Zauroczenie a miłość − ja je od siebie odróżnić?

15. 5. 2020 · Natalia Klonowska · 5 minut czytania

Miłość i zauroczenie wywołują podobne emocje, mogą być powiązane, ale jest między nimi sporo różnic. Choć zdarza się, że zaczynają się podobnie to ich przebieg, czas trwania i zakończenie rzadko kiedy są takie same. Zauroczenie a miłość − jaka jest różnica?

Zauroczenie a miłość − jak odróżnić miłość od zauroczenia?

Jak pisze terapeutka dr S. Jacobson, w psychologii „miłość” może być postrzegana jako związek między dwojgiem ludzi, w którym dana para się zna, rozumie i akceptuje. Taka miłość polega na wzajemnym wsparciu, które pomaga partnerom rozwijać swoje osobowości. Jest to proces dynamiczny, co oznacza, że zmiana i rozwój w takiej relacji są czymś naturalnym − dzielicie się emocjami, obdarzacie zaufaniem, dojrzewacie i odnajdujecie wspólne cele.

Sprawdź też, kiedy po raz pierwszy wyznać miłość.

zauroczenie a miłość

Z kolei zauroczenie jest stanem głębokiego podziwu opartym na tym, co myślisz lub wydaje Ci się, że wiesz o kimś. Nawet jeśli jesteś blisko drugiej osoby, zauroczenie rodzi się w oparciu o ograniczoną perspektywę − widzisz tylko to, co chcesz zobaczyć. Zauroczenie jest na ogół procesem statycznym − charakteryzuje się nierealistycznym oczekiwaniem błogiej namiętności bez pozytywnego wzrostu i rozwoju relacji.

   

  Zauroczenie a zakochanie − czym się różnią?

  Silne zauroczenie jest stanem całkowitego uniesienia przez odurzającą pasję lub uzależniającą namiętność. Może zaczynać się od fizycznej atrakcyjności i podniecenia. Dzieje się tak dlatego, że Twój mózg uwalnia „koktajl chemikaliów”, gdy ktoś Cię pociąga. Serotonina i szum dopaminy sprawiają, że obszary mózgu związane z motywacją i nagrodą mają wyższą aktywność niż zwykle. Dlatego tak naprawdę każda miłość może rozpocząć się od zauroczenia, które następnie przekształca się w coś więcej.

  Zauroczenie a zakochanie

  Jak odróżnić zauroczenie od miłości?

  Skąd więc możesz wiedzieć, czy budujesz związek miłosny, czy utknełąś na etapie zauroczenia?

  Zakochanie a miłość różnice:

  1.W miłości poczucie więzi powstaje z czasem, natomiast zauroczenie jest natychmiastowe i z reguły trwa krótko.

  2.Miłość wyrasta ze wspólnych doświadczeń i poszukiwań. Gdy jesteś zauroczona wydaje Ci się, że instynktownie wiesz wszystko o kimś lub czujesz, że rozumiesz kogoś w sposób, którego inni nie rozumieją.

  Sprawdź też, czym jest miłość platoniczna.

  jak odróżnić zauroczenie od miłości

  3.Miłość oznacza, że ​​możesz być sobą. Jeśli to zauroczenie, starasz się być tym, kto Twoim zdaniem pociągałby drugą osobę. Często wiąże się to ze zmianą swojego stylu, zachowania, grona znajomych − rezygnujesz z części siebie.

  4.Miłość rodzi się, gdy starasz się dobrze poznać drugą osobę i z czasem zaczynasz akceptować jej wady i zalety. Zauroczenie sprawia, że druga osoba jest według Ciebie wyjątkowa, doskonała i nie ma żadnych wad.

  zauroczenie a zakochanie

  5. Jeśli łączy Was miłość, przechodzicie przez konflikty i potraficie je domknąć tak, że Wasza relacja wraca do normy. Jeśli to tylko zauroczenie, konflikty to dla Ciebie emocjonalny dramat i ból, który na długo wytrąca z równowagi.

  6. Emocje i odczucia towarzyszące zauroczeniu to wszechogarniająca euforia podobna do rekreacyjnego zażywania narkotyków, gorączkowość, niecierpliwość, intensywność, pożądanie seksualne, lęk, wybory wysokiego ryzyka, lekkomyślne porzucanie tego, co kiedyś było cenione. Miłość to głębokie uczucie, zadowolenie, pewność siebie, cierpliwość, spora dawka bezinteresowności i uprzejmej asertywności, wierność, lojalność oraz zaufanie.

  zakochanie a miłość różnice

  7.Efektem stanu zauroczenia jest poddanie się kontroli chemii własnego mózgu, a nie serca, utrata zdolności do racjonalnej oceny tego, co jest prawdziwe, cenne i godne. Efektem miłości jest zadowolenie i poczucie stabilności.

  Sprawdź też, jak sprawić, żeby żyć w szczęśliwym związku: Czy przepis na udany związek istnieje?

   

  Źródła:

  1. Dr S. Jacobson, “Is it Love or Infatuation? And Why the Difference Matters”

  2. Diffen › Social Sciences › Psychology, “Infatuation vs. Love”

  3. M. Drew, “Love Versus Infatuation”

   Więcej artykułów na ten temat

   O autorze
   Natalia Klonowska
   Natalia Klonowska
   Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda kobieta - lubię dbać o siebie. W kosmetykach poszukuję składników naturalnych, nieprzetworzonych i organicznych. Często eksperymentuję i sięgam po nowości kosmetyczne. Chętnie dzielę się efektami moich obserwacji i poszukiwań.
   Przeczytaj więcej od tego autora
   O autorze
   Natalia Klonowska
   Natalia Klonowska
   Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda...
   Przeczytaj więcej od tego autora