
Białe małżeństwo − czy dziś jeszcze istnieje?
Białe małżeństwo, choć brzmi jak relikt przeszłości, zdarza się również dzisiaj. Pobudki religijne czy duchowe nie zawsze są przyczyną takiego zobowiązania. Zobacz, co na ten temat mówią specjaliści.
Spis treści:
Co to jest białe małżeństwo?
Co to znaczy białe małżeństwo? Określenie to stosuje się do związku małżeńskiego, w którym nie ma współżycia seksualnego. Dla małżenstw, które decydują się na takie zobowiązanie w pełni świadomie, brak seksu nie stanowi problemu.
Badania przeprowadzone w Stanach w 1992 roku (National Health and Social Life Survey), pokazały, że 2% małżonków w ogóle nie podejmowało aktywności seksualnej na przestrzeni całego roku. Choć przyczyny życia bez seksu są różne i nie zawsze wynikają ze wspólnych ustaleń, to definicja białego (nieseksualnego) małżeństwa jest często poszerzana o przypadki, w których aktywność seksualna pojawia się rzadziej niż 10 razy w roku.
Zgodnie z poszerzoną definicją i według National Health and Social Life Survey, około 20% par należałoby do tej kategorii. Magazyn Newsweek szacuje, że około 15 - 20% par pozostaje w związku bez seksu.
Sprawdź też, czym jest miłość platoniczna.

Małżeństwo białe, czyli nieseksualne – dlaczego?
Chęć zawarcia białego małżeństwa może wynikać z różnych przyczyn. Według psychoterapeutki T.Tessiny najczęstszą przyczyną są przykre doświadczenia związane ze sferą uczuciową i emocjonalną, np. jeden z partnerów został wielokrotnie zraniony lub zbyt wiele razy odrzucony w poprzednich relacjach, przez co partnerzy mają spore problemy z komunikacją i bliskością. Brak umiejętności, czy chęci przepracowania negatywnych emocji, wcześniejsze traumy prowadzą do całkowitego wycofania się i rezygnacji z życia seksualnego.
Takie samo podejście do kwesti małżeństw nieseksualnych powiela wielu psychologów i seksuologów, dodając do szeregu przyczyn emocjonalnych:
- lęk przed bliskością
- nieleczone zaburzenia seksualne
- nieumiejętność akceptacji własnego ciała
- niski popęd seksualny
- powody zdrowotne (np. ciąża mogłaby być niebezpieczna dla partnerki)
Sprawdź też, czym różni się zauroczenie od miłości.

Seksuolog kliniczny J. Steinhart zauważa, że:
„problemy w małżeństwie (jak) brak zaufania, niepokój, nieporozumienia, presja ze strony dzieci (wspólnych lub z poprzedniego związku), mogą wpływać na późniejsze wzorce seksualne pary ”.
Najważniejsze, żeby partnerzy podejmowali tą decyzję wspólnie. Pomoże to uniknać poźniejszych rozczarowań, frustracji i rozwodu.
Białe małżeństwo w Kościele katolickim
Poza problemami, które niejedokrotnie prowadzą do decyzji o podjęciu tego typu zobowiązania, białe małżeństwa zawiązują się z pobudek religijnych. Dzieje się tak w momencie, gdy para nie chce mieć dzieci, a z powodów religijnych nie może korzystać z antykoncepcji.
Sprawdź też, co zrobić, gdy mąż nie chce drugiego dziecka.

