Rutyna w związku - czy to coś złego?

19. 12. 2019 · 3 minuty czytania

Nawet w najlepszym związku pojawia się rutyna. Jak sobie z nią radzić? Co zrobić, by uniknąć nudy? Jak ożywić wspólne relacje? Sprawdź w naszym artykule!

Natalia Klonowska
Natalia Klonowska
Rutyna w związku - czy to coś złego?

Rutyna w związku zdarza się bardzo często. Ludzki mózg nie lubi rutyny, bo obniża jego sprawność i usypia zmysły. Nowe doświadczenia i wyzwania pomagają nam się rozwijać i uczą dystansu do życia. Przeżywane wspólnie, pogłębiają i utrwalają więź z partnerem.

Większość relacji przechodzi przez etap ekscytacji, zabawy i podniecenia, a potem… stagnacji i nudy. Pierwszy etap znajomości może trwać pół roku, rok, może dłużej – zależy od wieku, ilości przebytych związków, Waszych temperamentów, tego czy mieszkacie razem. Znudzenie długotrwałym związkiem nie jest czymś nietypowym. Ale to nie znaczy, że musi tak zostać.

„Relacje zazwyczaj zaczynają się od przypływu pasji i podniecenia”

− mówi terapeutka J. Williamson.

To naturalne, że te uczucia mogą osłabnąć po zamieszkaniu z kimś na stałe − od tej pory rutynowe czynności stają się wspólną codziennością.

Sprawdź też, jak odróżnić zauroczenie od miłości.

rutyna w związku

  Rutyna w związku jak to zmienić

  Zdaniem eksperów unikanie nudy wymaga zaangażowania i wysiłku obu stron. Trzeba się trochę postarać, aby utrzymać świeżość w związku. Na początek warto unikać zadowalania jedynie samego siebie. Przy czym każdy powinien pozostać indywidualną jednostką – mieć swoje pasje, ulubione zajęcia i swobodę w ich wykonywaniu.

  Jak przełamać rutynę w związku?

  1. Wyjście poza strefę komfortu

  Jako para wypróbowanie coś nowego. To jeden ze sposobów na nudę. Czasami łatwiej jest chodzić w to samo miejsce lub podejmować te same aktywności, bo obydwoje to znacie i lubicie. Samantha Daniels, ekspert ds. randek sugeruje, że o wiele fajniej jest wypróbować czegoś nowego i odkryć to razem. Nowe doświadczenia sprawiają, że jesteś zaciekawiony, masz więcej tematów do rozmowy, a wszystko to „pobudza krążenie” w związku.

  jak przełamać rutynę w związku

  2. Nie porzucaj swoich życiowych celów

  Z jakiegoś powodu wiele par popełnia błąd, porzucając swoje indywidualne plany, gdy tylko nawiążą długoterminowy związek. Niektórzy odkładają na później studia, inni pasję, której do tej pory poświęcali cały swój czas.

  Psycholog kliniczny dr. J. Klapow twierdzi, że życie w związku zmienia myślenie jednostki. Teraz nacisk kładziesz na to, że macie siebie nawzajem, ale jeśli nie dążysz do takiego życia, jakie chcesz przeżyć razem z partnerem, będziesz się nudzić. Innymi słowy to, że się osiedliliście, nie oznacza, że musicie porzucić to, co zamierzaliście robić do tej pory. Podążając za swoimi celami sprawisz, że Twoje życie będzie interesujące, partner dumny a związek ciekawszy.

  Sprawdź też, czy wątpliwości w związku mogą być powodem rozstania.

  3. Szukanie wspólnych zainteresowań

  Jeśli spędzasz większość czasu z dala od partnera i angażujesz się w swoje własne zainteresowania i hobby, znalezienie wspólnego zajęcia może być wyzwaniem. Dobrym rozwiązaniem może być wspólne robienie czegoś, ale na zmianę – raz Twojej ulubionej czynności, potem jego. W ten sposób będziesz mieć okazję zobaczyć partnera„ w swoim żywiole ”, dowiedzieć się o nim czegoś nowego a może nawet odkryć coś interesującego dla siebie.

  Sprawdź też, na czym polega równouprawnienie w związku.

  Jak pozbyć się rutyny w zwiazku − pomysły

  Oto kilka prostych pomysłów, które terapeutka C. Catching sugeruje znudzonym parom:

  1. Co tydzień organizujcie wspólne wyjście.

  2.Bądzcie kreatywni i wspólnie udekorujcie pokój.

  3. Przygotuj miłą kolację w domu.

  4.Zrób prezent dla swojego partnera.

  5.Zostaw w domu kartkę z miłymi słowami dla partnera.

  6. Poproś opiekunkę lub przyjaciela rodziny, aby zajęli się dziećmi i idźcie na spacer lub do kina.

  7.Zorganizujcie wspólny seans filmowy w domu z projektorem i popcornem.

  8. Wyślij lunch do biura partnera z miłą notatką w środku.

  9. Wyjedźcie na weekend do lokalnego lub nawet bardziej odległego pensjonatu.

  rutyna w związku po roku

   Więcej artykułów na ten temat

   O autorze
   Natalia Klonowska
   Natalia Klonowska
   Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda kobieta - lubię dbać o siebie. W kosmetykach poszukuję składników naturalnych, nieprzetworzonych i organicznych. Często eksperymentuję i sięgam po nowości kosmetyczne. Chętnie dzielę się efektami moich obserwacji i poszukiwań.
   Przeczytaj więcej od tego autora
   O autorze
   Natalia Klonowska
   Natalia Klonowska
   Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda...
   Przeczytaj więcej od tego autora