Wątpliwości w związku. Czy to powód do rozstania?

30. 11. 2019 · 3 minuty czytania

Wątpliwości w związku są czymś normalnym, ale jeśli zdarzają się zbyt często, warto się nad tym zastanowić. Czy każdy związek można uratować? Dowiedz się więcej!

Natalia Klonowska
Natalia Klonowska
Wątpliwości w związku. Czy to powód do rozstania?

Wątpliwości w związku to naturalna rzecz. Długoletnia i doświadczona psychoterapeutka, dr S. Jacobson sugeruje, że wątpliwości w związku − nagły strach lub niepewność co do osoby, z którą jesteśmy − są nieuniknione i niekoniecznie złe. Wiele zależy od tego, z czego wynikają, na jakim etapie związku się pojawiają i jak długo się utrzymują.

Wątpliwości na początku związku

Wątpliwości często pojawiają się pod koniec pierwszej fazy związku, gdy zaczynasz dostrzegać, że w rzeczywistości jesteście 2 różnymi osobami. Twój związek przechodzi na kolejny etap zaangażowania, w którym pracuje się nad różnicami i następuje rozwój relacji. Chyba że pozwolisz, żeby wątpliwości wzięły górę albo powód tych wątpliwości jest na tyle poważny, że zagraża Twojemu samopoczuciu, zdrowiu czy funkcjonowaniu.

Sprawdź też, czym różni się zauroczenie od miłości.

wątpliwości w związku

 

Wątpliwości w związku − czy to normalne?

Wątpliwości są też normalną reakcją na zmianę. Często pojawiają się, gdy wchodzisz na nowy poziom związku, może to być na przykład rozmowa o przeprowadzce, małżeństwie lub dzieciach.

Jak zwraca uwagę dr Jacobson, w takich przypadkach wątpliwości są po prostu reakcją na stres. Może to być związane ze sposobem, w jaki pracuje Twój mózg, żeby przygotować się na nowe wyzwania. Warto zwrócić uwagę na to, że wszystkie te wątpliwości w rzeczywistości przedstawiają Twój punkt widzenia lub Twoje przypuszczenia. Są to problemy, które mogą się zmieniać z czasem lub pozostają jedynie w sferze przypuszczeń. 

Sprawdź też, jak wybaczyć zdradę emocjonalną.

wątpliwości na początku związku

Inne przyczyny wątpliwości w związku

1. Sabotaż

Jeśli obawiasz się intymności w relacjach z innymi, wątpliwości mogą być twoim sposobem na ucieczkę od związku i odepchnięcie osoby, którą kochasz.  

2. Projekcja

Wątpliwości dotyczące partnera mogą być tak naprawdę wątpliwościami dotyczącymi Ciebie. Warto przyjrzeć się bliżej swoim zachowaniom i myśleniu, bo w psychologii istnieje coś takiego, jak projekcja. Polega ona na przypisywaniu innym własnych uczuć, zachowań lub negatywnych cech i jest formą mechanizmu obronnego. Jeśli masz wątpliwości, czy możesz zaufać swojemu partnerowi, możliwe, że w głębi duszy nie jesteś pewna, czy on może zaufać Tobie.

Sprawdź też, czy powrót do byłego związku jest możliwy.

wątpliwości w związku czy to normalne

Wątpliwości w związku − komunikacja

Wątpliwości rzadko stanowią prawdziwy problem w związku. Prawdziwy problem to brak odpowiedniej komunikacji.

Sposób, w jaki ludzie myślą o sobie, swoim partnerze i związku, jest ważnym czynnikiem w budowaniu pełnej zaufania relacji. Pary doświadczające problemów mogą się wzajemnie obwiniać i postrzegać siebie jako przyczynę kłótni i trudności, odbierając zachowanie partnera jako samolubne i celowe.

Wątpliwości w związku − komunikacja

 

Uczenie się skutecznych i pełnych szacunku sposobów komunikowania różnic jest ważnym krokiem w budowaniu zdrowego, satysfakcjonującego związku. Odpowiednia rozmowa może przynieść korzyści bliskim wokół Ciebie (dzieci) oraz poprawić wasze codzienne funkcjonowanie.

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Natalia Klonowska
    Natalia Klonowska
    Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda kobieta - lubię dbać o siebie. W kosmetykach poszukuję składników naturalnych, nieprzetworzonych i organicznych. Często eksperymentuję i sięgam po nowości kosmetyczne. Chętnie dzielę się efektami moich obserwacji i poszukiwań.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Natalia Klonowska
    Natalia Klonowska
    Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda...
    Przeczytaj więcej od tego autora