Dlaczego facet milczy? Psychologia zna odpowiedź na to pytanie

21. 5. 2018 · 3 minuty czytania

Milczenie nie zawsze bywa dobrze odbierane, a szczególnie przez partnerki. Dlaczego niektórzy mężczyźni unikają rozmów i potrafią się długo nie odzywać? Sprawdź!

Natalia Klonowska
Natalia Klonowska
Dlaczego facet milczy? Psychologia zna odpowiedź na to pytanie

Czy dziwi Cię czasem, że Twój facet bez powodu przestaje się do Ciebie odzywać? Nie odpisuje, nie dzwoni, jakby ślad po nim zaginął. W dodatku nie potrafi Ci tego później wyjaśnić? Szukam odpowiedzi na to nurtujące pytanie w ich wypowiedziach oraz w mniej lub bardziej znanych teoriach psychologii.

Chociaż niektórzy meżczyźni są bardzo rozmowni i ciężko ich przegadać, są też tacy, którzy trzymają dystans, zwłaszcza w przypadku problemów emocjonalnych. Bardzo często wyprowadza to partnerkę z równowagi – kobiety lubią wyjaśniać wszelkie nieporozumienia na bieżąco, więc milczenie mężczyzny jest dla nich torturą.

Dlaczego facet milczy

 

  Trudna sztuka werbalnego wyrażania emocji

  Nie bez powodu jedna z teorii mówi o trudności werbalnego wyrażania uczuć i rozmawiania o emocjach u mężczyzn. Jak zauważył dr Myles Munroe, autor książki Understanding the purpose and power of men, kobiety często nie rozumieją, jak trudno jest mężczyznom wyrazić swoje uczucia. Kobietom przychodzi to naturalnie, wręcz jest to wpisane w kobiecą naturę.

  Dla panów rozmowa ma na ogół określony cel i toczy się na poziomie wiedzy (chodzi o jasne przekazywanie informacji). Kobiety rozmawiają na poziomie emocji, ze względu na wewnętrzną potrzebę wyrażania siebie, a ich rozmowa nie musi prowadzić do określonego punktu. Mężczyzna może zaspokoić kobiecą potrzebę intymnej rozmowy poprzez częste nawiązywanie kontaktu z nią, co często bywa dla niego męczące.

  Sprawdź też, czym jest miłość platoniczna.

  Z perspektywy mężczyzny dzielenie się pewnymi uczuciami daje niechciane poczucie bezbronności. Przewaga, którą zyskuje kobieta w momencie, gdy partner otwiera przed nią swoje wnętrze, budzi w nim poczucie słabości.

  Gdy mężczyzna milczy

   

  Kobiety, które lubią mieć poczucie kontroli w każdej sytuacji, rzeczywiście mogą wykorzystywać taką wiedzę. Dlatego mężczyźni wolą milczeć. Kobiety potrzebują miłości, uczuć, a mężczyzna musi czuć, że jest szanowany. Jeżeli trafił on w przeszłości na partnerkę, która wykorzystywała jego uczucia na swoją korzyść lub przeciwko niemu, tym bardziej będzie milczący i zamknięty na rozmowę w kolejnych związkach.

  Sprawdź też, czy nadmierna empatia może być chorobą.

  Odmienny sposób przetwarzania informacji

  To kolejny powód, który pomaga wyjaśnić, dlaczego facet milczy. Milczenie niekoniecznie oznacza brak zainteresowania, obojętność, bierność, niewrażliwość lub zdenerwowanie u mężczyzny. Istnieje coś takiego, jak męska potrzeba wycofania się do „wewnętrznej jaskini”. Może to być przestrzeń fizyczna, mentalna czy nawet cisza i milczenie. Takie wycofanie się w głąb siebie nie oznacza wycofywania się od Ciebie – dlatego foch, jako odpowiedź na milczenie partnera, doprowadzi jedynie do dalszych nieporozumień.

  Dlaczego facet milczy - psychologia

   

  Kobiety lubią rozwiązywać problemy poprzez rozmowę, ad hoc i często przetwarzają informacje poprzez komunikację werbalną. Wolimy się wygadać i wyrzucić z siebie wszystko, tymczasem facet woli wszystko przemyśleć i wypracować rozwiązanie w samotności. Bez względu na to, czy problem dotyczy naprawy kranu, czy spraw natury emocjonalnej.

  Więc nie zastanawiaj się dłużej, dlaczego facet milczy po udanej randce. Nie doszukuj się winy w nim, ani w sobie – uzbrój się w cierpliwość.

  Sprawdź też, czy duża różnica wieku w związku może prowadzić do rozstania.

  Jak się zachować gdy facet milczy

  Jak się zachować gdy facet milczy?

  Jeżeli chcesz uniknąć frustracji, nie pozostaje Ci nic innego, jak zrozumieć swojego faceta.

  Co możesz zrobić, gdy mężczyzna milczy?

  • Zapytaj go, co myśli i czuje
  • Daj mu czas na podzielenie się swoimi emocjami, przemyśleniami – uszanuj sposób, w jaki przetwarza informacje
  • Unikaj „strzelania focha”
  • Nie ukrywaj przed nim, jak ważne są dla Ciebie jego uczucia
  • Nadal dziel się z nim swoimi uczuciami, aby zachęcić go do tego samego

  Jeżeli chcesz znaleźć sposób na lepszą komunikację z partnerem, polecam Ci też mój tekst: Czy przepis na udany związek istnieje?

   Więcej artykułów na ten temat

   O autorze
   Natalia Klonowska
   Natalia Klonowska
   Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda kobieta - lubię dbać o siebie. W kosmetykach poszukuję składników naturalnych, nieprzetworzonych i organicznych. Często eksperymentuję i sięgam po nowości kosmetyczne. Chętnie dzielę się efektami moich obserwacji i poszukiwań.
   Przeczytaj więcej od tego autora
   O autorze
   Natalia Klonowska
   Natalia Klonowska
   Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda...
   Przeczytaj więcej od tego autora