Jak radzić sobie z zazdrością z związku?
Rozmawiaj o tym
Najlepiej z partnerem i w sposób otwarty, bez wskazywania winowajcy. Możesz również porozmawiać z przyjacielem, kimś bliskim z rodziny – wbrew pozorom ludzie chętnie dzielą się tego typu doświadczeniami, zwłaszcza jeśli udało im się z nimi uporać.
Nie szukaj powodów do zazdrości
Spójrz na swój związek z dystansem. Być może tak naprawdę Wasze życie wyglądałoby idealnie, gdyby nie skłonność czy wręcz potrzeba wyszukiwania problemów tam, gdzie ich nie ma, np. na podstawie, domysłów, przypuszczeń, wyimaginowanych sytuacji (tzw. zdrada urojona). Tu może zaczynać się chora zazdrość w związku.
To zaborczy typ niepokojącej zazdrości. Żeby samemu wybrnąć z takiej sytuacji, potrzeba dużej siły woli, ale też zdolności do autorefleksji i chęci pracy nad swoimi emocjami. Najlepszym wyjściem będzie szczera rozmowa z kimś bliskim lub psychologiem. Osoba z zewnątrz pomoże ocenić sytuację i odpowiedzieć na pytanie, czy to Twoje reakcje są niepokojące, czy to zachowanie partnera wpędza Cię w poczucie niepewności i obsesję.
Nie dawaj powodów do zazdrości swojemu partnerowi
Doskwiera Ci brak uwagi, troski, wydaje Ci się, że bliska osoba nie stara się już tak jak kiedyś? Na pewnym etapie związku możesz odczuwać chęć wzbudzenia ponownego zainteresowania sobą. To prowokuje sytuacje, w których udowadniasz, że wciąż jesteś atrakcyjna w oczach innych ludzi. Niestety działa to w obie strony, przez co pojawia się kolejny powód do zazdrości. Takiego podejścia trzeba unikać, jeśli zależy Ci na budowaniu i utrzymaniu dojrzałej, opartej na zaufaniu relacji.
Poznaj i zrozum swojego partnera
Istnieją pewne typy osobowości, które nie potrafią żyć bez ciągłej uwagi czy zainteresowania ze strony otoczenia. To kwestia indywidualna i musisz to wziąć pod uwagę, gdy decydujesz się na budowanie relacji z takim człowiekiem.
Niech zabraknie Ci czasu na zazdrość
Zwróć uwagę na to, że zajęcia czy aktywności, które lubisz, skutecznie wypełniają Twój czas i pomagają odciągnąć złe emocje na bok. Swoje myślenie skieruj właśnie w tym kierunku. Gdy realizujesz się w określonej dziedzinie, nabierasz pewności siebie, rozwijasz się, czujesz satysfakcję i negatywne myślenie się ulatnia.
Nie ukrywaj emocji
Choć zazdrość jest zaliczana do negatywnych uczuć, jest naturalną reakcją każdego, komu na kimś zależy. Duszenie takich emocji w sobie może prowadzić do zazdrości chorobliwej. Jeżeli Twój partner nie wie, że któreś z jego zachowań budzi w Tobie złe emocje, nie będzie miał jak się do tego odnieść.