Białe małżeństwo − czy dziś jeszcze istnieje?

3. 6. 2020 · Natalia Klonowska · 3 minuty czytania
  • psychologia

Białe małżeństwo, choć brzmi jak relikt przeszłości, zdarza się również dzisiaj. Pobudki religijne czy duchowe nie zawsze są przyczyną takiego zobowiązania. Zobacz, co na ten temat mówią specjaliści.

Co to jest białe małżeństwo?

Co to znaczy białe małżeństwo? Określenie to stosuje się do związku małżeńskiego, w którym nie ma współżycia seksualnego. Dla małżenstw, które decydują się na takie zobowiązanie w pełni świadomie, brak seksu nie stanowi problemu.

Badania przeprowadzone w Stanach w 1992 roku (National Health and Social Life Survey), pokazały, że 2% małżonków w ogóle nie podejmowało aktywności seksualnej na przestrzeni całego roku. Choć przyczyny życia bez seksu są różne i nie zawsze wynikają ze wspólnych ustaleń, to definicja białego (nieseksualnego) małżeństwa jest często poszerzana o przypadki, w których aktywność seksualna pojawia się rzadziej niż 10 razy w roku.

Zgodnie z poszerzoną definicją i według National Health and Social Life Survey, około 20% par należałoby do tej kategorii. Magazyn Newsweek szacuje, że około 15 - 20% par pozostaje w związku bez seksu.

białe małżeństwo

Małżeństwo białe, czyli nieseksualne – dlaczego?

Chęć zawarcia białego małżeństwa może wynikać z różnych przyczyn. Według psychoterapeutki T.Tessiny najczęstszą przyczyną są przykre doświadczenia związane ze sferą uczuciową i emocjonalną, np. jeden z partnerów został wielokrotnie zraniony lub zbyt wiele razy odrzucony w poprzednich relacjach, przez co partnerzy mają spore problemy z komunikacją i bliskością. Brak umiejętności, czy chęci przepracowania negatywnych emocji, wcześniejsze traumy prowadzą do całkowitego wycofania się i rezygnacji z życia seksualnego.

Takie samo podejście do kwesti małżeństw nieseksualnych powiela wielu psychologów i seksuologów, dodając do szeregu przyczyn emocjonalnych:

  • lęk przed bliskością
  • nieleczone zaburzenia seksualne
  • nieumiejętność akceptacji własnego ciała
  • niski popęd seksualny
  • powody zdrowotne (np. ciąża mogłaby być niebezpieczna dla partnerki)

Małżeństwo białe

Seksuolog kliniczny J. Steinhart zauważa, że:

„problemy w małżeństwie (jak) brak zaufania, niepokój, nieporozumienia, presja ze strony dzieci (wspólnych lub z poprzedniego związku), mogą wpływać na późniejsze wzorce seksualne pary ”.

Najważniejsze, żeby partnerzy podejmowali tą decyzję wspólnie. Pomoże to uniknać poźniejszych rozczarowań, frustracji i rozwodu.

Białe małżeństwo w Kościele katolickim

Poza problemami, które niejedokrotnie prowadzą do decyzji o podjęciu tego typu zobowiązania, białe małżeństwa zawiązują się z pobudek religijnych. Dzieje się tak w momencie, gdy para nie chce mieć dzieci, a z powodów religijnych nie może korzystać z antykoncepcji.

białe małżeństwo w kościele katolickim

Białe małżeństwo – wyzwania

Jak zwraca uwagę seksuolog J. Pielok, seksualność jest integralną częścia ludzkiego życia. W tego typu relacji człowiek zostaje pozbawiony jednego z najpiękniejszych rodzajów ekspresji uczuć. Dlatego tak ważne w białym małżeństwie są gesty, czułość, intymość i inne rodzaje kontaktu fizycznego (dotyk, przytulanie).

Każdy z partnerów musi znaleźć własny sposób na wyrażanie uczuć i budowanie więzi z partnerem. Wstrzemięźliwosć seksualna może wpływać negatywnie na zdrowie psychiczne, ale też zdrowie fizyczne partnerów. Zwłaszcza, gdy jeden z małżonków nie był zwolennikiem takiego rozwiązania lub jego potrzeby się zmieniły i teraz odczuwa złość i frustrację. Brak kontaktu fizycznego oznacza brak oksytocyny − hormonu, który odpowiada za poczucie szczęścia i błogości i za powstawanie więzi między ludźmi.

Więcej artykułów na ten temat