. 

Jak poprawić relacje w związku – przeczytaj wskazówki z naszego bloga!

Co zrobić, by cieszyć się udanym związkiem? Jak poprawić relacje z partnerem? Przede wszystkim trzeba rozmawiać i przedstawiać swoje oczekiwania. Ważna jest także umiejętność słuchania. Konstruktywny dialog stanowi sposób na złagodzenie wielu konfliktów. W tym celu warto znaleźć czas dla siebie – można przejść się na kolację lub wspólnie wybrać się do kina. Pary często zapominają też, by koncentrować się na pozytywnych rzeczach i doceniać drugą osobę. Chcesz dowiedzieć się, jak jeszcze wzmacniać wzajemne więzi? Zapoznaj się z naszymi artykułami.

Porady psychologiczne – kiedy udać się po pomoc?

W niektórych sytuacjach trzeba skorzystać ze wsparcia psychologa lub psychoterapeuty. Dotyczy to szczególnie par, które nie potrafią znaleźć kompromisowych rozwiązań, a ich konflikt staje się destruktywny. Choć nie istnieje uniwersalny poradnik o związkach czy na temat komunikacji, specjalista widzi trudności między partnerami z innej perspektywy. Zwraca uwagę na błędy w kontakcie werbalnym, a także uczy zasad wzajemnego dialogu. Jeśli partnerzy zaangażują się w prowadzoną terapię, ich relacje mogą się znacząco poprawić.

Przeczytaj też

 • Miłość platoniczna − czym jest powiązanie dusz?

  Czy idea Platona dotycząca miłości jako wiecznego posiadania dobra jest prawdziwa? Czy ludzie potrafią kochać w sposób doskonały? Opowiadamy, na czym polega miłość platoniczna!
  Miłość platoniczna − czym jest powiązanie dusz?
 • Białe małżeństwo − czy dziś jeszcze istnieje?

  Białe małżeństwo oznacza związek, w którym para dobrowolnie decyduje się na brak współżycia. Dlaczego małżeństwa budują relacje pozbawione seksu? Dowiedz się więcej!
  Białe małżeństwo − czy dziś jeszcze istnieje?
 • Zauroczenie a miłość − ja je od siebie odróżnić?

  Choć zauroczenie i miłość wywołują podobne emocje, są zupełnie czymś innym. Jak je od siebie odróżnić? Po czym poznać, że związek wszedł w kolejną fazę? Sprawdź! 
  Zauroczenie a miłość − ja je od siebie odróżnić?
 • Pierwsze „kocham Cię” − kiedy wyznać miłość?

  Wyznanie miłości to bardzo ważny element w każdym związku. Kiedy po raz pierwszy powiedzieć „Kocham Cię”. W jaki sposób wyrazić swoje emocje do drugiej osoby? Sprawdź!
  Pierwsze „kocham Cię” − kiedy wyznać miłość?
 • Pierwsza randka - porady dla Pań!

  Jak przygotować się na pierwszą randkę? O czym rozmawiać na spotkaniu? Gdzie się wybrać? Po czym poznać, że druga osoba jest nami zainteresowana? Dowiedz się więcej!
  Pierwsza randka - porady dla Pań!
 • Jak wybaczyć zdradę emocjonalną? Odnajdź w sobie samowspółczucie!

  Czym jest zdrada emocjonalna? Jak wybaczyć partnerowi lub partnerce? Jak poradzić sobie z nadmiarem uczuć? Jak odbudować swój związek? Dowiedz się więcej na ten temat!
  Jak wybaczyć zdradę emocjonalną? Odnajdź w sobie samowspółczucie!
 • Rutyna w związku - czy to coś złego?

  Nawet w najlepszym związku pojawia się rutyna. Jak sobie z nią radzić? Co zrobić, by uniknąć nudy? Jak ożywić wspólne relacje? Sprawdź w naszym artykule!
  Rutyna w związku - czy to coś złego?
 • Wątpliwości w związku. Czy to powód do rozstania?

  Wątpliwości w związku są czymś normalnym, ale jeśli zdarzają się zbyt często, warto się nad tym zastanowić. Czy każdy związek można uratować? Dowiedz się więcej!
  Wątpliwości w związku. Czy to powód do rozstania?