Białe małżeństwo – wyzwania
Jak zwraca uwagę seksuolog J. Pielok, seksualność jest integralną częścia ludzkiego życia. W tego typu relacji człowiek zostaje pozbawiony jednego z najpiękniejszych rodzajów ekspresji uczuć. Dlatego tak ważne w białym małżeństwie są gesty, czułość, intymość i inne rodzaje kontaktu fizycznego (dotyk, przytulanie).
Każdy z partnerów musi znaleźć własny sposób na wyrażanie uczuć i budowanie więzi z partnerem. Wstrzemięźliwosć seksualna może wpływać negatywnie na zdrowie psychiczne, ale też zdrowie fizyczne partnerów. Zwłaszcza, gdy jeden z małżonków nie był zwolennikiem takiego rozwiązania lub jego potrzeby się zmieniły i teraz odczuwa złość i frustrację. Brak kontaktu fizycznego oznacza brak oksytocyny − hormonu, który odpowiada za poczucie szczęścia i błogości i za powstawanie więzi między ludźmi.
Najnowsze artykuły
Zapalenie prostaty – przyczyny, objawy i leczenie. Jak rozpoznać zapalenie prostaty?
Zapalenie prostaty – przyczyny, objawy i leczenie. Jak rozpoznać zapalenie prostaty?Suchość pochwy – przyczyny, objawy i leczenie
Suchość pochwy powoduje istotny dyskomfort. Poznaj przyczyny, możliwe symptomy towarzyszące oraz sposoby leczenia tej przypadłości. Szczegóły poznasz w naszym artykule!Stres w pracy − jak sobie z nim radzić i nie zniszczyć kariery?
Czy wiesz, że prawie połowa Polaków często lub bardzo często stresuje się w pracy? Jak uniknąć zdenerwowania i złapać balans? Przeczytaj nasze porady!Jak opanować stres? Przyczyny, objawy i skutki stresu
Nadmierny stres osłabia funkcje mobilizacyjne organizmu, generując negatywne skutki psychologiczne, behawioralne oraz zdrowotne. W leczeniu stresu pomoże terapia lub rozwiązania farmakologiczne.
Przeczytaj także
Zespół Otella: zazdrośnik wierny swoim przekonaniom!
Zespół Otella objawia się chorobliwą zazdrością o partnera lub partnerkę. Prowadzi do ciągłych awantur, nieuzasadnionego przeglądania wiadomości w telefonie. Czym jeszcze się objawia? Sprawdź!Związek z przyjacielem − czy warto zaryzykować?
Czy warto wiązać się z przyjacielem? Czy wyznanie miłości bliskiej osobie może spowodować utratę dotychczasowej relacji? Po czym poznać, że to prawdziwe zakochanie? Sprawdź!Jak radzić sobie z zazdrością w związku?
Życie z zazdrośnikiem nie należy do łatwych. Towarzyszą mu ciągłe kłótnie, oskarżenia, niesłuszne podejrzenia. Jak radzić sobie z negatywnymi emocjami i przetrwać kryzys w związku? Sprawdź!Miłość platoniczna − czym jest powiązanie dusz?
Czy idea Platona dotycząca miłości jako wiecznego posiadania dobra jest prawdziwa? Czy ludzie potrafią kochać w sposób doskonały? Opowiadamy, na czym polega miłość platoniczna!
Więcej artykułów na ten temat
Jak utrzymać związek na odległość? Czy to ma sens?
· 5 minut czytaniaZwiązki na odległość wiążą się z wieloma problemami i nie zawsze wytrzymują próbę czasu. Co zrobić, by utrzymać więź emocjonalną i zachować dobre relacje, mimo dzielącego dystansu? Sprawdź!Jak spędzić walentynki jako młodzi rodzice?
· 5 minut czytaniaWalentynki to doskonały sposób budowania relacji, ale czy można pozwolić sobie na randkę, będąc młodymi rodzicami? Czy zostawienie dziecka pod opieką niani to dobry pomysł? Sprawdź!Wakacyjna miłość − jak poradzić sobie z rozstaniem po turnusie?
· 5 minut czytaniaNamiętna miłość, burza hormonów, a na końcu ciężkie rozstanie – tak zazwyczaj wyglądają wakacyjne zauroczenia. Jak poradzić sobie z codziennością i nauczyć się żyć bez partnera? Sprawdź!