Emocjonalny jednorożec, czyli przyjaźń po związku

23. 10. 2017 · 4 minuty czytania

Wydaje Ci się, że przyjaźń z byłym jest niemożliwa? Czy rzeczywiście? Co zrobić, by poprawić wzajemne relacje? Jak rozmawiać z dawnym partnerem? Sprawdź w naszym artykule!

Natalia Klonowska
Natalia Klonowska
Emocjonalny jednorożec, czyli przyjaźń po związku

Czy przyjaźń po związku jest możliwa i czy warto o nią zabiegać? Przeczytaj, jakie jest ryzyko podtrzymywania bliskiej relacji z byłym partnerem oraz kiedy jest to wskazane, a kiedy nie.

Świeżo po rozpadzie relacji na dźwięk słów „zostańmy przyjaciółmi” mało kto reaguje pozytywnie. To czas na smutek, czasem płacz, refleksję i przemyślenia oraz regenerację emocjonalną. Sugestia utrzymywania relacji w formie przyjaźni pada często, bo tak wypada powiedzieć. Osoba, od której wychodzi propozycja, ma nadzieję, że partner poczuje się mniej odrzucony. Tak naprawdę dla wielu osób to dodatkowy cios, zwłaszcza jeżeli związek rozpadł się z inicjatywy jednego z partnerów i nie była to wspólna decyzja.

Przyjaźń po związku – kiedy jej unikać?

Istnieje wiele sytuacji, kiedy po rozpadzie związku lepiej nie zabiegać o przyjaźń byłego partnera.

Sprawdź, jak wybaczyć zdradę emocjonalną.

Kiedy lepiej unikać przyjaźni z byłym partnerem?

1. Jeżeli przyjaźń ma stać się respiratorem dla utraconej miłości, a tak naprawdę uczucie już dawno wygasło.

2. Jeżeli wciąż masz żal, kochasz i nienawidzisz, wciąż przeżywasz rozstanie, a Twój partner zaczyna nowe życie. Dopóki nie pozbędziesz się poczucia krzywdy oraz negatywnych emocji spowodowanych starym związkiem, dopóty przyjaźń nie będzie szczera ani bezinteresowna – a właśnie taka powinna być prawdziwa przyjaźń!

3. Jeżeli dzień testowania „przyjaźni” za każdym razem kończy się w łóżku, a ta sytuacja nie pozwala Ci zacząć życia od nowa (ani ze sobą, ani z kimś innym).

Dowiedz się, czym jest miłość platoniczna.

 

Przyjaźń po zerwaniu – kiedy jest możliwa?

Jeżeli podstawą Twojego związku była kiedyś przyjaźń, masz spore szanse na jej utrzymanie. Gdy obydwoje podjęliście decyzję o rozstaniu i utrzymaniu relacji na stopie przyjacielskiej, jesteście w lepszej sytuacji niż pary, w których jedna ze stron postanowiła odejść. Przyjaźń po rozpadzie relacji jest trudna i wymaga pracy – czasem większej niż ta, którą włożyliście w budowanie związku.

Co musisz zrobić, żeby przyjaźń po związku z byłym stała się możliwa?

  • pozbyć się poczucia krzywdy, żalu i/lub złości
  • określić swoje intencje – przyjaźń nie stanie się możliwa, jeśli chcesz powrócić do tego, co było
  • ułożyć sobie życie na nowo i nie użalać się nad sobą
  • pozbyć się negatywnych uczuć: nienawiści i zawiści

Sprawdź, jak odróżnić zauroczenie od miłości.

Aby przejść przez te wszystkie kroki, potrzeba czasu – dlatego naleganie na przyjaźń świeżo po rozstaniu może okazać się sporym błędem. Czas i większa przestrzeń są tym, co pozwoli Ci dostrzec nowe wyjście z nawet najbardziej przygnębiającej sytuacji. Będziesz mieć okazję spojrzeć z dystansu na to, co było, i oswoić się z nową granicą bliskości – będzie to ogromnie trudne doświadczenie.

przyjaźń po związku

Przyjaźń z byłym – o czym pamiętać, zanim się na nią zdecydujesz?

Wiadomo, że istnieje ogromna różnica między miłością a przyjaźnią. To zupełnie inny rodzaj więzi, który pozbawiony jest intymności

Zobacz, czy powrót do byłego związku jest możliwy.

Zanim zdecydujesz się na przyjaźń z byłym, pamiętaj o kilku ważnych rzeczach:

1. Ustal granice

 Jeśli macie się przyjaźnić, priorytetem będzie brak seksu i rozmów na temat nowych partnerów.

2. Pamiętaj o szacunku

Nie chodzi tylko o wzajemny szacunek, ale również uszanowanie prywatności wyborów i decyzji byłego partnera.

3. Zmień oczekiwania

Twoje zadanie będzie polegać na zmianie sposobu, w jaki odnosisz się do byłego partnera – to już nie Twój kochanek, więc i Twoje oczekiwania powinny się zmienić. Brak wzajemnych oczekiwań może być niezwykle wyzwalający. Rzeczy, które dawniej Cię irytowały i drażniły, nie będą miały znaczenia w nowej sytuacji.

4. Zaakceptuj nową sytuację

Dojście do etapu akceptacji to suma wielu czynników. Dużą rolę odgrywa zachowanie i podejście byłego partnera do całej sytuacji. Ważna jest także Twoja dojrzałość emocjonalna, doświadczenie nabyte w poprzednich związkach, otwartość, pewność siebie oraz w dużym stopniu – serdeczne usposobienie.

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Natalia Klonowska
    Natalia Klonowska
    Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda kobieta - lubię dbać o siebie. W kosmetykach poszukuję składników naturalnych, nieprzetworzonych i organicznych. Często eksperymentuję i sięgam po nowości kosmetyczne. Chętnie dzielę się efektami moich obserwacji i poszukiwań.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Natalia Klonowska
    Natalia Klonowska
    Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda...
    Przeczytaj więcej od tego autora