Jak wybaczyć zdradę emocjonalną? Odnajdź w sobie samowspółczucie!

28. 1. 2020 · 4 minuty czytania

Czym jest zdrada emocjonalna? Jak wybaczyć partnerowi lub partnerce? Jak poradzić sobie z nadmiarem uczuć? Jak odbudować swój związek? Dowiedz się więcej na ten temat!

Natalia Klonowska
Natalia Klonowska
Jak wybaczyć zdradę emocjonalną? Odnajdź w sobie samowspółczucie!

Jak wybaczyć zdradę? Nie każda zdrada boli tak samo. Istnieją znaczne różnice w postrzeganiu zdrady przez mężczyzn i kobiety. Droga do wybaczenia jest trudna i wymaga sporej dawki „samowspółczucia”. Zdradzić można nie tylko fizycznie, ale i emocjonalnie. Jak wybaczyć sobie zdradę i czy to możliwe dla każdego?

Często mówi się, że do zdrady popycha nuda w związku. Jednak jak wynika z opracowania Niewierność w związkach małżeńskich (Infidelity in Marital Relationships) opublikowanego w Psychology & Psychological Research International Journal w marcu 2019 roku, czynniki takie jak płeć, wiek i wykształcenie, a także postawa życiowa, wartości kulturowe i osobiste również mają duże znaczenie. Zanim odszukasz własny sposób na to, jak wybaczyć zdradę, poznaj kilka faktów na jej temat.

Sprawdź też, czy rutyna w związku jest czymś złym.

zdrada drugiego partnera

 

Nie każda zdrada boli tak samo

Badania przeprowadzone w celu sprawdzenia, w jaki sposób zdradę postrzegają mężczyźni, a w jaki kobiety ukazały interesujące różnice płciowe w percepcji tego samego doświadczenia. Przebadano grupę 300 małżeństw. Wyniki pokazały, że mężczyźni postrzegają zdradę seksualną, a kobiety zdradę emocjonalną jako najbardziej niepokojącą formę niewierności.

Co więcej, mężczyźni nie dostrzegali poczucia winy w związku z jakąkolwiek formą niewierności, podczas gdy kobiety tak, bez względu na jej rodzaj. Zdaniem panów za przyczynę niewierności odpowiada zarówno niezadowolenie emocjonalne, jak i seksualne. Kobiety wskazują niezadowolenie emocjonalne jako pierwotną i główną przyczynę zdrady. Dlatego mężczyźni uznają zdradę seksualną za najtrudniejszą do wybaczenia formę niewierności. Kobiety wręcz przeciwnie – zdrada emocjonalna jest dla nich bardziej dotkliwa i przejmująca.

Sprawdź też, o czym świadczą kłótnie w związku.

jak wybaczyć zdradę

Jak wybaczyć po zdradzie?

Jak wybaczyć zdradę męża, a jak wybaczyć zdradę żonie? Zobacz, mój artykuł: Jak obudować związek po zdradzie, czy jest to możliwe?

  Mechanizm wybaczania działa podobnie dla obu płci. Przebaczenie, w swoich ukrytych i jawnych formach, nie polega na akceptowaniu złego zachowania, ani na zwalnianiu kogoś z konsekwencji tego, co zrobił. Chodzi o przejęcie kontroli nad swoim samopoczuciem emocjonalnym. Jeśli wybaczenie wyznaczasz sobie jako cel, pozostaje on nieuchwytny, jak mówi dr. S. Stosny. Ale kiedy skupiasz się na współczuciu wobec samego siebie dbasz o poczucie własnej wartości i przebaczenie przychodzi samo. Współczucie ma polegać na byciu ciepłym w stosunku do samego siebie w obliczu bólu i przykrych sytuacji. Zamiast ignorować je lub ranić się samokrytycyzmem, trzeba zaakceptować, że błędy i bolesne wydarzenia są częścią wspólnego ludzkiego doświadczenia.

  Sprawdź też, jak poradzić sobie z rozstaniem z małżonkiem.

  Zdrada emocjonalna − jak wybaczyć?

  Niewierność małżeńska jest zjawiskiem wielowymiarowym i może być najbardziej niszczącym doświadczeniem w związku. Nie ma gotowej recepty na to, jak przebaczyć zdradę. Proces gojenia głębokich ran emocjonalnych wywołanych zdradą jest uciążliwy, ale w niektórych przypadkach warto się postarać. Rola wiary w partnera i zdolność przebaczenia jest szczególnie istotna w procesie odbudowy małżeństwa, uczucia i zaufania. Jak twierdzą autorzy opracowania Niewierność w związkach małżeńskich małżeńską niewierność należy rozpatrywać w kategoriach zapobiegania i interwencji.

  jak wybaczyć zdradę żonie

   

  Zapobieganie niewierności małżeńskiej jest możliwe. Partnerzy muszą być świadomi swoich potrzeb i oczekiwań małżeńskich. Ta wiedza w połączeniu z empatią, intymnością i zdolnością do wybaczania są kluczowe, gdy zależy nam na utrzymaniu wierności małżeńskiej. Stopniowe odbudowywanie relacji po zdradzie jest bardzo ważne. Warto rozważyć podejście całościowe i integracyjne, najlepiej z pomocą doświadczonego terapeuty. Nowe modele terapii zwracają uwagę na to, jak ważną częścią ludzkiego życia jest kultura − wpływa na Twoje poglądy, wartości, nadzieje, lojalność, zmartwienia i obawy. Dlatego holistyczne podejście do problemu wydaje się najskuteczniejszym rozwiązaniem.

   

  Źródła:

  1. Infidelity in Marital Relationships, Psychology & Psychological Research International Journal, Volume 4 Issue 2, March 14, 2019

  2. Perception of Emotional and Sexual Infidelity among Married Men and Women, A. Urooj, M. Anis-ul-Haque, G. Anjum. Pakistan Journal of Psychological Research 30 (2):421-439, January 2015

   Więcej artykułów na ten temat

   O autorze
   Natalia Klonowska
   Natalia Klonowska
   Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda kobieta - lubię dbać o siebie. W kosmetykach poszukuję składników naturalnych, nieprzetworzonych i organicznych. Często eksperymentuję i sięgam po nowości kosmetyczne. Chętnie dzielę się efektami moich obserwacji i poszukiwań.
   Przeczytaj więcej od tego autora
   O autorze
   Natalia Klonowska
   Natalia Klonowska
   Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda...
   Przeczytaj więcej od tego autora