Pierwsze „kocham Cię” − kiedy wyznać miłość?

13. 4. 2020 · Natalia Klonowska · 6 minut czytania

Zastanawiasz się, kiedy wyznać miłość swojej drugiej połówce? Możliwe, że już to zrobiłeś! Słowo „kocham Cię” ma spory ładunek emocjonalny i jest kropką nad „i” w relacji − można je powiedzieć na milion sposobów. Niektórzy się przed nim powstrzymują, innym trudno je z siebie wydobyć. Jak poznać, że nadchodzi czas na pierwsze „kocham Cię”?

Kiedy wyznać miłość?

Psycholog i coach relacji David Tian, w jednym ze swoich programów próbuje odpowiedzieć na pytanie, kiedy wyznać miłość dziewczynie. Zwraca uwagę, że jest wielu miłych facetów, którzy nie mają odwagi mówić o uczuciach. Choć nie zawsze jest to kwestia samej odwagi. Tak naprawdę wielu z nich nigdy nie zostało „przeszkolonych” w zakresie nawiązywania kontaktów towarzyskich i skutecznego komplementowania kobiet. W swoich kursach online psycholog oferuje szkolenia w zakresie komunikacji, zdobywania zainteresowania innych, bo jak twierdzi, głównie o to tu chodzi – o sztukę porozumiewania się z drugą osobą.

Sprawdź też, jak odróżnić zauroczenie od miłości.

miłość

Wyznanie a intencje

Tian mówi również, że samo słowo „wyznanie” nie jest dobrym określeniem. Chcesz coś wyznać i pozbyć się tego ciężaru − wpływa to na Twoje nastawienie i może budzić napięcie. Kiedy mówisz „wyznawać”, jest to coś w rodzaju przyznania się do winy i brzmi jak coś złego, więc albo zaczynasz tego unikać, albo to z siebie wyrzucasz.

Unikanie prowadzi to do biernej postawy, co może zaszkodzić relacji.

Jak pisze dr Burnett:

„Postrzeganie siebie jako biernej ofiary wydarzeń bywa bardzo niszczące (...) skoro ludzie nie mają poczucia, iż mogą zmienić swoją sytuację, brakuje im motywacji, aby w ogóle spróbować (...) to dodatkowo odbiera im optymizm i zapał”.

kiedy wyznać miłość

Po jakim czasie wyznać miłość?

Kilku badaczy zasugerowało, że wyrażanie miłości przed rozpoczęciem aktywności seksualnejmoże intensyfikować zaangażowanie emocjonalne (Metts, 2004). Jednak nie zawsze będzie to wzbudzać zaufanie u kobiet.

Autorzy badania „Let’s Get Serious: Communicating Commitment in Romantic Relationships” piszą, że długotrwałe relacje często obejmują aktywność seksualną. Dlatego wyznanie miłości można wykorzystać do rozpoczęcia współżycia. Korzyści związane z aktywnością seksualną sugerują, że mężczyźni będą relatywnie bardziej zainteresowani szukaniem tego dostępu. Zatem zbyt wczesne wyrażanie uczuć, bez wczesniejszego ich komunikowania może być odbierane różnie, nie zawsze z entuzjazmem. Wszystko zależy od oczekiwań drugiej osoby, które poznaje się z czasem.

Sprawdź też, czy istnieje przepis na udany związek.

   

  Innymi słowy, mężczyźni mogą mieć tendencję do przedwczesnego wyznawania uczuć, które nie zawsze mają pokrycie w rzeczywistości, tylko dlatego, żeby zachęcić partnerkę do seksu. Nie zawsze więc szybkie powiedzenie „kocham Cię” przez mężczyznę, jest dobrze odbierane przez partnerkę.

  po jakim czasie wyznać miłość

  Jak komunikować uczucie?

  Słowa „kocham cię” reprezentują esencję romantycznego poświęcenia. Miłości towarzyszy zwykle niezliczona ilość rzeczywistego i symbolicznego zaangażowania, od wręczania prezentów do seksualnej wierności. W rzeczywistości, kiedy mężczyzna lubi kobietę i kiedy kobieta lubi mężczyznę, używają różnych sposobów, żeby to zakomunikować.

  Przygotowywanie do wyznania oznacza, że najprawdopodobniej Twoja wybranka nie otrzymała od Ciebie do tej pory żadnych subtelnych lub bezpośrednich sygnałów na temat Twoich zamiarów. Dlatego odpowiedź na pytanie, po jakim czasie wyznać miłość nie jest tak ważna, jak na to w jaki sposób to zrobić.

  Na początek warto zmienić sposób myślenia o sytuacji na: kiedy mam wyrazić swoje zamiary wobec niego czy niej? Jest to rzecz bardziej bezpośrednia, aktywna, co oznacza, że ​​masz określone intencje. Cała reszta powinna być spontaniczna, wsparta pewnością siebie i przekonaniem, że to, co wyrażasz rzeczywiście odzwierciedla to, co robisz, robiłeś wcześniej i to, co naprawdę czujesz.

  Sprawdź też, jak uniknąć rutyny w związku.

  Kobiety zakochują się szybciej?

  Wiele stereotypów powielanych w filmach, książkach i mediach wskazuje na kobiety, jako płeć, która zakochuje i angażuje się szybciej i ma emocjonalną potrzebę werbalnego i częstego wyrażania miłości. Może to być jeden z powodów, który sprawia, że kobiety powtrzymują sie przed werbalnym wyrażaniem uczuć.

  kiedy wyznać miłość dziewczynie

  Badanie przeprowadzone na grupie 172 studentów z Uniwersytetu w Pensylwanii, opublikowane w Journal of Social Psychology (2011) zaprzecza tym stereotypom. Badacze Marissa Harrison i Jennifer Shortall po analizie wyników zauważyli, że mężczyźni potwierdzają, że zakochali się wcześniej i powiedzieli wybrance „kocham cię” również jako pierwsi. Nie było to jedyne badanie przeprowadzone w celu analizy wyrażania zaangażowania w związku.

  Kolejny artykuł opublikowany w Journal of Personality and Social Psychology był analizą 6 badań dotyczących wyrażania miłości. Okazało się również, że „chociaż ludzie myślą, że kobiety jako pierwsze wyznają miłość i czują się szczęśliwsze, gdy otrzymują takie wyznania, tak naprawdę to mężczyźni wyznają miłość jako pierwsi i czują się szczęśliwsi, gdy je otrzymują”.

   Więcej artykułów na ten temat

   O autorze
   Natalia Klonowska
   Natalia Klonowska
   Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda kobieta - lubię dbać o siebie. W kosmetykach poszukuję składników naturalnych, nieprzetworzonych i organicznych. Często eksperymentuję i sięgam po nowości kosmetyczne. Chętnie dzielę się efektami moich obserwacji i poszukiwań.
   Przeczytaj więcej od tego autora
   O autorze
   Natalia Klonowska
   Natalia Klonowska
   Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda...
   Przeczytaj więcej od tego autora