Jak radzić sobie z zazdrością w związku?

10. 9. 2017 · 3 minuty czytania

Życie z zazdrośnikiem nie należy do łatwych. Towarzyszą mu ciągłe kłótnie, oskarżenia, niesłuszne podejrzenia. Jak radzić sobie z negatywnymi emocjami i przetrwać kryzys w związku? Sprawdź!

Natalia Klonowska
Natalia Klonowska
Jak radzić sobie z zazdrością w związku?

Kolejny dzień podejrzeń, niepewność, frustracja i kłótnie? Nie musi tak być! Zobacz, jak pracować nad tym, by zazdrość przestała niszczyć waszą relację.

Doświadczanie negatywnych emocji w związku, takich jak zazdrość i frustracja, może przybierać różne formy, od łagodnej do skrajnej, czyli chorobliwej.

Wiele zależy od płci, osobowości czy też, w dużym stopniu - od samooceny. Osoby o niskiej samoocenie często odczuwają potrzebę jej podwyższenia, nie zawsze w sposób, który odpowiada ich partnerowi. Zdarza sie też, że osoby o niższej samoocenie są zazdrosne o bardziej pewnego siebie partnera.

Zazdrość w związku pojawia się najczęściej w sytuacjach, gdy Twoja druga połówka ma poczucie, że traci Ciebie lub Twoją uwagę na rzecz kogoś lub czegoś innego.

Rodzi się wtedy wybuchowa mieszanina negatywnych emocji takich jak smutek, lęk, złość, a czasami wściekłość. To prowadzi do niepotrzebnych konfliktów, sytuacji kryzysowych, osłabienia więzi, a w skutku do tego, że zaczynacie się od siebie oddalać.

 

  Jak radzić sobie z zazdrością z związku?

  Rozmawiaj o tym

  Najlepiej z partnerem i w sposób otwarty, bez wskazywania winowajcy. Możesz również porozmawiać z przyjacielem, kimś bliskim z rodziny – wbrew pozorom ludzie chętnie dzielą się tego typu doświadczeniami, zwłaszcza jeśli udało im się z nimi uporać.

  para mężczyzna i kobieta

  Nie szukaj powodów do zazdrości

  Spójrz na swój związek z dystansem. Być może tak naprawdę Wasze życie wyglądałoby idealnie, gdyby nie skłonność czy wręcz potrzeba wyszukiwania problemów tam, gdzie ich nie ma, np. na podstawie, domysłów, przypuszczeń, wyimaginowanych sytuacji (tzw. zdrada urojona). Tu może zaczynać się chora zazdrość w związku.

  To zaborczy typ niepokojącej zazdrości. Żeby samemu wybrnąć z takiej sytuacji, potrzeba dużej siły woli, ale też zdolności do autorefleksji i chęci pracy nad swoimi emocjami. Najlepszym wyjściem będzie szczera rozmowa z kimś bliskim lub psychologiem. Osoba z zewnątrz pomoże ocenić sytuację i odpowiedzieć na pytanie, czy to Twoje reakcje są niepokojące, czy to zachowanie partnera wpędza Cię w poczucie niepewności i obsesję.

  para mężczyzna i kobieta piszący na telefonie

  Nie dawaj powodów do zazdrości swojemu partnerowi

  Doskwiera Ci brak uwagi, troski, wydaje Ci się, że bliska osoba nie stara się już tak jak kiedyś? Na pewnym etapie związku możesz odczuwać chęć wzbudzenia ponownego zainteresowania sobą. To prowokuje sytuacje, w których udowadniasz, że wciąż jesteś atrakcyjna w oczach innych ludzi. Niestety działa to w obie strony, przez co pojawia się kolejny powód do zazdrości. Takiego podejścia trzeba unikać, jeśli zależy Ci na budowaniu i utrzymaniu dojrzałej, opartej na zaufaniu relacji.

  kłócąca się para

  Poznaj i zrozum swojego partnera

  Istnieją pewne typy osobowości, które nie potrafią żyć bez ciągłej uwagi czy zainteresowania ze strony otoczenia. To kwestia indywidualna i musisz to wziąć pod uwagę, gdy decydujesz się na budowanie relacji z takim człowiekiem.

  mężczyzna i kobieta w restauracji piją kawę

  Niech zabraknie Ci czasu na zazdrość

  Zwróć uwagę na to, że zajęcia czy aktywności, które lubisz, skutecznie wypełniają Twój czas i pomagają odciągnąć złe emocje na bok. Swoje myślenie skieruj właśnie w tym kierunku. Gdy realizujesz się w określonej dziedzinie, nabierasz pewności siebie, rozwijasz się, czujesz satysfakcję i negatywne myślenie się ulatnia.

  kobieta z teczką

  Nie ukrywaj emocji

  Choć zazdrość jest zaliczana do negatywnych uczuć, jest naturalną reakcją każdego, komu na kimś zależy. Duszenie takich emocji w sobie może prowadzić do zazdrości chorobliwej. Jeżeli Twój partner nie wie, że któreś z jego zachowań budzi w Tobie złe emocje, nie będzie miał jak się do tego odnieść.

  kobieta i mężczyzna na ławce

   Więcej artykułów na ten temat

   O autorze
   Natalia Klonowska
   Natalia Klonowska
   Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda kobieta - lubię dbać o siebie. W kosmetykach poszukuję składników naturalnych, nieprzetworzonych i organicznych. Często eksperymentuję i sięgam po nowości kosmetyczne. Chętnie dzielę się efektami moich obserwacji i poszukiwań.
   Przeczytaj więcej od tego autora
   O autorze
   Natalia Klonowska
   Natalia Klonowska
   Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda...
   Przeczytaj więcej od tego autora