Jak radzić sobie z zazdrością w związku?

10. 9. 2017 · Natalia Klonowska · 4 minuty czytania
 • kryzys w związku

Kolejny dzień podejrzeń, niepewność, frustracja i kłótnie? Nie musi tak być! Zobacz, jak pracować nad tym, by zazdrość przestała niszczyć waszą relację.

Chora zazdrość w związku - skąd się bierze?

Doświadczanie negatywnych emocji w związku, takich jak zazdrość i frustracja, może przybierać różne formy, od łagodnej do skrajnej, czyli chorobliwej.

Wiele zależy od płci, osobowości czy też, w dużym stopniu - od samooceny. Osoby o niskiej samoocenie często odczuwają potrzebę jej podwyższenia, nie zawsze w sposób, który odpowiada ich partnerowi. Zdarza sie też, że osoby o niższej samoocenie są zazdrosne o bardziej pewnego siebie partnera.

Zazdrość w związku pojawia się najczęściej w sytuacjach, gdy Twoja druga połówka ma poczucie, że traci Ciebie lub Twoją uwagę na rzecz kogoś lub czegoś innego.

Rodzi się wtedy wybuchowa mieszanina negatywnych emocji takich jak smutek, lęk, złość, a czasami wściekłość. To prowadzi do niepotrzebnych konfliktów, sytuacji kryzysowych, osłabienia więzi, a w skutku do tego, że zaczynacie się od siebie oddalać.

 

Jak radzić sobie z zazdrością z związku?

Rozmawiaj o tym

Najlepiej z partnerem i w sposób otwarty, bez wskazywania winowajcy. Możesz również porozmawiać z przyjacielem, kimś bliskim z rodziny – wbrew pozorom ludzie chętnie dzielą się tego typu doświadczeniami, zwłaszcza jeśli udało im się z nimi uporać.

para mężczyzna i kobieta

Nie szukaj powodów do zazdrości

Spójrz na swój związek z dystansem. Być może tak naprawdę Wasze życie wyglądałoby idealnie, gdyby nie skłonność czy wręcz potrzeba wyszukiwania problemów tam, gdzie ich nie ma, np. na podstawie, domysłów, przypuszczeń, wyimaginowanych sytuacji (tzw. zdrada urojona). Tu może zaczynać się chora zazdrość w związku.

To zaborczy typ niepokojącej zazdrości. Żeby samemu wybrnąć z takiej sytuacji, potrzeba dużej siły woli, ale też zdolności do autorefleksji i chęci pracy nad swoimi emocjami. Najlepszym wyjściem będzie szczera rozmowa z kimś bliskim lub psychologiem. Osoba z zewnątrz pomoże ocenić sytuację i odpowiedzieć na pytanie, czy to Twoje reakcje są niepokojące, czy to zachowanie partnera wpędza Cię w poczucie niepewności i obsesję.

para mężczyzna i kobieta piszący na telefonie

Nie dawaj powodów do zazdrości swojemu partnerowi

Doskwiera Ci brak uwagi, troski, wydaje Ci się, że bliska osoba nie stara się już tak jak kiedyś? Na pewnym etapie związku możesz odczuwać chęć wzbudzenia ponownego zainteresowania sobą. To prowokuje sytuacje, w których udowadniasz, że wciąż jesteś atrakcyjna w oczach innych ludzi. Niestety działa to w obie strony, przez co pojawia się kolejny powód do zazdrości. Takiego podejścia trzeba unikać, jeśli zależy Ci na budowaniu i utrzymaniu dojrzałej, opartej na zaufaniu relacji.

kłócąca się para

Poznaj i zrozum swojego partnera

Istnieją pewne typy osobowości, które nie potrafią żyć bez ciągłej uwagi czy zainteresowania ze strony otoczenia. To kwestia indywidualna i musisz to wziąć pod uwagę, gdy decydujesz się na budowanie relacji z takim człowiekiem.

mężczyzna i kobieta w restauracji piją kawę

Niech zabraknie Ci czasu na zazdrość

Zwróć uwagę na to, że zajęcia czy aktywności, które lubisz, skutecznie wypełniają Twój czas i pomagają odciągnąć złe emocje na bok. Swoje myślenie skieruj właśnie w tym kierunku. Gdy realizujesz się w określonej dziedzinie, nabierasz pewności siebie, rozwijasz się, czujesz satysfakcję i negatywne myślenie się ulatnia.

kobieta z teczką

Nie ukrywaj emocji

Choć zazdrość jest zaliczana do negatywnych uczuć, jest naturalną reakcją każdego, komu na kimś zależy. Duszenie takich emocji w sobie może prowadzić do zazdrości chorobliwej. Jeżeli Twój partner nie wie, że któreś z jego zachowań budzi w Tobie złe emocje, nie będzie miał jak się do tego odnieść.

kobieta i mężczyzna na ławce

 

 

Najnowsze artykuły

Przeczytaj też

 • Jak zaskoczyć faceta w łóżku? Puść wodze fantazji!

  Twój partner nie ma ochoty na seks? Sprawdź, co możesz zrobić? Dowiedz się, jak urozmaicić miłosne igraszki. Sprawdź nasze porady i zintensyfikuj intymne doznania!
  • zdrowie seksualne
  • psychologia
  Jak zaskoczyć faceta w łóżku? Puść wodze fantazji!
  • zdrowie seksualne
  • psychologia
 • Jak używać lubrykantu podczas seksu? Poradnik

  Marzysz o intensywniejszych doznaniach seksualnych? Dowiedz się, jak działają lubrykanty i sprawdź kiedy warto je wybrać. Szczegóły na ten temat znajdzie w naszym blogowym wpisie!
  • zdrowie seksualne
  Jak używać lubrykantu podczas seksu? Poradnik
  • zdrowie seksualne
 • Jak spędzić walentynki w sypialni? 5 pomysłów na intymną randkę

  Jak urozmaicić swoje życie seksualne w Walentynki podczas pandemii? Podrzucamy kilka sposobów na udany Dzień Świętego Walentego!
  Jak spędzić walentynki w sypialni? 5 pomysłów na intymną randkę
 • Masaż nuru − na czym polega zmysłowy masaż dla par?

  Nuru, czyli masaż nagim ciałem, pozwala na odkrywanie wzajemnych potrzeb seksualnych. Podpowiadamy, jak prawidłowo wykonać japoński masaż erotyczny!
  • zdrowie seksualne
  Masaż nuru − na czym polega zmysłowy masaż dla par?
  • zdrowie seksualne

Więcej artykułów na ten temat