Jak wybaczyć zdradę emocjonalną? Odnajdź w sobie samowspółczucie!

28. 1. 2020 · Natalia Klonowska · 4 minuty czytania
  • psychologia

Jak wybaczyć zdradę? Nie każda zdrada boli tak samo. Istnieją znaczne różnice w postrzeganiu zdrady przez mężczyzn i kobiety. Droga do wybaczenia jest trudna i wymaga sporej dawki „samowspółczucia”. Zdradzić można nie tylko fizycznie, ale i emocjonalnie. Jak wybaczyć sobie zdradę i czy to możliwe dla każdego?

Jak wybaczyć sobie zdradę?

Często mówi się, że do zdrady popycha nuda w związku. Jednak jak wynika z opracowania Niewierność w związkach małżeńskich (Infidelity in Marital Relationships) opublikowanego w Psychology & Psychological Research International Journal w marcu 2019 roku, czynniki takie jak płeć, wiek i wykształcenie, a także postawa życiowa, wartości kulturowe i osobiste również mają duże znaczenie. Zanim odszukasz własny sposób na to, jak wybaczyć zdradę, poznaj kilka faktów na jej temat.

zdrada drugiego partnera

Nie każda zdrada boli tak samo

Badania przeprowadzone w celu sprawdzenia, w jaki sposób zdradę postrzegają mężczyźni, a w jaki kobiety ukazały interesujące różnice płciowe w percepcji tego samego doświadczenia. Przebadano grupę 300 małżeństw. Wyniki pokazały, że mężczyźni postrzegają zdradę seksualną, a kobiety zdradę emocjonalną jako najbardziej niepokojącą formę niewierności.

Co więcej, mężczyźni nie dostrzegali poczucia winy w związku z jakąkolwiek formą niewierności, podczas gdy kobiety tak, bez względu na jej rodzaj. Zdaniem panów za przyczynę niewierności odpowiada zarówno niezadowolenie emocjonalne, jak i seksualne. Kobiety wskazują niezadowolenie emocjonalne jako pierwotną i główną przyczynę zdrady. Dlatego mężczyźni uznają zdradę seksualną za najtrudniejszą do wybaczenia formę niewierności. Kobiety wręcz przeciwnie – zdrada emocjonalna jest dla nich bardziej dotkliwa i przejmująca.

jak wybaczyć zdradę

Jak wybaczyć po zdradzie?

Jak wybaczyć zdradę męża, a jak wybaczyć zdradę żonie? Zobacz, mój artykuł: Jak obudować związek po zdradzie, czy jest to możliwe?

 

 

Mechanizm wybaczania działa podobnie dla obu płci. Przebaczenie, w swoich ukrytych i jawnych formach, nie polega na akceptowaniu złego zachowania, ani na zwalnianiu kogoś z konsekwencji tego, co zrobił. Chodzi o przejęcie kontroli nad swoim samopoczuciem emocjonalnym. Jeśli wybaczenie wyznaczasz sobie jako cel, pozostaje on nieuchwytny, jak mówi dr. S. Stosny. Ale kiedy skupiasz się na współczuciu wobec samego siebie dbasz o poczucie własnej wartości i przebaczenie przychodzi samo. Współczucie ma polegać na byciu ciepłym w stosunku do samego siebie w obliczu bólu i przykrych sytuacji. Zamiast ignorować je lub ranić się samokrytycyzmem, trzeba zaakceptować, że błędy i bolesne wydarzenia są częścią wspólnego ludzkiego doświadczenia.

Zdrada emocjonalna − jak wybaczyć?

Niewierność małżeńska jest zjawiskiem wielowymiarowym i może być najbardziej niszczącym doświadczeniem w związku. Nie ma gotowej recepty na to, jak przebaczyć zdradę. Proces gojenia głębokich ran emocjonalnych wywołanych zdradą jest uciążliwy, ale w niektórych przypadkach warto się postarać. Rola wiary w partnera i zdolność przebaczenia jest szczególnie istotna w procesie odbudowy małżeństwa, uczucia i zaufania. Jak twierdzą autorzy opracowania Niewierność w związkach małżeńskich małżeńską niewierność należy rozpatrywać w kategoriach zapobiegania i interwencji.

jak wybaczyć zdradę żonie

Zapobieganie niewierności małżeńskiej jest możliwe. Partnerzy muszą być świadomi swoich potrzeb i oczekiwań małżeńskich. Ta wiedza w połączeniu z empatią, intymnością i zdolnością do wybaczania są kluczowe, gdy zależy nam na utrzymaniu wierności małżeńskiej. Stopniowe odbudowywanie relacji po zdradzie jest bardzo ważne. Warto rozważyć podejście całościowe i integracyjne, najlepiej z pomocą doświadczonego terapeuty. Nowe modele terapii zwracają uwagę na to, jak ważną częścią ludzkiego życia jest kultura − wpływa na Twoje poglądy, wartości, nadzieje, lojalność, zmartwienia i obawy. Dlatego holistyczne podejście do problemu wydaje się najskuteczniejszym rozwiązaniem.

 

Źródła:

1. Infidelity in Marital Relationships, Psychology & Psychological Research International Journal, Volume 4 Issue 2, March 14, 2019

2. Perception of Emotional and Sexual Infidelity among Married Men and Women, A. Urooj, M. Anis-ul-Haque, G. Anjum. Pakistan Journal of Psychological Research 30 (2):421-439, January 2015

Więcej artykułów na ten temat