Czy przepis na udany związek istnieje?

13. 2. 2018 · Natalia Klonowska · 5 minut czytania

Podobno nie ma gotowej recepty na udany zwiazek. Ja zaś uważam, że jest! To, czy uda się ją zrealizować, zależy od Ciebie, Twojej drugiej połówki i znajomości kilku faktów. Oto 5 zasad udanego związku. Pamiętaj jednak, że działają one najlepiej tylko w komplecie!

Spis treści:

Recepta na udany związek – 5 zasad

Jak stworzyć udany związek? Najważniejsze jest odnalezienie równowagi pomiędzy naszymi oczekiwaniami a rzeczywistością – czyli tym, na co naprawdę możemy liczyć i co sami możemy zaoferować Partnerowi. 

Zasada numer 1: Nie oczekuj tego, czego sam nie potrafisz zrobić albo dać drugiej osobie

Bardzo ważna jest ocena przepaści pomiedzy naszymi wyobrażeniami, jak powinno być, a tym jak jest. Jeżeli przepaść jest bardzo głęboka i nic się nie zmienia, są trzy opcje:

 • możesz zrewidować swoje oczekiwania
 • możecie pracować wspólnie, jeżeli Partner wyraża szczerą chęć, żeby je spełnić
 • gdy sytuacja jest wyjątkowo ciężka, a wciąż łączy Was uczucie, warto rozważyć tymczasową separację lub nawet typ relacji LAT (living apart together)

Przeczytaj, jak uniknąć rutyny w związku.

Oczywiście warto komunikować swoje potrzeby w sposób jasny i nie ukrywać prawdziwego przekazu miedzy wierszami – niestety nie każdy potrafi się domyślić tego, co dla nas jest oczywiste. I niekoniecznie jest to kwestia złej woli – ktoś może być zamyślony, zmęczony, rozkojarzony lub traktuje priorytetowo inne rzeczy niż my (np. dla Ciebie priorytetem są obowiązki w domu, a dla drugiej osoby najważniejszy jest relaks w wolnych chwilach – obydwie rzeczy są dobre!). Kompromis to jedyne wskazane wyjście w takiej sytuacji.

ręce

Zasada numer 2: Nie oceniajcie swoich wyborów, jeżeli intencje są dobre, szukajcie kompromisu!

Wiadomo, że pewnych rzeczy nie da się powiedzieć wprost, np. nie zapominaj o moich urodzinach/naszej rocznicy jutro! Przecież liczysz właśnie na to, ze druga osoba będzie pamiętać. W każdej sytuacji, która wywołuje napięcie, frustrację albo niezadowolenie warto podzielić się tymi emocjami z Partnerem.  Jak? Patrz: zasada numer 3.

Sprawdź, jak radzić sobie z kryzysami w związku.

nogi

Zasada numer 3: Sekret udanego związku: komunikacja to podstawa!

I nie mam tu na myśli jedynie rozmów i wyjasniania problemów na bieżąco. Bardziej chodzi o sposób, w jaki się komunikujesz: słowa, mimikę, ton głosu, czyli o formę ekspresji, którą wybierasz, żeby przekazać określony komunikat.

 Dowiedz się, czy kłótnie w związku są czymś normalnym.

  Bardzo często obserwuję sytuacje, w których dana informacja dociera do drugiej osoby na zasadzie „głuchego telefonu” – zostaje odebrana zupełnie na opak. Można powiedzieć jedno zdanie na kilka różnych sposóbów i za każdym razem zostanie inaczej odebrane – to od nas zależy, jakie emocje chcemy wywołać u drugiej osoby.

  Można też przekazać ten sam komunikat używając innych słów, np. znowu zapomniałeś o rocznicy, jesteś beznadziejny lub jest mi przykro, bo zapomniałeś o naszej rocznicy. Mówienie o swoich emocjach i unikanie negatywnych sformułowań może zmienić więcej niż Ci się wydaje.

  Warto unikać niepotrzebnych konfliktów – tam, gdzie pojawiają się burzliwe emocje, kończy się dialog.

  Zasada numer 4: Konflikty – nigdy nie mów „nigdy”

  Istnieje potwierdzona zasada, żeby w trakcie kłótni nie używać zwrotów typu: Ty nigdy..., Ty zawsze..., nic nie rozumiesz, jesteś do niczego.

  Generalizowanie przekreśla wszystkie pozytywne rzeczy, które dla siebie robiliście w przeszłości oraz wszelkie próby zakończenia kłótni zgodą.

  para się kłóci

  Zasada numer 5: Wzajemny szacunek jako sposób na udany związek

  Miłość musi iść w parze z szacunkiem. Jeżeli szanujemy swoją drugą połówkę, to staramy sie zrozumieć jej wybory, decyzje, sposób myślenia. Próby zrozumienia drugiej osoby to pierwszy krok do weliminowania gotowych opinii na dany temat. Zaś brak gotowych osądów to najlepsza droga do uniknięcia ewentualnych konfliktów.

  Dowiedz się, czy warto wracać do związku z "byłym".

  Wszystkie zasady ciągle się ze sobą łaczą i muszą współistnieć - uważam, ze to idealny przepis na udany związek.

  para
   O autorze
   Natalia Klonowska
   Natalia Klonowska
   Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda kobieta - lubię dbać o siebie. W kosmetykach poszukuję składników naturalnych, nieprzetworzonych i organicznych. Często eksperymentuję i sięgam po nowości kosmetyczne. Chętnie dzielę się efektami moich obserwacji i poszukiwań.
   Przeczytaj więcej od tego autora
   O autorze
   Natalia Klonowska
   Natalia Klonowska
   Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda...
   Przeczytaj więcej od tego autora