Wątpliwości w związku. Czy to powód do rozstania?

30. 11. 2019 · Natalia Klonowska · 3 minuty czytania
  • psychologia

Wątpliwości w związku to naturalna rzecz. Długoletnia i doświadczona psychoterapeutka, dr S. Jacobson sugeruje, że wątpliwości w związku − nagły strach lub niepewność co do osoby, z którą jesteśmy − są nieuniknione i niekoniecznie złe. Wiele zależy od tego, z czego wynikają, na jakim etapie związku się pojawiają i jak długo się utrzymują.

Wątpliwości na początku związku

Wątpliwości często pojawiają się pod koniec pierwszej fazy związku, gdy zaczynasz dostrzegać, że w rzeczywistości jesteście 2 różnymi osobami. Twój związek przechodzi na kolejny etap zaangażowania, w którym pracuje się nad różnicami i następuje rozwój relacji. Chyba że pozwolisz, żeby wątpliwości wzięły górę albo powód tych wątpliwości jest na tyle poważny, że zagraża Twojemu samopoczuciu, zdrowiu czy funkcjonowaniu.

wątpliwości w związku

Wątpliwości w związku − czy to normalne?

Wątpliwości są też normalną reakcją na zmianę. Często pojawiają się, gdy wchodzisz na nowy poziom związku, może to być na przykład rozmowa o przeprowadzce, małżeństwie lub dzieciach.

Jak zwraca uwagę dr Jacobson, w takich przypadkach wątpliwości są po prostu reakcją na stres. Może to być związane ze sposobem, w jaki pracuje Twój mózg, żeby przygotować się na nowe wyzwania. Warto zwrócić uwagę na to, że wszystkie te wątpliwości w rzeczywistości przedstawiają Twój punkt widzenia lub Twoje przypuszczenia. Są to problemy, które mogą się zmieniać z czasem lub pozostają jedynie w sferze przypuszczeń. 

wątpliwości na początku związku

Inne przyczyny wątpliwości w związku

1. Sabotaż

Jeśli obawiasz się intymności w relacjach z innymi, wątpliwości mogą być twoim sposobem na ucieczkę od związku i odepchnięcie osoby, którą kochasz.  

2. Projekcja

Wątpliwości dotyczące partnera mogą być tak naprawdę wątpliwościami dotyczącymi Ciebie. Warto przyjrzeć się bliżej swoim zachowaniom i myśleniu, bo w psychologii istnieje coś takiego, jak projekcja. Polega ona na przypisywaniu innym własnych uczuć, zachowań lub negatywnych cech i jest formą mechanizmu obronnego. Jeśli masz wątpliwości, czy możesz zaufać swojemu partnerowi, możliwe, że w głębi duszy nie jesteś pewna, czy on może zaufać Tobie.

wątpliwości w związku czy to normalne

Wątpliwości w związku − komunikacja

Wątpliwości rzadko stanowią prawdziwy problem w związku. Prawdziwy problem to brak odpowiedniej komunikacji.

Sposób, w jaki ludzie myślą o sobie, swoim partnerze i związku, jest ważnym czynnikiem w budowaniu pełnej zaufania relacji. Pary doświadczające problemów mogą się wzajemnie obwiniać i postrzegać siebie jako przyczynę kłótni i trudności, odbierając zachowanie partnera jako samolubne i celowe.

Wątpliwości w związku − komunikacja

Uczenie się skutecznych i pełnych szacunku sposobów komunikowania różnic jest ważnym krokiem w budowaniu zdrowego, satysfakcjonującego związku. Odpowiednia rozmowa może przynieść korzyści bliskim wokół Ciebie (dzieci) oraz poprawić wasze codzienne funkcjonowanie.

Więcej artykułów na ten temat